materac dla dziecka 6-latka

Jaki materac dla dziecka 6 lat będzie najlepszy?

Materac dla dziecka wybierającego się do przedszkola lub szkoły powinien być odpowiednio do niego dobrany. Jego zadaniem jest wtedy zapewnienie mu odpowiedniego komfortu snu po całym dniu spędzonym na zabawie i nauce. Jak dobrać zatem odpowiedni materac przeznaczony dla 6-letniego dziecka? Zobacz wskazówki, które pomogą Ci w doborze odpowiedniego modelu!

Spis treści:

Dlaczego materac dziecięcy jest taki ważny?

Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma dobór odpowiednich materaców dla dzieci. Często kupują oni najtańsze materace, zwłaszcza z myślą, by wymienić je za jakiś czas na nowe, większe, dlatego uznają, że nie warto wtedy zwracać uwagę na ich budowę, jakość. To jednak błędne myślenie.

Odpowiednio dobrany materac ma dla dziecka kluczowe znaczenie. Dzieci spędzają dużo czasu na śnie, a w jego trakcie dochodzi do naturalnego wypoczynku, regeneracji organizmu i również do jego wzrostu. Gdy materac nie będzie właściwie dopasowany i będzie powodować u dziecka dyskomfort, wtedy sen nie będzie zdrowy i regenerujący, co będzie miało wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka.

Dodatkowo nieodpowiednio dopasowany materac może powodować u dziecka większe ryzyko pojawienia się alergii, astmy. Z tego samego względu dobranie właściwego typu materaca ma duże znaczenie dla dzieci z tymi dolegliwościami.

Materac dla 6-latka – czym powinien się cechować?

Najlepszy materac dla 6-letniego dziecka to ten, który jest komfortowy i dopasowany do jego wzrostu. Trudno zatem z góry wskazać, jaki rodzaj materaca kupić, ponieważ na jego dobór będzie wpływało wiele czynników.

W wieku 6 lat dziecko często zaczyna uczęszczać do zerówki, a następnie do szkoły. To czas intensywnego wzrostu organizmu, nowych wyzwań oraz sposobów spędzania czasu, więc warto wtedy również pomyśleć o zakupieniu nowego materaca, także wraz z łóżkiem, gdy jest ono już powoli zbyt małe.

Dobry materac przeznaczony dla 6-latka powinien przede wszystkim wyróżniać się poniższymi cechami:

  • wysoki poziom komfortu
  • właściwości antyalergiczne
  • odpowiedni rozmiar
  • właściwa higiena
  • ochrona przed zabrudzeniami

Gdy zatem poszukuje się odpowiedniego materaca, trzeba będzie uwzględnić poniższe czynniki, aby mieć pewność, że będzie on właściwym wyborem dla dziecka.

Na co zwrócić uwagę, gdy kupuje się materac dla 6-letniego dziecka?

W sprzedaży można znaleźć dużo różnych typów materaców dziecięcych. Dla 6-latka można również wybrać materac przeznaczony dla osoby dorosłej. Czym dokładnie powinien on się cechować?

Zanim zdecydujemy się na zakupienie materaca przeznaczonego dla dziecka, powinniśmy pamiętać o tym, by zapoznać się z różnymi modelami, ich właściwościami, wymiarami, a dopiero potem podjąć decyzję dotyczącą zakupu. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy wybrany przez nas materac nie będzie spełniał odpowiednich wymogów, nie będzie pasować od łóżka.

dziewczynka 6-latek śpi na materacu

Aby dobrać najlepszy materac dziecięcy, warto uwzględnić poniższe kwestie:

  • Rodzaj materaca – jego budowa i materiały wykorzystane do jego produkcji,
  • Twardość materaca,
  • Rozmiar materaca,
  • Pokrowiec przeznaczony na materac.

Poniżej dokładniej wyjaśniamy, na co powinno się patrzeć przy zakupie odpowiedniego materaca dla 6-latka i doradzamy, jakie typy materaców będą wtedy najlepszym wyborem dla dziecka.

Rodzaje materaców dla 6-latków

Do wykonania materaców wykorzystuje się różne rodzaje materiałów. Dzielone są one głównie na materace sprężynowe oraz na materace piankowe. Pierwsze z nich wyposażone są w sprężyny, na przykład kieszeniowe, drugie natomiast w pianki.

Dla dzieci w wieku około 6 lat polecane są w szczególności materace piankowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Za wyborem materaców piankowych przemawia przede wszystkim ich budowa, ponieważ powstają one z jednorodnych pianek lub warstwowo klejonych pianek różnych typów. Pianki są przyjemne w dotyku, elastyczne, trwałe, a także higieniczne, ponieważ wspomagają cyrkulację powietrza i można je łatwo czyścić w porównaniu do materaców wyposażonych w sprężyny.

