materac na chory kręgosłup

Jaki materac na chory kręgosłup wybrać?

Materac powinien zapewniać właściwy komfort snu. Jest on również bardzo ważny wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości zdrowotne ze strony kręgosłupa. Jak wybrać najlepszy materac na chory kręgosłup?

Bóle pleców dotyczą nie tylko seniorów. Coraz częściej narzekają na nie także osoby młodsze. Praca w pozycji siedzącej, nadmierne nadwyrężenie pleców podczas pracy fizycznej, brak wystarczającego ruchu, nadwaga, otyłość – to wszystko powoduje, że bóle kręgosłupa są tak częste.

W profilaktyce oraz w leczeniu dolegliwości kręgosłupa bardzo ważne jest udanie się do odpowiedniego specjalisty w tym zakresie – ortopedy, rehabilitanta. Nie można jednak zapominać o tym, że pacjent także powinien samodzielnie zadbać o swoje zdrowie. Tutaj bardzo duże znaczenie odgrywa dobrze dobrany materac.

Czym warto kierować się przy zakupie? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Dlaczego dobry materac ma tak duże znaczenie dla zdrowia kręgosłupa?

Sen jest czasem, gdy organizm regeneruje się. Na spaniu spędzamy nawet około 1/3 całego życia, dlatego też bardzo ważne jest to, na czym śpimy.

Bóle pleców mogą pojawiać się na skutek spania na niewłaściwym materacu. Dodatkowo, nieodpowiedni materac może powodować natężenie dolegliwości, które mają inne przyczyny.

Gdy materac nie jest właściwie dobrany, jest wyleżany, za twardy czy za miękki, kręgosłup nie dostaje właściwego podparcia. Dochodzi wtedy do nadmiernego ucisku dysków kręgosłupa, co z kolei przekłada się na dolegliwości bólowe oraz nadmierne napięcie mięśniowe odczuwane po wstaniu z łóżka.

Jeśli dobierzemy prawidłowy materac, możemy zmniejszyć obciążenie kręgosłupa, a tym samym zadbać o swoje zdrowie!

Dobry materac potrafi:

  • zniwelować dolegliwości bólowe kręgosłupa
  • zapobiegać ich ponownemu pojawianiu się
  • działać jako wsparcie rehabilitacji

Kiedy warto kupić odpowiedni materac na kręgosłup?

Zmiana materaca na inny może zdziałać cuda! Zakup dopasowanego materaca nie musi przy tym wcale wiązać się z bardzo dużym wydatkiem, ponieważ obecnie w sprzedaży można znaleźć także materace niedrogie i przy tym bardzo wygodne dla kręgosłupa.

O zakupie odpowiedniego materaca powinny pamiętać zatem osoby, które doświadczają różnych dolegliwości ze strony kręgosłupa, takich jak: 

  • bóle kręgosłupa
  • lumbago – bóle w odcinku lędźwiowym
  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa
  • dyskopatia 
  • rwa kulszowa
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
  • osteoporoza

Dobrze dobrane materace rekomendowane są także w przypadku innych dolegliwości dotykających pleców, a ponadto po urazach, zabiegach jako element rehabilitacji.

Czym zatem warto kierować się przy zakupie materaca, aby ulżyć bolącym plecom?

Jak wybrać odpowiedni materac na chory kręgosłup?

materac na chory kręgosłup - kobieta

Aktualnie w sprzedaży znaleźć można szeroką gamę różnych rodzajów materaców. Nie każdy z nich rekomendowany jest jednak dla osób, które doświadczają bólów kręgosłupa. Co kupić?

Właściwy materac dla osób z chorobami kręgosłupa powinien przede wszystkim charakteryzować się wysoką elastycznością punktową.

Czym jest elastyczność punktowa? To parametr, którym ocenia się reakcję materaca na nacisk. Materac posiadający dobrą elastyczność punktową reaguje na nacisk jedynie w miejscu, w którym jest on wywierany.

Dobra elastyczność punktowa powoduje, że materac:

  • dobrze podpiera ciało na całej jego długości
  • zapobiega pojawianiu się nadmiernego obciążenia różnych części ciała
  • redukuje nadmierne napięcie mięśniowe
  • szybko dopasowuje się do zmian pozycji ciała

Jakie materace charakteryzują się wysoką elastycznością punktową?

