Materac piankowy i sprężynowy

Materac piankowy czy sprężynowy – który lepszy?

W sprzedaży znajdziemy dzisiaj szeroką gamę modeli materaców. Możemy ogólnie podzielić je na piankowe i sprężynowe. Materace piankowe są w całości wykonane z pianki jednolitej lub pianek kilku typów. Materace sprężynowe posiadają rdzeń ze sprężyn, który otoczony jest piankami. Nowoczesne, wysokiej jakości materace piankowe i sprężynowe zapewniają optymalną wygodę i trwałość. Jednak zawsze powinniśmy zapoznać się z różnymi propozycjami przed zakupem, by móc spać w pełni komfortowo.

Polecamy wybór materaca sprężynowego, ale typu Multipocket. Jest 7 strefowy, posiada 508 szt. sprężyn na m2 oraz 4cm pianki wysokoelastycznej. Zapewnia to bardzo wysoką elastyczność punktową. Jest więc idealny dla par. Dodatkowo jest dwustronny, można go obracać nogi-głowa, góra-dół. Dzięki temu będzie służył dłużej.

Najlepsze materace kieszeniowe Multipocket

Więcej w artykule:

Budowa

Materace piankowe produkowane są z różnych typów pianek. Są to zwykłe pianki tapicerskie PUR (poliuretanowe), lepszej jakości pianki wysokoelastyczne, ponadto pianki termoelastyczne, które reagują nie tylko na nacisk, ale też na ciepłotę ludzkiego ciała. Do materaców piankowych zaliczamy też materace lateksowe – produkowane głównie z lateksu syntetycznego.

Materace sprężynowe możemy podzielić na dwa rodzaje – kieszeniowe i bonellowe. Materace kieszeniowe są lepszym wyborem, ponieważ każda ich sprężyna zapakowana jest w oddzielną kieszonkę. To powoduje, że sprężyny na całej powierzchni materaca pracują oddzielnie. Materace bonellowe mają kształt skręconej klepsydry. Niestety, nie zapewniają one tak dobrej elastyczności powierzchniowej jak modele kieszeniowe, co przekłada się na gorszą jakość snu. W naszej ofercie znajdziesz tylko materace kieszeniowe. 

Zarówno materace piankowe, jak i materace sprężynowe mogą być materacami strefowymi. W przypadku modeli piankowych stosuje się specjalne nacięcia i profilowanie, natomiast w materacach sprężynowych sprężyny o różnej twardości.

Twardość

Zarówno wśród modeli kieszeniowych jak i piankowych znajdziesz obecnie pełną gamę twardości. Wszystko zależy od użytych pianek. Pamiętaj jedank, że odczucie twardości zależy od kilku czynników takich jak: masa waga i budowa ciała oraz indywidualne preferencje.

Tabela jak dobrać twardość materaca do wagi

materace bardzo miękkie (H1)waga do 60 kg (lubiące miękkie powierzchnie)
materace miękkie (H2)waga 40-80 kg (lubiące miękkie powierzchnie)
materace średnio-twarde (H3) waga 60-100 kg (lubiące twardsze powierzchnie)
materace twarde (H4) waga powyżej 100 kg
materace bardzo twarde (H5)waga powyżej 100kg i masywnej budowie (lubiące twarde powierzchnie)

Wytrzymałość

Dużo zależy od rodzaju materiałów. Najtańsze materace piankowe nie są zbyt trwałe i łatwo się ugniatają. Znacznie lepsze są materace wysokoelastyczne, które posłużą na dłużej. Bardzo trwałe są też materace termoelastyczne, a za najbardziej trwałe wśród piankowych uznaje się materace lateksowe.

W materacach sprężynowych dużo zależy od zastosowanych sprężyn. Te słabszej jakości już po roku mogą zacząć się wyginać. Gdy chcemy kupić materac sprężynowy, najlepiej wybierać modele wyższej klasy.

