poduszka do spania na boku

Poduszka do spania na boku

Rekomendowaną poduszką dla osób śpiących na boku będzie poduszka ortopedyczna czyli profilowana. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj poduszka z pianki Visco lub lateksu (twardość H1 miękka). Powinien być to produkt certyfikowany. Wymiar dowolny, ważne aby wysokość była maksymalnie kilkanaście cm. Poszewka antyalergiczna z suwakiem, łatwa do zdjęcia oraz prania w pralce. Produkowana w Polsce.

Właściwie dobrana poduszka powinna idealnie dopasowuje się do kształtu głowy oraz szyi. Utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej płaszczyźnie zapobiega rozwojowi wielu schorzeń ortopedycznych, dlatego dobrze dobrana poduszka odciąży kręgosłup i zmniejszy ryzyko bólu karku oraz ramion.

Naukowcy z Danii wykorzystali małe czujniki (umieszczonych na udzie, górnej części pleców i ramieniu) ustalili wartości normatywnych dotyczących pozycji ciała i ruchów podczas snu. W badaniu brały udział osoby dorosłe, pracujące. Odkryli że 54,1% osób śpi na boku, 37,5% na plecach, 7,3% na brzuchu. Link do źródła ->>

Na boku regularnie śpi ponad połowa Polaków. Aby wygodnie wypoczywać w tej pozycji, warto dobrać nie tylko odpowiedni materac, ale również właściwą poduszkę, która będzie zapewniała komfortowe podparcie dla głowy. Czym najlepiej kierować się przy wyborze takiej poduszki?

Spanie na boku – ważna właściwa poduszka

Nie każda poduszka będzie zapewniała właściwe podparcie przy wypoczywaniu w różnych pozycjach. Jeśli często pojawia się u Ciebie ból ramion czy też ból karku (szyi), najczęściej oznacza to, że poduszka jest niewłaściwe dobrana, dlatego też warto pomyśleć o zakupie nowego modelu.

Osoby, które śpią na boku, wywierają największy nacisk na materac w rejonie ramion oraz bioder. To powoduje, że niewłaściwie dopasowana poduszka może nie zapewniać właściwego podparcia dla głowy, gdy ramiona zbyt mocno wciskają się w materac.

poduszka do spania na boku

W rezultacie może dojść wtedy do niewłaściwego ułożenia kręgosłupa w jego części szyjnej. Konsekwencją może być pojawienie się nadmiernych przeciążeń, a tym samym bólu, sztywności, które odczuwane są po porannej pobudce.

Wobec tego głównym celem właściwej poduszki dla osoby śpiącej na boku będzie zniwelowanie tych właśnie przeciążeń, aby kręgosłup znajdował się prawidłowej, anatomicznej pozycji.

Dla osób śpiących na boku rekomendowane są dwa rodzaje poduszek:

Poduszki klasyczne to takie, które posiada w domu praktycznie każdy z nas. Mają najczęściej prostokątny kształt i są wybrzuszone w centralnej części. To poduszki dostępne są w wielu rozmiarach do wyboru. Posiadają naturalne lub syntetyczne wypełnienie.

Z kolei poduszki ortopedyczne to poduszki o profilowanym kształcie. Wytwarzane są z odpowiednich gatunków pianek syntetycznych lub naturalnych – lateksowych. Poduszki te polecane są dla osób z dolegliwościami układu ruchowego.

Poduszka ortopedyczna do spania na boku

poduszka ortopedyczna do spania na boku

Tego rodzaju poduszki wyróżniają się charakterystycznym kształtem z profilu przypominającym wzbierającą falę. Najczęściej są prostokątne. Produkuje się je z pianek, które posiadają odpowiednią gęstość, dzięki czemu zapewniają właściwe podparcie dla głowy i jednocześnie zapobiegają bólom karku i kręgosłupa.

Do produkcji takich poduszek stosuje się dwa główne rodzaje pianek:

 • pianki termoelastyczne
 • pianki lateksowe

Polecamy trzy poduszki ortopedyczne:

Pianki termoelastyczne, inaczej nazywane piankami VISCO, to pianki reagujące zarówno na nacisk, jak również na ciepłotę ciała. Są to pianki gęste, sprężyste, o wysokiej elastyczności punktowej. Są tańsze od pianek lateksowych, dlatego za poduszkę ortopedyczną z tej pianki trzeba zapłacić mniej. Proponujemy:

poduszka ortopedyczna do spania pianka visco

Poduszka ortopedyczna z wymiennym wkładem

Wymiary: 50x40x11/8 cm
Twardość: H1 lub H2 (dwa wymienne wkłady)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Jest rekomendowana jako elementem leczenia bólów kręgosłupa w odcinku szyjnym. Dwa wymienne wkłady umożliwiają dostosowanie twardości.
Specjalne profilowanie zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. Pianka nie zatrzymuje wilgoci.

poduszka z pianki termoelastycznej

Poduszka z pianki termoelastycznej z pamięcią kształtu

Wymiary: 31x10x50 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Delikatnie wyprofilowany kształt i materiał poduszki zapewnia doskonałe podparcie głowie i szyjnemu odcinkowi kręgosłupa, dzięki czemu ma ona właściwości ortopedyczne.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

