Jaki materac dla dziecka będzie najlepszy

Jaki materac dla dziecka będzie najlepszy?

Znalezienie odpowiedniego materaca dla dziecka wcale nie musi być trudne. Aktualnie w sprzedaży znajdziemy szeroką gamę różnych materaców doskonałych dla maluchów. Na co warto się zdecydować, aby zapewnić dziecku wygodny sen każdej nocy?

Spis treści:

Właściwie dobrany materac ma bardzo duże znaczenie dla jakości snu niezależnie od wieku. Niewygodny i nieprawidłowo dopasowany spowoduje, że nocny wypoczynek będzie mniej komfortowy, a nawet może przełożyć się na bóle pleców i nadmierne napięcie mięśniowe odczuwane co rano. Co więcej, źle dobrany materac może powodować u dzieci wady postawy!

Skupmy się tutaj na doborze materaca dobrego zarówno dla noworodka, jak i dla nieco starszego dziecka, ponieważ niezależnie od wieku malucha dobry materac powinien zapewniać stabilne podtrzymanie dla jego pleców. Ma to wpływa na prawidłowy rozwój kręgosłupa oraz mięśni, a także zapobiega powstawaniu bólu i skrzywień kręgosłupa.

Dobry materac dla dziecka – czyli jaki?

Zacznijmy od tego, jaki tak naprawdę powinien być dobry materac dla dziecka. Rodzice często spierają się co do tego, z jakich materiałów powinien być wykonany, jakie powinien mieć właściwości, jaka powinna być jego idealna twardość dla dziecka.

Możemy też spotkać się z wieloma mitami dotyczącymi materaców, na przykład takimi, że dla noworodków najlepsze są jak najtwardsze materace. Warto również zaznaczyć w tym miejscu, że stosowanie używanych materaców nie jest wskazane – ten zostawiony po starszym rodzeństwie albo odkupiony nigdy nie zapewni takiego samego komfortu jak materac nowy, który nie ma jeszcze żadnych odkształceń, a przede wszystkim nie jest poplamiony. Takie plamy z wymiotów czy moczu mogą narobić dużo niewidocznych szkód wewnątrz materaca.

materac dla dziecka dziewczynka

Zatem dobry materac dla dziecka powinien wyróżniać się takimi cechami jak:

  • powinien być nowy
  • powinien zapewniać optymalne wsparcie dla kręgosłupa i całego ciała
  • powinien być wykonany w całości z pianki (dla niemowlaków)
  • dla dzieci nieco starszych od ok 4 lat – świetnie sprawdzą się też materace kieszeniowe
  • powinien być higieniczny i łatwy do utrzymania w czystości
  • powinien posiadać zdejmowany pokrowiec
  • powinien pasować do wymiarów łóżka

W sklepach znajdziemy wiele modeli materaców, które mogą spełnić te właśnie wymagania. Różnią się one pomiędzy sobą zastosowanymi materiałami, dlatego warto poznać je nieco bliżej.

1. Materace z pianki termoelastycznej

To jedne z lepszych materaców dostępnych obecnie na rynku – dość drogie, ale warte swojej ceny. Do ich produkcji stosuje się piankę termoelastyczna Visco, która reaguje nie tylko na nacisk, ale również na ciepło ciała, dopasowując się do niego. Pianki te używane są między innymi w materacach ortopedycznych, przeciwodleżynowych.

Materace z pianki Visco mają wysoką elastyczność punktową i dzięki temu dają optymalne podparcie dla całego ciała. Gdy są wykonane w całości z pianki, są też przewiewne i higieniczne. 

2. Materace lateksowe

Możemy podzielić je na dwie kategorie, a mianowicie na materace z naturalnego lateksu oraz z lateksu syntetycznego – wykonane z niego w całości albo w mieszance z lateksem naturalnym. Najlepszy wybór to materace z lateksu naturalnego, ale są one również bardzo drogie.

Lateks inaczej reaguje niż inne pianki – nie zapada się w taki sam sposób i ma lepszą elastyczność punktową. Jest też bardziej elastyczny i szybko odzyskuje swoją pierwotną postać, podczas gdy w piance termoelastycznej powstaje efekt pamięci, czyli potrzebuje ona chwili, aby wrócić do pierwotnej formy. 

