poduszka termoelastyczna

Poduszka do łóżka – jaką poduszkę wybrać?

Poduszka to niezbędny dodatek w każdym łóżku. Pełni przy tym dwie funkcje – dekoracyjną oraz użytkową. Jak dobrać najlepszą poduszkę do swojego łóżka, aby każda noc była komfortowa?

Wybór odpowiedniej poduszki do łóżka tylko z pozoru może wydawać się prosty. Aktualnie w sprzedaży znajdziemy wiele różnych modeli, które mają inne kształty, wielkości, wypełnienia. Wobec tego pojawia się pytanie – co wybrać, aby sen był udany?

Idealna poduszka do spania to taka, która zapewnia odpowiednie podparcie dla głowy. Kręgosłup szyjny (7 kręgów szyjnych) powinien być w linii prostej. Jeśli głowa przechyla się do góry lub do dołu, wtedy z biegiem czasu może dojść do zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego.

Dla tych, którzy chcą znaleźć dla siebie idealną poduszkę, przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym kompleksowo zajmujemy się tym niełatwym tematem.

Jakie są główne rodzaje poduszek do spania?

Poduszka jako podparcie głowy używana jest już od wieków. Pierwsze ślady, które na to wskazują, pochodzą ze starożytnego Egiptu.

Obecnie w użyciu znajduje się wiele różnych typów poduszek, które mogą być indywidualnie dopasowane do oczekiwań i wymagań użytkownika. Warto zatem przyjrzeć się bliżej głównym rodzajom poduszek, aby dobranie tej do spania było jeszcze prostsze.

jaka poduszkę wybrać - kobieta wybiera

Poduszka tradycyjna

To najprostsza poduszka, która może mieć kształt kwadratowy albo prostokątny. Obecnie najbardziej popularne warianty to poduszki 50 x 60 cm, 70 x 80 cm, a także 40 x 40 cm, czyli jaśki.

Tradycyjne poduszki mogą zarówno służyć do snu, jak również mogą być dekoracją w sypialni, jeśli będą powleczone atrakcyjnie prezentującymi się poszewkami.

W sprzedaży znajduje się wiele typów poduszek tradycyjnych pod względem ich wypełnienia, na przykład może być to wypełnienie syntetyczne z granulatu lub włókniny czy naturalne z pierza i puchu. Im wypełnienie ma większą gramaturę, tym poduszka jest wyższa i twardsza. Więcej miejsca wypełnieniom w poduszkach poświęcamy niżej.

Pod względem komfortu snu poduszki tradycyjne nie są idealne dla każdego. Gdy są zbyt wysokie lub zbyt niskie mogą powodować bóle kręgosłupa, zdrętwienie szyi, mogą przyczyniać się do powstawania zgagi. 

Zatem przez źle dobraną poduszkę tradycyjną można odczuwać dyskomfort po wstaniu z łóżka. Gdy będzie ona jednak odpowiednio dopasowana, wtedy sen będzie w pełni przyjemny.

Poduszka anatomiczna – ortopedyczna

To specjalny rodzaj poduszki, która ma kształt dopasowany do anatomii ludzkiego ciała, a mianowicie do łuku tworzonego przez kark człowieka w pozycji leżącej.

Warto zaopatrzyć się w taką poduszkę – w wielu przypadkach znacznie poprawia to jakość snu.

Ta poduszka świetnie sprawdzi się dla osób, które zwykle śpią na boku lub na plecach.

Dzięki swojej specjalnej budowie poduszka tego rodzaju nie powoduje powstawania nadmiernego ucisku na kręgosłup. Poduszki anatomiczne są polecane nie tylko tym osobom, które mają bóle kręgosłupa i karku, ale każdemu, kto chciałby spać jeszcze wygodniej.

Wypełnienie poduszki anatomicznej najczęściej stanowi specjalna pianka, która dopasowuje się do kształtu ciała człowieka i zapewnia mu stabilne podparcie.

W sprzedaży dostępne są dwa główne typy poduszek anatomicznych – poduszki profilowane, czyli ze specjalnym wgłębieniem, a także nieprofilowane, które polecane są dla osób, które śpią na brzuchu lub które w trakcie snu często zmieniają pozycję. 

Poduszka podróżna

Poduszki tego rodzaju przeznaczone są do użytku w podróży. Są mniejsze od zwykłych poduszek, ale mogą również zapewnić optymalny komfort snu.

Poduszki podróżne najczęściej mają kształt rogala, który służy do nałożenia na szyję, a tym samym efektywnie wspiera odcinek szyjny podczas snu w samochodzie, samolocie, pociągu, autokarze.

Tego rodzaju poduszki dostępne są w wariantach zarówno dla dorosłych, jak również dla dzieci. Mogą być także nadmuchiwane – wtedy zabierają mało miejsca.

Jakie wypełnienie powinna posiadać wygodna poduszka?

Głównym czynnikiem, który wpływa na komfort korzystania z poduszki, jest jej wypełnienie. Producenci stosują obecnie różne rodzaje wypełnień poduszek, dlatego też warto przyjrzeć im się nieco bliżej.

Poduszka z wypełnieniem naturalnym – puch, pierze

W takich poduszkach stosuje się puch albo pierze lub ich połączenie. Im więcej puchu, tym poduszka jest bardziej komfortowa, ale też bardziej miękka i delikatna. Poduszki z wypełnieniem naturalnym nie są polecane dla alergików, ponieważ mogą wywołać reakcję alergiczną.

