Pranie kołdry poliestrowej w pralce – jaki program wybrać?

Z kołdry korzystamy każdego dnia, jednak często zapominamy o tym, żeby systematycznie ją prać. To bardzo ważne, ponieważ wtedy jest higieniczna i bezpieczna dla snu, a także może służyć przez wiele lat. Jak powinno się prać kołdry z poliestrowym – syntetycznym wsadem?

Aby wysypiać się komfortowo, należy pamiętać o tym, żeby wybrać odpowiedni materac, na przykład jak materac wysokoelastyczny ODYSEUSZ z pianką HR dostępny w naszym sklepie internetowym. Poza nim duże znaczenie ma także to, pod czym śpimy, czyli kołdra.

W sklepie do wyboru jest wiele rodzajów kołder, które można dopasować pod kątem ich przeznaczenia (całoroczne, kołdry na lato, zimę), materiałów (syntetyczne, naturalne) czy rozmiarów. Niezależnie od tego, jaką kołdrę wybierasz do swojej sypialni, musisz pamiętać o tym, aby dbać o jej czystość. Sprawdź, jak powinno się czyścić kołdrę z wypełnieniem syntetycznym, czyli poliestrowym!

Dlaczego należy prać kołdrę i poduszki?

Zarówno kołdra, jak i poduszki wymagają regularnego prania, podobnie jak ubrania, z których korzystamy. Dzięki temu mogą by czyste, świeże i higieniczne. Należy prać je nie tylko, gdy się zabrudzą, ale również regularnie, by utrzymywać je we właściwej kondycji.

Na kołdrze oraz na poduszkach, chociaż powleczone są pościelą, każdego dnia osadzają się różnorodne zanieczyszczenia. Powstają one z potu, sebum ze skóry, złuszczonego naskórka. Taka mieszanka jest doskonałym pożywieniem dla roztoczy, a także sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. 

Stąd kołdra lub poduszka, które nie są prane od dawna, są siedliskiem wielu niebezpiecznych drobnoustrojów mogących powodować nieprzyjemne dolegliwości. Znajdują się wśród nich takie jak:

  • alergie
  • katar
  • kaszel
  • podrażnienia skórne
  • wypryski na skórze
  • bóle głowy

Zatem o systematycznym praniu kołdry i poduszki powinny pamiętać nie tylko osoby z uczuleniami – alergicy, ale każdy, dla kogo ważny jest komfortowy i zdrowy sen.

Jak często powinno się prać kołdrę?

Kołdra powinna być prana zawsze wtedy, gdy zostanie zabrudzona, a także dodatkowo w odstępach co około 6 miesięcy. Osoby z alergiami na roztocza mogą również robić to częściej, na przykład co 3 miesiące.

Dzięki systematycznemu praniu kołdry można nie tylko zadbać o jej czystość, ale także poprawić gęstość i elastyczność wypełnienia. W trakcie użytkowania kołdra ugniata się, dlatego traci na swojej objętości – wydaje się wtedy cieńsza, płaska. Jej wypranie sprawi, że na nowo może ona odzyskać swoją gęstość, ponieważ wilgoć i ruch w bębnie pralki powodują rozluźnienie wsadu i przywracają jego puszystość.

Jak prać kołdrę z wypełnieniem poliestrowym – syntetycznym?

Kołdry z wypełnieniem poliestrowym, czyli syntetycznym nie są trudne w praniu. Zastosowanie takiego wsadu powoduje, że mogą być one prane w pralkach automatycznych.

Kołdra poliestrowa może być bez problemu prana i wirowana, dlatego można łatwo utrzymać ją w czystości. Wystarczy tylko umieścić ją w bębnie pralki, dodać detergent, wybrać odpowiedni program i po jego zakończeniu kołdrę rozwiesić, by wyschła.

Wkład poliestrowy szybko schnie, dlatego kołdra niedługo po wypraniu jest znów gotowa do użytku. To duży atut kołder z wypełnieniem syntetycznym w porównaniu do tych z wypełnieniem naturalnym z pierza i puchu, ponieważ takie wypełnienie schnie o wiele dłużej, a także ma tendencję do zbijania się.

Należy pamiętać o tym, żeby na pranie kołdry zarezerwować około 6-8 godzin, dlatego wtedy, gdy korzysta się tylko z jednej, warto włączyć pranie od razu o poranku. Najlepiej też prać ją w ciągu ciepłych, wietrznych dni, gdy można wysuszyć ją na świeżym powietrzu. Jeżeli kołdrę trzeba będzie wyprać w sezonie jesienno-zimowym, wtedy należy pamiętać o odpowiednim poziomie ciepła oraz wentylacji w pomieszczeniu, w którym ma być ona suszona.

Kołdra wykonana w 100% z poliestru (mikrofibra) to bardzo dobre rozwiązanie dla alergików. Jest to kołdra antyalergiczna i zapobiega namnażaniu się grzybów i bakterii. Zalecana jest dla alergików, astmatyków, osób chorujących na atopowe zapalenie skóry lub alergiczne zapalenie spojówek, zatok, krtani, gardła i migdałków podniebiennych.

kołdra antyalergiczna

W jakiej pralce można prać kołdry?

