Jaki materac wybrać dla dwojga?

Materac dla dwojga musi mieć bardzo dużą elastyczność punktową. Najlepszym rozwiązaniem są multipockety (508 szt. sprężyn na m2) z 4cm warstwą lateksu lub pianki wysokoelastycznej. Najczęściej wybierana twardość to średnio twarde H3.

Polecane materace dla dwojga

W naszym sklepie znajdują się tylko wyselekcjonowane materace multipocket, dwustronne z grubą warstwą pianki. Pełna gama tutaj: materace multipocket.

Spanie w dwójkę na materacu może być bardzo wygodne, ale może być też powodem do frustracji. Kluczem do komfortowego snu jest odpowiedni materac dla dwojga. Jak wybrać najlepszy model?

Aby spać komfortowo należy wybrać rozmiar przynajmniej 160×200. Jeśli dwa materace to 80×200 lub 90×200 o takiej samej wysokości.  Ważne aby zawierał warstwę lateksu, który zapobiega przegrzaniu organizmu i niweluje efekt pocenia. Pokrowiec antyalergiczny z rozsuwanym suwakiem.

Co znajdziesz w tym artykule?

Odpowiedź na pytanie jaki materac wybrać dla dwojga znajdziesz również w naszym filmie:

Pełna oferta naszych materacy dla par znajdziesz tutaj: Kliknij >>

Przyjemność czy udręka?

Wspólne spanie z ukochanym lub ukochaną na materacu może być komfortowe, ale z drugiej strony może również być powodem bólu pleców oraz nadmiernie napiętych mięśni odczuwalnych każdego rana. Co więcej, wspólne korzystanie z jednego, niewygodnego materaca może stać się nawet powodem konfliktów.

Dlaczego spadnie z inną osobą może być tak niewygodne?

Jeśli również spanie z inną osobą na jednym materacu powoduje u ciebie brak komfortu, najczęściej ma to związek z faktem, że materac nie zapewnia optymalnego podparcia dla każdego z jego użytkowników.

Zwykle materac jest dla jednej osoby zbyt miękki, z kolei dla drugiej jest zbyt twardy. Trudno wtedy iść na kompromis, ponieważ materac o średniej twardości może być dla partnerów równie niewygodny.

Ponadto pojawia się problem z tworzeniem się zbyt dużego wgłębienia przez sylwetkę osoby o wyższej wadze – wówczas osoba lżejsza nie śpi na równej nawierzchni, więc także nie czuje się wtedy komfortowo.

Jednak używanie jednego lóżka z partnerem albo partnerką nie musi być problemem. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni materac dla dwóch osób chcących spać na nim jednocześnie.

Materac dla dwojga – czego nie wybierać?

 • Przede wszystkim należy unikać materacy bonellowych. Powierzchnia tych materacy przechyla się tam gdzie śpi cięższa osoba. Dodatkowo między sprężynami często gromadzi się kurz i zanieczyszczenia. A to w szybki sposób prowadzi do rozwoju roztoczy i pleśni.
 • Oczywiście unikamy również materacy słabej jakości, szybko się zużyją i zaczną odkształcać. Trzeba będzie je wymienić po 2-3 latach. Przyjmuje się że powinniśmy wymieniać materac co 6-10 lat. Więc nic nie zaoszczędzimy kupując materac słabej jakości.
 • Należy nie kupować starych materacy, które zalegają w magazynach. Najlepiej jeśli materac jest wyprodukowany dopiero po zakupie. Wtedy mamy pewność że materac jest nowy.
 • Materaca zbyt miękkiego lub zbyt twardego. Pojawiają się wtedy takie dolegliwości jak: czujemy się „połamani” po wstaniu z łóżka, mamy problem  ze zgięciem się, czy z drętwieją nam kończyny.

Jaka twardość materaca dla dwóch osób?

Nie ma najmniejszego problemu z doborem materaca gdy waga i budowa dwóch osób jest zbliżona:

 • waga do 60 kilogramów – wybieramy materac bardzo miękki H1
 • waga od 50 do 80 kilogramów – wybieramy materac miękki H2
 • waga od 60 do 100 kilogramów – wybieramy materac średnio-twardy H3
 • waga powyżej 100 kilogramów – wybieramy materac twardy H4
 • waga powyżej 100 kilogramów i masywna budowa – wybieramy materac bardzo twardy H5

Gdy różnica wagi jest niewielka np. partnerka waży 50kg a partner 70kg, wówczas należy raczej skłaniać się ku materacowi średnio-twardemu H3. Chyba, że oboje z partnerów preferują miękkie materace, wtedy H2.

Problem pojawia się gdy jest duża różnica wagi np. pranerka 60kg a partner 110kg. Wtedy sensowne jest wybrać materac średnio-twardy H3. Jednak wtedy może okazać się że dla partnerki materac jest zbyt twardy a dla partnera zbyt miękki. W takiej sytuacji dobrze jest pomyśleć o materacu typu DUO lub o dwóch osobnych materacach. 

Dwa osobne materace czy jeden wspólny?

Pierwszym pytaniem, na które należy odpowiedzieć sobie w drodze do uzyskania maksymalnego komfortu ze spania z drugą osobą w jednym łóżku jest: czy lepiej zdecydować się na jeden materac czy na dwa osobne materace?

