jak dbać o materac

Jak dbać o materac? – odwracanie, czyszczenie i odświeżanie

Wielu użytkowników materaców zapomina o tym, jak ważne jest dbanie o materac. Regularne odwracanie, czyszczenie, odświeżanie oraz wietrzenie. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że śpimy na higienicznym podłożu, które nie sprzyja rozwojowi groźnych drobnoustrojów.

Nigdy w życiu nie odwracałeś materaca na drugą stronę? Nigdy nie odkurzałeś jego nawierzchni? Nigdy nie prałeś pokrowca materaca? W takim razie twój materac jest najprawdopodobniej brudny i wymaga wyczyszczenia. Zwykle jesteśmy przekonani, że materac nie potrzebuje żadnych dodatkowych prac, ale zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że bez czyszczenia nie będzie on zapewniał właściwego bezpieczeństwa użytkowania. Dokładne informacje o tym, jak korzystać z materaca, znajdziemy zwykle w karcie informacyjnej od producenta. Poniżej prezentujemy najważniejsze porady.

Właściwe miejsce dla materaca

właściwe miejsce dla materaca na stelażu

Zacznijmy od tego, że materac powinien być umieszczony w odpowiednim miejscu. Nigdy nie powinniśmy kłaść materaca bezpośrednio na podłodze lub na innej gładkiej i płaskiej nawierzchni. Materac zawsze powinien znajdować się na stelażu, ponieważ tylko wtedy ma zapewnioną właściwą wentylację – bez swobodnego przepływu powietrza spód materaca stanie się miejscem nadmiernie zawilgoconym, gdzie mogą zacząć rozwijać się drobnoustroje.

Materac, który znajduje się tylko na stelażu, nie powinien być też nadmiernie dociśnięty do ściany, aby nie zaburzać wentylacji.

Odwracanie materaca

obracanie materaca

Jeżeli mamy materac kieszeniowy, powinniśmy odwracać go przynajmniej raz na 3 miesiące. Odwracanie zapobiega nierównomiernemu wygniataniu się materaca. Obracać należy góra/dół w przypadku materacy dwustronnych lub przód/tył  w przypadku materacy jednostronnych.

Oprócz tego powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu naszego materaca. Wtedy nie tylko zapewni nam on odpowiedni poziom higieny, ale również będzie trwalszy.

Odkurzanie materaca

odkurzanie materaca

Materac powinniśmy odkurzać przynajmniej raz na miesiąc. Gdy mamy alergię powinniśmy odkurzać znacznie częściej, najlepiej co tydzień.

Poprzez odkurzanie usuwamy z materaca różnego rodzaju zanieczyszczenia, między innymi kurz, drobinki skóry, włosy, roztocza oraz inne paprochy, które mogą zbierać się na jego nawierzchni. Zwróćmy też uwagę na boki materaca oraz na stelaż, gdzie też mogą zbierać się zabrudzenia.

Do odkurzania powinniśmy używać czystej szczotki, dlatego wtedy, gdy korzystamy z niej też do odkurzania podłóg, powinniśmy ją umyć. Możemy odkurzać z użyciem standardowej szczotki do podłóg lub mniejszej ssawki. Wszystko na temat odkurzania “Jak wyprać materac do spania? Oto najlepsze sposoby!” Dowiesz się z niego również, jak usunąć uporczywe plamy z materaca domowymi metodami.

Wietrzenie materaca

wietrzenie materaca

Materac powinniśmy wietrzyć codziennie – to nie takie trudne, jak może się wydawać. Po prostu nie ścielmy łóżka od razu po wstaniu. Możemy też zdjąć z niego na około 15 minut kołdrę. Wtedy ewentualna wilgoć znajdująca się na pokrowcu i w materacu będzie mogła wyparować.

Jeśli to możliwe, wynieś materac na dwór, najlepiej w słoneczny dzień. Promienie UV mają właściwości bakteriobójcze. Jeśli nie możesz tego zrobić, otwórz okna i drzwi, aby zapewnić przepływ świeżego powietrza.