Materace o wysokiej elastyczności punktowej na chory kręgosłup

Wysoka elastyczność punktowa zależna jest od zastosowanych materiałów. Wśród rekomendowanych materaców spełniających ten wymóg znajdują się:

  • materace sprężynowe – kieszeniowe
  • materace z pianek wysokoelastycznych (HR)
  • materace z pianek termoelastycznych (VISCO, memory)
  • materace z pianek lateksowych

Materace kieszeniowe

Materace sprężynowe – kieszeniowe posiadają oddzielne kieszonki na sprężyny. Na jednym metrze kwadratowym może znajdować się kilkaset osobnych sprężyn! Każda z nich pracuje osobno, dlatego też materac ten tak dobrze odpowiada pozycji ciała.

W naszym sklepie dostępne są wygodne materace kieszeniowe jak materac kieszeniowy termoelastyczny Hynos czy też materac kieszeniowy podwójny kokos i lateks Porto Alegre.

Sprężyny kieszeniowe tworzą rdzeń materaca, na którym osadzone są inne warstwy, najczęściej piankowe.

Materace z pianek wysokoelastycznych

Rdzeń może być wykonany także z pianki – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się pianka wysokoelastyczna, czyli HR. To pianka o strukturze zamkniętych komórek, która jest znacznie bardziej elastyczna i przy tym trwalsza od najtańszych pianek poliuretanowych. Stosowane są one także na warstwy nawierzchniowe.

Na uwagę zasługują tutaj 2 modele kieszeniowe obustronnie obłożone pianką wysokoelastyczną HR: Materac Penelopa (dla osób o wadze do 80kg), materac Odyseusz (dla osób o wadze od 80kg)

Dla osób szukających materaców wykonanych wyłącznie z pianek polecamy materace Sensit, które dostępne są w dwóch wariantach twardości – materac piankowy Sensit H2 (dla osób ważących do 80kg) oraz materac piankowy H3 Sensit (dla osób ważących powyżej 85kg).
Materac Sensit to nasz najwygodniejszy model!

Materace z pianek termoelastycznych

Bardzo dobrym wyborem dla osób doświadczających bólu kręgosłupa to materace z pianek termoelastycznych, które określane są także jako pianki VISCO czy memory.

Reagują one na nacisk oraz na ciepłotę ludzkiego ciała, co powoduje, że dobrze dopasowują się one do krzywizn ciała.

Warto zaznaczyć, że pianki termoelastyczne są także stosowane w materacach ortopedycznych, przeciwodleżynowych.

Dla osób chcących przetestować takie materace polecamy wspomniany już materac Sensit, materac wysokoelastyczny + pianka VISCO czy materac kieszeniowy termoelastyczny Apollo.

Materace z pianek lateksowych

Dobry wybór to również lateks. Są to pianki bardzo elastyczne, łatwo dopasowujące się do ciała, a także trwałe i higieniczne. To najdroższe, a przy tym najbardziej luksusowe pianki na rynku.

 Spośród naszego asortymentu polecamy na przykład:

Pamiętaj koniecznie aby sprawdzić twardość materaca. Przy zakupie materaca na chory kręgosłup ma to bardzo duże znaczenie.

Twardość materaca ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu, zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Źle dobrany materac może nam spędzać sen z powiek i to dosłownie, wstajemy niewyspani, pojawiają się bóle pleców i odczuwamy ogólne rozbicie. Gdy śpimy dobrze i dbamy o higienę naszego snu, często bóle kręgosłupa są niwelowane, a czasem zupełnie mijają. Dlatego warto zadbać o odpowiedni materac i zatroszczyć się o swój kręgosłup. Oczywiście najlepszym sposobem na zdrowy kręgosłup jest profilaktyka, ale w dzisiejszych czasach problemy z plecami, ma coraz więcej osób, przyczynia się do tego między innymi siedzący tryb życia, praca i coraz mniej ruchu. Dlatego bardzo istotny jest dobór odpowiedniej twardości materaca do naszej sylwetki, masy ciała i preferencji.

Tabela twardości materaca w stosunku do wagi:

  • materace bardzo miękkie (H1) – osoby o wadze do 50 kg
  • materace miękkie (H2) – osoby o wadze 40-80 kg
  • materace średnio-twarde (H3) – osoby o wadze 60-100 kg
  • materace twarde (H4) – osoby o wadze powyżej 100 kg
  • materace bardzo twarde (H5) – osoby o wadze powyżej 100kg i masywnej budowie

Materac nie może być ani za miękki, ani za twardy.
Jeżeli masz wątpliwości nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Gdy masz już materac i szukasz nakładki, koniecznie przeczytaj przed zakupem:
Nakładka na materac. Dlaczego warto ją mieć? Opinie

Sprawdź na czym polega 30 dniowy okres testowania naszych materaców:
https://materaceproducenta.pl/domowe-testowanie-az-30-dni/

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.