Materac dla osoby powyżej 100 kg

Materac dla osoby powyżej 100 kg – jaki wybrać?

Jaki materac dla osoby 120kg?

Materac dla osoby o wadze 120kg powinien dwustronny, z obu stron o tej samej twardości H4. Dzięki temu można przekręcać go głowa-nogi oraz góra-dół. Warstwa kokosa 2cm z obu stron. Jeśli będzie mniejsza z czasem materac może się odkształcał.

Dobór właściwego materaca jest kwestią indywidualną. Przy jego zakupie najlepiej zatem kierować się swoimi potrzebami. Te związane są również z ciężarem ciała. Jaki materac warto wybrać dla osoby ciężkiej, która waży powyżej 100 kg?

Odpowiedni materac dla osoby ważącej ponad 100kg

W sprzedaży można znaleźć obecnie bardzo dużo różnych rodzajów materaców. Nie wszystkie z nich są jednak rekomendowane dla osób cięższych, które ważą ponad 100 kg.

W przypadku, gdy użytkownik materaca ma większą wagę, materac powinien przede wszystkim zapewnić mu właściwe podparcie, a przy tym także maksymalny komfort i wygodę.

Wokół wyboru materaców dla osób o większej masie narosło wiele mitów. Czy konieczne jest zakupienie materaca twardego? Czy musi być to materac sprężynowy? Czy materac szybko się zniszczy?  Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie materaca dla cięższej osoby!

Dobry materac dla osoby ciężkiej – na co zwrócić szczególną uwagę?

Osoby tęższe, zarówno mężczyźni, jaki kobiety, powinny poświęcić więcej czasu na znalezienie odpowiedniego materaca do swojej sypialni.

Komfortowy materac dla takiej osoby powinien posiadać właściwą konstrukcję, która będzie odpowiadała jej wymaganiom. Wynika to z prostego faktu – osoby cięższe wywierają większy nacisk na materac niż osoby lżejsze. Dobry materac powinien zatem zapewniać właściwe podparcie dla całego ciała w różnych pozycjach snu.

Przy zakupie właściwego materaca warto zwrócić uwagę na:

  • wysokość materaca
  • rodzaj rdzenia materaca
  • wierzchnie warstwy materaca
  • twardość materaca

Czym dokładnie powinien charakteryzować się komfortowy, trwały materac dla osoby ważącej powyżej 100 kg?

Wysokość materaca

Przede wszystkim odpowiedni materac dla osoby cięższej powinien wyróżniać się właściwą wysokością – grubością. Gdy będzie zbyt cienki, po prostu nie będzie komfortowy.

Zaleca się, aby materac dla cięższej osoby miał wysokość minimum 18 cm. Cieńsze materace rekomendowane są dla osób lżejszych, które nie wywierają tak dużego nacisku na materac. Bardzo dobrym wyborem może być tutaj:

Rodzaj rdzenia materaca

Druga ważna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie komfortowego materaca dla cięższej osoby, to rodzaj jego rdzenia.

Aktualnie materace dzieli się na dwie kategorie pod kątem ich rdzenia:

  • materace sprężynowe
  • materace piankowe

Dla osób cięższych rekomendowane są przede wszystkim materace sprężynowe, które są znane ze swojej większej wytrzymałości na nacisk. W rezultacie będą mogły one zapewnić właściwy komfort snu dla osób tęższych.

Materace sprężynowe dzieli się na dwie kategorie, a mianowicie na materace bonellowe oraz na materace kieszeniowe. Najlepszym rozwiązaniem będą materace kieszeniowe. Zastosowano w nich sprężyny w osobnych kieszonkach, które pracują niezależnie od siebie. Dzięki temu są one również bardziej odporne na nacisk.

Dodatkowo, materace sprężynowe o konstrukcji kieszeniowej mogą posiadać strefy komfortu. Mają one postać specjalnych pasów tworzonych przez sprężyny kieszeniowe o różnych twardościach. Tego rodzaju konstrukcja zapewnia większy komfort snu.

Zasadniczo, materace piankowe nie są polecane dla osób ważących powyżej 100 kg, ponieważ nie zapewniają one właściwego podparcia, a także wystarczającej trwałości i wytrzymałości. Mogą zatem szybko się niszczyć.

Jeśli jednak klient chce wybrać materac piankowy, na przykład ze względu na jego większą higienę, warto zdecydować się na materace z pianki wysokoelastycznej (HR). Jest to pianka trwalsza niż standardowa pianka poliuretanowa, dlatego też takie materace rekomendowane są dla osób cięższych.

Wierzchnie warstwy materaca

Przy doborze właściwego materaca dla cięższej osoby należy także zwrócić uwagę na wierzchnie warstwy, które pokrywają rdzeń.

Dla osób cięższych rekomendowane są przede wszystkim materace wykończone matami kokosowymi. Maty te utwardzają materac i powodują, że jest on bardziej zwarty, odporny na wyleżenie.

Dobrym wyborem będą także materace wykończone wspomnianą już wcześniej pianką wysokoelastyczną, najlepiej o większej twardości, jak na przykład H3. Wtedy idealnie sprawdzi się nasz dwustronny Multipocket:

Twardość materaca

Dla osób o większym ciężarze ciała rekomendowane są głównie materace twardsze. Wynika to z faktu, że takie materace mniej się zapadają i mogą zapewnić pewniejsze podparcie dla całego ciała.

Wszystkie twarde i bardzo twarde materace znajdziesz w dziale: materace h4 oraz materace h5.

Gdy osoba cięższa preferuje spanie na nieco bardziej miękkim materacu, wtedy warto wypróbować także materace średnio twarde H3.

Materace dla par – podwójna konstrukcja dla większego komfortu

Często zdarza się, że pary różnią się między sobą ciężarem ciała. W takiej sytuacji można kupić dwa materace o różnych twardościach.

Podsumowując, wybór właściwego materaca dla osoby cięższej, która waży powyżej 100 kg, ma bardzo duże znaczenie dla komfortu jej snu. W naszym asortymencie znalazła się szeroka gama specjalnych materaców dedykowanych dla osób tęższych. Polecamy modele o kasie twardości H3 lub H4.

Jeśli zastanawiasz się nad wymianą materaca przeczytaj: kiedy jest najwyższy czas, aby wymienić materac na nowy

Więcej informacji na temat dobrych materacy znajdziesz w artykule: Dobry i tani – jak znaleźć dobry materac w niskiej cenie?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.