spanie z telefonem

Spanie z telefonem – co powoduje?

Bardzo często korzystamy z telefonu komórkowego również w ciągu wieczora i w nocy – także przed snem. Większość z nas zabiera go ze sobą do łóżka. Coraz częściej jednak pojawiają się doniesienia na temat tego, że spanie razem z telefonem jest niezbyt dobrym pomysłem. Czy rzeczywiście?

Komórki, głównie nowoczesne smartfony, które zastępują nam komputery, towarzyszą nam na co dzień. Dzięki nim mamy dostęp do internetu i możemy łatwo kontaktować się z innymi osobami. Żyjemy z nimi praktycznie przez całą dobę – również w ciągu nocy, gdy zostawiamy je obok siebie na poduszce albo wkładamy ją pod poduszkę.

Telefon w zasięgu ręki w ciągu nocy może pełnić kilka funkcji – możemy traktować go jako budzik, który będzie mógł rano obudzić nas do pracy, możemy mieć też łatwy dostęp do różnych serwisów internetowych albo traktować telefon jako zegarek, by sprawdzać na nim godzinę. Niektóre osoby wykorzystują go nawet jako przenośną latarkę.

Czy jednak rzeczywiście spanie z telefonem w pobliżu zwiększa ryzyko zachorowania na raka? Czy powoduje inne groźne choroby, jak możemy niekiedy przeczytać w sieci? A może zagrożenia dotyczą czegoś całkowicie innego? Postaramy się odpowiedzieć na te właśnie pytania.

Smog elektromagnetyczny w twoim łóżku

Odkąd do naszego życia wkroczyło wiele nowych urządzeń elektrycznych, coraz częściej możemy usłyszeć o tym, że działają one niekorzystnie na nasze zdrowie. Zwykle w tym właśnie kontekście pojawia się termin elektrosmogu albo smogu elektromagnetycznego. Co to jest?

Smog elektromagnetyczny to nieformalne określenie promieniowania elektromagnetycznego do środowiska – dotyczy to promieniowania o różnej częstotliwości, które jest związane z przepływem prądu oraz napięciem. Smog ten może być generowany przez stacje nadawcze, radary, linie energetyczne, ale również przez telefony komórkowe.

Obecnie elektrosmog jest powszechnym otoczeniem współczesnego człowieka – warto pamiętać o tym, że możemy odłożyć komórkę na bok, ale jego oddziaływania nie jesteśmy w stanie pozbyć się całkowicie. Nie oznacza to jednak wcale, że jest on zdrowy. Skupmy się tutaj na telefonach, jako że to one stanowią główny temat naszego wpisu.

Telefony wpływają na czynności bioelektryczne mózgu

Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że telefony są w stanie wpływać na czynności bioelektryczne zachodzące w naszym mózgu. Nie przeprowadzono jednak dotychczas żadnych badań, które wykazały, że wpływ ten ma negatywne skutki i prowadzi do naszego gorszego samopoczucia.

Prawdopodobnie istnieje jednak wiele osób, które są wrażliwe na przebywanie w smogu elektromagnetycznym. Jednak, jak wskazują badania, to nie on jest głównym zagrożeniem, którego powinniśmy się obawiać. Warto wskazać tutaj w szczególności na oddziaływanie jasnego, podświetlonego ekranu telefonu na nasz mózg.

Gdy korzystamy z telefonu wieczorem i w nocy, już po zgaszeniu światła, wówczas intensywne na tle ciemności światło ekranu powoduje pobudzenie komórek siatkówki oka, co z kolei prowadzi do przekonania mózgu, że tak naprawdę jest dzień. Nadmierna ekspozycja na jasne światło w nocy powoduje zaburzenie rytmu snu, ponieważ obniża poziom produkcji melatoniny w organizmie. Melatonina to związek, który odpowiedzialny jest za nasz naturalny rytm dobowy, w tym również na zasypianie oraz wstawanie.

