Nakładka na materac

Nakładka na materac. Dlaczego warto ją mieć? Opinie

Nakładka na materac. Chcesz przedłużyć trwałość swojego materaca? A może spać jeszcze wygodniej? W takim przypadku pomyśl o zakupieniu dodatkowej nakładki na materac. Jakie są rodzaje nakładek na materace? Dlaczego warto je mieć? Co sądzą o nich użytkownicy?

Czy obecnie użytkowany materac nie odpowiada Twoim wymaganiom w pełni? A może chcesz, aby zabezpieczyć go przed zniszczeniem? Nakładka na materac będzie wtedy najlepszym zakupem. Pod tym właśnie pojęciem znajdują się różne typy produktów umieszczanych na nawierzchni materaca, które mogą pełnić także różne funkcje. Jeśli także myślisz o zakupieniu nakładki na materac, sprawdź już teraz nasze porady, które pomogą Ci w podjęciu najlepszej decyzji?

Gdy do wyszukiwarki internetowej wpiszemy słowa typu „nakładka na materac” lub „materac nawierzchniowy„, możemy natychmiast zobaczyć, że mamy do czynienia z różnego rodzaju produktami. Możemy podzielić je zasadniczo na dwa typy.

Jakie nakładki na materace dostępne są w sprzedaży?

Rodzaje nakładek na materace:

 • materace nawierzchniowe – toppery
 • nakładki ochronne na materace

Powyższe nakładki wykonuje się z różnych materiałów, dlatego też przekłada się to również na ich konkretne właściwości. Co kupić? Sprawdź teraz!

Materace nawierzchniowe – toppery

nakładka na materac

Tego rodzaju materace (nakładki) przeznaczone są do umieszczenia na obecnie używanym materacu. Można zastosować je także na wersalce, kanapie czy też na rozkładanym narożniku, aby komfort snu był większy.

Materace nawierzchniowe, które nazywane są także topperami, to materace posiadające najczęściej grubość około 4-5 cm. Z tego względu nie nadają się także do używania samodzielnie. Chociaż są dość cienkie, to jednak potrafią w znaczący sposób poprawić wygodę.

Funkcje materaców nawierzchniowych:

 • poprawiają komfort snu
 • powodują, że nawierzchnia jest twardsza albo bardziej miękka
 • wyrównują nierówności na materacu
 • zabezpieczają materac przed uszkodzeniem
 • przedłużają trwałość materaca

Do produkcji materaców nawierzchniowych wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. Najczęściej mamy do czynienia z materacami piankowymi, na przykład lateksowymi czy termoelastycznymi (VISCO), ale możemy spotkać także materace nawierzchniowe kokosowe, które składają się z maty kokosowej lub maty z dodatkową warstwą pianki.

Materace piankowe polecane są wtedy, gdy zależy nam na zmiękczeniu nawierzchni, na, której śpimy. Poprawiają one ogólny komfort snu – zmniejszają bóle pleców i mięśni. Z kolei wtedy, gdy wolimy spać na nawierzchni twardszej, lepszym wyborem będzie materac z matą kokosową.

Nawierzchniowe materace są pokryte pokrowcami, które można prać, dlatego też można je łatwo utrzymać w higienicznej czystości. Takie materace nawierzchniowe są oferowane w wielu rozmiarach do wyboru. Można dostosować je specjalnie do rozmiaru materaca lub innej nawierzchni, na której chcemy z nich korzystać. Do wyboru mamy toppery na materace jednoosobowe, w tym 80×200 cm czy 90×200 cm, a także na materace dwuosobowe do rozmiaru 200×200 cm.
Nasza firma może zaoferować także materace nawierzchniowe na wymiar, które dopasujemy do życzeń klienta.

Opinie na temat materaców nawierzchniowych:

Mam materac nawierzchniowy termoelastyczny, który kupiłam po to, ponieważ mój dotychczasowy materac stracił na wygodzie. Już pierwszej nocy zauważyłam różnicę! Materac z pianki termoelastycznej jest bardzo przyjemny w dotyku i czuje się na nim bardzo komfortowo. Wstałam w końcu bez bolących pleców i karku. Gorąco polecam!

Martyna

W mojej kawalerce nie mieści się łóżko, dlatego śpię na rozkładanej wersalce. Nietrudno się domyślić, że sen na niej nie należy do najprzyjemniejszych. Z tego też powodu pomyślałem o kupnie materaca nawierzchniowego. Wybór padł na model lateksowy. Po rozłożeniu materaca i położeniu się na mojej wersalce w końcu się wyspałem. Materac można też zrolować i schować, co jest jego dodatkowym plusem.

Radek

Dobra nakładka na materac. Miałam poprzednio twarde łóżko i czasami bolały mnie na nim plecy, ale koleżanka poleciła mi, że można kupić takie nakładki. Dla mnie duży plus, bo ma niską cenę i daje komfort, a nie musiałam kupować całego nowego materaca.

