jak dobrać twardość materaca

Twardość materaca – jak dobrać twardość materaca?

Twardość materaca odnosi się do stopnia jego miękkości lub twardości. Określa opór jaki stawia materac pod naciskiem naszego ciała. Jest to kluczowy parametr decydujących o tym, czy nasz kręgosłup leży w odpowiedniej pozycji oraz czy dobrze wysypiamy się nocą. Symbole oznaczają – H1: miękki, H2: średnio miękki, H3: średnio twardy, H4: twardy, H5: bardzo twardy.

Jak dobrać twardość materaca?

Dobierz twardość materaca do swojej wagi, wzrostu, stylu życia i indywidualnych preferencji. Pozycja snu jest również bardzo ważna. Jeżeli nie możesz się zdecydować, wybierz materac dwustronny (o różnych stopniach twardości H2/H3).

Zapraszamy do obejrzenia filmu: “Jak dobrać twardość materaca”:

Za twardy, a może za miękki? Każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje, gdy chodzi o twardość materaca. O czym powinniśmy pamiętać przy jego zakupie. Więcej w artykule:

Do produkcji materaców stosuje się różnego rodzaju materiały. Możemy skategoryzować je między innymi pod względem ich pochodzenia – naturalne lub syntetyczne, technologii ich produkcji czy też twardości.

Skupmy się tutaj na ostatniej kwestii, czyli właśnie na twardości materaców. Bardzo często przy ich zakupie nie zwracamy na nią wystarczającej uwagi, co może być prostą drogą do niesatysfakcjonującego snu.

Czym dokładnie jest twardość materaca? Jakie twardości materaców wyróżniamy? Czym powinniśmy kierować się wtedy, gdy chcemy kupić materac o odpowiedniej dla nas twardości? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

Twardość materaca: H1, H2, H3, H4, H5 – co to jest?

twardość materaca sprawdzanie

Stopień twardości – pot tym pojęciem znajduje się odczuwana przez nas odporność materaca na nacisk. Gdy materac jest twardy, wtedy trudniej się go naciska, natomiast wtedy, gdy jest on miękki, nacisk możemy wywołać prościej.

Każdy z nas nieco inaczej odczuwa twardość materaca, dlatego też w ofercie producentów znaleźć możemy obecnie różne ich twardości, aby każdy mógł dobrać do swoich potrzeb najlepszy model.

W celu kategoryzacji materaców producenci zaczęli także oznaczać je odpowiednimi symbolami, aby porównanie ich twardości było jeszcze łatwiejsze.

Twardość materaca – tabela

SymbolTwardość materacaWaga użytkownika
H1Miękkiwaga do 60 kg (lubiące miękkie powierzchnie)
H2Średnio miękkiwaga 40-80 kg (lubiące miękkie powierzchnie)
H3Średnio twardywaga 60-100 kg (lubiące twardsze powierzchnie)
H4Twardywaga powyżej 100 kg
H5Bardzo twardywaga powyżej 100kg i masywnej budowie (lubiące twarde powierzchnie)

Gdy zatem poszukujemy idealnego materaca pod względem dobory twardości do wagi ciała, weźmy pod uwagę powyższe zalecenia. Sprawdźmy nasza wagę i szukajmy materaca dopasowanego do tej wagi.

Twardość materaca H1

H1 to najniższy stopień twardości. Materace oznaczone symbolem H1 to miękkie materaca przeznaczone dla osób do 60kg, lubiące nawierzchnię otulające ciało. Materace te bardzo dobrze sprawdzają się dla dla osób śpiących na boku. Osoby takie potrzebują dodatkowego wsparcie dla bioder i ramion.

Osoby o wyższej wadze będą zbyt głęboko zapadać się w materac, przez co nie będą się wysypiać, a materac szybciej zacznie się odkształcać.

Sprawdź: miękkie materace H1

Twardość materaca H2

Twardość materaca H2 (średnio miękkie) jest przeznaczona dla osób o wadze 40-80 kg (lubiące miękkie powierzchnie). Jest to najczęściej wybierana twardość przez kobiety oraz młodzież. Jest to bardzo dobry kompromis pomiędzy twardymi a miękkimi materacami. Są wykonane z pianek, które gwarantują zanurzenie ciała, jednocześnie zapewniając odpowiednie wsparcie.

