materac dla dziecka 4-latka

Jaki materac dla dziecka 4 lata? Ważne wskazówki

Materac dla dziecka powinien być odpowiednio dopasowany do jego wieku oraz preferencji, aby był on komfortowy, zdrowy i wspomagał jego rozwój. Zobacz, na co powinno się zwrócić uwagę, gdy wybiera się materac przeznaczony dla 4-latka!

Spis treści:

Dlaczego wybór materaca dla dziecka jest tak ważny?

Materac dziecięcy to bardzo ważny element wyposażenia pokoju dziecka. Wielu rodziców nie wie jednak, na co dokładnie powinno się zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Sen stanowi dużą część dnia każdego dziecka, dlatego też ważne jest, aby odbywał się on w optymalnych warunkach. Dziecko w trakcie snu nie tylko wypoczywa i regeneruje swój organizm, ale również rośnie, a jego organizm ulega intensywnym przemianom.

Odpowiednio dobrany materac dla dziecka powinien zapewniać mu zdrowy i bezpieczny rozwój. Gdy dziecko jest w okresie rozwoju, w takim przypadku nieodpowiednio dobrane podłoże do snu może powodować poważne problemy – dyskomfort, a nawet bóle, przybieranie nienaturalnej pozycji.

Dodatkowo nieodpowiedni materac u dziecka może powodować zwiększone ryzyko pojawienia się objawów alergii. Jego dobór ma więc bardzo duże znaczenie, gdy dziecko jest alergikiem, astmatykiem.

Wobec tego rodzice powinni pamiętać o tym, by materac dla ich pociechy był właściwie dobrany, gdy chcą zadbać o jej zdrowie i dobre samopoczucie każdego dnia.

Kiedy warto wymienić materac 4-latka na nowy?

W wieku 4 lat najczęściej u dziecka wymienia się materac na nowy, ponieważ dotychczasowy staje się zbyt mały. To okres, w którym u dziecka często dochodzi do intensywnego wzrostu.

Gdy wymienia się meble w pokoju dziecięcym na nowe, to również dobry moment, aby zakupić nowy materac.

Warto też bliżej przyjrzeć się kondycji obecnie używanego materaca. Jeśli jest on przybrudzony, zaczyna się kruszyć, widoczne są w nim wgłębienia, w takim przypadku również jest to znak, że konieczne będzie wymienienie go na nowy.

Jaki materac dla 4-latka jest najlepszy?

4-latek dziewczynka leży na materacu

Dobierając odpowiedni materac dla dziecka, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, żeby dobrać go odpowiednio. Jaki materac dla 4-latka będzie najlepszym zakupem?

Wybierając właściwy typ materaca dla dziecka, trzeba przede wszystkim uwzględnić poniższe parametry:

  • budowa materaca
  • materiały wykorzystane do jego wykonania
  • twardość materaca
  • rozmiar materaca
  • rodzaj pokrowca na materac

Gdy zatem weźmie się pod uwagę te czynniki, będzie można dobrać odpowiedni typ materaca przeznaczonego dla 4-latka. Poniżej przybliżamy, czym dokładnie powinien się on cechować, aby wybranie właściwego modelu było łatwiejsze.

Rodzaje materaców dziecięcych – co sprawdzi się dla 4-latka?

Dla dzieci polecane są przede wszystkim materace wyróżniające się piankową budową. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Piankowe materace są bardziej przewiewne i dzięki temu higieniczniejsze w porównaniu do materaców sprężynowych, w tym materaców kieszeniowych, czyli ze sprężynami kieszeniowymi. Komórkowa budowa materaców piankowych dobrze przepuszcza powietrze i również powoduje, że można łatwiej je czyścić. W materacach sprężynowych może dochodzić do kumulowania się kurzu oraz alergenów, między innymi roztoczy, co powoduje, że nie są one tak higieniczne i mogą sprzyjać alergiom.

Do kategorii materaców piankowych zaliczane są różne typu materaców, dlatego ich rodzaj też trzeba będzie uwzględnić przy zakupie. Dla dzieci 4-letnich polecane są przede wszystkim materace w poniższych wariantach:

Materace wysokoelastyczne

Wysokoelastyczna pianka jest rodzajem przystępnego cenowo oraz trwałego i elastycznego materiału używanego często do produkcji materaców. W porównaniu do najtańszej pianki tapicerskiej jest ona gęstsza i bardziej elastyczna, sprężysta, dlatego jest ona również wygodniejsza.

