Pokrowce na materace – jaki wybrać? 3 główne zasady

Pokrowiec materaca nie tylko zabezpiecza go przed zabrudzeniem, ale również może pełnić szereg dodatkowych funkcji. Co warto wiedzieć o pokrowcach na materace?

Jeżeli miałabym napisać w skrócie 3 główne zasady, którymi należy się kierować przy wyborze pokrowca na materac to będą to:

 1. Pokrowiec na materac powinien być łatwo zdejmowany
 2. Powinien być możliwy do uprania w zwykłej pralce
 3. Warto zwrócić również uwagę na materiał – idealnie jeśli ma dodatkowe właściwości antyalergiczne, antybakteryjne lub inne.

Większość materaców oferowanych w sklepach posiada zdejmowane pokrowce. W specjalistycznych sklepach z materacami możemy często samodzielnie dobrać rodzaj pokrowca, który będzie najbardziej odpowiadał naszym wymaganiom. Możemy też wymienić pokrowiec wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba

Bardzo fajnie sprawdza się pokrowiec Aloe Vera. Jest przyjemny w dotyku i dobrze się pierze. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Taki pokrowiec można dokupić do swojego materaca podając jego wymiary. Drugi pokrowiec, który stosujemy do naszych materacy to pokrowiec Dormia również bardzo fajny i wytrzymały.

Jakie dokładnie funkcje pełni pokrowiec na materac? Z jakich materiałów jest wykonany? Jak dopasować go do własnych potrzeb? Jak go pielęgnować? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami! 

Po co pokrowiec na materac?

Na materac kładziemy zawsze prześcieradło, dlatego często pojawia się pytanie – po co tak naprawdę stosuje się wtedy pokrowce? W rzeczywistości jednak pełnią one szereg ważnych funkcji.

Przede wszystkim pokrowiec zabezpiecza materac przed zabrudzeniami, ponieważ samo prześcieradło jest zbyt cienkie, aby stanowić skuteczną ochronę. Pokrowiec chroni także wnętrze materaca przed roztoczami i drobnoustrojami takimi jak bakterie, grzyby czy wirusy, dlatego stanowi dobrą ochronę antyalergiczną. Wspomaga przy tym właściwą wentylację wnętrza materaca i wspiera transfer wilgoci.

Dzięki temu, że pokrowiec można prać, możemy zachować większą higienę materaca. Wystarczy od czasu do czasu wrzucić go do pralki i wyprać zgodnie z zaleceniami producenta, aby był czysty i świeży.

Dodatkowo, nowoczesne pokrowce ma materace mogą pełnić szereg dodatkowych funkcji, na przykład mogą zabijać bakterie dzięki dodatkowi jonów srebra, mogą delikatnie chłodzić podczas cieplejszych dni oraz grzać w zimie. 

Z jakich materiałów wykonuje się pokrowce na materace?

Najczęściej pokrowiec na materac wykonany jest z mieszanki włókien sztucznych oraz naturalnych, w tym:

 • poliestru
 • poliamidu
 • bawełny
 • tencelu
 • lyocellu
 • wiskozy
 • włókna bambusowego
 • kaszmiru

W zależności od zastosowanych materiałów pokrowiec na materac posiada określone właściwości.

Włókna sztuczne takie jak poliester czy poliamid zapewniają pokrowcom odpowiednią trwałość i wytrzymałość. Zapobiegają przedarciom, nadmiernemu rozciągnięciu i innym uszkodzeniom mechanicznym. Warto jednak wskazać, że im większa zawartość włókien sztucznych, tym pokrowiec będzie mniej przepuszczał powietrze i wilgoć, dlatego może przełożyć się do na obniżony komfort snu.

Włókna naturalne z kolei zapewniają miękkość i dobrą przepuszczalność powietrza. Takie jak wełna zapewniają dodatkowe ciepło. Tencel, lyocell czy wiskoza z kolei lekko chłodzą. Pokrowce z włókien naturalnych są także zalecane dla osób doceniających naturę oraz tych, które mają alergie i poszukują pokrowca o właściwościach antyalergicznych.

Właśnie dlatego najczęściej pokrowce wykonuje się z tkanin będących mieszaniną włókien naturalnych i sztucznych w różnych proporcjach. Dzięki temu można uzyskać odpowiednie połączenie wytrzymałości, trwałości oraz komfortu użytkowania materaca.

