pokrowiec na materac

Jak prać pokrowiec na materac?

Pokrowiec na materac z czasem zaczyna się brudzić. Warto więc pamiętać o jego regularnym praniu, aby zawsze był czysty i świeży.

Co znajdziesz w artykule:

Aktualnie na rynku dostępne są materace wyposażone w zdejmowane pokrowce. Pokrowce na materac pełnią przede wszystkim funkcję ochronną – zabezpieczają materac przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi, wpływają na prawidłowy przepływ powietrza oraz transfer wilgoci, ale również mogą posiadać właściwości antyalergiczne, mogą zwiększać komfort snu, delikatnie chłodzić albo ogrzewać.

Niezadbany materac może być zagrożeniem

W artykule znajdziesz informacje o tym jak dbać o pokrowiec na materac. Może się jednak okazać, że pokrowiec jest już w takim stanie, że trzeba go wymienić. W tej sytuacji możemy dokupić nowy pokrowiec na materac.

Dobrej jakości pokrowiec na materac jest w stanie znacząco podwyższyć komfort i bezpieczeństwo snu. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli nie będzie utrzymany w czystości, może stać się nawet zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Warto zwrócić uwagę przy zakupie materaca czy pokrowiec jest łatwy do zdjęcia oraz prania.

Niezadbany materac z pokrowcem może stać się siedliskiem groźnych drobnoustrojów takich jak grzyby, bakterie, wirusy. Na osadzających się na materacu kawałkach naskórka oraz włosów bytują także roztocza, które są przyczyną alergii. Zatem korzystanie z takiego materaca może powodować pojawienie się nieprzyjemnych objawów takich jak:

 • kaszel
 • katar
 • wysypki
 • podrażnienia skóry

Aby na materacu spało nam się wygodnie i bezpiecznie, powinniśmy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Proces ten odnosi się w szczególności do pokrowca materaca, który służy do zabezpieczenia jego wnętrza, ponieważ do czyszczenia samych pianek czy wkładów sprężynowych potrzebne jest już specjalistyczne urządzenia, na przykład do ozonowania.

Do naszych materacy oferujemy 4 rodzaje pokrowców. Wszystkie łatwo zdejmowane, z możliwością prania w 40 lub 30 st. C. W naszym sklepie nie znajdziesz materaca z kiepskim pokrowcem – celowo wybrałam tylko te najlepsze materiały.

pokrowiec na materac Aloe Vera

Pokrowiec Aloe Vera

skład: 35% bawełna, 65% poliester z dodatkiem ekstraktu z liści aloesu.

Temp. prania: 40st.C

pokrowiec na materac Dormia

Pokrowiec Dormia

skład: 100% poliester

Temp. prania: 40st.C

pokrowiec na materac Medicott/Tencel

Pokrowiec Medicott/Tencel

skład: 75% bawełna, 25% poliester, owata (poliester, gramatura 150 g/m2).

Temp. prania: 30st.C

pokrowiec antyalergiczny na materac silver active

Pokrowiec Silver Active

skład: 33% tencel – viskoza wysokiej jakości, 1% srebrna nitka, 2% bawełna, 64% poliamid.

Temp. prania: 40st.C

Popraw swój komfort snu o 180 stopni kupując nakładkę termoelastyczną na obecny materac lub wersalkę – kliknij i dowiedz się więcej.

Jak często czyścić pokrowiec na materac?

czyszczenie pokrowca na materac

Najczęściej zaleca się czyszczenie pokrowca na materac raz na pół roku. Możemy to zaplanować w tym samym czasie co zmiana strony materaca. Jeżeli materac ma z obu stron te same właściwości przekręcamy go góra-dół, jeśli warstwy na dole i na górze materaca się różnią – obracamy go bez przekręcania o 180 stopni. W tym czasie możemy łatwo zdjąć pokrowiec i wrzucić go do pralki. Warto jednak pamiętać o tym, że schnięcie pokrowca w zależności od warunków może trwać 1-2 dni.

Wkładając pokrowiec do pralki zapnij suwak i zwiń go np. w rulon lub złóż w kostkę jeśli to możliwe.

Osoby z alergiami mogą częściej prać pokrowiec, na przykład raz na 2-3 miesiące. Wtedy można regularnie pozbywać się osadzających się na nim zanieczyszczeń, kurzu, roztoczy.

Ponadto pokrowiec na materac powinniśmy czyścić wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba, na przykład po jego zanieczyszczeniu. Wówczas jak najszybciej należy zdjąć pokrowiec, aby nie dopuścić do nadmiernego przesiąknięcia zabrudzenia aż do głębszych warstw materaca. Pamiętajcie również o tym, że jeśli szybko nie zareagujemy, starsze plamy zwyczajnie nie będą chciały się odprać.

Gdy zdejmujemy pokrowiec i dajemy go do prania, możemy także wyczyścić konstrukcję materaca. W tym celu warto skorzystać z odkurzacza i czystej końcówki przeznaczonej do tapicerki. Materac powinniśmy odkurzać delikatnie, aby nie doprowadzić do uszkodzenia materiałów.

