Dobre materace do spania

Dobre materace do spania – czym kierować się przy zakupie?

Wyszukanie dobrego materaca wśród tak wielu dostępnych modeli nie jest łatwe. Gdy nie mamy pojęcia, na co się zdecydować, warto zapoznać się z różnymi propozycjami producentów. Podpowiadamy, czym powinniśmy kierować się przy zakupie materaca do sypialni.

Materac powinien być przede wszystkim komfortowy i to takiego modelu powinniśmy poszukiwać. Sugerowanie się niskimi cenami nie jest wskazane, ponieważ najtańsze materace zwykle szybko się niszczą i nie dają właściwej wygody. Także nie powinniśmy patrzeć na materac przez pryzmat reklamy – najlepiej samemu poznać, co kryje się za poszczególnymi oznaczeniami materiałów, aby znaleźć dla siebie najlepszy model.

Poniżej zebraliśmy informacje o tym, czym powinniśmy kierować się przy zakupie dobrych materaców do spania. Gdy masz problemy z wyborem, sprawdź 5 prostych kroków:

  1. Materiały – decydują o jakości snu
  2. Twardość materaca – jak ją dobrać do swoich potrzeb?
  3. Pokrowiec – niezbędny element dobrego materaca do spania
  4. Higiena – ważna nie tylko dla alergików
  5. Liczba osób korzystających z materaca

1. Materiały – decydują o jakości snu

To one są najważniejszy i to od nich zależy nasz komfort oraz trwałość materaca. Gdy chcemy kupić model wysokiej klasy, który będzie zarówno wytrzymały, jak i wygodny, poszukujmy przede wszystkim materaców lateksowych oraz z pianki termoelastycznej. To one są uznawane są najbardziej komfortowe. Niestety, znajdują się też w czołówce najdroższych modeli.

Ze średniej półki możemy wybrać materace wykończone piankami wysokoelastycznymi, które mają dobrą elastyczność punktową i trwałość, ponadto dla osób lubiących twarde materace dobrym zakupem będzie model z matą kokosową.

Jako że najczęściej materace mają budowę warstwową, patrzmy na to, jakie warstwy materiałów zastosowano i jaka jest ich grubość. Materace zwykle posiadają rdzeń wykonany z pianki PUR standardowej albo ze sprężyn kieszeniowych lub bonellowych (są gorsze od kieszeniowych), natomiast po bokach obłożone są piankami.

Materace jednostronne mają tylko jedną stronę obłożoną lepszą pianką, natomiast obustronne są wykończone nimi z każdej strony. Oczywiście, najlepiej, aby materac miał jak najgrubszą warstwę dobrej pianki, ponieważ wtedy, gdy będzie ona zbyt cienka, na przykład będzie miała tylko 1-3 centymetry, nie zapewni nam obiecywanego komfortu.

Bardzo dobrym wyborem są materace dwustronne. Pozwalają na korzystanie z każdej ze stron materaca. Dzięki czemu możemy użytkować go jeszcze dłużej, a także dopasowywać do swoich indywidualnych preferencji, a także pory roku.

materac dwustronny kieszeniowy

Materac kieszeniowy dwustronny H2/H3 Morfeusz

Gdy nie możesz się zdecydować czy  miękki, czy średnio twardy materac – ten model będzie dla Ciebie idealny!
Z jednej strony miękki H2, z drugiej średnio twardy H3.

2. Twardość materaca – jak ją dobrać do swoich potrzeb?

Przekonanie, że twardy materac jest najlepszy, nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Twardość materaca powinna być dopasowana do naszych oczekiwań. Generalnie twardość dobiera się pod kątem ciężaru – im osoba na nim śpiąca będzie cięższa, tym materac powinien być twardszy.

Stopnie twardości:

  • H1 – bardzo miękki – waga do 60 kg (dla osób lubiące miękkie powierzchnie)
  • H2 – miękki – waga 40-80 kg (dla osób lubiące miękkie powierzchnie)
  • H3 – średnio-twardy – waga 60-100 kg (dla osób lubiące twardsze powierzchnie)
  • H4 – twardy – waga powyżej 100 kg
  • H5 – bardzo twardy – waga powyżej 100kg i masywnej budowie (dla osób lubiące twarde powierzchnie)

Wszystko na temat twardości materaca znajdziesz: Jak dobrać twardość materaca? Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4, H5.

3. Pokrowiec – niezbędny element dobrego materaca do spania

Pokrowiec powinien być przede wszystkim zdejmowany – wtedy możemy łatwo utrzymać go w czystości. Wiele firm oferuje do wyboru kilka typów pokrowców, które różnią się pomiędzy sobą wykorzystanymi materiałami i dodatkami. Do wyboru możemy mieć pokrowce z dodatkiem aloesu pielęgnującego skórę, pokrowce z dodatkiem środków antybakteryjnych, pokrowce membranowe, które łatwo odprowadzają wilgoć.

Warto wiec zobaczyć, jaki pokrowiec oferowany jest z konkretnym materacem. Gdy mamy do wyboru różne pokrowce, możemy wybrać ten, który spełni nasze oczekiwania całkowicie. Zobacz: “Pokrowce na materace – jaki wybrać? 3 główne zasady“.

* Do naszych materacy stosujemy wysokogatunkowe, antyalergiczne pokrowce ALOE VERA

4. Higiena – ważna nie tylko dla alergików

Jeżeli jesteś osobą, która ma alergię na roztocza, pleśnie czy grzyby, zależy ci na tym, aby spać higienicznie, skup się na materacach piankowych. Zapewniają najlepszą wentylację oraz dobrze przepuszczają wilgoć.

Takie materace jak lateksowe mają dodatkowo naturalne właściwości przeciwgrzybicze i zapobiegają rozwojowi innych drobnoustrojów. W sprzedaży znajdziemy też materace z piankami o właściwościach antybakteryjnych i niszczących roztocza.

Materac piankowy lub lateksowy (dostępne w twardości H2 oraz H3):

5. Liczba osób korzystających z materaca

Gdy zamierzasz spać na materacu samodzielnie, dobierz go do swoich potrzeb. Gdy jednak zamierzasz spać z drugą osobą, w takim przypadku pojawia się pytanie – jak dopasować właściwy model? Rozwiązania są dwa – możecie iść na kompromis i wybrać materac odpowiadający każdej osobie, albo możecie wybrać dwa materace oddzielnie do jednej ramy łóżka.

Dla dwóch osób najlepiej sprawdzają się materace o wysokiej elastyczności punktowej. Wtedy, gdy jedna osoba będzie wstawać lub wiercić się, druga nie będzie odczuwała z tego powodu dyskomfortu. Zwróćmy szczególną uwagę na materace lateksowe, termoelastyczne, wysokoelastyczne oraz materace ze sprężynami kieszeniowymi wykończone tymi piankami – im większa liczba sprężyn na metr kwadratowy, tym lepiej.

Jeżeli szukasz materaca dla dwojga zapraszamy do lektury: Jak dobrać materac dla dwojga

dobry materac do spania- wybór

Podsumowanie – jaki jest dobry materac do spania

Najlepszy materac jest wykonany z trwałych antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych materiałów. Twardość dobieramy odpowiednio pod wagę. Pokrowiec powinien być antyalergiczny, taki, który łatwo zdjąć i uprać. Dobrze sprawdzi się materac dwustronny, który można dopasowywać do swoich indywidualnych preferencji, a także pory roku.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.