Poduszki z wypełnieniem z włókniny syntetycznej

Wewnątrz poduszki stosuje się włókninę syntetyczną, która może być bardziej miękka albo twardsza. Wypełnienie z włókniny jest na ogół dość zbite i nie przemieszcza się w poszwie, stale pozostaje w swoim miejscu. Poduszki tego rodzaju mogą być używane przez alergików.

Poduszki z wypełnieniem z granulatu syntetycznego

Granulat, na przykład kulka silikonowa, przypomina naturalny puch – przesypuje się w poduszce, dlatego jest przyjemne w dotyku, dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Może jednak ubijać się podczas użytkowania. Poduszki z takim wypełnieniem mogą być używane przez alergików.

Poduszki z wypełnieniem z pianki

Piankowe wypełnienia stosowane są głównie w poduszkach anatomicznych – ortopedycznych. Stosuje się wtedy przeważnie pianki termoelastyczne – VISCO, a także pianki lateksowe syntetyczne, naturalne lub będące mieszaniną lateksu syntetycznego i naturalnego. Piankowe wypełnienia dobrze dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając stabilne podparcie.

Jaką poduszkę wybrać, idealnie do swoich potrzeb?


Dopasowanie poduszki do snu może być dość dużym problemem, jeśli nie wiemy, na co się zdecydować. Przede wszystkim komfortowa poduszka powinna posiadać dopasowany do użytkownika typ, a także wysokość.

Gdy zależy nam na wysokim poziomie snu, mamy problemy z bólami pleców i karku, warto pomyśleć o poduszce ortopedycznej – anatomicznej.

Poduszki tego rodzaju są jednak zwykle dość wysokie, więc jeśli preferujemy sen na niższej poduszce, warto wybrać tę tradycyjną, która będzie wykonana z przyjemnego w dotyku materiału.

Zbyt wysoka poduszka będzie powodowała ból w okolicy karku oraz jego zesztywnienie. Z kolei ta zbyt niska, oprócz bólu, może także przyczyniać się do powstawania zgagi, ponieważ soki żołądkowe mogą łatwiej przedostawać się w górną część układu trawiennego – do przełyku.

Warto zatem przetestować różne wysokości poduszek, aby dobrać taką, która będzie najlepsza.

Oczywiście, alergicy muszą pamiętać także o tym, aby poduszka nie miała puchu ani pierza, które mogą przyczyniać się do powstania reakcji alergicznej.

Bardzo ciekawymi propozycjami są poduszki żelowe i poduszki do przytulania:

poduszka żelowa do spania

Poduszka piankowo-żelowa Mito

Wymiary: 72x42x14 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Polecana dla alergików. Posiada wkład w postaci hydrożelu, który ma niezwykłe właściwości regulowania temperatury.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

poduszka do przytulania

Poduszka do przytulania

Wymiary: 125x50x15 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Posiada właściwości hipoalergiczne. Dzięki unikalnej budowie (frytka z polskiej pianki Visco i Hyper) oraz swojemu kształtowi idealnie nadaje się spania terapeutycznego.
Doskonale sprawdza się dla kobiet w ciąży.

Dobierz poduszkę do pozycji, w której najczęściej śpisz:

Jak sprawić, aby poduszka była ozdobą w sypialni?

Poduszka może nie tylko pełnić funkcję użytkową, ale może również stać się dekoracją łóżka w sypialni.

Aby nadać pomieszczeniu stylowy wygląd, warto wybrać kolorowe poszewki na poduszki – te jednolite lub z wzorami, które będzie można wpasować w aranżację wnętrza. Poszewki na poduszki można także zmieniać w zależności od pory roku, okazji, aby sypialnia prezentowała się pięknie przez cały rok.

Do dekoracji najlepiej nadają się poduszki tradycyjne. Można wybrać te w jednym rozmiarze lub w różnych rozmiarach – wtedy poduszki największe umieszczamy z tyłu przy wezgłowiu, natomiast bliżej środka łóżka dajemy poduszki mniejsze.

Poduszki anatomiczne można wtedy schować na dzień do skrzyni pod łóżkiem albo ukryć je za tradycyjnymi poduszkami, aby móc bez problemu sięgnąć po nie w nocy.

Jak dbać o poduszki, aby zapewniały maksymalny komfort?

Żeby sen każdego dnia był w pełni komfortowy, warto również dbać o swoje poduszki. O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim warto regularnie zmieniać poszewki na poduszkach – nawet częściej niż poszwę na kołdrę. Na poszewkach osadzają się pot, sebum oraz inne zanieczyszczenia, które mogą powodować podrażnienia skóry twarzy.

Poduszki należy też prać zgodnie z zaleceniami producenta – dzięki temu można zapewnić sobie większy komfort snu.

Przed pójściem spać poduszkę warto napowietrzyć i nadać jej większą objętość przez jej lekkie strzepanie oraz uklepanie.

Jeśli poduszka jest nadmiernie wyleżana i nie zapewnia już odpowiedniej wygody, warto pomyśleć o jej wymianie na nową.

Zatem dobrze wybrana poduszka również ma bardzo duże znacznie dla satysfakcji ze snu. W sprzedaży można znaleźć wiele ciekawych modeli – zarówno tych bardziej dekoracyjnych, jak i bardziej użytkowych. Można jednak połączyć ze sobą te zalety i wybrać takie poduszki do sypialni, które będą zapewniały wspaniały sen każdej nocy!

Poznaj najlepsze i najgorsze pozycje do snu. Przejdź do artykułu.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.