materac na chory kręgosłup

Jaki materac na chory kręgosłup wybrać?

Materac na chory kręgosłup powinien być wykonany z pianki wysokoelastycznej HR lub lateksowej. Dzięki temu ma wysoką elastyczność punktową. Powinien mieć dobraną twardość do wagi ciała oraz pozycji snu. Musi być produktem certyfikowanym. Rekomendowane są materace medyczne.

Więcej w artykule:

Bóle pleców dotyczą nie tylko seniorów. Coraz częściej narzekają na nie także osoby młodsze. Praca w pozycji siedzącej, nadmierne nadwyrężenie pleców podczas pracy fizycznej, brak wystarczającego ruchu, nadwaga, otyłość – to wszystko powoduje, że bóle kręgosłupa są tak częste.

W profilaktyce oraz w leczeniu dolegliwości kręgosłupa bardzo ważne jest udanie się do odpowiedniego specjalisty w tym zakresie – ortopedy, rehabilitanta. Nie można jednak zapominać o tym, że pacjent także powinien samodzielnie zadbać o swoje zdrowie. Tutaj bardzo duże znaczenie odgrywa dobrze dobrany materac.

Czym warto kierować się przy zakupie? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Dlaczego dobry materac ma tak duże znaczenie dla zdrowia kręgosłupa?

Sen jest czasem, gdy organizm regeneruje się. Na spaniu spędzamy nawet około 1/3 całego życia, dlatego też bardzo ważne jest to, na czym śpimy.

Bóle pleców mogą pojawiać się na skutek spania na niewłaściwym materacu. Dodatkowo, nieodpowiedni materac może powodować natężenie dolegliwości, które mają inne przyczyny.

Gdy materac nie jest właściwie dobrany, jest wyleżany, za twardy czy za miękki, kręgosłup nie dostaje właściwego podparcia. Dochodzi wtedy do nadmiernego ucisku dysków kręgosłupa, co z kolei przekłada się na dolegliwości bólowe oraz nadmierne napięcie mięśniowe odczuwane po wstaniu z łóżka.

Jeśli dobierzemy prawidłowy materac, możemy zmniejszyć obciążenie kręgosłupa, a tym samym zadbać o swoje zdrowie!

Dobry materac potrafi:

 • zniwelować dolegliwości bólowe kręgosłupa
 • zapobiegać ich ponownemu pojawianiu się
 • działać jako wsparcie rehabilitacji

Kiedy warto kupić odpowiedni materac na kręgosłup?

Zmiana materaca na inny może zdziałać cuda! Zakup dopasowanego materaca nie musi przy tym wcale wiązać się z bardzo dużym wydatkiem, ponieważ obecnie w sprzedaży można znaleźć także materace niedrogie i przy tym bardzo wygodne dla kręgosłupa.

O zakupie odpowiedniego materaca powinny pamiętać zatem osoby, które doświadczają różnych dolegliwości ze strony kręgosłupa, takich jak: 

 • bóle kręgosłupa
 • lumbago – bóle w odcinku lędźwiowym
 • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa
 • dyskopatia 
 • rwa kulszowa
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 • osteoporoza

Dobrze dobrane materace rekomendowane są także w przypadku innych dolegliwości dotykających pleców, a ponadto po urazach, zabiegach jako element rehabilitacji.

Czym zatem warto kierować się przy zakupie materaca, aby ulżyć bolącym plecom?

Jak wybrać odpowiedni materac na chory kręgosłup?

materac na chory kręgosłup - kobieta

Aktualnie w sprzedaży znaleźć można szeroką gamę różnych rodzajów materaców. Nie każdy z nich rekomendowany jest jednak dla osób, które doświadczają bólów kręgosłupa. Co kupić?

Właściwy materac dla osób z chorobami kręgosłupa powinien przede wszystkim charakteryzować się wysoką elastycznością punktową.

Czym jest elastyczność punktowa? To parametr, którym ocenia się reakcję materaca na nacisk. Materac posiadający dobrą elastyczność punktową reaguje na nacisk jedynie w miejscu, w którym jest on wywierany.

