Dobra poduszka na kręgosłup szyjny

Dobra poduszka na kręgosłup szyjny – czyli jaka?

Rekomendowana poduszka na kręgosłup szyjny (tzn. na bóle karku) to poduszka ortopedyczna, profilowana, odciążająca kręgosłup. Wykonana z termoelastycznej pianki VISCO Memory. Pokrowiec o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybiczych.

poduszka ortopedyczna do spania pianka visco

Poduszka ortopedyczna z wymiennym wkładem H1/H2

Wymiary: 50x40x11/8 cm
Twardość: H1 lub H2 (dwa wymienne wkłady)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Jest rekomendowana jako elementem leczenia bólów kręgosłupa w odcinku szyjnym. Dwa wymienne wkłady umożliwiają dostosowanie twardości.
Specjalne profilowanie zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. Pianka nie zatrzymuje wilgoci.

Niedopasowana poduszka może spowodować ból odczuwany w okolicy kręgosłupa szyjnego. Wtedy, gdy także masz taki problem, sprawdź, jak dobrać odpowiednią poduszkę, z którą każda noc będzie mogła być komfortowa!

Bardzo często niewłaściwa poduszka jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości odczuwanych o poranku. Problemem jest zwykle nadmierny ból, napięcie mięśniowe w części szyjnej kręgosłupa. To właśnie ta część kręgosłupa, która narażona jest na duże przeciążenia podczas snu, mogące prowadzić nawet do rozwoju dyskopatii szyjnej oraz do zmian zwyrodnieniowych. Dodatkowo, często pojawiają się wtedy bóle głowy.

Nie powinniśmy zatem bagatelizować dolegliwości pojawiających się w odcinku szyjnym kręgosłupa, ale poświęcić czas na znalezienie odpowiedniej poduszki, która będzie mogła zagwarantować maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Dlaczego rano boli kręgosłup szyjny?

Kręgosłup szyjny, czyli część szyjna kręgosłupa zbudowana jest z 7 kręgów. Tworzą one lekkie skrzywienie o kształcie litery S, które nazywane jest lordozą szyjną. Dodatkowo, ta cześć kręgosłupa charakteryzuje się również delikatniejszą budową niż reszta kręgosłupa.

Do przeciążenia kręgosłupa szyjnego bardzo często dochodzi podczas snu na nieodpowiedniej poduszki. Objawem jest wówczas nieprzyjemny ból zlokalizowany w tej okolicy po przebudzeniu się.

Wynika to z faktu, że podczas snu może dojść do niewystarczającego podparcia kręgosłupa w tym obszarze. Może wtedy tworzyć się jego nieprawidłowe wygięcie, które wpływa na niewłaściwą pracę mięśni, a tym samym ich nadmierne napięcie i ból.

Taki problem najczęściej pojawia się wtedy, gdy poduszka jest albo za wysoka, albo za niska, ale również może być efektem jej niewłaściwego kształtu, gdy głowa i kręgosłup nie tworzą prostej linii.

Jak zmniejszyć bóle w odcinku szyjnym kręgosłupa?

Aby kręgosłup w odcinku szyjnym nie bolał, pomiędzy głową a kręgosłupem – plecami musi pojawić się prosta linia. To anatomiczna pozycja, która jest najbardziej komfortowa i jednocześnie najzdrowsza.

Wobec tego najprostszym sposobem, aby zredukować takie dolegliwości, jest wymiana poduszki na inną, która będzie zapewniała właściwe podparcie dla głowy.

W sprzedaży można znaleźć dzisiaj różne rodzaje poduszek. Co warto wybrać, by budzić się rano bez bólu?

Poduszki na bóle szyi i karku – co wybrać?

kobieta leży na poduszce ortopedycznej na kręgosłup szyjny

Najczęściej w domu korzystamy z poduszek klasycznych z wypełnieniem syntetycznym albo naturalnym. To właśnie takie poduszki, gdy będą one niewłaściwie dopasowane, są główną przyczyną dolegliwości.

Nie oznacza to jednak, że poduszka o klasycznym kształcie nie będzie mogła zapewnić właściwego komfortu wypoczynku!

Dodatkowo, do dyspozycji mamy także specjalne poduszki ortopedyczne, które nazywane są także poduszkami rehabilitacyjnymi albo ergonomicznymi. To poduszki profilowane, które charakteryzują się specjalnym kształtem – najczęściej posiadają wypustkę w kształcie fali.