Warto pamiętać o tym, że kołdrę najlepiej prać w pralce o dużym bębnie. Producenci zalecają, aby było to minimum 7 kg dla kołdry pojedynczej o rozmiarach 140 x 200 cm 150 x 200 cm, 160 x 200 cm, natomiast 9 kg dla kołdry podwójnej o rozmiarach 200 x 200 cm. Oczywiście, dużo zależy również od typu kołdry. Gruba kołdra zimowa może także wymagać pralki o większej pojemności.

Zatem przy wyborze pralki warto pamiętać o tym, żeby dostosować jej ładowność do gabarytów pościeli używanej w domu. Dzięki temu będzie można łatwo utrzymać ją w czystości.

Najlepszy program do prania kołdry w pralce

Przed wypraniem kołdry w pralce wiele osób zastanawia się nad tym, jaki program wybrać. Nowoczesne pralki oferują szeroką gamę różnych programów, między innymi do bawełny, syntetyków, prania mieszanego.

Najlepiej wybrać taki program, który będzie prał w 60 stopniach Celsjusza oraz będzie miał niższy poziom wirowania, na przykład około 1000 obrotów. Wysoka temperatura pozwoli na skuteczne pozbycie się nagromadzonych w pościeli drobnoustrojów, w tym roztoczy. Niższe obroty wirowania zabezpieczą z kolei pralkę. Ustawienie ich na zbyt wysokim poziomie z większą kołdrą w środku mogłoby przyczynić się do uszkodzenia bębna.

Wybrane pralki mają również specjalny program do prania pościeli, dlatego parametrów prania nie trzeba już ustawiać samodzielnie.

Program do prania pralki – parametry:

  • temperatura 60 stopni lub inna wskazana przez producenta
  • niższy poziom wirowania, na przykład 1000 obrotów

Dokładne informacje o tym, jaki program do prania kołdry wybrać, można znaleźć w instrukcji obsługi pralki.

Detergenty do prania kołdry – co wybrać?

Kołdrę powinno się prać w odpowiednio dobranych detergentach. Pomogą one w rozpuszczeniu zanieczyszczeń i zadbają o jej właściwą higienę.

Najlepiej zastosować żele lub płyny do prania, ponieważ rozpuszczają się lepiej od proszków, dlatego mogą zadziałać skuteczniej. Gdy chce się zastosować proszek do prania, lepiej wcześniej rozpuścić go w wodzie i taką mieszankę wlać do szuflady w pralce.

Nie należy dodawać zbyt dużej ilości detergentu do prania, ponieważ pralka może mieć problem z jego wypłukaniem. W takim przypadku, gdy po praniu kołdra ma jeszcze ślady piany, należy zastosować dodatkowe płukanie.

Jak suszyć kołdrę po wypraniu w pralce?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kołdra syntetyczna po wypraniu w pralce będzie schła szybciej niż ta z naturalnym wypełnieniem. Należy wtedy pamiętać o odpowiednich warunkach do jej suszenia.

Suszenie kołdry poliestrowej po praniu:

  • najlepiej kołdrę suszyć na świeżym powietrzu podczas słonecznego, wietrznego dnia – wtedy może wyschnąć najszybciej, a promienie UV ze słońca dodatkowo zadbają o jej higienę
  • gdy pogoda nie sprzyja suszeniu kołdry na dworze, najlepiej rozłożyć ją na rozkładanej suszarce w ciepłym i przewiewnym miejscu
  • podczas suszenia kołdry należy co jakiś czas zmieniać jej stronę, a także lekko nią potrząsać, aby równomiernie rozprowadzić wsad

Kołdrę można także suszyć w suszarce bębnowej. Najlepiej wybrać program o obniżonej temperaturze, ponieważ zbyt wysoka może spowodować uszkodzenie struktury włókien. Można także zastosować specjalne piłki do suszarek, które ugniatają wsad podczas suszenia i pomagają w jego równomiernym rozprowadzeniu.

Pamiętaj o praniu pokrowca na materac!

Aby łóżko było higienicznie czyste, nie zapominaj również o systematycznym praniu pokrowca na pościel. Należy robić to także co kilka miesięcy, podobnie jak kołdra, albo w zależności od indywidualnych potrzeb.

Jak prać pokrowiec dowiesz się z artykułu: Jak prać pokrowiec na materac?

Jeżeli potrzebujesz nowego pokrowca, możesz kupić go w naszym sklepie internetowym, na przykład możesz wybrać antyalergiczny pokrowiec na materac Aloe Vera z tkaniny nasączonej ekstraktem z liści aloesu albo pokrowiec na materac Dormia, który jest odporny na częste pranie.

Podsumowanie

Czysta kołdra to większa higiena snu, dlatego warto pamiętać o jego systematycznym praniu. Można zrobić to bez problemu także w pralce automatycznej. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni program – najlepiej z temperaturą 60 stopni oraz niższymi obrotami, a potem rozwiesić kołdrę w przewiewnym i ciepłym miejscu, aby mogła wyschnąć. Kołdrę można też wysuszyć w suszarce bębnowej albo pralko-suszarce.

Gdy zatem kołdra w Twojej sypialni albo w sypialni Twojego dziecka nie była dawno prana, warto zrobić to dzisiaj, by zadbać o komfort i zdrowie wypoczynku!

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.