Jak dobrać materac dla dwojga?

Spanie w dwójkę na materacu może być bardzo wygodne, ale może być też powodem do frustracji. Kluczem do komfortowego snu jest odpowiedni materac dla dwojga. Jak wybrać najlepszy model?

Co znajdziesz w tym artykule?

Jeżeli Wasz problem to odmienne preferencje co do twardości powierzchni spania – już na wstępie tego artykułu polecam materace typu DUO. U nas kieszeniowy z pianką wysokoelastyczną i twardościami H2 i H3 lub w całości z pianki wysokoelastycznej i twardościach H1 i H2 model rozwiązał problemy już nie jednej pary.

Przyjemność czy udręka?

Wspólne spanie z ukochanym lub ukochaną na materacu może być komfortowe, ale z drugiej strony może również być powodem bólu pleców oraz nadmiernie napiętych mięśni odczuwalnych każdego rana. Co więcej, wspólne korzystanie z jednego, niewygodnego materaca może stać się nawet powodem konfliktów.

Dlaczego spadnie z inną osobą może być tak niewygodne?

Jeśli również spanie z inną osobą na jednym materacu powoduje u ciebie brak komfortu, najczęściej ma to związek z faktem, że materac nie zapewnia optymalnego podparcia dla każdego z jego użytkowników.

Zwykle materac jest dla jednej osoby zbyt miękki, z kolei dla drugiej jest zbyt twardy. Trudno wtedy iść na kompromis, ponieważ materac o średniej twardości może być dla partnerów równie niewygodny.

Ponadto pojawia się problem z tworzeniem się zbyt dużego wgłębienia przez sylwetkę osoby o wyższej wadze – wówczas osoba lżejsza nie śpi na równej nawierzchni, więc także nie czuje się wtedy komfortowo.

Jednak używanie jednego lóżka z partnerem albo partnerką nie musi być problemem. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni materac dla dwóch osób chcących spać na nim jednocześnie.

Dwa osobne materace czy jeden wspólny?

Pierwszym pytaniem, na które należy odpowiedzieć sobie w drodze do uzyskania maksymalnego komfortu ze spania z drugą osobą w jednym łóżku jest: czy lepiej zdecydować się na jeden materac czy na dwa osobne materace?

Najczęściej wtedy, gdy dwie osoby chcą spać w jednym łóżku, rozwiązaniem jest zakupienie dwóch materaców osobno. To jednak nie zawsze jest możliwe. Warto wskazać, że łóżko powinno posiadać co najmniej 160 cm szerokości, aby zmieścić w nim dwa najwęższe materace o szerokości 80 cm. Poza tym niektóre materace nie są produkowane w wariancie 80 cm, ale dopiero w 90 cm, dlatego musimy mieć wtedy jeszcze szerszą ramę łóżka, czyli 180 cm.

jak wybrać materac dla dwojga

Wprawdzie dwa osobne materace w jednym łóżku to dobry pomysł, ale pamiętajmy o tym, że nie zawsze są one również bardzo wygodne w użytkowaniu dla pary. Pomiędzy materacami najczęściej pojawia się różnica w wysokości, dlatego jeśli para chce się przytulić, może powodować to większy dyskomfort. Ponadto w trakcie snu odczuwalna będzie przerwa pomiędzy materacami. Decydując się na 2 materace warto więc zwrócić uwagę na to aby było one tej samej wysokości.

Jeżeli dobierzemy dwa materace o tej samej wysokości, to rozwiązanie będzie miało też swoje plusy. Jednym z nich jest mniejszy ciężar pojedynczego materaca, co ma znaczenie przy np. obracaniu materaca lub zmiany pokrowca. Minusem niewątpliwie będzie wyższa cena dwóch materacy w porównaniu z jednym podwójnym.

Warto zwrócić uwagę na takie materace, które będą produktami przeznaczonymi do spania dla dwóch osób jednocześnie. Możemy dopasować je również do mniejszych łóżek o szerokości 140 cm, które są często spotykane w polskich sypialniach. Na co warto się wtedy zdecydować?

Jeden perfekcyjny materac dla pary

Przede wszystkim dobry materac dla pary powinien być komfortowy, a komfort w tym przypadku oznacza właściwe podparcie dla kręgosłupa. Gdy plecy, a także całe ciało zyskają prawidłową stabilizację na materacu, wówczas przełoży się to na wyższą jakość snu.

Jeśli poszukujemy modelu materaca, który będzie dobrze nadawał się dla pary i każdej osobie dawał odpowiedni komfort, warto zwrócić uwagę na materace wykonane z materiałów piankowych oraz na materace podwójne, w przypadku których w jednym pokrowcu znajdują się dwa rodzaje materaców różniące się pomiędzy sobą twardością.

