Dobre materace do spania

Dobre materace do spania – czym kierować się przy zakupie?

Wyszukanie dobrego materaca wśród tak wielu dostępnych modeli nie jest łatwe. Gdy nie mamy pojęcia, na co się zdecydować, warto zapoznać się z różnymi propozycjami producentów. Podpowiadamy, czym powinniśmy kierować się przy zakupie materaca do sypialni.

Materac powinien być przede wszystkim komfortowy i to takiego modelu powinniśmy poszukiwać. Sugerowanie się niskimi cenami nie jest wskazane, ponieważ najtańsze materace zwykle szybko się niszczą i nie dają właściwej wygody. Także nie powinniśmy patrzeć na materac przez pryzmat reklamy – najlepiej samemu poznać, co kryje się za poszczególnymi oznaczeniami materiałów, aby znaleźć dla siebie najlepszy model.

Poniżej zebraliśmy informacje o tym, czym powinniśmy kierować się przy zakupie dobrych materaców do spania. Gdy masz problemy z wyborem, sprawdź nasz poradnik!

1. Materiały

To one są najważniejszy i to od nich zależy nasz komfort oraz trwałość materaca. Gdy chcemy kupić model wysokiej klasy, który będzie zarówno wytrzymały, jak i wygodny, poszukujmy przede wszystkim materaców lateksowych oraz z pianki termoelastycznej. To one są uznawane są najbardziej komfortowe. Niestety, znajdują się też w czołówce najdroższych modeli.

Ze średniej półki możemy wybrać materace wykończone piankami wysokoelastycznymi, które mają dobrą elastyczność punktową i trwałość, ponadto dla osób lubiących twarde materace dobrym zakupem będzie model z matą kokosową.

Jako że najczęściej materace mają budowę warstwową, patrzmy na to, jakie warstwy materiałów zastosowano i jaka jest ich grubość. Materace zwykle posiadają rdzeń wykonany z pianki PUR standardowej albo ze sprężyn kieszeniowych lub bonellowych (są gorsze od kieszeniowych), natomiast po bokach obłożone są piankami.

Materace jednostronne mają tylko jedną stronę obłożoną lepszą pianką, natomiast obustronne są wykończone nimi z każdej strony. Oczywiście, najlepiej, aby materac miał jak najgrubszą warstwę dobrej pianki, ponieważ wtedy, gdy będzie ona zbyt cienka, na przykład będzie miała tylko 1-3 centymetry, nie zapewni nam obiecywanego komfortu.

2. Pokrowiec na materac

Pokrowiec powinien być przede wszystkim zdejmowany – wtedy możemy łatwo utrzymać go w czystości. Wiele firm oferuje do wyboru kilka typów pokrowców, które różnią się pomiędzy sobą wykorzystanymi materiałami i dodatkami. Do wyboru możemy mieć pokrowce z dodatkiem aloesu pielęgnującego skórę, pokrowce z dodatkiem środków antybakteryjnych, pokrowce membranowe, które łatwo odprowadzają wilgoć.

Warto wiec zobaczyć, jaki pokrowiec oferowany jest z konkretnym materacem. Gdy mamy do wyboru różne pokrowce, możemy wybrać ten, który spełni nasze oczekiwania całkowicie. Zobacz: “Pokrowce na materace – jaki wybrać? 3 główne zasady“.

* Do naszych materacy stosujemy wysokogatunkowe, antyalergiczne pokrowce. 

3. Twardość

Przekonanie, że twardy materac jest najlepszy, nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Twardość materaca powinna być dopasowana do naszych oczekiwań. Generalnie twardość dobiera się pod kątem ciężaru – im osoba na nim śpiąca będzie cięższa, tym materac powinien być twardszy.

4. Higiena

Jeżeli jesteś osobą, która ma alergię na roztocza, pleśnie czy grzyby, zależy ci na tym, aby spać higienicznie, skup się na materacach piankowych. Zapewniają najlepszą wentylację oraz dobrze przepuszczają wilgoć.

Takie materace jak lateksowe mają dodatkowo naturalne właściwości przeciwgrzybicze i zapobiegają rozwojowi innych drobnoustrojów. W sprzedaży znajdziemy też materace z piankami o właściwościach antybakteryjnych i niszczących roztocza.

5. Liczba osób korzystających z materaca

Gdy zamierzasz spać na materacu samodzielnie, dobierz go do swoich potrzeb. Gdy jednak zamierzasz spać z drugą osobą, w takim przypadku pojawia się pytanie – jak dopasować właściwy model? Rozwiązania są dwa – możecie iść na kompromis i wybrać materac odpowiadający każdej osobie, albo możecie wybrać dwa materace oddzielnie do jednej ramy łóżka.

Dla dwóch osób najlepiej sprawdzają się materace o wysokiej elastyczności punktowej. Wtedy, gdy jedna osoba będzie wstawać lub wiercić się, druga nie będzie odczuwała z tego powodu dyskomfortu. Zwróćmy szczególną uwagę na materace lateksowe, termoelastyczne, wysokoelastyczne oraz materace ze sprężynami kieszeniowymi wykończone tymi piankami – im większa liczba sprężyn na metr kwadratowy, tym lepiej.

Jeżeli szukasz materaca dla dwojga zapraszamy do lektury: Jak dobrać materac dla dwojga

Więcej na temat dobrych i tanich materacy znajdziesz w artykule: Dobry i tani – jak znaleźć dobry materac w niskiej cenie?