kobieta leży na materacu dwustronnym

Materac dwustronny czy jednostronny?

Dobór odpowiedniego materaca jest kwestią indywidualną. Przed zdecydowaniem się na konkretny model powinniśmy zapoznać się z różnymi z nich, by znaleźć ten, który będzie spełniał nasze oczekiwania całkowicie. Gdy jednak nie możemy zdecydować się na konkretny typ albo zależy nam na innych właściwościach materaca na każdą porę roku, rozwiązaniem może być materac dwustronny, czyli z każdej strony wykończony innym materiałem.

Większość materaców dostępnych obecnie na rynku posiada konstrukcję warstwową. Oznacza to, że materac nie jest wykonany całkowicie z jednego materiału, ale z kilku typów materiałów ułożonych bezpośrednio na sobie. Właściwie jedyne materace jednolite to materace lateksowe oraz z tanich pianek PUR – te pierwsze są bardzo drogie, ale też wyjątkowo komfortowe, drugie z kolei tanie i mało wygodne.

Skupmy się zatem na pytaniu – czy przy zakupie odpowiedniego materaca poszukiwać tego jednostronnego czy dwustronnego?

Materace dwustronne a jednostronne – różnice i podobieństwa

Jak nietrudno się domyślić, materace jednostronne wykończone są z jednej strony, natomiast te dwustronne z obu stron. Konstrukcje tych dwóch typów materaców mogą różnić się pomiędzy sobą w zależności od tego, jakie wykorzystano do nich surowce. Przyjrzyjmy się nieco bliżej ich budowie.

1. Rdzeń materaca

Zarówno materace jednostronne, jak i dwustronne mogą mieć rdzeń z pianki albo ze sprężyn. Rdzeń umieszczony jest w środku materaca i odpowiada za jego stabilizację oraz zwiększa komfort.

W przypadku rdzenia piankowego stosuje się często zwykłe pianki poliuretanowe albo wysokoelastyczne w przypadku lepszej klasy modeli. Spotkamy się też z materacami wykonanymi z jeszcze wyższej jakości pianek, na przykład lateksowych. Rdzeń może być też strefowy, czyli stosuje się wtedy pianki o różnych twardościach, które odpowiadają profilowi ciała człowieka i dają wtedy równomierne podparcie na całej jego długości.

Z kolei rdzeń sprężynowy najczęściej wykonany jest ze sprężyn kieszeniowych (sprężyny bonellowe nie są aktualnie polecane). Są to wysokiej jakości sprężyny umieszczone w pojedynczych kieszonkach – dzięki temu pracują osobno i cały materac ma większą elastyczność punktową w porównaniu z materacami o sprężynach bonellowych, które kiedyś były bardzo popularne. Spotykamy się również z materacami strefowymi, które mają sprężyny kieszeniowe o różnym stopniu nacisku – najczęściej są to materace 5-strefowe albo 7-strefowe. W naszych materacach stosujemy głównie wkłady 7-strefowe, przykładem jest, chociażby dwustronny MORFEUSZ – z jednej strony miękka z drugiej twarda dzięki macie z kokosa, fajnie sprawdza się dla niezdecydowanych lub osób, które po prostu muszą co jakiś czas zmieniać twardość nawierzchni do spania. Z materacy dwustronnych – gdzie po obu stronach materaca mamy te same warstwy wierzchnie, warto zapoznać się z modelami z wysokoelastyczną pianką.

2. Warstwy wierzchnie materaca

Na rdzeniu materaca znajdują się kolejne warstwy – najczęściej jest to jedna albo dwie warstwy w zależności od wykorzystanych materiałów. W przypadku materaców jednostronnych są one umieszczone tylko z jednej strony, z kolei w dwustronnych z obu stron – dzięki temu materac może mieć różne właściwości w zależności od tego, jaką stronę ułożymy na łóżku.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, możemy też spotkać się z materacami wykonanymi w całości z jednego materiału, na przykład lateksu lub pianki PUR.