Pranie pokrowca

pranie pokrowca

Aktualnie praktycznie każdy materac dostępny w sprzedaży posiada zdejmowany pokrowiec. Pokrowce powinniśmy prać przynajmniej raz na 3 miesiące w temperaturze 40 – 60 stopni w zależności od materiału z jakiego jest wykonany. Jeśli jesteś alergikiem lub posiadasz psa lub kota (które śpią z tobą w łóżku) warto prać pokrowiec co 1-2 miesięce.

Nasze pokrowce Aloe Vera oraz Dormia są przeznaczone do prania w temperaturze 40 stopni. Więcej na temat czyszczenia pokrowca dowiesz się z artykułu: “Jak prać pokrowiec na materac”.

Pranie kołdry i poduszek

pranie kołdry i poduszek

Na kołdrze oraz na poduszkach, chociaż powleczone są pościelą, każdego dnia osadzają się różnorodne zanieczyszczenia. Kołdra powinna być prana zawsze wtedy, gdy zostanie zabrudzona, a także dodatkowo w odstępach co około 6 miesięcy. Osoby z alergiami na roztocza mogą również robić to częściej, na przykład co 3 miesiące. Kołdrę najlepiej prać w pralce o dużym bębnie. Producenci zalecają, aby było to minimum 7 kg dla kołdry pojedynczej o rozmiarach 140×200 cm 150×200 cm, 160×200 cm, natomiast 9 kg dla kołdry podwójnej o rozmiarach 200×200 cm. Zapraszamy do artykułu: Pranie kołdry poliestrowej w pralce – jaki program wybrać?.

Odświeżanie materaca

odświeżanie materaca

Materac możemy odświeżać z użyciem sody oczyszczonej. To naturalny i skuteczny środek neutralizujący nieprzyjemne zapachy oraz zapobiegający rozwojowi bakterii. Sodą posypujemy materac, rozprowadzamy równomiernie dłonią albo szczotką, pozostawiamy do 30 minut. Potem odkurzamy dokładnie materac. Soda wchłonie nieprzyjemne zapachy. Takie odświeżanie zalecane jest co 6-12 miesięcy.

Możemy też zastosować olejek z drzewa herbacianego, który jest naturalnym środkiem dezynfekującym. Możemy lekko rozpylić go na materac i pozostawić do wyschnięcia albo zmieszać z dużą ilością sody oczyszczonej.

Kiedy wymienić materac na nowy?

kiedy wymienić materac na nowy

Pamiętajmy o tym, że również materace mają swoją datę ważności. Zaleca się wymianę materaca na nowy przynajmniej raz na 10 lat, a jeżeli chodzi o względy czysto higieniczne, o zakupie nowego powinniśmy pomyśleć raz na 5 lat. Nowy materac zapewni nam nie tylko właściwą higienę, ale również wysoki komfort, ponieważ nawet najlepsze materace z czasem wygniatają się i stają się mniej wygodne.

Zobacz artykuł: „Kiedy wymienić materac na nowy?”.

Podsumowanie: jak dbać o materac?

Materac powinien leżeć na stelażu, zapewnia to właściwą wentylację. Wietrzymy codziennie z rana. Odkurzamy przynajmniej raz na miesiąc. Obracamy materac przynajmniej raz na 3 miesiące. Góra/dół w przypadku materacy dwustronnych lub przód/tył  w przypadku materacy jednostronnych. Pokrowiec pierzemy raz na 3 miesiące w temperaturze 40 stopni, kołdrę i poduszki co 6 miesięcy. Odświeżamy sodą co 6-12 miesięcy. Jeśli tak będziemy dbać o swój materac, z całą pewnością będzie nam służyć dłużej, a komfort snu będzie znacznie wyższy, zapewniając zdrowy i regenerujący wypoczynek każdej nocy. Po upływie 8-10 lat wymieniamy materac na nowy.

Polecamy materace dwustronny H2/H3

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.