Stelaż

Materace piankowe nie wymagają regularnego przewracania ich na drugi bok. Musimy jednak pamiętać, aby dokupić do nich odpowiedni stelaż elastyczny. Zastosowanie zwykłego stelaża z drewienek połączonych taśmą może skrócić trwałość pianek. Stelaże elastyczne dobrze rozprowadzają nacisk i pracują razem z materacem. Z materacami piankowymi możemy też użytkować stelaże regulowane, na przykład pozwalające na podniesienie części górnej pod głową albo dolnej pod stopami – nie jest to możliwe w przypadku materaców sprężynowych.

Do materaca kieszeniowego możemy wybrać stelaże elastyczne albo stelaże z drewienek na taśmie.

Higiena – antyalergiczność

Dla alergików rekomendowane są materace piankowe, ponieważ dobrze przepuszczają powietrze i wilgoć. Bardzo dobrym wyborem są materace z pianek lateksowych, które mają antyalergiczne właściwości, są antybakteryjne, przeciwgrzybicze, nie gromadzą kurzu, a tym samym roztoczy. W sprzedaży znajdziemy też modele ze specjalnymi piankami antybakteryjnymi i zapobiegającymi nadmiernemu rozwojowi roztoczy.

Materace sprężynowe, w szczególności bonellowe, gromadzą w sobie więcej kurzu, dlatego nie są polecane dla alergików.

Komfort snu – polecane modele

Zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe – kieszeniowe są w stanie zapewnić wysoki komfort snu. Dużo jednak zależy od rodzajów wykorzystanych materiałów. Za najwygodniejsze uznaje się takie materace piankowe jak termoelastyczne i lateksowe. Z piankowych modeli szczególnie polecam nasz najwygodniejszy według mnie materac Sensit.


Zbudowany jest z 3 rodzajów pianek. Materac ten wykonujemy w dwóch twardościach: średnio-miękki H2 oraz średnio-twardy H3.

Nie wierzyłem, ze materac piankowy może byc twardy. Ważę 70kg i lubię raczej twarde dlatego wybrałem ten h3 choć jest polecany od 85kg. No dla mnie bomba! Śpi się super. Przyszedł szybciutko, fajnie zapakowany. Zdecydowanie się zaprzyjaźnimy 🙂

Andrzej

Bardzo fajnie sprawdza się nasz kieszeniowy model z matą kokosową i lateksem, zwłaszcza dla osób o większej wadze lub par o znacznej różnicy w wadze ciała. Bardzo fajnie się dostosowuje i jest naprawdę wygodna. Decyzję możemy podjąć na podstawie używanego obecnie materaca. Czy był on komfortowy, ale potrzebujemy czegoś lepszego? A może chcielibyśmy spróbować innego typu materaca?  Osobiście polecam materace wykończone pianką lateksową lub termoelastyczną, choć dla mnie lateks wygrywa 🙂 Moim faworytem jest materac Multipocket z wkładem 7-strefowym (508 szt. sprężyn na m2 ) – wykończona podwójnym kokosem i grubą warstwą lateksu.

Spałam na nim dopiero przez tydzień, ale już teraz muszę powiedzieć, że to najwygodniejszy materac, jaki miałam.

Dorota

Kokos plus lateks super połączenie. Wcześniej mieliśmy sam kokos i jednak to się średnio sprawdza. A tu jest REWELKA! POLECAM

Paula B.

Podsumowując, wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na materace piankowe, ale swoją rolę świetnie mogą spełnić też materace kieszeniowe z dodatkiem pianek, na przykład lateksowej, termoelastycznej, z matą kokosową. 

Czy materac piankowy jest dobry?