A może warto pomyśleć o nowym materacu? Mamy bardzo fajne model materacy ze sprężynami kieszeniowymi i pianką wysokoelastyczną w 2 klasach twardości: ODYSEUSZ z pianką HR o twardzości H3 i PENELOPA z piaką HR o twardości H2.

Pierz pokrowiec na materac zgodnie z zaleceniami producenta

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby pokrowiec na materac prać zgodnie z zaleceniami producenta – informacje na ten temat najczęściej możemy znaleźć na metce pokrowca, w dokumentacji dołączonej do materaca albo na stronie internetowej producenta.

Pokrowiec najczęściej można wyprać w pralce, ale warto wskazać, że niektóre pokrowce mogą być tylko czyszczone na sucho, czyli w specjalistycznych pralniach. Jeśli chcemy łatwiej utrzymywać swój materac w czystości, przed jego zakupem warto sprawdzić, jak należy czyścić pokrowiec.

Jeśli nie będziemy postępowali zgodnie z instrukcją producenta, pokrowiec może ulec zniszczeniu, na przykład skurczy się, pojawią się na nim rozdarcia, zacieki i będzie nadawał się wtedy tylko do wyrzucenia.

Zatem nigdy nie wkładajmy pokrowca na materac do pralki bez wcześniejszego zapoznania się z informacjami od producenta!

Wyższa temperatura skuteczniej niszczy drobnoustroje

Przy praniu pokrowca na materac bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej temperatury. Najlepiej, aby pokrowiec mógł być prany w temperaturze rzędu 60 stopni Celsjusza (im wyższa tym lepiej).

Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy pokrowiec nadaje się do prania w tak wysokiej temperaturze. Niektóre pokrowce wykonane są z tkanin, które w wysokich temperaturach mogą ulec zniszczeniu.

Trudo jedanak znaleźć pokrowiec, który spełni te wymóg. Można wtedy poradzić sobie z drobnoustrojami inaczej. Np. wkładając zwinięty pokrowiec do zamrażalnika na kilka godzin tuż przed praniem.

Duży pokrowiec może nie zmieścić się do małej pralki

Chociaż może wydawać się, że pokrowiec na materac nie jest bardzo duży, to jednak w rzeczywistości może być zbyt duży do wyprania w domowej pralce o załadunku około 5 kg. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnych pralni, które mają większe pralki.

Duży pokrowiec możemy także próbować wyprać w wannie wypełnionej wodą z dodatkiem odpowiedniego detergentu. Usunięcie zabrudzeń zajmie nam jednak wtedy więcej czasu.

Przeczytaj artykuł “Kiedy wymienić materac na nowy?”.

Pranie pokrowca na materac – jakie detergenty wybrać?

Do wyprania pokrowca na materac najlepiej stosować sprawdzone detergenty – proszki do prania, żele albo kapsułki, które przeznaczone są do prania odzieży białej albo kolorowej. Osoby mające alergie mogą korzystać także ze specjalnych detergentów dla alergików.

Do prania najlepiej nie dodawać płynu do płukania. Płyn ten może spowodować zatracenie pierwotnych właściwości pokrowca, na przykład zdolności do przepuszczania wilgoci i powietrza.

Jeśli na pokrowcu znajdują się miejscowe, dość mocne plamy, możemy wyprać je wstępnie, nakładając na nie punktowo proszek albo żel do prania. Można także skorzystać z wybielaczy, ale najlepiej nie używać wtedy wybielaczy chlorowych, które niszczą tkaniny.

Zasady prania pokrowca na materac w skrócie:

 • pokrowiec najlepiej prać raz na pół roku
 • należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta
 • przed włożeniem pokrowca do pralki zapnij suwak i zwiń go w rulon lub złóż w kostkę
 • najlepiej stosować delikatne detergenty
 • nie należy stosować płynu do płukania
 • pokrowiec należy dokładnie wysuszyć przed nałożeniem na materac
 • Uwaga! Jeśli materac ma pokrowiec z dodatkową pianką, wówczas nie możemy wirować go w pralce.

Regularne pranie pokrowca na materac sprawi, że sen będzie jeszcze przyjemniejszy oraz zdrowszy. Świeży i czysty pokrowiec będzie zapewniał optymalny komfort w trakcie nocy i sprawi, że materac będzie mógł nam również posłużyć na jeszcze dłuższy czas!

Pamiętaj również o praniu kołdry i poduszek. Kompletny poradnik na ten temat znajdziesz tutaj: Pranie kołdry poliestrowej w pralce – jaki program wybrać?

Może zainteresuje Cię artykuł o tym jak wybrać dobry materac, ale nie przepłacać: materaceproducenta.pl/poradnik/tanie-materace-jak-znalezc-najlepszy-materac-w-niskiej-cenie/

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.