Materac może być wykonany w całości z tego typu pianki lub też może być ona jedną z warstw materaca, na przykład w połączeniu z innego typu piankami jak termoelastyczna, lateksowa.

Przykładem takiego materaca jest wysokiej jakości polski piankowy materac SnuDo.

materac piankowy dla dzieci hevea snudo

Materace termoelastyczne

Ten typ pianek jest uznawany za bardzo wygodne, wytrzymałe. Termoelastyczne pianki, określane też jako Visco albo memory, charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysokim poziomem elastyczności. Uginają się one nie tylko pod wpływem samego nacisku ciała, ale też jego ciepłoty, dlatego przyjemnie otulają ciało i zmniejszają dolegliwości ortopedyczne.

Materace Visco dla dzieci są bardzo często polecane wtedy, gdy maluch chce spać na materacu miękkim, ponieważ są one miękkie, przyjemne w dotyku.

Przykładem miękkiego materaca z pianką Visco idealnego dla dzieci już od 4 roku życia jest materac piankowy termoelastyczny Ceres.

materac- piankowy termoelastyczny

Materace lateksowe

Pod uwagę przy zakupie materaca dla 4-latka warto też wziąć materace lateksowe. Najlepiej zdecydować się na zakup materaca wykonanego z lateksu naturalnego albo też z mieszanki zawierającej w składzie lateks naturalny. Są one lepsze od materaców wykonanych w całości z lateksu syntetycznego.

Ten typ materaców wyróżnia się bardzo wysoką elastycznością, a także sprężystością. Lateks naturalny jest przy tym materiałem o właściwościach antyalergicznych i antygrzybicznych. Dodatkowo charakteryzuje się on wysoką trwałością i wytrzymałością, więc może posłużyć na długi czas.

Wybierając powyższe typy materaców, warto również zwrócić uwagę, w jakim pokrowcu są one oferowane. Najlepiej zdecydować się na materac wyposażony w pokrowiec antyalergiczny, nadający się do prania w wyższej temperaturze. Wtedy będzie można łatwo utrzymać go w czystości.

Materacem w całości wykonanym z pianki lateksowej dla dzieci jest materac Junior.

materac lateksowy dla dziecka 4 lata hevea junior

Materac dla 4-latka – jaka twardość jest odpowiednia?

Dobór odpowiedniego materaca dla 4-letniego dziecka będzie również wymagać dopasowania go pod kątem jego twardości. Wielu rodziców nie wie wtedy, jaki rodzaj materaca wybrać – miękki, a może twardszy?

Przede wszystkim twardość materaca dla dziecka powinna być dobrana indywidualnie. Nie należy przy tym kierować się zasłyszanymi poradami, które mówią, że dla dziecka konieczny jest twardy materac.

Najczęściej dla 4-latków rekomenduje się materace o twardościach H2, czyli średnio-miękkie oraz H3, czyli średnio-twarde.

Warto przy tym zaznaczyć, że wybór twardości powinien zależeć od preferencji dziecka oraz od tego, jaką ma ono masę ciała. Im dziecko będzie cięższe, tym twardszy może być jego materac. Wybór materaca H3 dla dziecka o niższej masie ciała może zatem powodować u niego dyskomfort podczas snu.

Rozmiar materaca dla dziecka 4 lata

dziewczynka 4-latek leży na materacu

Gdy poszukuje się odpowiedniego materac dla 4-letniego dziecka, trzeba będzie też uwzględnić jego rozmiar.

Zaleca się, aby wysokość materaca dla dziecka była o co najmniej 20 cm większa od jego wzrostu. Gdy zatem dziecko ma 120 cm, wtedy materac powinien mieć co najmniej 140 cm wysokości, aby zapewnić mu wygodny sen.

Dla dzieci 4-letnich najczęściej wybierane są materace o wymiarach jak:

  • 140 x 70 cm
  • 160 x 80 cm
  • 200 x 80 cm
  • 200 x 90 cm

Gdy zdecydujemy się na materace w rozmiarach przeznaczonych również dla dorosłych osób, czyli 200 x 80 cm oraz 200 x 90 cm, w takim przypadku możemy również zrobić zakup na dłużej, zwłaszcza wtedy, gdy jednocześnie poszukujemy również nowego łóżka dla dziecka.