Pokrowce na materace wykonuje się z grubszych, bardziej gąbczastych tkanin albo wypełnia się je owatą, która powoduje, że poszycie materaca jest jeszcze bardziej przyjemne w dotyku. Dzięki znajdującym się na pokrowcu przeszyciom uzyskuje się efekt dodatkowego wzmocnienia. Dodatkowo zapobiegają one przemieszczaniu się wypełnienia pokrowca, przedłużając czas jego użytkowania.

W sprzedaży znajdziemy też modele pokrowców z dodatkową warstwą pianki, głównie pianki termoelastycznej VISCO. Zapewnia ona dodatkowy komfort snu, dopasowując się do krzywizny ciała pod wpływem jego nacisku oraz temperatury. 

Na obrzeżu pokrowiec na materac wykańczany jest zamkiem błyskawicznym. W zależności od modelu materaca zamek może być jednostronny albo dwustronny. Zamek pozwala na łatwe zdjęcie pokrowca i ponowne nałożenie. 

pokrowiec na materac - dobry zamek

Jak dobrać odpowiedni pokrowiec na materac?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w większości przypadków, gdy kupujemy materac w zwykłym sklepie lub markecie, nie mamy możliwości wybrania jego pokrowca. Wtedy najczęściej stosuje się pokrowce z tkanin mieszanych, zapewniające wygodę, ale nieposiadające żadnych specjalnych właściwości. 

Jeśli chcemy, aby pokrowiec na materac pełnił określone funkcje, najlepiej zrobić zakupy w sklepie, który pozwala na dobranie rodzaju pokrowca do materaca. Na co powinniśmy wtedy zwrócić uwagę?

 • Jeśli poszukujemy pokrowca oddychającego – najlepiej wybrać model z większym udziałem włókien naturalnych, na przykład bawełny, tencelu, lyocellu, włókna bambusowego.
 • Jeśli chcemy, aby materac był antybakteryjny – wybierzmy model z dodatkiem jonów srebra, które skutecznie usuwają drobnoustroje.
 • Jeśli materac ma być przeznaczony dla alergika – warto wybrać pokrowiec antyalergiczny, na przykład z jonami srebra, substancjami niszczącymi roztocza, najlepiej z większym udziałem włókien naturalnych, które zapewniają prawidłową oddychalność materacowi.
 • Jeśli chcemy, aby materac był zabezpieczony przed zabrudzeniem – wybierzmy model z membraną z włókien sztucznych, która zabezpiecza przed przenikaniem brudu do wnętrza materaca.
 • Jeśli zależy nam na cieple – pokrowiec powinien mieć dodatek wełny, na przykład kaszmiru.
 • Jeśli zależy nam na zwiększonym komforcie – warto poszukiwać pokrowców z dodatkową owatą i wykończonych miękkimi w dotyku tkaninami.

Gdy zamierzamy zakupić nowy pokrowiec na używany materac, ponieważ ten uległ poplamieniu, rozdarciu albo po prostu jest już starszy, musimy dobrać jego rozmiar do rozmiaru materaca. Pokrowce produkowane są w najbardziej popularnych rozmiarach jak 90 x 200 cm, 120 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm, 200 x 200 cm.

Szeroki wybór pokrowców oraz ochraniaczy na materac znajdziesz tutaj: „Link do produktów >>”

Jak zadbać o pokrowiec na materac?

Pokrowiec na materac powinien być regularnie czyszczony zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej wskazane jest jego pranie raz na pół roku, ale możemy robić to częściej, jeśli zależy nam na większej higienie.

Najlepiej, aby pokrowiec można było wyprać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza, ponieważ to właśnie w takiej temperaturze likwidacji ulega większość drobnoustrojów. Następnie pokrowiec na materac należy dokładnie wysuszyć i całkowicie suchy nałożyć znów na materac.

Dobranie nieodpowiedniego programu prania, temperatury oraz detergentów może sprawić, że pokrowiec ulegnie skurczeniu, dlatego nie będzie już nadawał się do użycia.

Zajrzyj do artykułu „Jak prać pokrowiec na materac?”

Uwaga! Jeśli materac ma pokrowiec z dodatkową pianką, wówczas nie możemy wirować go w pralce.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.