Materace kokosowe wady i zalety

Materace kokosowe – zalety i wady

Materace kokosowe są obecnie bardzo popularne i chętnie wybierane zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jakie są ich główne zalety i wady? Kiedy warto zdecydować się na taki właśnie materac? Zapraszamy do sprawdzenia!

Spis treści:

Do produkcji materaców wykorzystuje się obecnie różnego rodzaju surowce. Najczęściej są to pianki oraz sprężyny kieszeniowe, które pozwalają na uzyskanie najlepszej elastyczności punktowej w przeciwieństwie do sprężyn bonellowych starszego typu. Materac te uzupełniane są również o dodatkowe warstwy, na przykład o warstwę kokosową.

Materace z warstwą kokosu, czyli tak zwane materace kokosowe są dostępne w wielu wariantach do wyboru – dla dzieci oraz dla dorosłych. Co warto wiedzieć na ich temat przed dokonaniem zakupu?

Włókno kokosowe – co to jest?

Włókno kokosowe na materace kokosowe

W materacach kokosowych stosuje się specjalną warstwę wykonaną ze sprasowanego włókna kokosowego łączonego najczęściej z mleczkiem lateksowym dla utworzenia jednolitego bloku. Dzięki dodatkowi lateksu maty kokosowe są bardziej elastyczne, dlatego mogą być zginane bez ryzyka ich przełamania.

Uwaga! Niekiedy dla oszczędności producenci nie stosują lateksowanych mat kokosowych, tylko zwykłe maty bez dodatku lateksu. Wtedy są one bardziej narażone na kruszenie i nadłamania, dlatego materac będzie mniej wytrzymały. 

Włókno kokosowe jest włóknem naturalnym, które pozyskiwane jest ze skorupy orzecha kokosowego. Ma brązowy kolor, dlatego maty kokosowe również mają podobny kolor. Włókna kokosowe używane są w produkcji materaców już od wielu lat i teraz również możemy zakupić materace, które je zawierają.

Poznaj nasze materace z kokosem

Właściwości włókien kokosowych

 • są twarde i sztywne, dlatego pozwalają na usztywnienie i ustabilizowanie całej konstrukcji materaca
 • występujące we włóknach kokosowych sole mineralne zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów takich jak bakterie i roztocza
 • dobrze pochłaniają i oddają wilgoć, dlatego nie powodują nadmiernego zawilgocenia materaca
 • wspierają cyrkulację powietrza, wobec tego zapewniają większy komfort snu
 • ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość są odporne na odkształcenia i mogą służyć przez długie lata

Te właściwości włókien kokosowych powodują, że także i dzisiaj materace kokosowe mają wielu zwolenników. Warto jednak pamiętać o tym, że nie będą one odpowiadały każdej osobie, która poszukuje wysokiego komfortu snu.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że materace z matą kokosową są twardsze, dlatego mogą nie odpowiadać osobom wolącym spać na materacach miękkich. Twardy materac może wówczas nadmiernie uciskać wystające części ciała, na przykład ramiona, biodra, dlatego będzie powodował nieprzyjemne spięcie mięśni i dolegliwości bólowe.

Rodzaje materaców kokosowych

Materace kokosowe można zakupić w wielu różnych wariantach do wyboru. Mata kokosowa używana do przy ich produkcji może być łączona zarówno z różnymi typami pianek, jak również ze sprężynami. Do dyspozycji mamy także materace nawierzchniowe, czyli toppery wykonane z mat kokosowych.

Materace kokosowe z piankami

Konstrukcja tych materaców to mata kokosowa łączona z jednym albo z kilkoma typami pianek, na przykład takich jak:

 • zwykła pianka poliuretanowa PUR
 • pianka wysokoelastyczna
 • pianka termoelastyczna VISCO
 • pianka lateksowa

Najtańsze to materace kokosowe z piankami poliuretanowymi, ale pod kątem komfortu mogą nie satysfakcjonować każdego. Tanie pianki PUR także szybko niszczeją, więc materac może nie posłużyć na tak długi czas.

Trwalsze są materace z pianką wysokoelastyczna, która określana jest także jako pianka HR. Ze względu na swoją budowę jest bardziej trwała, wytrzymała i ma lepszą elastyczność punktową od zwykłej pianki PUR. To ekonomiczny wybór dla osób poszukujących wygodnego snu.

Najdroższe są materace z pianek termoelastycznych VISCO oraz pianek lateksowych. W tym przypadku warstwa kokosu najczęściej znajduje się pod tymi piankami, usztywniając całą konstrukcję. To odpowiada również za większy komfort użytkowania, a przy tym pozwala na uzyskanie większej twardości nawierzchni do spania.

Materace kokosowe sprężynowe

materac kokosowy kieszeniowy

Oprócz materaców piankowych do wyboru mamy także te sprężynowe – w ich przypadku wkład jest wykonany najczęściej ze sprężyn kieszeniowych, rzadziej starszego typu sprężyn bonellowych.