Materace z naturalnego lateksu posiadają też naturalne właściwości higieniczne – zmniejszają ilość drobnoustrojów, a także są bardzo przewiewne, dlatego rekomendowane są dla osób z alergiami.

3. Materace z wysokoelastycznych pianek higienicznych

Jeśli poszukiwany jest materac dla małego alergika, ale w niższej cenie niż ten lateksowy, warto poszukać materaców posiadających warstwę pianki higienicznej. Jest to pianka produkowana z surowców o antyseptycznych właściwościach, która zmniejsza również ilość roztoczy. 

Pianki wysokoelastyczne mają nieco gorsze właściwości od termoelastycznych i lateksowych pod względem elastyczności punktowej, ale są także bardziej komfortowe i trwałe od zwykłych pianek PUR stosowanych w najtańszych materacach.

Uwaga! Chociaż obecnie popularne są materace gryczane, to jednak mogą pleśnieć i mogą rozwijać się w nich insekty.

W naszym sklepie możesz zamówić materac w dowolnym rozmiarze.
Zobacz jak to zrobić: “Materace na wymiar

Jaka twardość materaca dla dziecka będzie najlepsza (H1, H2, H3, H4, H5)?

Powyższe materace oferowane są w różnych wariantach twardości – jaka z nich będzie najlepsza dla dziecka? Eksperci zalecają, aby dla małych dzieci wybierać materace średnio-twarde. Nie powinny być one zarówno zbyt miękkie, jak i zbyt twarde, ponieważ nie dadzą wtedy właściwego podparcia dla ciała dziecka. 

Jednak im dziecko jest starsze, tym jego oczekiwania w stosunku do twardości materaca mogą się zmieniać – może ono wymagać zastosowania materaca bardziej miękkiego albo twardego, dlatego jest to już indywidualna kwestia. 

W celu poprawy komfortu snu rodzice nie muszą jednak kupować nowego materaca. Jeśli ten obecnie używany nadal jest w dobrym stanie, można dokupić do niego materac nawierzchniowy. Gdy chcemy, aby materac był twardszy, możemy wybrać ten z warstwą kokosu, gdy bardziej miękki, z miękką pianką.

Jaki rozmiar powinien mieć materac dla dziecka?

Rozmiar materaca dla dziecka jest równie ważny. Do pierwszego łóżeczka zazwyczaj są to rozmiary 60 x 120 cm lub 70 na 140 cm. Wraz z wiekiem i wzrostem dziecka należy zadbać o zmianę materaca na większy tak, aby dziecko spokojnie bez skrępowania mogło wyciągnąć nóżki i rączki. Zbyt mały materac, może wymuszać złą pozycję nawet jeśli normalnie dziecko śpi na boku, lub w innym bardziej “zwiniętym” położeniu. Skutkiem za małego materaca mogą być dodatkowe napięcia mięśniowe u dziecka i nieprawidłowy rozwój.

Dlatego gdy dziecko coraz bardziej rozwija się ruchowo i rośnie należy uważnie obserwować i odpowiednio reagować, aby nie było mu zbyt ciasno. Najczęściej zmiana łóżeczka, a co za tym idzie materaca następuje ok 3-4 roku życia.

W zależności od możliwości mieszkaniowych, oraz preferencji można zacząć od łóżeczka 80×190, 90×190, a także 100×190 jeśli chodzi o pojedyncze łóżeczka, ale spokojnie można celować w standardowe rozmiary od  80 x 200 cm do 140 x 200 cm (z myślą o przyszłości).

Większe materace, dają również furtkę rodzicom, którzy wstają szczególnie do młodszych dzieci nocą i zdarza im się z nimi przysnąć 😉

Ponadto wybierając łóżka o długości 200 cm, z pewnością dłużej posłużą, bo wraz wiekiem, wzrostem i zmianą wagi dziecko będzie wymagało zmiany materaca, więc wystarczy niewielka zmiana (zakup nowego materaca dopasowanego pod względem wagi i wzrostu) i problem rozwiązany.

materac dla dziecka - dziewczynka

Więcej na temat materaca dla dziecka znajdziesz w 3 artykułach.
Wiadomości podzieliliśmy pod względem wieku dziecka:

1. Jaki materac dla dziecka 2-latka: Link do artykułu
2. Jaki materac dla dziecka 4-latka: Link do artykułu
3. Jaki materac dla dziecka 6-latka: Link do artykułu

Używany materac dla dziecka – czy warto kupić?

