materac dla niemowlaka

Jaki materac dla niemowlaka?

Wybranie właściwego materaca dla niemowlęcia jest niezwykle ważne, ponieważ w tym okresie dziecko spędza dużo czasu na spaniu. Czym powinien charakteryzować się dobry materac dla niemowlaka?

Spis treści:

Jak zapewnić niemowlęciu spokojny sen?

Okres niemowlęcy u dziecka trwa do 12 miesiąca życia dziecka. Pierwszy okres niemowlęctwa nazywany jest okresem noworodkowym – trwa on 1 miesiąc. W okresie niemowlęcym u dzieci dochodzi do znacznych zmian obejmujących zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny.

Duże znaczenie ma wtedy także sen, ponieważ dziecko w trakcie snu regeneruje swój organizm. Zazwyczaj dzieci śpią w tym okresie od około 12 do 15 godzin na dobę, przy czym w pierwszym miesiącu życia dziecka jest to nawet 21 godzin na dobę.

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważny jest komfortowy sen dla najmłodszych dzieci. Także powinien on wiedzieć, w jaki sposób zapewnić swojemu dziecku maksymalnie spokojny, regenerujący i bezpieczny sen. Na co należy zwrócić w tym przypadku szczególną uwagę?

Spokojny sen dziecka zapewniają:

  • Odpowiednio dobrany materac dziecięcy, który powinien być dostosowany do potrzeb małych dzieci. Dokładne informacje o tym, jak dobrać właściwy materac dla niemowlaka, prezentujemy w dalszej części artykułu.
  • Puste łóżeczko, dlatego nie powinny znajdować się w nim żadne inne przedmioty poza pościelą, na przykład zabawki, kocyki, ponieważ mogą one powodować zagrożenie dla dziecka.
  • Unikanie przegrzewania dziecka, ponieważ w tym przypadku może przełożyć się to na większe ryzyko schorzeń. Zaleca się, aby w pokoju dziecka panowała temperatura wynosząca od około 18 do 20 stopni Celsjusza.
  • Odpowiednia cyrkulacja powietrza, dlatego zaleca się regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym śpi dziecko. Nie należy również palić w nim papierosów, ponieważ są on bardzo niebezpieczne dla najmłodszych.
  • Bezpieczne materiały, z których wykonana jest pościel, kołderka, materac, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy są one certyfikowane i bezpieczne dla najmłodszych.

Warto pamiętać o tym, że dzieci w tak młodym wieku narażone są na niebezpieczną dolegliwość – zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który w skrócie określany jest jako SIDS. Badacze nie odkryli jeszcze w pełni, co go powoduje, ale pojawiają się doniesienia na temat tego, jak duże znaczenie ma odpowiednio przygotowana przestrzeń do snu dla dziecka.

Na jakim materacu powinien spać niemowlak?

niemowlak leży na materacu

Dla niemowlaków zalecane jest stosowanie innych materaców niż dla starszych dzieci. Wynika to z faktu, że dzieci w najmłodszym wieku są nie tylko narażone na wspomniany wyżej zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, ale również ma powiązanie z ich rozwijającym się organizmem, który wymaga właściwego wsparcia.

Przede wszystkim dobry materac dla dziecka powinien być nowy, dlatego nie należy stosować materaców z drugiej ręki, na przykład po starszym rodzeństwie, innych osobach z rodziny albo zakupionych jako używane przez Internet. Jest to nie tylko kwestia higieny, ale warto też pamiętać o tym, że zużyty materac nie zapewnia właściwego podparcia dla ciała dziecka.

Także duże znaczenie ma rodzaj wykorzystanych materiałów. Rekomenduje się, aby dla dzieci najmłodszych wybierać materace lateksowe lub piankowe, które są przewiewne i dobrze odprowadzają wilgoć. Takie materace są także odpowiednio sprężyste i pozwalają dziecku na wygodne przyjęcie najlepszej dla niego pozycji.

Dodatkowo bardzo istotny w tym okresie jest parametr twardości materaca. W przypadku najmłodszych dzieci fizjoterapeuci i lekarze rekomendują stosowanie materaców twardszych, ponieważ wtedy dobrze podpierają one kręgosłup, a także zapobiegają zapadaniu się dziecka. Twardsza nawierzchnia powoduje też, że dziecko może łatwiej odpychać się od materaca, co pozwala mu na łatwiejszą zmianę pozycji.

Dodatkowo bardzo duże znaczenie ma pokrowiec na materac. Powinien być on zdejmowany i nadawać się do prania w wysokiej temperaturze, ponieważ wtedy można usunąć z niego zabrudzenia oraz drobnoustroje, w tym alergeny. Dzięki temu dziecko jest w mniejszym stopniu narażone na powstawanie uczuleń, schorzeń dermatologicznych.

Na co patrzeć przy kupnie materaca dla niemowlaka?

Wybierając odpowiedni materac dla niemowlaka, warto patrzeć na poniższe parametry:

Materiały

materac dla niemowlaka lateksowo kokosowy krzys

W przypadku materaców dla młodszych dzieci rekomenduje się przede wszystkim te wykonane z pianek, na przykład z pianki lateksowej, wysokoelastycznej, a także zawierające naturalne wkłady kokosowe. Materace lateksowe uznawane są za najwygodniejsze, ponieważ mają bardzo wysoką elastyczność punktową. Lateks jest trwały, odporny na odkształcenia i ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Zapobiega gromadzeniu się bakterii i grzybów.