Sprężyny kieszeniowe są zapakowane w oddzielne kieszonki, dlatego każda z nich pracuje osobno. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się strefowe materace kieszeniowe, które mają tak zwane strefy komfortu. Tworzą je sprężyny o różnych stopniach twardości ułożonych w pasy odpowiadające anatomii ludzkiego ciała. W rezultacie sen na materacach tego rodzaju jest jeszcze wygodniejszy.

Sprężyny stanowią wkład materaca, na którym najczęściej umieszczana jest warstwa kokosu i warstwa pianki, na przykład zwykłej pianki PUR, pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej czy lateksowej.

W porównaniu z materacami piankowymi materace sprężynowe są bardziej wytrzymałe – szczególnie u osób z wyższą wagą.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj modele dwustronne z kokosem obydwu stron: Multipocket z pianką wysokoelastyczną (Twardość: H3) Multipocket z pianką lateksową (Twardość: H3) lub Materac kieszeniowy z pianką poliuretanową (Twardość: H4). Ten ostatni to jeden z naszych najlepszych i najchętniej wybieranych materacy, głównie z uwagi na niską cenę w stosunku do jakości produktu.

Materace kokosowe nawierzchniowe

materac kokosowy topper

W sprzedaży znajdziemy również nawierzchniowe materace kokosowe. W tym przypadku mamy do czynienia z materacami składającymi się tylko z maty kokosowej, która otoczona jest pokrowcem. 

Materace nawierzchniowe tego rodzaju, czyli tak zwane toppery, są polecane wtedy, gdy chcemy dodatkowo utwardzić posiadany już materac. Wystarczy nałożyć go na obecnie użytkowane łóżko, aby zmienić jego twardość niskim kosztem. Warto podkreślić, że materac nawierzchniowy z samego kokosa jest naprawdę twardy. Ciekawym rozwiązaniem jest topper z kokosem i cienką warstwą pianki Memory.

Zalety materaców kokosowych

 • warstwa kokosu powoduje, że materac jest twardszy, dlatego najlepiej nadają się one dla osób, które wolą spać na twardej nawierzchni
 • maty kokosowe poprawiają higienę materaca – zabezpieczają przed namnażaniem się bakterii i roztoczy, a także innych mikroorganizmów
 • kokos wspiera odpowiednią cyrkulację powietrza, dlatego materace te nie są narażone w tak dużym stopniu na zawilgocenie
 • warstwa kokosu sprawia, że materac jest bardziej odporny na odkształcenia i może służyć przez długi czas

Wady materaców kokosowych

 • twarda nawierzchnia nie odpowiada każdemu użytkownikowi
 • maty kokosowe na ogół są dość ciężkie, co przekłada się na ogólny ciężar całego materaca
 • materac kokosowy przetrzymywany w wilgotnym pomieszczeniu lub narażony na częsty kontakt z wodą może zacząć niszczeć i pleśnieć 

Kiedy warto kupić materac kokosowy?

Materace kokosowe mają zatem zarówno określone zalety, jak i wady. Dla kogo taki rodzaj materaców będzie najlepszym wyborem?

Przede wszystkim materac kokosowy będzie dobrym zakupem dla osoby lubiącej twarde nawierzchnie do spania. 

Sprawdzi się również u osób o wyższym ciężarze – powyżej 80 kilogramów, chociaż limit jest tutaj dość indywidualny. Odpowiednia twardość maty kokosowej sprawi, że materac jest wtedy w stanie zapewnić optymalną trwałość na lata – nawet u osób z nadwagą i otyłością.

Ponadto materace kokosowe sprawdzą się również u osób, które mają alergie i problemy skórne. Warstwa kokosowa, która stanowi część konstrukcji materaca kokosowego, jest bardzo dobrze wentylowana i przepuszcza powietrze. W ten sposób materac utrzymuje suchą powierzchnię, co skutecznie ogranicza rozwój bakterii, grzybów i roztoczy.

W tym przypadku warto zdecydować się na model wykonany z pianki łączonej z warstwą kokosu. Takie materace są również dobrym wyborem dla dzieci – mogą korzystać z nich maluchy już od około 6. roku życia, gdy zaczynają częściej spać na plecach.

Jeśli zastanawiasz się jaki materac kupić dla dziecka w wieku 6 lat przeczytaj:
Jaki materac dla dziecka 6 lat będzie najlepszy?

Jak dbać o materac kokosowy, aby służył przez wiele lat?

Materac kokosowy to produkt, który dzięki swojej wytrzymałości i trwałości może służyć przez wiele lat. Jednak, aby zachować jego właściwości i zapewnić jak najdłuższą żywotność, należy o niego odpowiednio dbać.

Przede wszystkim, materac kokosowy należy regularnie przewracać co 3-6 miesięcy. W ten sposób unikniemy odkształceniom, co wpłynie na komfort snu oraz trwałość materaca. Pamiętaj, aby unikać narażania materaca na nadmierną wilgoć oraz kontakt z wodą. Może to prowadzić do pleśni i zniszczenia jego właściwości. Dlatego warto pamiętać, aby pościel oraz pokrowce były odpowiednio dopasowane do materaca i chroniły go przed wilgocią.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.