Jaki jest najlepszy materac do spania na boku?

Często śpisz na boku? W takim przypadku warto wziąć to pod uwagę przy zakupie odpowiedniego materaca do swojej sypialni. Jakie materace rekomendowane są dla tych, którzy preferują sen na boku? Sprawdź najlepsze modele!

Czym się kierować przy wyborze materaca?

Szeroka gama dostępnych materaców może zawrócić w głowie. Przy doborze właściwego modelu warto przede wszystkim kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami. Każdy z nas ma inną budowę ciała oraz inne wymagania, co powoduje, że każdy będzie także inaczej wysypiał się na konkretnych rodzajach materaców.

Wiele osób śpi w pozycji bocznej. To najbardziej rozpowszechniona pozycja do snu. Zdecydowana większość materaców może zapewnić właściwy komfort osobom śpiącym na boku, przy poszukiwaniach odpowiedniego modelu warto zwrócić szczególną uwagę na kilka różnych parametrów.

Zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika przeznaczonego dla osób często śpiących na boku!

Sen na boku – jaki materac będzie najlepszy?

Gdy śpimy na boku, wtedy wywieramy na materac inny nacisk niż wtedy, gdy układamy się na plecach albo na brzuchu. Największy nacisk pojawia się wtedy w rejonie ramion oraz bioder, ponieważ to te części ciała są najbardziej wysunięte.

Gdy materac do osoby śpiącej na boku nie będzie właściwie dopasowany, wówczas może ona doświadczać nieprzyjemnych dolegliwości, na przykład drętwienie ramion oraz nóg. Aby zniwelować ten właśnie dyskomfort, należy wybrać odpowiedni materac.

Właściwie dobrany materac dla osoby śpiącej na boku powinien zatem posiadać taką konstrukcję, aby niwelować nadmierny nacisk w tych miejscach, gdzie jest on podwyższony.

W sprzedaży można znaleźć obecnie wiele różnych materaców, które sprawdzą się dla osób śpiących w tej pozycji. Co kupić?

Materace strefowe – specjalnie dopasowane do anatomii ciała

Z pewnością bardzo dobrym wyborem będą materace o konstrukcji strefowej. Są to materace, w których stosuje się rdzenie ze sprężyn kieszeniowych albo też z odpowiednich pianek, które tworzą tzw. strefy komfortu.

Materac najczęściej posiada na ogół 7 stref komfortu, które zbudowane są z naprzemiennie układających się pasów sprężyn kieszeniowych lub pianek. Pasy te odpowiadają anatomicznej budowie ciała człowieka – w tych miejscach, w których nacisk jest większy, są bardziej miękkie, natomiast tam, gdzie jest on mniejszy, są twardsze.

Strefowa budowa materaca pozwala zatem na uzyskanie optymalnego podparcia dla ciała na całej jego długości.

Bardzo dobrym zakupem będą materace Multipocket które posiadają ponad 500 szt. sprężyn na m2. Proponujemy dwa modele dwustronne 4cm pianką lateksu:

Materace piankowe bez stref dla śpiących na boku – czy to dobry wybór?

W sprzedaży można znaleźć także wiele materaców piankowych nieposiadających stref komfortu. Czy są one rekomendowane dla osób śpiących na boku?

Takie właśnie materace są także polecane dla osób wypoczywających w tej pozycji. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na ich budowę.

Przede wszystkim dobry materac piankowy dla osoby śpiącej na boku powinien cechować się wysoką elastycznością punktową. Oznacza to, że powinien on wgłębiać się tylko w tych miejscach, w których pojawia się nacisk. Wtedy nie dochodzi do nadmiernego zapadania się materaca na całej jego długości.

Takiego wymogu nie spełnią najtańsze materace piankowe. Najlepiej zdecydować się na zakupienie materaców wykonanych z pianek wysokoelastycznych, a jeszcze lepiej pianek termoelastycznych – VISCO lub też pianek lateksowych.

  • Pianki wysokoelastyczne, które określane są także jako pianki HR, są bardziej odporne na wygniatanie oraz precyzyjnie reagują na nacisk.
  • Z kolei pianki VISCO to miękkie pianki o mięsistej strukturze, które reagują nie tylko na nacisk, lecz też na ciepłotę ludzkiego ciała. 
  • Najdroższe materace na rynku wytwarza się z kolei z pianek lateksowych, które wyróżniają się najlepszą elastycznością punktową.

W naszej ofercie także znalazły się materace piankowe, które polecane są dla osób śpiących na boku. Warto sprawdzić przede wszystkim poniższe modele:

Twardość materaca – co sprawdzi się dla osób śpiących na boku?

Przy poszukiwaniach odpowiedniego materaca dla osób śpiących na boku warto także zwrócić uwagę na jego twardość. Twardość materaca oznaczana jest czterema symbolami, a mianowicie:

  • H1 – materac miękki
  • H2 – materac średnio-miękki
  • H3 – materac średnio-twardy
  • H4 – materac twardy

U osób śpiących na boku polecane są głównie materace H2 oraz H3, które są na tyle miękkie, że nie powodują nadmiernego, nieprzyjemnego nacisku na ramiona oraz na biodra.

Materace H1, czyli bardzo miękkie rekomendowane są przede wszystkim dla osób, które posiadają niski ciężar ciała. Z kolei materace twarde oznaczane jako H4 są najlepszym wyborem dla osób, które posiadają wagę powyżej 80-100 kg.

Warto zatem pamiętać o tym, że właściwa twardość materaca także posiada duże znaczenie dla komfortu snu osób wybierających pozycję na boku.

poduszka visco
Poduszka polecana dla osób śpiących głównie na boku

Śpisz na boku? Pamiętaj także o odpowiedniej poduszce

Jeśli śpisz na boku i zależy Ci na maksymalnym komforcie, w takim przypadku pamiętaj także o wyborze odpowiedniej poduszki. Która najlepiej sprawdzi się dla osób śpiących w tej właśnie pozycji?

Osoby śpiące na boku powinny zdecydować się na zakupienie poduszki klasycznej albo poduszki ergonomicznej – o specjalnie formowanym kształcie, która dopasowana jest do krzywizn ciała.

Klasyczna poduszka powinna być nieco twardsza, ponieważ wtedy, gdy będzie ona zbyt miękka, wtedy może powodować bóle karku. Poduszka powinna być jednocześnie na tyle elastyczna, aby odpowiednio wypełnić przestrzeń powstającą pomiędzy głową a ramieniem. Wtedy będzie właściwie podpierać szyję.

Warto także pomyśleć o zakupieniu poduszki ergonomicznej, która nazywana jest również ortopedyczną, np. nasza poduszka ortopedyczna. Aktualnie na rynku znajdują się także specjalne poduszki tego typu przeznaczone dla osób śpiących na boku, które zapewniają wysoki komfort snu.

Więcej o wyborze poduszki przeczytasz w artykule
“Jaka poduszka do spania na boku?”

Reasumując, osoby śpiące na boku powinny pamiętać o tym, by wziąć pod uwagę swoją pozycję snu przy poszukiwaniu właściwego materaca. Dodatek odpowiedniej poduszki zagwarantuje maksymalną wygodę!

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.