Poniżej prezentujemy bliżej dwa te rodzaje materaców, aby wybór tego odpowiedniego był jeszcze prostszy.

1. Materac z jednolitego materiału
W pierwszym przypadku, czyli wtedy, gdy mówimy o materacu wykonanym w całości z takiego samego materiału, warto zwrócić uwagę głównie na piankę lateksową oraz termoelastyczną. To pianki cechujące się najwyższą elastycznością punktową – dotyczy to przede wszystkim materaców lateksowych, które są też jednymi z najdroższych na rynku. Inna opcja to materac ze sprężyn kieszeniowych – dzięki temu, że każda z nich jest w osobnej kieszonce i pracuje samodzielnie, można uzyskać lepszą elastyczność punktową.

Doskonałym połączeniem wydaje się być materac, który łączy w sobie wkładkę ze sprężyn kieszeniowych z odpowiednią warstwą lateksu. Parom często polecam Porto Alegre – z podwójną warstwą lateksowanego kokosa i aż 4 cm warstwą pianki lateksowej. Jest to średnio twardy materac.

Wysoka elastyczność punktowa powoduje, że jedna osoba śpiąca obok drugiej nie będzie odczuwała jej ruchów oraz jej ciężar nie będzie wpływał na jej komfort snu. Dzięki temu każdy śpiący otrzymuje komfortowe i zdrowe podparcie dla swojego ciała.

Musimy jednak pamiętać o tym, że takie materace są oferowane głównie jako miękkie i średnio-twarde i twardość jest jednolita na całej nawierzchni materaca. Wobec tego nie sprawdzą się one wtedy, gdy każda osoba ma inne preferencje co do twardości materaca.

Materac z jednolitego materiału:

  • sprawdzi się dla par o różnym ciężarze, mających takie same oczekiwania co do twardości materaca
  • ma jednolitą twardość – na przykład może być średnio-twardy
  • powinien być wykonany z pianki lub sprężyn kieszeniowych
  • musi posiadać wysoką elastyczność punktową

2. Dwa w jednym, czyli dwie twardości w jednym materacu
Druga propozycja to materac, w którym w jednym pokrowcu umieszczono dwie konstrukcje – materace różniące się pomiędzy sobą twardością. Twardość ta może być regulowana przez pianki albo przez dodatkowe wkładki, na przykład matę kokosową, która powoduje, że materac jest twardszy. W ten sposób materac po jednej połowie może być średnio-twardy, twardy, miękki lub bardzo miękki, podobnie jak po drugiej stronie.

Istnieje wtedy możliwość wykorzystania różnych materiałów, na przykład sprężyn kieszeniowych, pianek takich jak zwykła pianka poliuretanowa, wysokoelastyczna, termoelastyczna, pianka lateksowa, wspomniane maty kokosowe.

Materiały dobiera się tak, aby każda z połówek materaca miała taką samą wysokość, dlatego jego użytkownicy nie odczuwają żadnego dyskomfortu pod tym względem.

Materac z materiałów o dwóch twardościach:

  • dla osób które mają różne wymagania co do twardości, ponieważ połówki mogą mieć inną twardość
  • może być wykonany z różnych materiałów
  • cały materac ma taką samą wysokość pomimo innych twardości
Materac dla par z pianką HR

Jeżeli szukasz dokładnie takiego materaca, który spełni oczekiwania każdego z Was i zapewni odpowiedni komfort snu – zapoznaj się z materacem typu DUO o twardościach H1 i H2 – w całości wykonany z wysokoelastycznej pianki HR (DUO H1 i H2) lub kieszeniowy z pianką o dwóch stopniach twardości H2 i H3 (DUO H2 i H3) . Dodatkowo model ten jest dwustronny – co oznacza, że z obu stron zbudowany jest z tych samych warstw. Można go więc swobodnie przekładać co jakiś czas, nie tracąc na komforcie snu. Przekładanie co ok. 3-4 miesiące materacy zapobiega miejscowemu nadmiernemu wygniataniu się i wydłuża okres komfortowego korzystania.

Materac piankowy wysokoelastyczny dla par
Pianka wysokoelastyczna 2 twardości

Podsumowując, dwie osoby mogą wysypiać się komfortowo na jednym materacu – bez potrzeby kupowania dwóch oddzielnych materaców. W takim przypadku możemy wybrać jedno z trzech rozwiązań – dwa oddzielne materace lub dobry materac o wysokiej elastyczności punktowej, gdy problemem nie są różne oczekiwania użytkowników co do twardości, albo materac dwa w jednym, czyli z dwóch rodzajów materiałów zamkniętych w jednym pokrowcu.

Szukasz materaca w rozmiarze 160 na 200? Sprawdź ten artykuł: “Materac 160×200 jaki wybrać?