wysokość materaca

Czy wysokość materaca ma znaczenie?

Przy doborze odpowiedniego materaca do łóżka rzadko zwracamy uwagę na jego wysokość. W rzeczywistości ma ona jednak duże znaczenie. O czym świadczy wysokość materaca? Jaka powinna być jego optymalna wysokość? Jak dopasować wysokość materaca do łóżka oraz do stelaża w łóżku?

Wybór komfortowego materaca jest ważną decyzją, która powinna być dokładnie przemyślana. Pod uwagę powinniśmy wtedy wziąć nie tylko wymiar materaca, aby pasował do wymiaru łóżka, ale również jego konstrukcję. Ta z kolei ma związek z wysokością materaca.

Wysokość materaca, która często określana jest także jako jego grubość, wynika w szczególności z tego, jakie materiały zostały zastosowane podczas procesu produkcyjnego materaca. Czy jednak ma ona duże znaczenie?

Wyższy materac to wyższy komfort?

Bardzo często możemy spotkać się z przekonaniem, że im większa wysokość materaca, tym jest on wygodniejszy. Poniekąd rzeczywiście tak jest, ponieważ grubsze materace częściej bazują na lepszej jakości matariałach, niemniej jednak nie jest to regułą. Wszystko zależne jest bowiem od tego, z jakiego rodzaju materacem mamy do czynienia.

Zbyt cienki materac położony na stelażu nie będzie zapewniał właściwego komfortu. Podczas leżenia na cienkim materacu możemy wtedy czuć nieprzyjemny ucisk na ciele – dotyczy to w szczególności osób o wyższym ciężarze, ale nawet lżejsze mogą czuć się niewygodnie na zbyt cienkim materacu. Z kolei zbyt gruby materac wykonany z kilku typów materiałów nie będzie wyglądał estetycznie i nie zapewni nam znacząco wyższego komfortu snu, ponieważ nie odczujemy wtedy w pełni jego warstwowej budowy.

Wobec tego wysokość materaca może świadczyć o jego komforcie, ale z drugiej strony nie musi. Warto więc zapoznać się zawsze z budową materaca, aby wybrać dla siebie model, który będzie najwygodniejszy.

Budowa materaca:

  • rdzeń materaca – wykonany ze sprężyn lub pianki
  • dodatkowe warstwy – wykonane z pianki i innych materiałów, na przykład filcu, wełny, maty kokosowej
  • pokrowiec – zabezpiecza materac z zewnątrz

Większość materaców dostępnych na rynku ma budowę warstwową, co oznacza, że do ich wykonania wykorzystuje się kilka typów materiałów. Możemy jednak spotkać się też z materacami jednolitymi, na przykład wykonanymi w całości z pianki poliuretanowej czy z jednego bloku lateksu.

Jakie powinny być optymalne wysokości materaców wykonanych z różnych typów materiałów?

Materace sprężynowe – kieszeniowe lub bonellowe – około 18-25 cm

To materace posiadające wewnętrzny rdzeń wykonany ze sprężyn. Najczęściej to materace kieszeniowe, czyli sprężyny osadzone są w osobnych kieszonkach, dlatego każda z nich pracuje oddzielnie. To przekłada się na większy komfort snu. Rzadziej spotykane są dzisiaj materace bonellowe, które posiadają duże, nieosłonięte sprężyny. Są mniej wygodne i mniej trwałe od materaców kieszeniowych (materace bonellowe nie są aktualnie polecane).

Optymalna wysokość materaców kieszeniowych to od 18 do 25 cm. Wynika to z faktu, że materace te posiadają rdzeń sprężynowy, który musi być dodatkowo otoczony warstwami pianki dla większego komfortu. Porto Alegre ma ok. 24 cm – tę wysokość zawdzięcza podwójnej warstwie kokosa i grubej (4 cm) warstwie lateksu  – to zdecydowanie mój ulubiony model z naszej kolekcji materaców kieszeniowych.

Bardzo fajnym połączeniem są modele materaców kieszeniowych obłożone obustronnie pianką wysokoelastyczną. Są one w dwóch stopniach twardości H2 i H3. Mamy też model typu DUO dla par. DUO ma w sobie obie strefy twardości, dlatego jest chętnie wybierany przez pary lubiące sprać na różnych powierzchniach.