Jest to twardość często wybierana dla par, które są szczupłe. Partner lubiący miękkie powierzchnie lub śpiący na boku będzie się dobrze wysypiał.

Sprawdź: materace średnio miękkie H2

Twardość materaca H3

Stopień twardości materaca H3 określa materac średnio twardy. Zalecany dla osób o wadze od 60 do 100 kg (lubiące twardsze powierzchnie). Ta twardość jest najczęściej wybierana w Polsce, również dla dzieci. Jego twardość jest odpowiednia do każdej pozycji snu. Najczęściej występuje z matą kokosową, która zapewnia stabilne podparcie dla kręgosłupa i utrzymanie go. w linii prostej.

Sprawdź: materace średnio twarde H3

Twardość materaca H4

Materace o twardości H4 są zalecane dla osób ważących powyżej 100kg. Wybierane przez osoby preferujące twarde podłoże. Są to najczęściej materace kieszeniowe z warstwą kokosa 2cm lub więcej.

Materace o twardości H4 mogą okazać się zbyt twarde dla osób śpiących na boku.

Sprawdź: materace twarde H4

Jeśli ważysz powyżej 100kg np 120kg i zastanawiasz się jaki materac będzie dla ciebie najlepszy, przeczytaj: materac dla osoby powyżej 100 kg – jaki wybrać?

Twardość materaca H5

Twardość H5 to najwyższy stopień twardości. Dla osób o wadze powyżej 100kg i masywnej budowie ciała. Osoby wybierające tą twardość naprawdę lubią bardzo twarde materace. Materace te mają specjalną utwardzaną konstrukcje oraz 2cm mate kokosową.

Sprawdź: materace bardzo twarde H5

Materiały stosowane do produkcji materaców posiadają określone twardości, jak wspomnieliśmy o tym już wcześniej. Przykładowo, materace wyposażone w piankę termoelastyczną VISCO to materace bardzo miękkie lub też miękkie, natomiast materace z matą kokosową są materacami twardymi.

W sprzedaży możemy znaleźć także materace o różnych twardościach. W takich materacach najczęściej stosuje się różne materiały po każdej stronie, dlatego po odwróceniu materac posiada inną twardość np. jednej strony H2 a z drugiej H3.

Przykładem dwustronnego materaca o różnych twardościach w naszej ofercie jest materac kieszeniowy dwustronny H2/H3.

Warto także wskazać, że obecnie w sprzedaży znaleźć można materace o strefach twardości, które nazywane są także strefami komfortu. W tych materacach wyróżnia się strefy o różnej twardości układane naprzemiennie, które odpowiadają anatomicznej budowie ciała człowieka. W rezultacie materac tego typu jest bardziej komfortowy.

7 stref twardości – strefy komfortu

7 stref twardości

Czym kierować się przy doborze twardości materaca?

Znamy zatem podstawowe informacje związane z twardością materaców dostępnych w sprzedaży. Pozostaje nam zatem odpowiedzieć na pytanie – czym kierować się przy doborze twardości materaca spełniającej nasze indywidualne wymagania?

Jako że odpowiedź na top pytanie nie jest prosta, przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu z trzech stron, a mianowicie wzięliśmy pod uwagę następujące czynniki – wagę użytkownika materaca, pozycję snu oraz indywidualne odczucia podczas snu.

Twardość materaca a pozycja snu

Kolejna kwestia, której chcemy przyjrzeć się bliżej, to pozycja snu, która także ma powiązanie z twardością materaca. W niektórych pozycjach materac za miękki albo za twardy nie będzie gwarantował komfortowego snu.

Dla osób śpiących na brzuchu albo na plecach polecane są materace średnio-twarde albo nawet twarde, ponieważ zbyt miękki materac będzie powodował zapadanie się ciała, a tym samym nadmiernie obciążał mięśnie.

