Jaki materac wybrać dla alergika

Materac antyalergiczny? Jaki wybrać?

Kichanie, drapanie w gardle, wodnisty katar czy zaczerwienione oczy – to wszystko symptomy alergii. Osoby borykające się z alergiami, na przykład na kurz czy roztocza, muszą w szczególności dbać o miejsce, w którym śpią. Nieodpowiedni materac jest jedną z głównych przyczyn tych nieprzyjemnych objawów. Jak wybrać dobry materac antyalergiczny?

Roztocza na materacu

Nowoczesne modele materaców znacznie różnią się od tych, które stosowane były przed laty. Przede wszystkim są znacznie wygodniejsze za sprawą specjalnych konstrukcji i materiałów, ale również są bardziej higieniczne.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że łóżko jest idealną przestrzenią do rozwoju różnych drobnoustrojów, na przykład bakterii, pleśni, a także roztoczy. Eksperci oszacowali, że tylko 1 gram kurzu może zawierać nawet 10 tysięcy roztoczy.


Przede wszystkim jest to kwestia warunków panujących w łóżku – często pojawia się w nim wilgoć z potu, temperatura jest podwyższona, także na pościeli i materacu zostaje nasza złuszczona skóra, łupież. To wprost idealne warunki dla nieproszonych gości.

 

Materac antyalergiczny, czyli jaki?

Przede wszystkim materac antyalergiczny powinien mieć taką konstrukcję, która przeciwdziała występowaniu objawów alergii. Powinien być przewiewny i mieć raczej zwartą strukturę, ponieważ wolne przestrzenie w środku, jak ma to miejsce w przypadku materaców sprężynowych (zwłaszcza bonellowych), sprzyjają nagromadzaniu się kurzu. Także powinien być on łatwy do utrzymania w czystości, a szczególną rolę ma tutaj zdejmowany pokrowiec, który powinien być regularnie prany.

W sklepach możemy znaleźć specjalne materace do łóżka o antyalergicznych właściwościach, które tworzone są z myślą o osobach z alergiami. Nie są one tanie, niemniej jednak zapewniają znacznie wyższy poziom higieny i bezpieczeństwa od pozostałych modeli.

Poniżej prezentujemy najbardziej polecane modele antyalergicznych materaców.

Materac lateksowy

To zdecydowanie najlepszy materiał na materace dla alergików. Materace lateksowe są stosunkowo nowe, ale już teraz mają szerokie grono zadowolonych użytkowników. Materace te najczęściej produkowane są z połączenia lateksu syntetycznego i naturalnego lub lateksu syntetycznego, jako że lateks naturalny jest bardzo drogi.

Lateks posiada naturalne właściwości antygrzybiczne oraz przeciwdziała rozwojowi roztoczy. Ponadto jest on przewiewny dzięki specjalnym kanalikom dobrze absorbuje i oddaje wilgoć. Stale pozostaje przyjemnie suchy i nie jest on atrakcyjnym miejscem dla drobnoustrojów i roztoczy.

Do wyboru mamy materace z jednego bloku pianki lateksowej lub też materace z warstwami lateksu. Te pierwsze są najlepszym zakupem, ale są też bardzo drogie, dlatego alternatywnie można wybrać materace z warstwą lateksu, na przykład zestawionego z pianką wysokoelastyczną (HR). Dobrym wyborem materaca z warstwą lateksową będzie nasza EROS. A dla bardziej wymagających lubiących twardsze powierzchnie ale jednocześnie ceniących sobie wygodę – zdecydowanie polecam Porto Alegre!

Materac z wkładką kokosową

Mata kokosowa jest bardzo dobrym wyborem dla alergików preferujących twardsze materace. Do jej wykonania wykorzystuje się włókna kokosowe pozyskiwane z łupin kokosów. Mogą być one też poddawane lateksowaniu, czyli zmieszaniu z płynnym lateksem – wtedy mówimy o kokosie lateksowanym.

Oprócz utwardzenia i stabilizacji materaca wkładka kokosowa ma też właściwości antyalergiczne. Przeciwdziała rozwojowi grzybów oraz doskonale absorbuje i oddaje wilgoć z materaca. Wspomniana wcześniej Porto Alegre ma podwójną warstwę kokosa lateksowanego, dzięki czemu sprawdza się również dla osób o większej wadze, a także dla par o znacznej różnicy w wadze ciała.

Materac z pianką HR lub termoelastyczną

Rekomendowane materace dla alergików to materace z pianką HR, czyli wysokoelastyczną lub pianką termoelastyczną VISCO, która ugina się nie tylko pod naciskiem ciała, ale także dopasowuje się do jego krzywizn pod wpływem ciepła.