W sprzedaży możemy znaleźć również materace sprężynowe o grubości dochodzącej nawet do 40 cm. Są one przeznaczone do łóżek kontynentalnych – amerykańskich.

Pełna lista materacy kieszeniowych znajduje się tutaj: Materace Kieszeniowe – pełna lista produktów

Materace piankowe – około 20 cm

Materace wykonane w całości z pianki są także bardzo popularne. Są odpowiednio elastyczne, przewiewne, zapewniają optymalny komfort snu przez całą noc. Są również rekomendowane dla alergików.

Do produkcji materaców piankowych stosuje się głównie piankę poliuretanową, czyli w skrócie PUR. To pianka, która może mieć różne formy – podstawowej pianki obiciowej, lepszej jakości pianki wysokoelastycznej czy zaawansowanej pianki termoelastycznej.

Materace piankowe wykonane są najczęściej z kilku typów pianek układanych jedna na drugiej, co pozwala na uzyskanie większej wygody w trakcie snu.

Optymalna grubość materaców piankowych to około 20 cm, ale w przypadku materaców z kilkoma warstwami pianek wysokość może być większa. Dotyczy to w szczególności materaców z pianek miękkich, w tym pianki termoelastycznej typu VISCO, która jest pianką miękką i dobrze dopasowującą się do ciała. W tym przypadku materac może dochodzić nawet do około 25 cm. Np. jeden z naszych najwygodniejszych mataraców Sensit ma grubość właśnie ok 25cm.

Masz problem z doborem materaca piankowego, sprawdź naszą ofertę: Materace Piankowe – pełna lista produktów

Materace lateksowe – około 20-25 cm

Materace wykonane z lateksu uznawane są za najbardziej komfortowe – mowa tutaj w szczególności o tych wykonanych z całkowicie naturalnego lateksu. Zapewniają idealne dopasowanie do ciała i są bardzo wytrzymałe.

Optymalna wysokość materaca lateksowego wynosi około 20-25 cm. Wtedy, gdy materac wykonany jest tylko z lateksu, jego grubość może wynosić około 20cm, natomiast wtedy, gdy jest on łączony z dodatkowymi warstwami, na przykład pianki termoelastycznej, lepiej zdecydować się na model mający około 25 cm.

Wysokość materaca a rama łóżka

Warto także wskazać, że wysokość materaca powinna być także powiązana z ramą łóżka, w którym chcemy go zastosować. Największe znaczenie ma tutaj głębokość stelaża w łóżku oraz wysokość boczków łóżka.

Powinniśmy zatem zmierzyć, jaka jest odległość położenia stelaża łóżka oraz wysokość boczku. Materac powinniśmy dobierać tak, aby był on nieco wyższy od boczków łóżka, ponieważ w przeciwnym przypadku w nocy możemy uderzać się o twarde boczki.

Wysokość materaca a stelaż łóżka

Oprócz tego wysokość materaca powinna być także powiązana ze stelażem łóżka. Wyróżniamy dwa typy stelaży – elastyczne oraz sztywne. Te pierwsze wykonuje się z elastycznych, cieńszych listewek na specjalnych elementach, które poruszają się w górę i w dół. Materace sztywne wykonane są z grubszych, nieruchomych deseczek.

Do materaców ze stelażami elastycznymi możemy dobierać nieco mniej grube materace, do 2 cm niższe niż w przypadku stelaży sztywnych. Wynika to z faktu, że materac na stelażu elastycznym pracuje dynamicznie, dlatego nie zapada się tak bardzo jak materac położony na stelażu sztywnym.

Zatem przy poszukiwaniu odpowiedniego materaca warto dobrać taki, który będzie miał odpowiednią wysokość dopasowaną nie tylko do łóżka i stelaża, ale również do naszych indywidualnych potrzeb pod kątem komfortu.

Koniecznie zajrzyj do artykułu: Tanie materace – jak znaleźć najlepszy materac w niskiej cenie?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.