Materac twardy czy miękki

Dobry materac – twardy czy miękki?

Często możemy spotkać się z przekonaniem, że dobry materac to materac twardy. Jednak nie u każdego z nas będzie on w stanie zapewnić oczekiwany komfort. Jak wobec tego dopasować materac do siebie pod względem twardości?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że nasze odczuwanie twardości materaca jest bardzo indywidualne. Dla osoby ważącej 50 kilogramów ten sam materac może wydawać się twardy, natomiast dla tej ważącej 90 kilogramów będzie on z kolei miękki. W związku z tym wielu producentów prowadzi sprzedaż materaców o zróżnicowanej twardości, aby każdy użytkownik mógł dopasować je indywidualnie w zależności od swoich oczekiwań.

Pod względem stopnia twardości wydzielamy materace:

  • H1 – materac bardzo miękki
  • H2 – materac miękki
  • H3 – materac średnio-twardy
  • H4 – materac twardy
  • H5 – bardzo twardy

Odpowiednie twardości materaca osiąga się poprzez zastosowanie specjalnych materiałów. Przykładowo materace twarde często zawierają maty kokosowe oraz twarde pianki, z kolei materace miękkie pianki lateksowe czy termoelastyczne. Wiele materaców dostępnych w sprzedaży to materace dwustronne, które z każdej strony posiadają inną twardość, dlatego możemy dopasować je wtedy łatwiej do swoich potrzeb.

* W naszym sklepie znajdziesz dwustronny materac kieszeniowy MORFEUSZ.

Dużo więcej informacji na temat twardości materaca znajdziesz w artykule: “Jak dobrać twardość materaca?

Twardość materaca a waga

Najczęściej materace pod względem stopnia twardości dopasowujemy do swojej wagi. Materace bardzo miękkie – H1 przeznaczone są dla osób ważących do 40 kilogramów, materace H2, czyli miękkie dla osób od 40 do 60 kilogramów, średnio-twarde, czyli H3 dla osób ważących od 60 do 100 kilogramów, natomiast najtwardsze materace H4 dla tych ważących powyżej 100 kilogramów, H5 dla osób o wadze powyżej 100kg i masywnej budowie.

Jednak waga nie powinna być jedynym z czynników, który decyduje o wyborze twardości materaca. Warto także wziąć pod uwagę pozycję przybieraną najczęściej podczas snu.

Materac dobrze dobrany pod względem twardości

Materac ten powinien pozwalać na równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej jego długości – właściwe podparcie dla kręgosłupa jest tutaj najważniejsze, ale również inne partie ciała powinny spoczywać na nim komfortowo.

U osób śpiących na plecach biodra powinny zagłębiać się w materac, aby kręgosłup zachował swoją naturalną linię. Osoby śpiące na boku powinny mieć zagłębione ramiona i biodra, aby kręgosłup tworzył linię prostą, gdy patrzymy na niego z boku. Także powinien on dawać linię prostą wtedy, gdy śpimy na brzuchu, czyli u osób o wyższej wadze brzuch powinien zagłębiać się w materac.

Materac za miękki

Jeżeli materac jest za miękki, w takim przypadku ciało zaczyna się w nim nadmiernie zapadać. Poza przypomina tą w hamaku, a powstałe ugięcie kręgosłupa nie jest naturalne i prowadzi do uciskania stawów międzykręgowych.

W trakcie snu mięśnie stają się nadmiernie naciągnięte, ponieważ przez cały czas muszą dbać o właściwe podtrzymanie kręgosłupa. Wobec tego rano najczęściej budzimy się z bólem pleców i trudnościami z ich wyprostowaniem.

Materac za twardy

Gdy śpimy na za twardym materacu, wtedy naczynia krwionośne biegnące pod skórą zaczynają być nadmiernie uciskane. Dotyczy to przede wszystkim wystających punktów ciała, na przykład bioder oraz barków. Wtedy odczuwamy nadmierne drętwienie kończyn, często też zmieniamy pozycję podczas snu, ponieważ trudno znaleźć taką, która będzie komfortowa.

Podobnie jak w przypadku za miękkiego materaca, mięśnie podtrzymujące kręgosłup przez cały czas pracują, dlatego po przebudzeniu czujemy, że są napięte. Budzimy się wtedy zmęczeni, „połamani”.

Zatem, jak dobrać odpowiedni materac?

Jak widać, materac powinien być odpowiednio dopasowany do naszych preferencji, aby zapewnić komfort na najwyższym poziomie. Nie powinien być on zarówno za twardy, jak i za miękki.

Najwięcej osób decyduje się na zakup materaców średnio-twardych i na ogół jest to dobry wybór. Niemniej jednak może się okazać, że dla osoby cięższej taki materac będzie i tak zbyt miękki. Oczywiście, dochodzą również do tego nasze indywidualne czynniki.

Gdy chcemy kupić materac on-line, wtedy przed zakupem polecamy sprawdzić, jaki jest ten, który stosujemy obecnie. Jeżeli jego twardość nam odpowiada, warto kupić ten sam. Gdy jest za miękki, weźmy twardszy model, a gdy za twardy, ten o „oczko” bardziej miękki.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wiele materaców oferowanych obecnie w sklepach to modele dwustronne, na przykład z jednej strony twarde, z drugiej średnio-twarde lub średnio-twarde oraz miękkie. Wówczas możemy wtedy dobrać taką stronę, która będzie odpowiadała nam najbardziej.

Gdy z jednego łóżka mają korzystać dwie osoby i mają one inne preferencje pod kątem twardości materaca, najlepszym wyborem będzie wybranie dwóch mniejszych modeli, które będą ułożone obok siebie. Wtedy żadna osoba nie będzie musiała iść na kompromisy.

Materace nawierzchniowe – szybki sposób na za twardy lub za miękki materac

Warto też wspomnieć o tym, że jeżeli nie chcemy decydować się na zakupienie nowego materaca, możemy też wybrać materace nawierzchniowe. Są to specjalne, najczęściej jednowarstwowe nakładki w pokrowcu, które umieszczamy na obecnie użytkowanym materacu czy też na wersalce.

Gdy chcemy sprawić, że materac będzie twardszy, wybierzmy nakładkę z matą kokosową. Gdy wolimy miękki materac, warto wybrać ten z pianką termoelastyczną czy też lateksem. I dylemat: “materac twardy czy miękki” rozwiązany.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.