Pianki te są przewiewne, czyli zapewniają dobrą wentylację, szybko absorbują i oddają wilgoć, dlatego są polecane dla alergików. Świetnym wyborem będzie też pianka wysokoelastyczna HR o właściwościach antybakteryjnych. Dzięki temu, że produkowana jest z użyciem substancji bakteriobójczych, jest bardzo higieniczna w użytkowaniu. Z materacy kieszeniowych z kokosem, jako wierzchnią warstwę piankę termoelastyczną posiada HYNOS.

Pełna lista materacy znajduje się tutaj: link do materacy antyalergicznych>>

Jaki materac antyalergiczny dla dziecka?

materac antyalergiczny dziewczynka kicha

Najlepszym wyborem materaca dla dziecka będzie wybór materaca o właściwościach antyalergicznych, czyli takich, które nie stwarzają przyjaznych  warunków do mnożenia się i rozwoju szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Najlepiej jest unikać materacy zbudowanych z naturalnych surowców, takich  jak gryka, kokos, owcza wełna itp. stwarzają one idealne warunki dla rozwoju szkodliwych dla zdrowia bakterii i pleśni  tworząc im idealną pożywkę.

Jaki zatem powinien być materac antyalergiczny dla dziecka? Najbardziej polecanymi są pianki, głównie wysokoelastyczne, a przede wszystkim pianki lateksowe.

Materac z pianką lateksową, skutecznie ogranicza dostęp do wnętrza drobnoustrojów, ma właściwości odprowadzające ciepło i wilgoć, co powoduje, że nie zatrzymują się wewnątrz. Budowa pianek lateksowych sprzyja również odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Materace piankowe, będą najlepszym wyborem dla dzieci z alergią. Ponadto bardzo ważne jest aby materac miał zdejmowany pokrowiec, który można regularnie prać najlepiej w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jeśli natomiast producent zaleca niższe temperatury prania, warto dodatkowo taki pokrowiec, (bądź też cały materac) wynosić i mrozić na dworze przy minusowej temperaturze, można również użyć w tym celu zamrażalnika 😉

Włókno klimatyzujące

Plusem w materacu antyalergicznym będzie też włókno klimatyzujące. Wspiera ono przewiewność całej konstrukcji oraz poprawia odprowadzanie wilgoci.

Pokrowiec do antyalergicznego materaca

materac antyalergiczny porkowiec

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w materacu antyalergicznym ważny jest też pokrowiec. Przede wszystkim powinien być to pokrowiec zdejmowany, aby można było go prać. Najlepszym wyborem będzie pokrowiec membranowy, który dzięki swojej budowie zapobiega przenikaniu dużych ilości wilgoci do wnętrza materaca. Powoduje on rozprowadzenie wilgoci po powierzchni pokrowca, dlatego wysycha ona błyskawicznie. Do naszych modeli proponujemy 3 wysokiej jakości pokrowce antyalergiczne: Dormia, Aloe Vera i Soya.

Jak zadbać o materac antyalergiczny?

Aby materac antyalergiczny rzeczywiście nie był przyczyną żadnych reakcji alergicznych, powinniśmy też pamiętać o tym, aby dbać o niego na co dzień. O czym powinniśmy pamiętać?

Przede wszystkim warto regularnie prać pokrowiec materaca. Dzięki temu pozbywamy się nie tylko kurzu, ale również drobnoustrojów i roztoczy, a także możemy spać w bardziej higienicznych warunkach. Zaleca się pranie pokrowca co kilka miesięcy. Temperatura prania powinna wynosić 40 a najlepiej 60 stopni Celsjusza, co pozwala na usunięcie praktycznie wszystkich „nieprzyjaciół” z pokrowca.

Alergicy powinni też pamiętać o tym, aby regularnie odkurzać materac. Najlepiej robić to przy okazji prania pokrowca, ale możemy też poodkurzać materac przez pokrowiec. Należy robić to delikatnie, aby nie spowodować zaciągnięć na materiale i uszkodzeń materaca. Końcówka odkurzacza powinna być czysta, aby nie przenieść zabrudzeń z podłogi na materac. Pamiętajmy o tym, by odkurzać odkurzaczem z filtrem HEPA, który pozwoli na zatrzymanie większości roztoczy i innych szkodliwych drobnoustrojów.

Aby materac zachował świeżość na dłużej, warto pozwolić mu „oddychać” po wstaniu z łóżka. Najlepiej pozostawić je na około godzinę odkryte, co pozwoli na odparowanie potu, a tym samym zmniejszenie ryzyka rozwoju dużej ilości roztoczy oraz pleśni. Z tego samego powodu powinniśmy też unikać chodzenia spać z mokrą głową po kąpieli!

Dobrym sposobem na walkę z roztoczami jest również „wymrożenie” materaca. W tym celu wystawiamy go na kilka godzin na zewnątrz, gdy panuje ujemna temperatura. Minusowa temperatura jest zabójcza dla roztoczy!

Kompletny poradnik jak dbać o materac znajduje się tutaj: Jak dbać o materac? – odwracanie, czyszczenie i odświeżanie
Zobacz również: „Jak prać pokrowiec na materac”

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.