Jeśli przed pójściem spać będziemy korzystali z telefonu albo z innych urządzeń posiadających jasne ekrany, wtedy może przełożyć się to na trudności z zasypianiem, a nawet na powstanie bezsenności.

Oczywiście, pojawia się także kwestia otrzymywanych w ciągu nocy wiadomości czy telefonów, które mogą wybudzać nas ze snu. W ten sposób zakłócają wypoczynek nocny i również mogą powodować, że rano będziemy czuli się niewyspani. Dla pewności warto wtedy zmniejszyć natężenie dźwięku albo całkowicie go wyłączyć. Gdy nie chcemy przegapić ważnych telefonów od bliskich, w smartfonach możemy ustawić różne dzwonki i poziomy głośności w zależności od kontaktu.

Spanie z telefonem – brak dowodów na raka mózgu

Warto jednak wskazać, że powtarzany często argument o tym, że korzystanie z telefonu w łóżku sprzyja powstawaniu raka mózgu, nie ma pokrycia w rzeczywistości. Eksperci na podstawie badań przeprowadzonych w kilkunastu krajach nie dowiedli, że istnieje związek pomiędzy używaniem telefonów komórkowych a rozwojem raka mózgu.

Podległa rządowi USA organizacja National Cancer Institute podała również, że w latach, gdy telefony komórkowe zaczęły być częściej stosowane, nie zanotowano zwiększonego odsetka osób chorujących na raka mózgu.

Spanie z telefonem? Uwaga na ryzyko pożaru!

Chyba każdy z nas słyszał jakiś czas temu doniesienia na temat wybuchających i samozapalających się baterii w nowszych smartfonach. Chociaż producenci umieszczają w swoich urządzeniach bezpieczniejsze baterie, to jednak nadal ryzyko istnieje.

Właśnie dlatego jako jedno z poważnych zagrożeń powinniśmy traktować również pożar, który może być wywołany przez nadmiernie przegrzany albo wadliwy telefon komórkowy. Umieszczenie urządzenia pod poduszką, w szczególności podczas ładowania, może powodować nadmierne przeciążenie, a tym samym uszkodzenie baterii i całego telefonu. Urządzenie może być przyczyną pożaru, poparzeń, a nawet wybuchów.

Wobec tego wtedy, gdy chcemy ładować urządzenie w środku nocy, lepiej nie kłaść go pod poduszką i położyć nieco dalej od łóżka. Dzięki temu będziemy mogli zmniejszyć ryzyko w razie usterek urządzenia – w związku z tym niebezpieczeństwo pożaru jest jednym z głównych zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia człowieka związanych z używaniem telefonu w łóżku.

Podsumowując, chociaż naukowcy nie dowiedli, że korzystanie z telefonu w łóżku oraz spanie z nim powoduje zwiększone ryzyko raka, to jednak pojawia się szereg innych zagrożeń dla komfortu snu. Warto zatem umieścić na ten czas telefon z dala od swojego łóżka, na przykład na stoliku nocnym albo na biurku, aby w ciągu nocy nie przeszkadzał on w wygodnym wypoczynku. Oczywiście, nie zapominajmy też o komfortowym materacu – zachęcamy do sprawdzenia naszych modeli!

Teraz, kiedy już wiesz co powoduje spanie z telefonem, warto przeczytać artykuł: „Kiedy sen jest najtwardszy?

materac dwustronny kieszeniowy

Dwustronny materac MORFEUSZ został zaprojektowany z myślą o osobach doceniających wysoki komfort oraz higienę snu. Z jednej strony miękki H2, z drugiej średnio twardy H3. Materac wykonany jest na rdzeniu z 7-strefowych sprężyn kieszeniowych i uzupełniony matą z kokosa oraz wysokiej jakości pianką poliuretanową. Całość wykończona jest z użyciem pokrowca antyalergicznego
Zobacz materac

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.