pozycje snu

Jak spać? Najgorsze i najlepsze pozycje do spania

Każdy z nas ma swoją ulubioną pozycję do snu. Nie każda z nich jest jednak w stanie zapewnić odpowiedni komfort. Jakie są najgorsze, a jakie najlepsze pozycje do spania?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale od pozycji, w której śpimy, zależy to, jak się wysypiamy. Przyjęcie niewłaściwej pozycji może spowodować problemy zasypianiem, może przyczyniać się do powstawania bólów różnych narządów, a także może wpływać na urodę.

Wobec tego warto dowiedzieć się, w jakich pozycjach lepiej nie spać, a które przybierać, aby sen był całkowicie komfortowy.

W jaki sposób pozycja snu wpływa na nasze samopoczucie?

Codziennie spędzamy na spaniu od 6 do 8 godzin. W nocy, gdy śpimy, w tej samej pozycji pozostajemy najczęściej od kilkunastu minut aż do kilku godzin.

To, jaka pozycja zostanie przybrana, powoduje ucisk określonych partii ciała oraz rozluźnienie innych, które nie podlegają uciskowi podczas leżenia.

Pozycja snu ma nie tylko wpływ na mięśnie oraz na kości, ale również na narządy wewnętrzne, na przykład na żołądek, jelita, wątrobę, pęcherz, płuca i inne. W związku z tym może ona również oddziaływać na procesy zachodzące wewnątrz ciała.

Przyjmowanie właściwej pozycji podczas snu może zapobiec wielu negatywnym skutkom – pogorszonemu samopoczuciu, bólom, niewyspaniu. Gdy będziemy spali w odpowiedniej pozycji, wtedy możemy wstawać bardziej wypoczęci.

Skutki spania w niewłaściwej pozycji:

  • bóle głowy
  • obolałe, nadmiernie napięte mięśnie
  • przemęczenie
  • niedotlenienie
  • skurcze karku
  • bóle brzucha
  • przedwczesne zmarszczki
  • koszmary senne 

Wobec tego pojawia się pytanie – jakie pozycje do snu są najlepsze, a których należy unikać? Dla zainteresowanych przygotowaliśmy specjalną listę, która prezentuje najpopularniejsze pozycje przybierane przez człowieka w trakcie snu, a także ich zalety oraz wady.

Pozycje w trakcie snu, których warto unikać:

Spanie na brzuchu

Lekarze wskazują, że to pozycja, która nie jest odpowiednia podczas snu, ponieważ wpływa ona negatywnie na działanie narządów wewnętrznych, w szczególności w układzie pokarmowym.

Gdy śpimy na brzuchu, powodujemy nadmierny ucisk na żołądek, co może przyczyniać się do powstawania zgagi. Kwasy żołądkowe są wtedy wypychane w górę układu pokarmowego, a tym samym rano możemy obudzić się z uczuciem palenia w przełyku, które może utrzymywać się nawet przez cały dzień.

Oprócz tego spanie w pozycji na brzuchu ma też negatywny wpływ na kręgosłup. Powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa, w szczególności w jego części piersiowo-szyjnej. W rezultacie po nocy spędzonej na brzuchu możemy odczuwać bóle w karku oraz w górnej części pleców.

Kolejnym negatywnym efektem spania na brzuchu jest ryzyko niedotlenienia. W efekcie możemy czuć się niewyspani, przemęczeni. Nacisk na płuca powoduje, że oddychanie jest wtedy utrudnione.

Gdy podczas snu na brzuchu naciskamy twarzą na poduszkę, przyczyniamy się do osłabienia struktury skóry, a tym samym możemy przyspieszyć powstawanie pierwszych zmarszczek. Bruzdy mogą wtedy szybciej pojawiać się także na dekolcie oraz na piersiach.

Jeśli śpisz na brzuchu, zobacz jaka poduszka będzie dla Ciebie najlepsza: Jaka poduszka do spania na brzuchu?

Pozycja do spania na brzuchu ma w zasadzie tylko jedną zaletę – zmniejsza ryzyko chrapania. Jednak w obliczu jej negatywnych konsekwencji warto po prostu jej unikać.

Spanie w pozycji embrionalnej

Kolejną pozycją, której lepiej unikać w trakcie nocy, jest pozycja embrionalna, która określana jest również pozycją płodową. Wielu osobom wydaje się, że jest ona pozycją zdrową i polecaną, ale w rzeczywistości nie ma tak wielu pozytywnych skutków.

Pozycja embrionalna to taka pozycja, w której leżymy na boku, plecy są zaokrąglone, głowa jest pochylona do przodu i skierowana do klatki piersiowej, a kończyny zgięte w kolanach, podciągnięte do klatki piersiowej.

Spanie w pozycji embrionalnej powoduje, że ciało staje się nadmiernie ściśnięte. Dochodzi wtedy do nadmiernego nacisku na klatkę piersiową oraz na brzuch i na znajdujące się w tym miejscu narządy wewnętrzne. To może przekładać się na gorsze dotlenienie organizmu oraz na problemy z trawieniem.

Oprócz tego sen w pozycji embrionalnej powoduje najczęściej nadmierny nacisk na jedno z bioder oraz nienaturalne wygięcie kręgosłupa, co może przekładać się na bóle tych miejsc po wstaniu z łóżka. 

