Sypialnia feng shui. Jak urządzić sypialnię zgodnie z tą koncepcją?

Sypialnia powinna nie tylko cieszyć oko. Równie ważne jest to, aby zapewniała maksymalną jakość wypoczynku. Poza właściwie dobranym materacem, poduszką i kołdrą dla uzyskania jeszcze lepszego efektu można zastosować w niej zasady aranżacji według koncepcji feng shui. Sprawdź, jak wykorzystać feng shui w swojej sypialni!

Pomieszczenie jak sypialnia powinno sprzyjać wypoczynkowi, dlatego musi być ono zaaranżowane tak, aby korzystanie z niego każdego dnia było maksymalnie komfortowe. 

Dzisiaj wybór materiałów, mebli i dodatków jest bardzo duży, dlatego często pojawia się problem z ich właściwym doborem i kompozycją. Dla tych, którym zależy na uzyskaniu pełnego relaksu w sypialni, przygotowaliśmy nasz poradnik, z którego można dowiedzieć się, jak urządzić sypialnię feng shui. 

Czym jest feng shui?

Koncepcja feng shui (w tłumaczeniu – wiatr i woda) znana jest już od starożytności. Wywodzi się z Chin, ale obecnie znana jest na całym świecie. Początkowo obejmowała ona koncepcję właściwego planowania miast, wsi oraz budynków, ale stopniowo jej wpływ rozszerzył się również na odpowiednie aranżowanie wnętrz.

Urządzenie wnętrza według zasad feng shui ma symbolicznie pomóc w ochronie przed złymi duchami oraz wspierać dobrą energię poprzez odpowiednie ukierunkowanie naturalnych mocy. Obecnie koncepcja ta stosowana jest po to, aby kształtować przestrzeń, która potrafi chronić i wzmacniać człowieka w jego środowisku, dając mu szczęście i pomyślność, a także wspomagając harmonię życia według zasady yin i yang.

Według koncepcji feng shui można aranżować różne wnętrza, w tym także sypialnię, czyli miejsce, gdzie relaks ma najważniejsze znaczenie. Dzięki zastosowaniu zasad tej chińskiej aranżacji wnętrz można stworzyć taką sypialnię, która będzie ergonomiczna, komfortowa, przyjazna dla użytkownika, a przy tym będzie poprawiała jego codzienne zadowolenie.

Dlaczego warto wybrać styl feng shui do sypialni?

Dzięki aranżacji w stylu feng shui sypialnia może zyskać nie tylko na estetyce, lecz też na swojej funkcjonalności, ergonomii i wygodzie.

Warto jednocześnie wskazać, że nawet te osoby, które nie wierzą w duchowy aspekt koncepcji feng shui, mogą zauważyć różnicę w korzystaniu z przestrzeni, które zaaranżowane są według tego pomysłu. 

Zalety urządzenia sypialni w stylu feng shui:

 • większy komfort wypoczynku
 • łatwiejsze zasypianie
 • poczucie harmonii
 • więcej energii do codziennego działania
 • pozytywne nastawienie do świata

Podstawowe zasady feng shui w sypialni

Wdrożenie podstawowych zasad feng shui w sypialni nie jest skomplikowane, dlatego każdy z nas może mieć sypialnię, która wpisuje się w koncepcję tego chińskiego stylu aranżacji wnętrz.

Warto pamiętać o tym, że głównym celem jest w tym przypadku stworzenie wnętrza, które będzie charakteryzowało się harmonią, będzie emanowało pozytywną energią. Jednocześnie styl feng shui nie wskazuje na konkretne trendy w aranżacji wnętrz, dlatego też można urządzić sypialnię w stylu skandynawskim, boho, klasycznym czy loft.

Gdy także chcesz zdecydować się na stworzenie wnętrza w stylu feng shui w swojej sypialni, sprawdź poniższe zasady, którymi warto kierować się przy jego urządzaniu.

Główne zasady feng shui przy aranżacji sypialni:

 • właściwie dobrane kolory, które pozytywnie nastrajają i sprzyjają relaksowi
 • odpowiednie oświetlenie, które dostosowane jest do pory dnia i roku
 • specjalne ustawienie łóżka oraz innych mebli 
 • wybieranie naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz
 • łączenie wyposażenia w pary, na przykład podwójne stoliki, poduszki, symetrycznie zawieszone obrazy na ścianie
 • czysta i przejrzysta przestrzeń, która wolna jest od niepotrzebnych przedmiotów
 • przedmioty w sypialni należy chować do koszyków, szuflad, szafek
 • systematyczne porządkowanie sypialni

Kolory sprawdzone w sypialni w stylu feng shui

W sypialni urządzonej w stylu feng shui powinny gościć jasne kolory, które nadają przestrzeniom efekt rozświetlenia, a przy tym mają wspomagać relaks i wyciszenie. 

