poduszka do spania na boku

Jaka poduszka do spania na boku?

Na boku regularnie śpi ponad połowa Polaków. Aby wygodnie wypoczywać w tej pozycji, warto dobrać nie tylko odpowiedni materac, ale również właściwą poduszkę, która będzie zapewniała komfortowe podparcie dla głowy. Czym najlepiej kierować się przy wyborze takiej poduszki?

Spanie na boku – czy poduszka jest odpowiednia?

Nie każda poduszka będzie zapewniała właściwe podparcie przy wypoczywaniu w różnych pozycjach. Jeśli często pojawia się u Ciebie ból ramion czy też ból karku (szyi), najczęściej oznacza to, że poduszka jest niewłaściwe dobrana, dlatego też warto pomyśleć o zakupie nowego modelu.

W pozycji na boku śpi bardzo wiele osób. To zdecydowanie najbardziej powszechna pozycja w nocy, którą przyjmuje największa liczba śpiących.

Czym należy kierować się podczas wyboru właściwej poduszki dla osoby wypoczywającej na boku? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Spanie na boku – ważna właściwa poduszka

Osoby, które śpią na boku, wywierają największy nacisk na materac w rejonie ramion oraz bioder. To powoduje, że niewłaściwie dopasowana poduszka może nie zapewniać właściwego podparcia dla głowy, gdy ramiona zbyt mocno wciskają się w materac.

poduszka do spania na boku

W rezultacie może dojść wtedy do niewłaściwego ułożenia kręgosłupa w jego części szyjnej. Konsekwencją może być pojawienie się nadmiernych przeciążeń, a tym samym bólu, sztywności, które odczuwane są po porannej pobudce.

Wobec tego głównym celem właściwej poduszki dla osoby śpiącej na boku będzie zniwelowanie tych właśnie przeciążeń, aby kręgosłup znajdował się prawidłowej, anatomicznej pozycji.

Dla osób śpiących na boku rekomendowane są dwa rodzaje poduszek:

 • poduszki klasyczne
 • poduszki ergonomiczne

Poduszki klasyczne to takie, które posiada w domu praktycznie każdy z nas. Mają najczęściej prostokątny kształt i są wybrzuszone w centralnej części. To poduszki dostępne są w wielu rozmiarach do wyboru. Posiadają naturalne lub syntetyczne wypełnienie.

Z kolei poduszki ergonomiczne to poduszki o profilowanym kształcie. Wytwarzane są z odpowiednich gatunków pianek syntetycznych lub naturalnych – lateksowych. Poduszki te nazywane są także ortopedycznymi, ponieważ polecane są dla osób z dolegliwościami układu ruchowego.

Dla osób śpiących na boku świetnie sprawdzi się nasza poduszka ortopedyczna do spania na boku z pianki visco.

Klasyczna poduszka do spania na boku

Klasyczne poduszki mogą zapewnić właściwy komfort osobom śpiącym na boku, jeśli będą właściwie dopasowane. Takie poduszki można kupić obecnie w niemal każdym sklepie. Jakie cechy powinna mieć poduszka dla osób śpiących na boku?

Dobra poduszka klasyczna dla osób śpiących na boku:

 • odpowiednio twarda, aby właściwie wypełniać przestrzeń pomiędzy głową oraz ramionami
 • elastyczna, by dobrze dopasować się do użytkownika
 • odporna na wygniatanie – wtedy będzie mogła zapewnić właściwy komfort przez całą noc

Takie wymogi mogą spełnić przede wszystkim poduszki posiadające syntetyczne wypełnienie. Są to poduszki lepiej reagujące na nacisk – nie ugniatają się tak, jak poduszki puchowe czy poduszki z pierza.

Najlepiej wybrać poduszkę o mniejszym rozmiarze, na przykład 50 x 60 cm, ponieważ ta zbyt duża będzie mogła sprzyjać migracji wypełnienia, a tym samym nie będzie dawała właściwego podparcia.

Warto także zwrócić uwagę na poduszki piankowe o klasycznych kształtach, na przykład wykonane z pianek termoelastycznych czy pianek lateksowych. Takie poduszki lepiej dopasowują się do krzywizn ciała, a ich wypełnienie nie przesuwa się w inne części poduszki, dlatego też mogą one zapewniać właściwy komfort przez całą noc.

Jeśli jednak klasyczna poduszka nie zapewnia odpowiedniego komfortu, warto zwrócić uwagę na poduszki ergonomiczne. 