Oczywiście, przed zdecydowaniem się na zakup materaca warto także zwrócić uwagę na wymiary posiadanego już łóżka, gdy nie zamierzamy zdecydować się na nowe. Wtedy należy dokonać pomiaru wewnątrz jego leża, aby dobrać właściwy rozmiar materaca.

Czego należy unikać, gdy wybiera się materac dla 4-latka?

Gdy wybieramy odpowiedni materac dla dziecka w wieku 4 lat, powinniśmy unikać wtedy określonych rodzajów materaców. Jakie z nich nie są rekomendowane dla dzieci?

Przede wszystkim należy zrezygnować z materaców o budowie kieszeniowej, sprężynowej. Sprzyjają one pojawianiu się objawów alergii i nie są tak higieniczne jak materace piankowe, dlatego też lepiej ich nie kupować.

Również nie powinniśmy wybierać dla dziecka materaca kokosowego. Mata kokosowa jest bardzo twarda, dlatego też powoduje ona, że materac nie ugina się wtedy tak, jak ten wykonany z miększych materiałów. W związku z tym takie materace mogą być niekomfortowe dla małego dziecka.

Trzeba też uważać na materace gryczane dla dzieci. Chociaż są one wygodne, to jednak z czasem mogą powodować pojawienie się w nich pleśni, która rozwija się na skutek nagromadzonej wilgoci pochodzącej z ciała w trakcie snu. Zapleśniały materac jest bardzo niebezpieczny, ponieważ powoduje on zagrożenie dla układu oddechowego, odpornościowego, a nawet zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworów.

Co warto dokupić do materaca dla 4-letniego dziecka?

Aby korzystanie z materaca przez dziecko było wygodniejsze i bezpieczniejsze, można również zdecydować się na dokupienie dla niego dodatkowej nakładki ochronnej.

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na nakładki ochronne o właściwościach wodoodpornych, ponieważ mogą one zapobiec zawilgoceniu materaca, na przykład wtedy, gdy u dziecka zdarzy się moczenie nocne.

Nakładkę dobiera się wtedy zależnie od wielkości materaca. Warto wybrać model, który jest łatwy w zakładaniu, na przykład wyposażony jest w gumki na bokach. Dodatkowe watowanie może poprawić komfort snu.

Podsumowanie – jaki materac dla dziecka 4 lata

Najlepszy materac dla dziecka 4 lata to materac antyalergiczny wykonany z pianki wysokoelastyczna HR + pianka memory lub z pianki lateksowej. Twardość materaca to H2 (średnio-miękkie) lub H3 (średnio-twardy). Rozmiar materaca: 140×70 cm lub 160×80 cm. Pokrowiec antyalergiczny, łatwy w ściąganiu oraz praniu w pralce.

Gdy zamierza się zakupić materac dla 4-latka, trzeba pamiętać o tym, by dobrać go do jego potrzeb. Dobry materac powinien przede wszystkim charakteryzować się bardzo wysokim poziomem wygody, ale również trwałości oraz higieny, aby nie powodował on zwiększonego ryzyka pojawienia się dyskomfortu, bólów pleców czy alergii.

Z naszej oferty wyselekcjonowanych modeli, dla 4-latków polecamy materac piankowo-lateksowy, piankowy lub lateksowy. Są to produkty medyczny Kl. I posiadające niezbędne certyfikaty:

Dla dzieci najczęściej rekomenduje się materace piankowe, wykonane w całości z pianek, bez elementów jak sprężyny kieszeniowe czy maty kokosowe. Dobry materac tego typu może wtedy zapewnić maksymalny komfort i jednocześnie będzie higieniczny i przewiewny, a także łatwy w utrzymaniu w czystości.

Nie można zapominać również o innych kwestiach, między innymi o odpowiednim doborze materaca pod względem jego wymiarów oraz zastosowanego pokrowca. Dla większej higieny można też dokupić do niego nakładkę ochronną.

Jeśli Twoja pociecha jest młodsza, ma 2 latka, warto przed zakupem materaca przeczytać:
Jaki materac dla dziecka 2-latka? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli jest starsza i ma 6 lat przeczytaj:
Jaki materac dla dziecka 6-latka będzie najlepszy?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.