Jaki materac wybrać dla dwojga?

Spanie w dwójkę na materacu może być bardzo wygodne, ale może być też powodem do frustracji. Kluczem do komfortowego snu jest odpowiedni materac dla dwojga. Jak wybrać najlepszy model?

Co znajdziesz w tym artykule?

Przyjemność czy udręka?

Wspólne spanie z ukochanym lub ukochaną na materacu może być komfortowe, ale z drugiej strony może również być powodem bólu pleców oraz nadmiernie napiętych mięśni odczuwalnych każdego rana. Co więcej, wspólne korzystanie z jednego, niewygodnego materaca może stać się nawet powodem konfliktów.

Dlaczego spadnie z inną osobą może być tak niewygodne?

Jeśli również spanie z inną osobą na jednym materacu powoduje u ciebie brak komfortu, najczęściej ma to związek z faktem, że materac nie zapewnia optymalnego podparcia dla każdego z jego użytkowników.

Zwykle materac jest dla jednej osoby zbyt miękki, z kolei dla drugiej jest zbyt twardy. Trudno wtedy iść na kompromis, ponieważ materac o średniej twardości może być dla partnerów równie niewygodny.

Ponadto pojawia się problem z tworzeniem się zbyt dużego wgłębienia przez sylwetkę osoby o wyższej wadze – wówczas osoba lżejsza nie śpi na równej nawierzchni, więc także nie czuje się wtedy komfortowo.

Jednak używanie jednego lóżka z partnerem albo partnerką nie musi być problemem. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni materac dla dwóch osób chcących spać na nim jednocześnie.

Dwa osobne materace czy jeden wspólny?

Pierwszym pytaniem, na które należy odpowiedzieć sobie w drodze do uzyskania maksymalnego komfortu ze spania z drugą osobą w jednym łóżku jest: czy lepiej zdecydować się na jeden materac czy na dwa osobne materace?

Najczęściej wtedy, gdy dwie osoby chcą spać w jednym łóżku, rozwiązaniem jest zakupienie dwóch materaców osobno. To jednak nie zawsze jest możliwe. Warto wskazać, że łóżko powinno posiadać co najmniej 160 cm szerokości, aby zmieścić w nim dwa najwęższe materace o szerokości 80 cm. Poza tym niektóre materace nie są produkowane w wariancie 80 cm, ale dopiero w 90 cm, dlatego musimy mieć wtedy jeszcze szerszą ramę łóżka, czyli 180 cm.

jak wybrać materac dla dwojga

Wprawdzie dwa osobne materace w jednym łóżku to dobry pomysł, ale pamiętajmy o tym, że nie zawsze są one również bardzo wygodne w użytkowaniu dla pary. Pomiędzy materacami najczęściej pojawia się różnica w wysokości, dlatego jeśli para chce się przytulić, może powodować to większy dyskomfort. Ponadto w trakcie snu odczuwalna będzie przerwa pomiędzy materacami. Decydując się na 2 materace warto więc zwrócić uwagę na to aby było one tej samej wysokości.

Jeżeli dobierzemy dwa materace o tej samej wysokości, to rozwiązanie będzie miało też swoje plusy. Jednym z nich jest mniejszy ciężar pojedynczego materaca, co ma znaczenie przy np. obracaniu materaca lub zmiany pokrowca. Minusem niewątpliwie będzie wyższa cena dwóch materacy w porównaniu z jednym podwójnym.

Warto zwrócić uwagę na takie materace, które będą produktami przeznaczonymi do spania dla dwóch osób jednocześnie. Możemy dopasować je również do mniejszych łóżek o szerokości 140 cm, które są często spotykane w polskich sypialniach. Na co warto się wtedy zdecydować?

Jeden perfekcyjny materac dla pary

Przede wszystkim dobry materac dla pary powinien być komfortowy, a komfort w tym przypadku oznacza właściwe podparcie dla kręgosłupa. Gdy plecy, a także całe ciało zyskają prawidłową stabilizację na materacu, wówczas przełoży się to na wyższą jakość snu.

Jeśli poszukujemy modelu materaca, który będzie dobrze nadawał się dla pary i każdej osobie dawał odpowiedni komfort, warto zwrócić uwagę na materace wykonane z materiałów piankowych oraz materace pocket i multipocket.

Poniżej prezentujemy bliżej dwa te rodzaje materaców, aby wybór tego odpowiedniego był jeszcze prostszy.

1. Materac z jednolitego materiału z wkładką pocket
W pierwszym przypadku, czyli wtedy, gdy mówimy o materacu wykonanym w całości z takiego samego materiału, warto zwrócić uwagę głównie na piankę lateksową oraz termoelastyczną. To pianki cechujące się najwyższą elastycznością punktową – dotyczy to przede wszystkim materaców lateksowych, które są też jednymi z najdroższych na rynku. Inna opcja to materac ze sprężyn kieszeniowych – dzięki temu, że każda z nich jest w osobnej kieszonce i pracuje samodzielnie, można uzyskać lepszą elastyczność punktową.

Doskonałym połączeniem wydaje się być materac, który łączy w sobie wkładkę ze sprężyn kieszeniowych z odpowiednią warstwą lateksu. Parom często polecam Porto Alegre – z podwójną warstwą lateksowanego kokosa i aż 4 cm warstwą pianki lateksowej. Jest to średnio twardy materac.

Wysoka elastyczność punktowa powoduje, że jedna osoba śpiąca obok drugiej nie będzie odczuwała jej ruchów oraz jej ciężar nie będzie wpływał na jej komfort snu. Dzięki temu każdy śpiący otrzymuje komfortowe i zdrowe podparcie dla swojego ciała.

Musimy jednak pamiętać o tym, że takie materace są oferowane głównie jako miękkie i średnio-twarde i twardość jest jednolita na całej nawierzchni materaca. Wobec tego nie sprawdzą się one wtedy, gdy każda osoba ma inne preferencje co do twardości materaca.

Materac z jednolitego materiału:

  • sprawdzi się dla par o różnym ciężarze, mających takie same oczekiwania co do twardości materaca
  • ma jednolitą twardość – na przykład może być średnio-twardy
  • powinien być wykonany z pianki lub sprężyn kieszeniowych
  • musi posiadać wysoką elastyczność punktową

2. Materac piankowy dla par.

Dobrym przykłądem takiego materaca będzie model Sensit zbudowany z trzech rodzajów pianek odznaczajacych się wysoką elastycznością punktową.

Pianka bardzo dobrze popasowuje się do osób użytkujących materac. Mimo twardości oznaczonej jako H3 – ten model piankowego materaca jest w odczuciu bardzie miękki i elasyczny niż model prezentowany wyżej z matą kokosową.

Podsumowując, dwie osoby mogą spać na dwóch oddzielnych matracach – wówczas warto zwrócić uwagę na ich wysokość. Drugie rozwiązanie to odpowiednio dobrany materac z wysoką elastycznością punktową pocket lub piankowy.

Szukasz materaca w rozmiarze 160 na 200? Sprawdź ten artykuł: “Materac 160×200 jaki wybrać?