Ergonomiczna poduszka do spania na boku

Bardzo dobrym wyborem dla osób śpiących na boku może być poduszka ergonomiczna, czyli inaczej poduszka ortopedyczna.

 • Produkt w promocji
  89.00

 • Produkt w promocji
  109.00

Tego rodzaju poduszki wyróżniają się charakterystycznym kształtem z profilu przypominającym wzbierającą falę. Najczęściej są prostokątne. Produkuje się je z pianek, które posiadają odpowiednią gęstość, dzięki czemu zapewniają właściwe podparcie dla głowy i jednocześnie zapobiegają bólom karku i kręgosłupa.

Do produkcji takich poduszek stosuje się dwa główne rodzaje pianek:

 • pianki termoelastyczne
 • pianki lateksowe

Pianki termoelastyczne, inaczej nazywane piankami VISCO, to pianki reagujące zarówno na nacisk, jak również na ciepłotę ciała. Są to pianki gęste, sprężyste, o wysokiej elastyczności punktowej. Są tańsze od pianek lateksowych, dlatego za poduszkę ergonomiczną z tej pianki trzeba zapłacić mniej.

Z kolei poduszki lateksowe są droższe, ale za to bardziej elastyczne i trwalsze od pianek VISCO. Do ich wytwarzania stosuje się piankę lateksową naturalną, syntetyczną albo ich mieszaninę.

 • Produkt w promocji
  269.00

Aby wygodnie spać na boku, najlepiej poszukać takiej poduszki, która rekomendowana jest przez producenta do wypoczynku w tej pozycji.

Jak korzystać z poduszki ortopedycznej?

Poduszka ortopedyczna powinna być ułożona tak, aby jej fala (wypustka) znajdowała się pomiędzy głową a ramionami. Wówczas może ona właściwe wypełnić tę przestrzeń.

Niektóre rodzaje poduszek posiadają dwie fale – jedną niższą, a drugą wyższą. Wówczas można dobrać taką stronę poduszki, która będzie mogła zapewnić większy komfort.

Dobra poduszka i materac – idealny duet dla śpiących na boku

materac do spania na boku odpowiednia twardosc

Aby każda noc była komfortowa, warto pamiętać nie tylko o zakupie właściwej poduszki (np. poduszka ortopedyczna visco), ale również odpowiedniego materaca. Co sprawdzi się dla osób śpiących na boku?

Przede wszystkim warto wybierać materace kieszeniowe o konstrukcji strefowej, które współgrają z anatomią ciała człowieka. Zapewniają one odpowiednie podparcie w rejonie ramion oraz bioder. Dobrym wyborem mogą być modele:

Do spania na boku sprawdzą się także materace piankowe, które cechują się wysoką elastycznością punktową – wysokoelastyczne, termoelastyczne i lateksowe, na przykład:

Jak zadbać o zdrowy sen – osoby śpiące na boku?

Sen to jedno z najważniejszych działań, które człowiek wykonuje każdego dnia. Dzięki niemu organizm regeneruje się i odpoczywa, a umysł ma czas na przetworzenie wrażeń z poprzedniego dnia. Warto jednak pamiętać, że nie każdy sen jest równie korzystny dla zdrowia. Jeśli śpisz na boku pamiętaj:

 • Stwórz odpowiednie warunki do snu – Temperatura około 18-20 stopni Celsjusza, cisza i ciemne pomieszczenie.
 • Unikaj spożywania ciężkich posiłków przed snem.
 • Zadbaj o higienę – śpij w czystej pościeli, która powinna być regularnie zmieniana, a pomieszczenie wietrzone.
 • Ćwicz regularnie – ruch jest nie tylko korzystny dla naszego zdrowia, ale również wpływa na jakość snu. Zwróć jednak uwagę na czas ćwiczeń – przed snem nie należy intensywnie się wysilać.
 • Zrelaksuj się przed snem – ciepła kąpiel, relaksacyjna muzyka lub medytacja pomogą.
 • Utrzymuj regularne godziny snu – stwórz sobie codzienny rytuał przed snem i rób wszystko, aby zasypiać i budzić się o tej samej porze.

Jeśli masz problemy z zasypianiem i czujesz że Twój sen jest niskiej jakości.
Obejrzyj nasz krótki filmik: ZDROWY SEN | 13 sposobów jak poprawić jakość snu i polepszyć zdrowie

Śpisz na plecach lub na brzuchu. Zaciekawi Cię pewnie artykuł:
Jaka poduszka do spania na plecach?
Jaka poduszka do spania na brzuchu?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.