Gdy śpimy na zbyt wysokiej poduszce, pozycja embrionalna na boku również może powodować zesztywnienie karku.

Przeczytaj: Jaka poduszka do spania na boku?

Spanie z rękami założonymi na klatce piersiowej

Wśród pozycji, które nie są rekomendowane do snu, znajduje się również pozycja na wznak, w której ręce są skrzyżowane na klatce piersiowej. 

Skrzyżowane rąk na wysokości klatki piersiowej może powodować problemy z prawidłowym oddychaniem, ponieważ powstaje wtedy nadmierny ucisk płuc. Może dojść do niedotlenienia organizmu.

Pozycje w trakcie snu, które warto przybierać:

Spanie na wznak – na plecach

Jako najzdrowsza pozycja dla ciała człowieka jest uznawana pozycja na wznak, czyli na plecach. Co ciekawe, w ten sposób śpi zaledwie około 8% osób.

Dlaczego warto spać na plecach? Przede wszystkim ta pozycja pozwala na zrelaksowanie wszystkich mięśni kręgosłupa oraz karku, ponieważ znajdują się one w naturalnej dla nich pozycji.

Również spanie na plecach nie powoduje ucisku na narządy wewnętrzne, w tym na płuca, żołądek, jelita i inne. Nie dochodzi wtedy do niedotlenienia oraz do zburzenia ich pracy.

Przy pozycji na wznak ważne jest również dobranie odpowiedniej poduszki, która będzie zapewniała komfortowe podparcie dla głowy. Bardzo dobrym wyborem są w tym przypadku poduszki anatomiczne, których kształt jest dopasowany do anatomii ciała człowieka. Fajnie sprawdzi się tutaj poduszka z pianki termoelastycznej lub poduszka ortopedyczna (dwa wymienne wkłady – twardość H1 lub H2).

Gdy poduszka przy spaniu na plecach będzie zbyt wysoka, wtedy dochodzi do nadmiernego podciągnięcia głowy w górę, a tym samym kręgosłup wygina się wtedy w łuk. W efekcie może dojść do bólów kręgosłupa w odcinku górnym. 

Z kolei zbyt niska poduszka może skutkować tym, że śpiący będzie narażony na zgagę. Dochodzi wtedy do przesuwania się soków żołądkowych w górę układu trawiennego. Zatem poduszka przy spaniu na plecach także nie może być zbyt płaska.

Jeśli nadal zastanawiasz się jaką poduszkę wybrać, przeczytaj obszerny artykuł na temat: Jaka poduszka do spania na plecach?

Warto jednak wskazać, że spanie na wznak może potęgować chrapanie, dlatego pozycja te nie jest polecana osobom, które mają z tym problemy.

Spanie na boku z wyprostowanymi nogami

Kolejna polecana pozycja to spanie na boku z wyprostowanymi nogami. W taki sposób śpi już więcej, ponieważ około 15% osób.

Taka pozycja jest dobrą alternatywą dla pozycji na wznak, ale dla pełnego komfortu również potrzebna jest odpowiednio dopasowana poduszka.

Spanie na boku z wyprostowanymi nogami nie powoduje nadmiernego nacisku na kręgosłup oraz na kark, dlatego też mięśnie mogą pozostać wtedy rozluźnione, co sprzyja skutecznemu wypoczynkowi.

Przez sen na boku nie powodujemy też ryzyka zgag, ponieważ pozycja ta sprzyja zmniejszeniu ilości kwasów żołądkowych, które mogą przedostawać się w górę układu trawiennego.

Wyprostowane nogi nie wywołują nacisku na narządy wewnętrzne, dzięki czemu nie zaburzają ich pracy w trakcie snu.

Eksperci nie są jednak zgodni co do tego, czy lepiej spać na boku lewym czy na prawym. Spanie na boku prawnym powoduje nacisk na wątrobę, z kolei na lewym – na serce. Najlepiej więc wybrać taki bok, który będzie dla nas najbardziej komfortowy.

Pozycja rozgwiazda

Trzecią rekomendowaną pozycją do snu jest pozycja rozgwiazdy. W tej pozycji śpi się na wznak, z lekko rozłożonymi na boki nogami oraz z uniesionymi w górę rękami, które są lekko zgięte w łokciach. 

Pozycja ta posiada wszystkie zalety pozycji na wznak, czyli na plecach, a przy tym dodatkowo zmniejsza nacisk na kręgi w odcinku piersiowym.

Tak jak pozycja na plecach, może jednak potęgować zgagę oraz sprzyjać chrapaniu. U niektórych osób ręce uniesione w górę mogą szybko cierpnąć.

Nie zapomnij o wygodnym materacu!

Niezależnie od pozycji, jaka zostanie przybrana podczas snu, nie można zapominać o odpowiednio dobranym materacu. Komfortowy materac sprawi, że spanie będzie jeszcze przyjemniejsze, a rano będzie można obudzić się bez bólu i w doskonałym humorze.

Szczególnie polecam materace z pianką lateksową. Świetnym wyborem jest Horus – z podwójnym kokosem i grubą warstwą pianki lateksowej lub Ares z jednostronnym lateksem. Dobrze dobrany materac znacznie poprawia jakość snu a niejednokrotnie również zdrowie.

Problemy z zasypianie? Sprawdź ten artykuł: “Masz problem z zasypianiem? Sprawdź te porady!

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.