Na rynku mamy bardzo duży wybór materacy dla dzieci. Materace, piankowe, gryczane, kokosowe, sprężynowe. Jedne materace są tańsze, inne droższe. Krąży też w sieci wiele wytycznych na temat tego jaki materac dla dziecka jest najlepszy?

Niegdyś polecano dla malutkich dzieci materace z gryczanym wkładem, ale czy na pewno jest to dobra inwestycja? W materacach gryczanych często rozwijają się liczne roztocza, grzyby i inne niepożądane żyjątka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla malutkich dzieci są jednak  dobrej jakości materace piankowe, oczywiście dopasowane do wieku i wagi dziecka.

Dlaczego piankowe? Bo są to najbardziej higieniczne modele! Wiadomo, że niemowlaki często ulewają, może rozlać się pokarm itp. co sprzyja rozwijaniu się licznym wirusom i bakteriom, które potem mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią higienę snu, swojego maluszka, wentylację materaca i właściwości antyalergiczne. Rozważając zakup materaca dla dziecka nie poleca się materacy używanych głównie ze względu na higienę. Nie znamy historii tego materaca, poprzedniego właściciela i nie wiadomo co w tym materacu jest… Nie warto ryzykować zdrowia swojego dziecka kupując używany materac i narażając go na kontakt z wilgocią, bakteriami i grzybem. Najlepszym wyborem będzie nowy materac starannie wybrany pod kątem budowy i właściwości, tak by dziecko miało zapewniony jak największy komfort i bezpieczeństwo również to higieniczne.

Warto pamiętać o higienie!

Na koniec poruszmy jeszcze jeden ważny temat związany z materacami dla dzieci, a mianowicie higienę. Zdarza się, że dzieci brudzą mimowolnie materac, dlatego ważne jest to, aby był on również łatwy do utrzymania w czystości. 

Najlepiej zdecydować się na materac wykończony pokrowcem o nieprzemakalnych właściwościach, ale pokrowce tego rodzaju możemy zakupić też samodzielnie. Pamiętajmy o tym, że powinny być one miękkie i wspomagać oddychanie materaca, dlatego zamiast taniego pokrowca z ceraty lepiej wybrać ten wykonany z wyższej jakości membrany. 

Dziecięcy materac należy także odpowiednio pielęgnować. Raz na kilka miesięcy należy wyprać jego pokrowiec, a sam materac odkurzyć, aby pozbyć się z niego kurzu oraz roztoczy. Gdy materac jest obustronny, można także zmieniać jego strony – to pozwoli na zachowanie jego właściwości na dłuższy czas.

Więcej informacji na temat, jak odpowiednio pielęgnować materac naszego dziecka znajdziesz w artykule:
Jak czyścić materac?

Podsumowanie – jaki materac dla dziecka

Najważniejsze aby był antyalergiczny. Wykonany z pianki lateksowej lub HR zapewni elastyczność i właściwe podparcie dla kręgosłupa dziecka. Super sprawdzi się materac dwustronny w którym warstwa kokosowa służy dziecku do 8-9 miesiąca życia, następnie zmieniamy strony i na średnio-twardą warstwę z elastyczną pianką lateksową.

Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego materaca przeznaczonego dla twojej pociechy, pamiętaj o tym, by zwrócić szczególną uwagę na jego budowę.

Rekomendowane przez nasz zespół materace dla dzieci:

Materac dla noworodka i niemowlaka:

materac dla dziecka 0 plus

Materac dla niemowlaka lateksowo-kokosowy Hevea Krzyś

Dla Dziecka 0+
Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka Warszawie
Typ: lateksowo-kokosowy
Twardość: H3
Wyrób Medyczny: TAK Kl. I
Certyfikaty: Lateks z certyfikatem Euro-Latex i Atestem Higienicznym PZH

Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka

Materac dla dziecka 2 lata i starszego:

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.