Dla dzieci polecane są materace piankowe różnych typów. Można zdecydować się na poniższe warianty:

Materac piankowy wysokoelastyczny

materac piankowy dla dzieci hevea snudo

Dwustronny i antyalergiczny. Wykonany z pianki HR. Trwały i wytrzymały, a przy tym wygodny oraz niedrogi.

Materac piankowy termoelastyczny

Materac piankowy termoelastyczny + pianka wysokoelastyczna HR

Wykonany z pianki Visco. Jest droższy, ale bardziej elastyczne i dzięki temu wygodniejsze. reaguje zarówno na nacisk jak i na temperaturę ciała.

Materac lateksowy

materac lateksowy dla dziecka 4 lata hevea junior

Jest przez wielu uznawany za najwygodniejszy rodzaj materaca. Może być wykonany z lateksu naturalnego lub syntetycznego albo z ich mieszanki. Jest bardzo elastyczne, trwały, ma właściwości antyalergiczne

Takie materace mogą być wykonane z bloku pianki albo mogą mieć one budowę warstwową, gdy wykonane są z kilku połączonych ze sobą pianek.

Dostępne są również materace o budowie dwustronnej, dlatego można korzystać z nich zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Takie materace mogą również cechować się dwoma różnymi twardościami, dlatego można wtedy wybrać najbardziej odpowiadającą dziecku stronę.

Twardość materaca dla 6-latka – jaka jest odpowiednia?

Następną ważną kwestią związaną z wyborem odpowiedniego rodzaju materaca dla 6-latka będzie twardość. Twardość materaca wynika z zastosowanych do jego wykonania materiałów.

Często można usłyszeć, że dla dzieci najlepszym wyborem są materace twarde, jednak nie jest to prawdą. Najlepszy materac dla dziecka pod kątem twardości to ten, który dopasowany jest do jego ciężaru ciała oraz indywidualnych preferencji.

dziecko 6-latek na materacu

Najczęściej dla dzieci polecane są materace w poniższych wariantach twardości:

Gdy dziecko jest lżejsze, warto zdecydować się na materac, który będzie miększy, natomiast wtedy, gdy ma ono większą masę ciała, można z kolei zdecydować się na materac średnio-twardy.

Dla większości dzieci najlepszym wyborem będą materace o twardości H2, czyli te średnio-miękkie lub H3 dla dzieci starszych i o większej wadze.

Jaki rozmiar materaca dla dziecka 6 lat jest właściwy?

Zaleca się, aby długość materaca dla dziecka byłą minimum o 20 cm większa w porównaniu do jego wysokości.

Zazwyczaj wtedy, gdy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola, szkoły, rodzice decydują się wtedy na zakupienie dla niego łóżka o „dorosłych” rozmiarach, czyli najczęściej 80 x 200 cm lub 90 x 200 cm. W tych rozmiarach możemy znaleźć szeroką gamę różnych materaców, które można wtedy dobrać specjalnie do potrzeb malucha.

Gdy poszukujemy materaca do posiadanego już łóżka, w takim przypadku warto wcześniej sprawdzić jego rozmiary. Można zrobić to łatwo przez pomiar jego długości oraz wysokości od wewnętrznej strony leża. Dzięki temu można dobrać odpowiednio wymiary materaca do łóżka.

Certyfikaty – gwarancja bezpieczeństwa

Gdy planujesz wybór materaca dla dziecka, istotne jest, aby zwrócić uwagę na certyfikaty. Materace posiadające certyfikaty spełniają standardy jakościowe oraz są bezpieczne dla najmłodszych użytkowników.

Warto zwrócić uwagę, czy materac posiada certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100. Certyfikat potwierdza, że produkt nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji. Jeśli natomiast zbudowany jest z Lateksu to Euro-Latex. Jest to jeden z najważniejszych certyfikatów zgodność materiału z europejskimi standardami zdrowia.

Wybierając materac dziecięcy wykonany z materiałów opatrzonych certyfikatami, otrzymuje się najwyższej jakości produkt, który jest bezpieczny dla dzieci.

Materac medyczny dla dziecka – czy to konieczne?

Nie każdy materac dla dziecka jest materacem medycznym. Materace medyczne produkowane są jako wyroby medyczne i muszą spełniać odpowiednie normy.

wyrób medyczny kl-1 - logo

Wymogi prawne określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG.

Konstrukcja materaców medycznych wspomaga prawidłowe ułożenie kręgosłupa, co minimalizuje pojawianie się jego dolegliwości. Materace te produkowane są z materiałów antyalergicznych i antybakteryjnych, które są bezpieczne dla zdrowia. Przepuszczając powietrze, zmniejszają ryzyko rozwoju pleśni i roztoczy. Co jest szczególnie ważne dla dzieci z alergią lub astmą.