Z kolei osoby wolące sen na boku, na przykład w popularnej pozycji embrionalnej, lepiej będą czuły się na materacach miękkich, które umożliwiają uzyskanie właściwego podparcia w najbardziej zagłębiających się w materacu punktach, czyli na linii barków oraz bioder.

Bardzo dobre efekty można uzyskać także przez wybór materaca o strefach twardości, czyli takiego, który posiada różne twardości dopasowane do budowy ciała człowieka. Wtedy materac jest bardziej miękki w linii barków i bioder, natomiast twardszy w pozostałych partiach.

Twardość materaca a indywidualne odczucia

Przy doborze właściwej twardości materaca musimy także wziąć pod uwagę swoje indywidualne odczucia, czyli to, jak czujemy się przy spaniu na materacu o określonej twardości.

Gdy na obecnym materacu śpi nam się dobrze, wówczas najlepiej zakupić nowy model o tej samej twardości. Gdy jednak nie czujemy się na nim komfortowo, wybierzmy materac bardziej twardy lub miękki. Można zakupić, specjalną nakładę na obecny materac. Taka nakładka utwardzi lub zmiękczy powierzchnię spania. Zapoznaj się z naszymi nakładkami: https://materaceproducenta.pl/produkty/materace/materace-nawierzchniowe/

Może także zdarzyć się, że nie wiemy, jakiej twardości mamy materac. Wtedy powinniśmy wziąć pod uwagę poniższe porady:

Oznaki, że materac jest za miękki:

  • powoduje nadmierne naciąganie mięśni kończące się bólem pleców
  • po wstaniu z łóżka możemy mieć trudności z wyprostowaniem się

Pełna lista objawów spania na zbyt miękkim materacu tutaj: Za miękki materac – co zrobić?

Oznaki, że materac jest za twardy:

  • powoduje nadmierne napięcie mięśniowe wywołujące ból mięśni
  • rano czujemy się „połamani”

Pełna lista objawów spania na za twardym materacu tutaj: Co zrobić gdy materac jest za twardy?

Materac o dwóch twardościach – idealny dla par!

Z doborem odpowiedniego materaca pod względem twardości bardzo często mają trudności pary. Zdarza się, że jedna osoba woli materac nieco twardszy, natomiast druga bardziej miękki. Jak można rozwiązać ten spór?

Aby każdemu spało się równie dobrze, można zastosować dwa rozwiązania, a mianowicie kupić dwa różne materace o innych twardościach albo też kupić materac podwójny, w którym zastosowano materiały o różnych twardościach po każdej stronie.

W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzają się materace o wymiarach 80×200 cm lub 90×200 cm, do których będziemy potrzebowali łóżka o rozmiarze 160×200 cm lub 180×200 cm. Wówczas każda strona ma inny materac odpowiadający jej potrzebom. Aby sen był bardziej komfortowy, pomiędzy materacami można umieścić też specjalny klin niwelujący powstałą szczelinę.

Druga opcja to zakupienie materaca podwójnego. To materac, który składa się z dwóch różnych materiałów, najczęściej pianek, które połączone są ze sobą bokami. Dzięki temu pomiędzy stronami nie ma szczeliny, co przekłada się na wygodniejszy sen.

W naszej ofercie można znaleźć przeznaczony specjalnie dla par model DUO, w którym jedna strona ma inną twardość niż druga:

Materac średnio-twardy – gdy nie wiesz, na co się zdecydować

Jeśli nawet po przeczytaniu naszego artykułu nie wiesz, jaki materac będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, możesz postawić na ten najbardziej popularny, czyli na materac H3.

Materace średnio-twarde cieszą się największym powodzeniem i większość osób czuje się na nich komfortowo.

Co zrobić, gdy materac jest za twardy lub za miękki?

Jeśli Twój materac jest za twardy albo za miękki, można wówczas zastosować dodatkowe toppery, czyli materace nawierzchniowe. Aby nadać materacowi większą twardość, polecamy nakładkę kokosową.

Gdy chcemy, aby spało nam się bardziej miękko, warto wybrać nakładkę z pianki termoelastycznej VISCO.

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak dobrać wygodny materac:
Wygodny materac – co to oznacza i jak go wybrać?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.