Monika P.

Przykładowe materace nawierzchniowe dostępne w naszym asortymencie:

Nakładki ochronne na materac

nakładka na materac ochronna

Druga opcja to nakładki ochronne na materac, czyli inaczej ochraniacze czy maty ochronne. Ten rodzaj nakładek został zaprojektowany specjalnie po to, aby chronić materac przed wpływem czynników zewnętrznych, dlatego też potrafi on także przedłużyć jego trwałość. Nakładki tego rodzaju najczęściej stosowane są wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć materac przed zabrudzeniem, na przykład w wyniku rozlania się płynów, przed plamami z moczu czy też przed przepoceniem. Są one chętnie wybierane do pokoików dziecięcych, ale także używają ich osoby dorosłe.

Funkcje nakładek ochronnych na materac:

 • chronią materac przed zabrudzeniem
 • poprawiają higienę materaca
 • mogą posiadać właściwości wodoodporne
 • zwiększają bezpieczeństwo dla alergików
 • przedłużają trwałość materaca

Do produkcji nakładek na materac tego typu stosuje się najczęściej materiały naturalne, w tym delikatną w dotyku bawełnę, która łączona jest z tworzywami sztucznymi chroniącymi przed zabrudzeniem.
Najczęściej stosuje się membrany poliuretanowe, które jednocześnie zabezpieczają materac przed niszczącym wpływem wilgoci, a przy tym posiadają właściwości oddychające. Wierzchnia warstwa nakładki ochronnej na materac może być wykonana z tkaniny typu frotte albo też może być to inny typ bawełny. Spotyka się także nakładki pikowane, nieco
grubsze, które mogą także podnieść komfort snu.

Dodatkowym plusem nakładek ochronnych jest możliwość ich prania. Można prać je nawet w temperaturze wynoszącej do 95 stopni Celsjusza, dlatego też można wtedy usunąć z nich wszystkie niebezpieczne drobnoustroje. Aby stosowanie nakładek było jeszcze łatwiejsze, w ich narożnikach wszywa się elastyczną gumę. Dzięki temu nakładka utrzymuje się w miejscu i nie przesuwa się podczas snu. Nakładki oferowane są w różnych rozmiarach do wyboru odpowiadających rozmiarom popularnych materaców – od 80×200 cm do nawet 200×200 cm. Dostępne są także nakładki dopasowane do rozmiarów materaców w łóżeczkach dziecięcych.

Opinie na temat nakładek ochronnych na materace:

Mam małe dziecko, dlatego też ryzyko zabrudzenia materaca jest wtedy znacznie większe. Aby zabezpieczyć go przed przemoczeniem, postanowiłam, że kupić nakładkę ochronną. To był strzał w dziesiątkę! Nakładka przydała się już po paru dniach. Skutecznie zabezpieczyła
materac przed wilgocią, a przy tym przed jego zniszczeniem. Nakładkę wyprałam w pralce i po wysuszeniu była jak nowa. Gorąco polecam jej zakup!

Marzena

Kupiłem niedawno nowy materac i wydałem na niego sporą sumę. Nie chciałem też, żeby szybko się zniszczył, dlatego postanowiłem kupić nakładkę ochronną o wodoodpornych właściwościach. Nakładka jest cienka i nie czuć jej pod prześcieradłem, dlatego śpi mi się bardzo wygodnie. Założenie nakładki jest bardzo szybkie i łatwe. W nocy nie przesuwa się.

Jan

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy chcemy wysypiać się jeszcze wygodniej, czy też zabezpieczyć materac przed zniszczeniem, nakładka na materac może być strzałem w dziesiątkę. Tego typu produkt występuje w wielu wariantach do wyboru, dlatego też możemy dostosować go również specjalnie do naszych wymagań. Gdy chcemy, aby spało nam się lepiej, a przy tym chcemy wydłużyć trwałość materaca, w takim przypadku najlepszym wyborem będzie zakupienie materaca nawierzchniowego. Dzięki niemu możemy także sprawić, że nawierzchnia, na której wypoczywamy, będzie
bardziej miękka lub twarda
. Jeżeli natomiast zależy nam na tym, aby materac zabezpieczyć przed zabrudzeniem, na przykład wilgocią, wybierzmy nakładki ochronne na materac, które przez zastosowanie
membran wodoodpornych zapewniają im optymalną ochronę. Oczywiście, gdy chcemy osiągnąć oba te cele, możemy kupić zarówno materac nawierzchniowy, jak również nakładkę ochronną na materac, aby łóżko było komfortowe oraz higieniczne.

Zapraszamy serdecznie do bliższego zapoznania się z naszą pełną ofertą materaców nawierzchniowych i życzymy udanych zakupów!

Szukasz dobrego materaca w przystępnej cenie. Przeczytaj artykuł na ten temat: Dobry i tani – jak znaleźć dobry materac w niskiej cenie?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.