Z kolei poduszki lateksowe są droższe, ale za to bardziej elastyczne i trwalsze od pianek VISCO. Do ich wytwarzania stosuje się piankę lateksową naturalną, syntetyczną albo ich mieszaninę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest poduszka profilowana:

poduszka lateksowa

Poduszka lateksowa profilowana

Wymiary: 67×42 cm
Wysokość: 9-11,5 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Pianka:  80% to syntetyczny lateks, 20% naturalny lateks
Elastyczna, szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu i doskonale dopasowuje się do ciała. Jest odporna na zużycie i ma właściwości antyalergiczne.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

Aby wygodnie spać na boku, najlepiej poszukać takiej poduszki, która rekomendowana jest przez producenta do wypoczynku w tej pozycji.

Poduszka klasyczna do spania na boku

Klasyczne poduszki mogą zapewnić właściwy komfort osobom śpiącym na boku, jeśli będą właściwie dopasowane. Takie poduszki można kupić obecnie w niemal każdym sklepie. Jakie cechy powinna mieć poduszka dla osób śpiących na boku?

Dobra poduszka klasyczna dla osób śpiących na boku:

 • odpowiednio twarda, aby właściwie wypełniać przestrzeń pomiędzy głową oraz ramionami
 • elastyczna, by dobrze dopasować się do użytkownika
 • odporna na wygniatanie – wtedy będzie mogła zapewnić właściwy komfort przez całą noc

Takie wymogi mogą spełnić przede wszystkim poduszki posiadające syntetyczne wypełnienie. Są to poduszki lepiej reagujące na nacisk – nie ugniatają się tak, jak poduszki puchowe czy poduszki z pierza.

Warto także zwrócić uwagę na poduszki piankowe o klasycznych kształtach, na przykład wykonane z pianek termoelastycznych czy pianek lateksowych. Takie poduszki lepiej dopasowują się do krzywizn ciała, a ich wypełnienie nie przesuwa się w inne części poduszki, dlatego też mogą one zapewniać właściwy komfort przez całą noc.

Polecamy trzy poduszki o klasycznym kształcie:

duża poduszka z pianki visco

Duża poduszka wykonana jest z termoelastycznej pianki MEMORY (Visco)

Wymiary: 72x42x13 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Posiada właściwości ortopedyczne
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

Poduszka piankowa
dla alergików

Duża poduszka piankowa z niebieskiej pianki Visco Airsense Moon

Wymiary: 72x42x13 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Posiada właściwości ortopedyczne. Budowa pianki zapewnia zwiększoną oddychalnośćprzewiewność nawet do 500% w porównaniu do standardowych pianek.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

poduszka żelowa do spania

Poduszka piankowo-żelowa Mito

Wymiary: 72x42x14 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Polecana dla alergików. Posiada wkład w postaci hydrożelu, który ma niezwykłe właściwości regulowania temperatury.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

Certyfikaty – gwarancja bezpieczeństwa

certyfikat oeko-tex standard100 logo

Wybierając odpowiednią poduszkę pamiętaj aby zwrócić uwagę na jej certyfikaty. Potwierdzają one, że komponenty z których wykonane są poduszki spełniają konkretne wymogi jakościowe i są bezpieczne dla twojego zdrowia. Najważniejsze certyfikat to międzynarodowy certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100, który potwierdza, że produkt nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji, tj. pestycydy czy metale ciężkie. Wszystkie nasze poduszki posiadają certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100.

Dodatkowo w naszej ofercie posiadamy również poduszki które są Wyrobami Medycznymi Kl.I. Taki produkt musi spełnić rygorystyczne kryteria aby został dopuszczony do sprzedaży.

wyrób medyczny kl-1 - logo

Wyroby medyczne muszą być zgodne z wymogami prawnymi, które określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG.

poduszka medyczna profilowana visco

Poduszka medyczna Visco

Typ: piankowa
Wyrób Medyczny: TAK Kl. I
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100
Wymiary: 50×33 cm
Wysokość: 8-12 cm

Poduszka medyczna profilowana. Równomiernie rozkłada ciężar głowy i szyi dzięki zastosowaniu pianki z pamięcią.  Łagodzi bóle związane z nadmiernymi napięciami w obrębie kręgosłupa szyjnego.

Dobra poduszka i materac – idealny duet

materac do spania na boku odpowiednia twardosc

Aby każda noc była komfortowa, warto pamiętać nie tylko o zakupie właściwej poduszki (np. poduszka ortopedyczna visco), ale również odpowiedniego materaca. Co sprawdzi się dla osób śpiących na boku?