Jako warstwy wierzchnie materaca stosuje się materiały takie jak:

  • pianka wysokoelastyczna – bardziej elastyczna i wytrzymała od zwykłej pianki PUR, może posiadać też dodatkowe właściwości higieniczne, gdy jest wykonana z antybakteryjnych surowców.
  • pianka termoelastyczna Visco – to wysokiej klasy pianka posiadająca właściwości termoelastyczne, czyli reaguje nie tylko na nacisk, ale i na ciepło ludzkiego ciała, nazywana jest też pianką leniwą albo Memory, ponieważ po nacisku dłużej odzyskuje pierwotną formę, jest ciepła w dotyku i miękka, HYNOS jest wykończony od góry właśnie pianką termoelastyczną
  • pianka lateksowa – warstwa może być wykonana z lateksu naturalnego, syntetycznego albo mieszanki lateksu naturalnego z syntetycznym, tutaj muszę wspomnieć mój ulubiony model Porto Alegre – z podwójną warstwą kokosa i grubą warstwą lateksu
  • mata kokosowa – wykonana z naturalnego kokosa, najczęściej poddanego lateksowaniu, pozwala na utwardzenie materaca

Wierzchnia warstwa, czyli ta znajdująca się najwyżej, w największym stopniu odpowiada za komfort materaca. Właśnie dlatego możemy spotkać w sprzedaży materace o budowie takiej jak: pianka lateksowa albo termoelastyczna na wierzchu, następnie pianka wysokoelastyczna i rdzeń. Maty kokosowe najczęściej umieszcza się poniżej warstwy wierzchniej, aby ustabilizować materac, ale mogą one stanowić też jego wierzch – wówczas możemy uzyskać efekt twardego materaca. Przykładem jest tutaj dwustronny kieszeniowy MORFEUSZ lub jednostronny, ale bardzo twardy o klasie twardości H4 – ZEUS –  który został utwardzony podwójną warstwą kokosa.

Zatem w przypadku materaców dwustronnych do dyspozycji otrzymujemy dwie różne strony, które mogą różnić się zastosowanymi materiałami, a tym samym komfortem – elastycznością punktową oraz twardością. Dzięki temu możemy wybrać taką stronę, która w danej sytuacji będzie nam najbardziej odpowiadała. Pamiętajmy jednak o tym, że w stosunku do materaców jednostronnych te dwustronne mają wyższą cenę.

Jak wybrać odpowiedni materac dwustronny?

Zatem jeśli zdecydowaliśmy się na zakupienie materaca dwustronnego, aby mieć dwie strony do wyboru, powstaje pytanie – jak wybrać ten najlepszy?

Wszystko zależne jest od tego, jakiego poziomu komfortu oczekujemy. Przykładowo, możemy wybrać materac o dwóch stronach – miękkiej i średnio-twardej, jeśli nie wiemy dokładnie, jaka strona będzie nam odpowiadała. Możemy też wybrać materac z jednej strony wykończony pianką termoelastyczną, która dobrze sprawdza się na zimę, ponieważ akumuluje ciepło, natomiast z drugiej strony może być wykończony pianką wysokoelastyczną albo matą koksową, które zapewniają większy chłód, więc sprawdzą się na lato.

materac dwustronny

Dobierz wysokiej jakości stelaż
Pamiętajmy o tym, że do materaców dwustronnych najlepiej nadają stelaże wyższej klasy – elastyczne, ze sprężystych listewek zamiast tych ze zwykłych kawałków drewna połączonych taśmą. Dzięki temu druga strona materaca nie będzie narażona na nadmierne wygniecenie podczas codziennego użytkowania.

Podsumowanie

Podsumowując, zarówno materace jednostronne, jak i dwustronne mają swoje zalety. Jeśli wiemy, czego oczekujemy od materaca, możemy wybrać model jednostronny, który będzie miał przystępną cenę. Gdy jednak poszukujemy nadal tego idealnego modelu i chcemy przetestować różne rozwiązania albo nasze preferencje co do twardości materaca często się zmieniają, możemy postawić na model dwustronny – wtedy z każdej strony będziemy mieli inne materiały, które dadzą inne odczucia podczas snu. Życzymy udanych zakupów!

Gdy wybierzesz już materac, nie zapomnij o dobrze odpowiedniego pokrowca oraz idealnej poduszki. Przeczytaj jak to zrobić tutaj:
Jaki pokrowiec wybrać na materac?
Jaką poduszkę wybrać?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.