Najczęściej wtedy, gdy dwie osoby chcą spać w jednym łóżku, rozwiązaniem jest zakupienie dwóch materaców osobno. To jednak nie zawsze jest możliwe. Warto wskazać, że łóżko powinno posiadać co najmniej 160 cm szerokości, aby zmieścić w nim dwa najwęższe materace o szerokości 80 cm. Poza tym niektóre materace nie są produkowane w wariancie 80 cm, ale dopiero w 90 cm, dlatego musimy mieć wtedy jeszcze szerszą ramę łóżka, czyli 180 cm.

jak wybrać materac dla dwojga

Wprawdzie dwa osobne materace w jednym łóżku to dobry pomysł, ale pamiętajmy o tym, że nie zawsze są one również bardzo wygodne w użytkowaniu dla pary. Pomiędzy materacami najczęściej pojawia się różnica w wysokości, dlatego jeśli para chce się przytulić, może powodować to większy dyskomfort. Ponadto w trakcie snu odczuwalna będzie przerwa pomiędzy materacami. Decydując się na 2 materace warto więc zwrócić uwagę na to aby było one tej samej wysokości.

Jeżeli dobierzemy dwa materace o tej samej wysokości, to rozwiązanie będzie miało też swoje plusy. Jednym z nich jest mniejszy ciężar pojedynczego materaca, co ma znaczenie przy np. obracaniu materaca lub zmiany pokrowca. Minusem niewątpliwie będzie wyższa cena dwóch materacy w porównaniu z jednym podwójnym.

Warto zwrócić uwagę na takie materace, które będą produktami przeznaczonymi do spania dla dwóch osób o bardzo różnej wadze. Są to tzw. materace typu DUO. Połowa materaca ma twardość H1 (miękki, polecany dla osób do 65kg) a druga połowa  H2 (średni, polecany dla osób do 80kg). Możemy dopasować je również do mniejszych łóżek o szerokości 140 cm, które są często spotykane w polskich sypialniach. 

Jeden perfekcyjny materac dla pary

Przede wszystkim dobry materac dla pary powinien być komfortowy, a komfort w tym przypadku oznacza właściwe podparcie dla kręgosłupa. Gdy plecy, a także całe ciało zyskają prawidłową stabilizację na materacu, wówczas przełoży się to na wyższą jakość snu.

Jeśli poszukujemy modelu materaca, który będzie dobrze nadawał się dla pary i każdej osobie dawał odpowiedni komfort, warto zwrócić uwagę na materace wykonane z materiałów piankowych oraz materace pocket i multipocket.

Aby wybór materaca był jeszcze prostszy prezentujemy poniżej bliżej dwa rodzaje materaców.

1. Materac z jednolitego materiału z wkładką pocket

W pierwszym przypadku, czyli wtedy, gdy mówimy o materacu wykonanym w całości z takiego samego materiału, warto zwrócić uwagę głównie na piankę lateksową oraz termoelastyczną. To pianki cechujące się najwyższą elastycznością punktową – dotyczy to przede wszystkim materaców lateksowych, które są też jednymi z najdroższych na rynku. Inna opcja to materac ze sprężyn kieszeniowych – dzięki temu, że każda z nich jest w osobnej kieszonce i pracuje samodzielnie, można uzyskać lepszą elastyczność punktową.

Doskonałym połączeniem wydaje się być materac, który łączy w sobie wkładkę ze sprężyn kieszeniowych z odpowiednią warstwą lateksu. Parom często polecam materac dwustronny z warstwą lateksu lub z dodatkową matą kokosową.

Wysoka elastyczność punktowa powoduje, że jedna osoba śpiąca obok drugiej nie będzie odczuwała jej ruchów oraz jej ciężar nie będzie wpływał na jej komfort snu. Dzięki temu każdy śpiący otrzymuje komfortowe i zdrowe podparcie dla swojego ciała.

Musimy jednak pamiętać o tym, że takie materace są oferowane głównie jako miękkie i średnio-twarde i twardość jest jednolita na całej nawierzchni materaca. Wobec tego nie sprawdzą się one wtedy, gdy każda osoba ma inne preferencje co do twardości materaca.

Materac z jednolitego materiału:

 • sprawdzi się dla par o różnym ciężarze, mających takie same oczekiwania co do twardości materaca
 • ma jednolitą twardość – na przykład może być średnio-twardy
 • powinien być wykonany z pianki lub sprężyn kieszeniowych
 • musi posiadać wysoką elastyczność punktową

2. Materac piankowy dla par.

Dobrym przykładem takiego materaca będzie materac piankowy średnio-twardy H3 zbudowany z trzech rodzajów pianek odznaczających się wysoką elastycznością punktową.

Pianka bardzo dobrze dopasowuje się do osób użytkujących materac. Mimo twardości oznaczonej jako H3 – ten model piankowego materaca jest w odczuciu bardzie miękki i elastyczny niż model prezentowany wyżej z matą kokosową.

Szukasz materaca w rozmiarze 160 na 200? Sprawdź ten artykuł: “Materac 160×200 jaki wybrać?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.