Przede wszystkim warto wybierać materace kieszeniowe o konstrukcji strefowej, które współgrają z anatomią ciała człowieka. Zapewniają one odpowiednie podparcie w rejonie ramion oraz bioder. Dobrym wyborem mogą być modele:

Do spania na boku sprawdzą się także materace piankowe, które cechują się wysoką elastycznością punktową – wysokoelastyczne, termoelastyczne i lateksowe, na przykład:

Jak zadbać o zdrowy sen? – osoby śpiące na boku

Sen to jedno z najważniejszych działań, które człowiek wykonuje każdego dnia. Dzięki niemu organizm regeneruje się i odpoczywa, a umysł ma czas na przetworzenie wrażeń z poprzedniego dnia. Warto jednak pamiętać, że nie każdy sen jest równie korzystny dla zdrowia. Jeśli śpisz na boku pamiętaj:

 • Stwórz odpowiednie warunki do snu – Temperatura około 18-20 stopni Celsjusza, cisza i ciemne pomieszczenie.
 • Unikaj spożywania ciężkich posiłków przed snem.
 • Zadbaj o higienę – śpij w czystej pościeli, która powinna być regularnie zmieniana, a pomieszczenie wietrzone.
 • Ćwicz regularnie – ruch jest nie tylko korzystny dla naszego zdrowia, ale również wpływa na jakość snu. Zwróć jednak uwagę na czas ćwiczeń – przed snem nie należy intensywnie się wysilać.
 • Zrelaksuj się przed snem – ciepła kąpiel, relaksacyjna muzyka lub medytacja pomogą.
 • Utrzymuj regularne godziny snu – stwórz sobie codzienny rytuał przed snem i rób wszystko, aby zasypiać i budzić się o tej samej porze.

Pozycja podczas snu i choroby serca
Współczesne badania naukowe sugerują korzystny wpływ pozycji leżącej na prawym boku na serce. Wyniki badania wykazały, że aktywność nerwu błędnego serca była największa, gdy badani znajdowali się w pozycji leżącej na prawym boku. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Sleeping_positions

Jeśli masz problemy z zasypianiem i czujesz że Twój sen jest niskiej jakości.
Obejrzyj nasz krótki filmik: ZDROWY SEN | 13 sposobów jak poprawić jakość snu i polepszyć zdrowie

Śpisz na plecach lub na brzuchu. Zaciekawi Cię pewnie artykuł:
Jaka poduszka do spania na plecach?
Jaka poduszka do spania na brzuchu?

Najczęściej zadawane pytania

Czy poduszka ortopedyczna jest dobra dla osób śpiących na boku?

Zdecydowanie tak, poduszka ortopedyczna może być bardzo dobrym wyborem. Jej specjalny kształt oraz materiały (pianki visco lub lateks) pomagają utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Może to zapobiec bólom szyi i wyższych odcinków kręgosłupa.

Jak korzystać z poduszki ortopedycznej?

Poduszka ortopedyczna powinna być ułożona tak, aby jej fala (wypustka) znajdowała się pomiędzy głową a ramionami. Wówczas może ona właściwe wypełnić tę przestrzeń. Niektóre rodzaje poduszek posiadają dwie fale – jedną niższą, a drugą wyższą. Wówczas można dobrać taką stronę poduszki, która będzie mogła zapewnić większy komfort.

Jaką wysokość poduszki wybrać do spania na boku?

Rekomendowana wysokość to ok. 10-14cm. Niemniej jednak gdy osoba posiada węższe ramiona wówczas ta wielkość może spać do 8cm. Gdy ktoś śpi na boku ale i na plecach wówczas zakres 8-14cm będzie najlepszy.

Czy poduszka może pomóc na chrapanie?

Tak, odpowiednio dobrana poduszka może pomóc. Osoby, które śpią na boku, statystycznie mają mniejsze ryzyko chrapania. Ale mimo tego dobrze dobrana poduszka wymusza poniekąd w nas prawidłowe ułożenie sylwetki. Ułatwia to lekkie oddychanie i prowadzi do zmniejszenia chrapania.

Jak dbać o poduszkę, aby służyła jak najdłużej?

Regularnie pierz poszewkę, a samą poduszkę wietrz na świeżym powietrzu. Niektóre wkłady również można prać w pralce (ale jest ich bardzo mało) np. Poduszka piankowa z niebieskiej pianki Visco Airsense Moon można prać w całości w pralce. Po 2-3 lat wymień poduszkę na nową.

Jak często należy wymieniać poduszkę?

Aby poduszka nie straciła swoich właściwości zalecana się wymianę co ok. 2 lata. Poduszki lateksowe są bardziej trwałe i tutaj 3 lata będą odpowiednie. Jeżeli poduszkę używamy codziennie dobrze jest wymienić ją wcześniej. Oczywiście należy zwrócić uwagę na stan poduszki: czy jest niesymetryczna lub spłaszczona. Wówczas również wskazana jest wymiana.

Czy poduszki do spania na boku są odpowiednie dla kobiet w ciąży?

Absolutnie! W czasie ciąży ta pozycja snu jest najlepsza. Najskuteczniejsze będą poduszki specjalnie zaprojektowane z myślą o ciąży, czyli poduszki w kształcie C, U lub 7. Dobrym rozwiązaniem będzie również zwykła poduszka ortopedyczna pod głowę oraz poduszka klasyczna między nogi.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.