Doskonałym pomysłem będzie ponadczasowa biel, która daje również efekt optycznego powiększenia wnętrz. Polecana jest z tego względu także do mniejszych przestrzeni, w których pozwala na uniknięcie klaustrofobicznego efektu. Inna propozycja to wybranie koloru beżowego, który ze względu na swój ciepły odcień wprowadza do wnętrz kojącą przytulność. Z kolei w nowoczesnych przestrzeniach można zdecydować się na jasną szarość na ścianach.

Zatem tłem sypialni powinny być kolory jasne, neutralne, które nie będą rozpraszały i przeszkadzały w wypoczynku. W efekcie korzystanie z sypialni jest bardziej komfortowe, zmniejsza ryzyko pojawienia się problemów z zasypianiem, bezsenności.

Gdy w sypialni mają pojawić się bardziej intensywne plamy koloru, najlepiej, aby nie zdominowały one przestrzeni.

Oświetlenie a feng shui: polecane lampy

Duże znaczenie w aranżacji sypialni w stylu feng shui ma także właściwe oświetlenie. W sypialni powinno być ono różnorodne, aby dopasować je do swoich potrzeb. Stąd też jeden rodzaj lampy – lampa sufitowa, to za mało, aby uzyskać odpowiedni efekt.

Zatem w sypialni w stylu feng shui oświetlenie powinno być lekko przytłumione, ciepłe, wprowadzające w nastrój relaksu. Najlepiej, aby poza główną lampą, w pomieszczeniu znalazły się lampki nocne, na przykład z kloszami z mlecznego szkła albo tkaninowymi abażurami. Dzięki temu będą one sprzyjały wypoczynkowi.

Dodatkowo w sypialni można zastosować oświetlenie dekoracyjne, na przykład mogą być to lampy stołowe lub lampy podłogowe, które tworzą we wnętrzu plamy koloru. 

Jak ustawić lóżko zgodnie z koncepcją feng shui?

Osoby aranżujące sypialnię w stylu feng shui powinny pamiętać też o tym, że bardzo ważne jest właściwe ustawienie w niej łóżka. Jest to w końcu najważniejszy mebel w całym wnętrzu, dlatego powinien być on odpowiednio ulokowany, aby korzystanie z niego było w pełni komfortowe.

Ustawienie łóżka według zasad feng shui:

 • łóżko powinno znajdować się przy jednej ze ścian, z którą powinno stykać się wezgłowiem
 • najlepiej, aby łóżko posiadało zagłówek, który pozwala na oparcie się o niego plecami, co ma dawać psychiczny komfort oparcia w każdej sytuacji
 • z każdej strony łóżka powinna znajdować się wolna przestrzeń, aby można było łatwo do niego dojść
 • pod łóżkiem powinna znajdować się pusta przestrzeń, dlatego nie należy umieszczać pod nim żadnych pudeł, skrzyni
feng shui sypialnia

Czego unikać w sypialni feng shui?

Przy urządzaniu sypialni feng shui warto pamiętać również o paru wskazówkach, jak NIE aranżować tej ważnej dla wypoczynku przestrzeni.

W sypialni feng shui należy unikać:

 • intensywnych, rzucających się w oczy kolorów
 • ustawiania zdjęć osób zmarłych
 • nadmiaru roślin
 • niesymetrycznie ustawionych przedmiotów
 • łóżka umieszczonego na środku pomieszczenia
 • intensywnego, chłodnego oświetlenia

Nie zapomnij o komfortowym materacu!

Bardzo ważnym elementem w sypialni feng shui i nie tylko jest też właściwie dobrany materac. To on będzie zapewniać podparcie dla całego ciała podczas nocy, dlatego musi być dopasowany tak, by rzeczywiście wspomagać komfort snu.

W naszym sklepie internetowym można znaleźć szeroką gamę komfortowych materaców doskonałych do sypialni urządzonej w chińskim stylu feng shui. Dla osób poszukujących trwałego, materaca o wysokiej elastyczności punktowej polecamy materace multipocket z pianką HR, dwustronne o twardości średnio-miękki H2 lub średnio-twardy H3:

Pozostałe materac z pianki HR znajdziesz w naszej kategorii: materace wysokoelstyczne.

Może szukasz czegoś luksusowego i ekskluzywnego: Materac luksusowy do spania

Podsumowanie

Gdy chcesz, aby Twoja sypialnia stała się komfortowym miejscem do wypoczynku, poza zakupieniem wygodnego materaca dobierz także właściwy styl aranżacji wnętrza. Sypialnia feng shui to propozycja dla każdego, komu zależy na wyjątkowym komforcie wypoczynku, ponieważ kładzie ona nacisk na tworzenie takich przestrzeni, które sprzyjają relaksowi, odprężeniu.

Stosując się do prostych zasad aranżacji wnętrz według feng shui, możesz zatem stworzyć idealne miejsce do snu w swojej sypialni!

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.