Dobór właściwej poduszki jest przy tym kwestią indywidualną, ponieważ każdy z nas jest inny. Podpowiadamy, jak dopasować najlepszą poduszkę do swoich potrzeb, aby zapomnieć o bólu odcinka szyjnego kręgosłupa!

Poduszki ortopedyczne na ból karku – co kupić?

Takie poduszki są rekomendowane dla osób z bólami kręgosłupa, nadmiernie naciągniętymi mięśniami. Również bardzo dobrze sprawdzają się u tych osób, u których pojawiają się bóle szyi i karku.

Warto wybrać poduszki, które posiadają kształt fali. Są one profilowane tak, aby dopasować się do anatomii człowieka. Fala wypełnia wtedy przestrzeń pomiędzy ramionami i głową, aby zapewnić właściwe podparcie dla kręgosłupa szyjnego.

W sprzedaży dostępne są poduszki z jedną falą albo z dwoma falami o różnych wysokościach – w przypadku tych modeli można dostosować falę, która będzie zapewniała większy komfort.

Także dostępne są poduszki w innych kształtach, na przykład przypominjące fasolkę lub literę X. Są to poduszki zapewniające maksymalny komfort także w przypadku snu w zróżnicowanych pozycjach, na przykład ta w kształcie litery X rekomendowana jest dla śpiących na brzuchu, a o kształcie fasolki dla tych, którzy wypoczywają na boku. 

Dobierz poduszkę do pozycji, w której najczęściej śpisz:

Poduszka klasyczna – także może być wygodna!

Na dolegliwości bólowe odcinka szyjnego dobrym wyborem może być także poduszka klasyczna. Jednak zamiast zwykłej poduszki o wypełnieniu z syntetycznej włókniny albo pierza i puchu, warto zdecydować się na taką, która jest wykonana z pianki.

Piankowe poduszki klasyczne są bardziej elastyczne, trwalsze, lepiej dopasowują się do kształtów ciała oraz zapewniają bardziej komfortowe, prozdrowotne podparcie. Wynika to z faktu, że do ich wykonania wykorzystuje się pianki. Bardzo dobrą poduszką na bolący kark będzie:

Poduszka piankowa
dla alergików

Duża poduszka piankowa z niebieskiej pianki Visco Airsense Moon

Wymiary: 72x42x13 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100


Posiada właściwości ortopedyczne. Budowa pianki zapewnia zwiększoną oddychalnośćprzewiewność nawet do 500% w porównaniu do standardowych pianek.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

Poduszki piankowe – rodzaje stosowanych pianek

Do produkcji poduszek piankowych – ortopedycznych oraz klasycznych – stosuje się specjalne typy piane, które zapewniają największą wygodę. Najczęściej w dobrej jakości poduszkach stosuje się dwa typy materiałów:

  • pianki termoelastyczne
  • pianki lateksowe

Pianki termoelastyczne, które określane są jako VISCO czy memory, to pianki o wysokiej elastyczności punktowej. Taka pianka dobrze dopasowuje się do krzywizn ciała i zapewnia skuteczne podparcie dla kręgosłupa.

poduszka z pianki termoelastycznej

Poduszka z pianki termoelastycznej z pamięcią kształtu

Wymiary: 31x10x50 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Delikatnie wyprofilowany kształt i materiał poduszki zapewnia doskonałe podparcie głowie i szyjnemu odcinkowi kręgosłupa, dzięki czemu ma ona właściwości ortopedyczne.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

Bardziej luksusowy wybór do pianka lateksowa, która posiada jeszcze lepszą elastyczność punktową niż pianka VISCO. Jest jednak droższa.

poduszka lateksowa

Poduszka lateksowa profilowana

Wymiary: 67×42 cm
Wysokość: 9-11,5 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Pianka:  80% to syntetyczny lateks, 20% naturalny lateks
Elastyczna, szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu i doskonale dopasowuje się do ciała. Jest odporna na zużycie i ma właściwości antyalergiczne.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

Nie zapominaj o doborze właściwego materaca dla pełnego komfortu!

Jeśli chcesz zapomnieć o bólach kręgosłupa szyjnego pojawiających się podczas snu, nie zapominaj także o zakupie właściwego materaca. Dobry materac z dopasowaną poduszką to gwarancja relaksu!

Wybierz materac o wysokiej elastyczności punktowej, na przykład materac piankowy Sensit czy materac kieszeniowy Multipocket Horus wykończony lateksem oraz matą kokosową. Te materace mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe i sprawić, że każda noc będzie komfortowa.

Zapraszamy serdecznie do sprawdzenia wszystkich materaców dostępnych w naszym sklepie!

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.