Twardość

Dla młodszych dzieci poleca się główne materace o twardości H4 w przypadku noworodków, a także H3 w przypadku dzieci starszych – powyżej 8 miesiąca życia.

Zastosowanie materaców o takiej twardości powoduje zmniejszenie ryzyka nagłej śmieci łóżeczkowej u dziecka.

Budowa materaca

Dobrym rozwiązaniem dla młodszych dzieci mogą być materace dwustronne, które wykończone są z każdej strony materiałem o innej twardości. Dzięki temu można zmienić stronę materaca wtedy, gdy konieczne będzie dokonanie zmiany twardości nawierzchni, bez konieczności kupowania nowego modelu.

W naszej ofercie dostępne są materace o twardościach H4 oraz H3, H2 oraz H3, które mogą być stosowane obustronnie.

Antyalergiczność

Materac przeznaczony dla dziecka powinien mieć właściwości antyalergiczne, czyli powinien być on wykonany z materiałów redukujących ryzyko powstawania alergii, a także łatwych w czyszczeniu w wysokich temperaturach.

Rozmiar

Materac do łóżeczka należy dobrać pod względem jego rozmiaru. Do wyboru są różne rozmiary materaców, w tym 120 x 60 cm, 130 x 70 cm, 140 x 70 cm, 160 x 70 cm, 160 x 80 cm. Dopasowuje się je do wymiarów łóżeczka dziecięcego.

Należy zwrócić uwagę na to, aby materac był ściśle dopasowany, ponieważ w przeciwnym przypadku może on przemieszczać się po łóżeczku i powodować niebezpieczeństwo dla dziecka.

Certyfikaty

Aby materac dziecięcy mógł zapewnić najwyższe bezpieczeństwo użytkowania, warto zwrócić uwagę na to, czy wykonany jest on z certyfikowanych materiałów. Na uwagę zasługują poniższe rodzaje certyfikatów: Oeko-Tex Standard 100, Euro-Latex, Bezpieczny dla dziecka, atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH).

Dodatkowym dużym atutem będzie Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka

Wyrób medyczny

wyrob-medyczny

Nie każdy materac dla niemowlaka jest wyrobem medycznym. Jest to dodatkowy atut i oznacza, że materac spełnił restrykcyjne normy przeznaczone dla wyrobów medycznych pod kątem bezpieczeństwa i komfortu.

Wyrób medyczny kl. I jest zgodny z wymogami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG.

Pokrowiec

Materace dla niemowląt powinny być wykończone za pomocą zdejmowanego pokrycia. Pokrycie to powinno nadawać się również do prania w wysokiej temperaturze, co pozwala na jego dokładne wyczyszczenie z zabrudzeń i usunięcie drobnoustrojów.

Materace dla niemowląt a fizjoterapia

niemowlak leży na materacu

Zastosowanie odpowiednich materaców dla dzieci ma również duże znaczenie pod kątem fizjoterapeutycznym.

Jeżeli dziecko wymaga fizjoterapii, właściwie dobrany materac może pomagać mu w osiągnięciu lepszych efektów tej terapii, na przykład w przypadku problemów z nadmiernymi skurczami, niedowładami.

W doborze odpowiedniego materaca dla dziecka może pomóc fizjoterapeuta, który doradzi, jaki sprawdzi się najlepiej.

Podsumowanie: jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Najlepszy będzie materac lateksowy dwustronny: twarda strona np. z kokosem służy dziecku do 8-9 miesiąca życia, następnie zmieniamy na średnio-twardą z elastyczną pianką lateksową. Lateks jest antyalergiczna, przeciwgrzybiczy. Wkład powinien być wykonano bez użycia kleju. Pokrowiec antyalergiczny, łatwy w ściąganiu oraz praniu w pralce. Bardzo ważne są certyfikaty.

W naszej ofercie znajdują się poniższe materace, które idealnie nadają się dla najmłodszych. Są to produkty medyczny Kl. I posiadające niezbędne certyfikaty:

Jeśli Twój maluszek jest już starczy i ma skończone 2 latka, warto przed zakupem przeczytać:
Jaki materac dla dwulatka? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli pociecha ma już skończone 4 latka wtedy:
Jaki materac dla czterolatka? Ważne wskazówki

Często zadawane pytania:

Czy stosowany materac dziecięcy może przyczyniać się do SIDS?

Tak, istnieje powiązanie pomiędzy rodzajem stosowanego materaca dziecięcego a zwiększonym ryzykiem zespołu nagłej śmieci łóżeczkowej – SIDS. Nie rekomenduje się stosowania materaców zbyt miękkich, używanych, które nadmiernie się zapadają i nie dają właściwego podparcia. W przypadku takich materaców ryzyko SIDS jest podwyższone.

Jak zabezpieczyć materac dziecka przed zabrudzeniem?

Aby materac był lepiej chroniony przed zabrudzeniem, na przykład przemoczeniem, warto zastosować na nim nakładkę wodoodporną, na przykład w formie odpornego na wilgoć prześcieradła albo podkładu.

Jak dbać o materac niemowlaka?

Należy regularnie go wietrzyć i czyścić. Również raz na jakiś czas należy odwrócić materac, co przekłada się na jego równomierne zużycie.

Źródła: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/57412,smierc-lozeczkowa-jak-zminimalizowac-ryzyko-jej-wystapienia

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.