Dobra elastyczność punktowa powoduje, że materac:

 • dobrze podpiera ciało na całej jego długości
 • zapobiega pojawianiu się nadmiernego obciążenia różnych części ciała
 • redukuje nadmierne napięcie mięśniowe
 • szybko dopasowuje się do zmian pozycji ciała

Jakie materace charakteryzują się wysoką elastycznością punktową?

Materace o wysokiej elastyczności punktowej na chory kręgosłup

Wysoka elastyczność punktowa zależna jest od zastosowanych materiałów. Wśród rekomendowanych materaców spełniających ten wymóg znajdują się:

 • materace multipocket – kieszeniowe
 • materace z pianek wysokoelastycznych (HR)
 • materace z pianek lateksowych

Materace multipocket

Materace multipocket – kieszeniowe posiadają oddzielne kieszonki na sprężyny. Na jednym metrze kwadratowym może znajdować się ponad 500 osobnych sprężyn! Każda z nich pracuje osobno, dlatego też materac ten tak dobrze odpowiada pozycji ciała. W połączeniu z pianką HR lub lateksem zapewnia wysoką elastyczność oraz idealne podparcie dla kręgosłupa. Kręgosłup znajduje się w linii prostej.

Sprężyny kieszeniowe tworzą rdzeń materaca, na którym osadzone są inne warstwy, najczęściej piankowe.

Materace z pianek wysokoelastycznych

Rdzeń może być wykonany także z pianki – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się pianka wysokoelastyczna, czyli HR. To pianka o strukturze zamkniętych komórek, która jest znacznie bardziej elastyczna i przy tym trwalsza od najtańszych pianek poliuretanowych. Stosowane są one także na warstwy nawierzchniowe. Proponujemy dwustronne materace kieszeniowe z pianką HR lub piankowy w całości z pianki HR:

Materace z pianek lateksowych

Dobry wybór to również lateks. Są to pianki bardzo elastyczne, łatwo dopasowujące się do ciała, a także trwałe i higieniczne. To najdroższe, a przy tym najbardziej luksusowe pianki na rynku.

 Spośród naszego asortymentu polecamy na przykład:

Pamiętaj koniecznie aby sprawdzić twardość materaca. Przy zakupie materaca na chory kręgosłup ma to bardzo duże znaczenie.

Twardość materaca ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu, zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Źle dobrany materac może nam spędzać sen z powiek i to dosłownie, wstajemy niewyspani, pojawiają się bóle pleców i odczuwamy ogólne rozbicie. Gdy śpimy dobrze i dbamy o higienę naszego snu, często bóle kręgosłupa są niwelowane, a czasem zupełnie mijają. Dlatego warto zadbać o odpowiedni materac i zatroszczyć się o swój kręgosłup. Oczywiście najlepszym sposobem na zdrowy kręgosłup jest profilaktyka, ale w dzisiejszych czasach problemy z plecami, ma coraz więcej osób, przyczynia się do tego między innymi siedzący tryb życia, praca i coraz mniej ruchu. Dlatego bardzo istotny jest dobór odpowiedniej twardości materaca do naszej sylwetki, masy ciała i preferencji.

Tabela twardości materaca w stosunku do wagi:

 • materace bardzo miękkie (H1) – osoby o wadze do 50 kg
 • materace miękkie (H2) – osoby o wadze 40-80 kg
 • materace średnio-twarde (H3) – osoby o wadze 60-100 kg
 • materace twarde (H4) – osoby o wadze powyżej 100 kg
 • materace bardzo twarde (H5) – osoby o wadze powyżej 100kg i masywnej budowie

Materac nie może być ani za miękki, ani za twardy.
Jeżeli masz wątpliwości nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Gdy masz już materac i szukasz nakładki, koniecznie przeczytaj przed zakupem:
Nakładka na materac. Dlaczego warto ją mieć? Opinie

Sprawdź na czym polega 30 dniowy okres testowania naszych materaców:
https://materaceproducenta.pl/domowe-testowanie-az-30-dni/

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.