Generalnie, materace piankowe są uznawane obecnie za jedne z najlepszych na rynku. Dzięki temu, że są wykonane w całości z pianek, posiadają szereg zalet, których nie mają materace sprężynowe, w tym kieszeniowe.

materac piankowy

Zalety materaców piankowych:

 • bardzo dobrze przepuszczają powietrze – jego cyrkulacja zmniejsza ryzyko powstania pleśni oraz rozwoju innych niekorzystnych drobnoustrojów
 • wysokiej jakości panki dają równomierne podparcie dla całego ciała ze względu na swoją elastyczność punktową
 • są higieniczne – szybko oddają wilgoć i nie gromadzą wewnątrz kurzu
 • antyalergiczne – stanowią dobry wybór dla alergików, u których zwykły materac sprężynowy może się nie sprawdzić
 • są łatwe w przenoszeniu – większość modeli można zrolować
 • dostępne w różnych wariantach twardości do wyboru – od miękkich do twardych
 • nadają się do stosowania na stelaże regulowane – można zmieniać kąt nachylenia poszczególnych partii materaca

Wady materaców piankowych:

 • mogą kosztować dość dużo – dotyczy modeli z piankami termoelastycznymi (VISCO) oraz z lateksem
 • mniej trwałe – mogą szybciej niszczyć się wtedy, gdy korzystają z nich osoby o wyższej wadze
 • wymagają zastosowania stelaża elastycznego – w przeciwnym przypadku mogą szybciej się zużyć

Materace piankowe, które dostępne są w naszym sklepie internetowym, to wyłącznie najwyższej jakości modele, które na pewno przypadną do gustu osobom poszukującym maksymalnego komfortu snu. 

Oferujemy zarówno materace piankowe z tańszych pianek wysokoelastycznych, jak również w ofercie posiadamy materace z piankami termoelastycznymi oraz lateksowymi, które uznawane są za najlepsze na rynku.

Gdy chcesz kupić dobry materac na lata, ten piankowy na pewno spełni Twoje wymagania!

Czy materac sprężynowy jest dobry?

Materac sprężynowy także może być dobrym zakupem do sypialni. Musimy jednak pamiętać o jego zaletach i wadach – podobnie jak w przypadku materaców piankowych.

Gdy chcemy zdecydować się na materac sprężynowy, najlepiej kupić ten o konstrukcji kieszeniowej, czyli ze sprężynami zapakowanymi w oddzielne kieszonki. Wyróżnia się znacznie lepszą elastycznością punktową niż materac z tradycyjnymi sprężynami bonellowymi – to przekłada się na większy komfort snu.

materac sprężynowy

Zalety materaców sprężynowych:

 • dostępne w różnych wariantach do wyboru – z wieloma piankami nawierzchniowymi, na przykład z pianką lateksową, termoelastyczną, a także z matami, na przykład matą kokosową
 • dobre dla osób cięższych – wkład ze sprężyn kieszeniowych jest bardziej wytrzymały od pianki w przypadku, gdy materac użytkowany jest przez cięższą osobę
 • dokładne dopasowanie do ciała – sprężyny kieszeniowe, zwłaszcza te Multipocket ze strefami twardości, dobrze podtrzymują całe ciało
 • różne twardości do wyboru – dzięki zastosowanym warstwom o różnych poziomach twardości od miękkiego do twardego

Wady materaców sprężynowych:

 • mniejsza higiena – materace kieszeniowe są trudniejsze do utrzymania w czystości ze względu na wkład ze sprężyn kieszeniowych
 • nie dla alergików – przestrzenie pomiędzy sprężynami kumulują kurz, na którym żerują roztocza, dlatego materace te nie są polecane dla osób z alergiami
 • nie każdy jest dobry – starszego typu materace ze sprężynami bonellowymi cechują się mniejszym komfortem, a nawet mogą skrzypieć

W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę materaców sprężynowych, które doskonale nadają się dla wybrednych użytkowników – to najwyższej klasy materace, które zapewniają komfortowy sen każdego dnia. 

Nasze materace sprężynowe – kieszeniowe wykonujemy z wysokiej klasy sprężyn kieszeniowych, w tym także sprężyn typu Multipocket w liczbie nawet 508 sztuk na metr kwadratowy! Nasze materace mają także strefy komfortu, dlatego dobrze dopasowują się do całego ciała.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą pełną ofertą!

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiednią twardość materaca? Zapoznaj się z tym tekstem: “Jak dobrać twardość materaca?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.