Kupując materac medyczny, wybierasz produkt najwyższej klasy, który został opracowany z myślą o komfortowym, regenerującym i bezpiecznym śnie.

Pokrowiec na materac dla 6-latka – jaki jest najlepszy?

Przy wyborze odpowiedniego materaca dla dziecka trzeba będzie również uwzględnić zastosowany do niego pokrowiec. Pokrowiec na materac ma na celu jego zabezpieczenie przed zabrudzeniem i jednocześnie podniesienie jego komfortu, ponieważ pokrowce są dodatkowo watowane.

Producenci materaców oferują je w różnych pokrowcach. Często również można samodzielnie dobrać pokrowiec, gdy zależy nam na jego konkretnych właściwościach.

Jeśli zamierzamy zakupić materac dla 6-latka, warto przede wszystkim szukać takiego, który wykończony jest pokrowcem antyalergicznym. Może być to pokrowiec wykonany z tkaniny syntetycznej albo naturalne, na przykład z dodatkiem bawełny. Pokrowiec powinien być wyposażony w zamek, aby można było zdejmować go z materaca oraz prać dla utrzymania go w czystości.

Dodatkowo do materaca można dokupić również nakładkę ochronną, która zwiększa odporność materaca na zabrudzenia. Nakładki tego typu są oferowane w różnych wariantach i mogą mieć dodatkowe watowanie dla większego komfortu. Są one zakładane na narożniki materaca za pomocą gumek.

Jakich materaców dla 6-letniego dziecka unikać?

Gdy dobieramy odpowiedni rodzaj materaca przeznaczonego dla 6-letniego dziecka, powinniśmy unikać konkretnych modeli. Jakie z nich nie są polecane dla maluchów?

Materace sprężynowe

Dla dzieci zasadniczo nie poleca się materaców sprężynowych, zwłaszcza bonellowych. Materace tego typu bywają dość twarde i dzięki temu niewygodne, gdy śpi na nich dziecko. Dodatkowo materace te sprzyjają również alergiom, ponieważ ich wnętrzu gromadzi się kurz i jest on trudny do usunięcia. Właśnie dlatego mogą one nasilać objawy alergiczne – kaszel, kichanie, katar, łzawienie oczu.

Materace kokosowe

Kokosowe materace to takie, które wyposażone są w wewnętrzną mate kokosową. Jest ona twarda, dlatego też cały materac ma wtedy wysoką twardość. Takie materace nie są zatem rekomendowane dla dzieci, ponieważ z tego względu mogą one powodować u nich dyskomfort.

Materace gryczane

Warto też uważać na materace gryczane. Tego typu materace powstają z wykorzystaniem ziaren gryki, która umieszczana jest w specjalnych komorach. Chociaż są wygodne i naturalne, to jednak mogą być niebezpieczne. Gryka narażona na wilgoć może zacząć pleśnieć oraz wydzielać zarodniki pleśni, które są niebezpieczne dla zdrowia. Mogą one powodować nasilone ryzyko alergii, astmy oraz innych chorób dróg oddechowych, nowotworów.

Podsumowanie – jaki materac dla dziecka 6 lat

Idealny wybór to materac piankowy antyalergiczny wykonany z pianki wysokoelastyczna HR lub z pianki lateksowej. Twardość H2 (średnio-miękkie) lub H3 (średnio-twardy). Rozmiar jak dla dorosłej osoby: 80×200 lub 90×200. Najlepiej jeśli będzie to produkt medyczny Kl. I z pokrowcem antyalergicznym.

Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego materaca przeznaczonego dla 6-letniego dziecka, pamiętaj o tym, by zwrócić szczególną uwagę na jego budowę.

Rekomendowane przez nasz zespół materace dla dzieci od 6 roku życia. Hevea SnuDo i Junior to produkty medyczny Kl. I posiadające niezbędne certyfikaty:

Właściwy materac dla malucha powinien być wygodny, czyli odpowiednio miękki, przyjemny w dotyku, elastyczny, ale również trwały i wytrzymały, a także nie powinien on sprzyjać pojawieniu się reakcji alergicznych.

Najlepiej zatem zdecydować się na materac piankowy, który będzie wykończony antyalergicznym pokrowcem o twardości H2 lub innej dopasowanej do potrzeb dziecka. Dzięki temu sen będzie komfortowy każdej nocy!

Jeśli Twoja pociecha jest troszkę młodsza, ma 2 lub 4 lat, warto przed zakupem materaca przeczytać:
Jaki materac dla dziecka 2-latka? Na co zwrócić uwagę?
Jaki materac dla dziecka 4-latka? Ważne wskazówki

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.