spanie z psem lub kotem

Spanie z psem czy z kotem – tak czy nie?


Niektórzy nie wyobrażają sobie spania bez swoich pupili. Dla innych jest to nieakceptowalne. Jakie są główne zalety i wady spania z psem lub kotem? O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy wpuścić pupila do sypialni? Sprawdź teraz!

Gdy w domu mamy psa albo kota, często pojawia się pytanie – czy spać ze swoim pupilem w łóżku, a może nie wpuszczać go wtedy do sypialni? Jeśli także stoisz przed taką decyzją i nie wiesz, na co się zdecydować, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Spanie z psem czy z kotem – tak czy nie?

Czy pupil może spać z nami w łóżku?

Weterynarze oraz behawioryści zajmujący się zwierzętami, czyli specjaliści w zakresie zachowania zwierząt, bardzo często otrzymują od swoich klientów pytanie – czy pupil powinien spać z nimi łóżku?
Odpowiedź na to pytanie to najczęściej – to zależy. Od czego? W szczególności od opiekuna.

Zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań behawioralnych związanych ze wspólnym spaniem z psem albo z kotem. Wobec tego jest to zależne przede wszystkim od właściciela zwierzęcia. Jego oczekiwań.

Nie możemy jednak zapominać o tym, że właściciele psów i kotów, którzy chcą spać razem ze swoimi pupilami, powinni pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Zalety i wady spania z psem lub kotem

Spanie z psem lub z kotem ma zarówno określone zalety, jak i wady. Warto wziąć je pod uwagę wtedy, gdy nie wiemy, czy pozwolić swojemu pupilowi na wskakiwanie z nami do łóżka.

Zalety spania ze zwierzakiem:

  • budowa więzi pomiędzy właścicielem a zwierzęciem – właściciele, którzy śpią ze swoimi pupilami, często lepiej się z nimi „dogadują”
  • większy komfort – dla wielu osób spanie z psem albo z kotem oznacza większy komfort snu, co dotyczy zarówno komfortu psychicznego, jak i fizycznego
  • bezpieczeństwo dla zwierzęcia – wiele zwierząt cierpi, gdy nie może przebywać blisko swojego właściciela, także w nocy, pozwalając mu na wspólny sen, możemy poprawić także jego zadowolenie

Wady spania ze zwierzakiem:

  • ryzyko zabrudzenia pościeli – zwierzę może pobrudzić pościel, gdy jest akurat zabrudzone, pozostawia również po sobie sierść
  • mniej wolnego miejsca do snu – zwierzę może zabrać nam sporo przestrzeni w łóżku, zmniejszając komfort snu gorszy sen dla niektórych osób – osoby z lżejszym snem mogą mieć problemy z częstym budzeniem się w nocy z powodu swojego pupila
  • możliwość powstania chorób odzwierzęcych – mogą być to choroby skóry, choroby pasożytnicze, grzybicze, jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko o można im zapobiegać

Każdy właściciel zwierzęcia powinien pamiętać o tym, że spanie z kotem albo z psem ma zarówno swoje zalety, jak i wady.

O czym warto pamiętać, gdy śpimy z psem lub kotem?

Gdy chcemy zdecydować się na sen ze swoim pupilem, powinniśmy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Wspólne spędzanie czasu w łóżku było dla nas komfortowe oraz bezpieczne. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że zwierzę powinno być zdrowe.

Regularne stosowanie specjalnych preparatów na pasożyty, w tym na pchły, kleszcze, pasożyty wewnętrzne.

Chodzenie na kontrole do weterynarza i szczepienie zwierzęcia. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasz pupil nie będzie zagrożony i dodatkowo będzie dla nas bezpieczny.

Pamiętajmy również o tym, by przed wpuszczeniem zwierzaka do łóżka sprawdzić, czy jest on całkowicie czysty. Ślady błota lub piasek w pościeli nie poprawią naszego komfortu snu.

Właściciele zwierzaków powinni także pamiętać o tym, aby regularnie zmieniać pościel na świeżą. Prać poduszki, kołdrę oraz pokrowiec na materac (Zobacz obszerny artykuł: Jak prać pokrowiec na materac?). Cały materac można także odkurzyć czystą szczotką do odkurzacza. W ten sposób można pozbyć się zabrudzeń oraz sierści. Na co dzień przyda się również rolka lub rękawica do usuwania sierści i innych zanieczyszczeń z pościeli.

Dobry materac do snu ze zwierzakiem

W sprzedaży można znaleźć dzisiaj wiele różnych rodzajów materaców. Co sprawdzi się dla właścicieli zwierzaków, którzy chcą spać z nimi w łóżku?
Przede wszystkim powinniśmy kierować się własnym komfortem. Dobrać taki materac, który będzie zapewniał nam odpowiednie dopasowanie oraz higienę każdego dnia.

Gdy poszukujemy materaca łatwego do utrzymania w czystości, warto postawić na materace piankowe, w całości wykonane z przewiewnych, lekkich pianek o antyalergicznych właściwościach.

Można zdecydować się także na materace antyalergiczne. Na przykład materac piankowy Mojry dostępny w naszym sklepie internetowym. Wykonany jest on w całości z wysokiej jakości pianki wysokoelastycznej HR. Do wyboru mamy dwa pokrowce, które można swobodnie zdjąć z materaca i uprać w pralce.

Co wtedy, gdy nie pozwalamy zwierzęciu na spanie z nami?

Jeżeli jednak nie chcemy, aby zwierzę spało z nami w łóżku, warto pamiętać o tym, aby zapewnić mu komfortowe miejsce do spędzenia nocy. Co wybrać?

Najczęściej decydujemy się wtedy na legowiska, w których zwierzęta mogą wypoczywać. W sklepach zoologicznych można znaleźć szeroką gamę różnych legowisk w wielu wymiarach do wyboru. Możemy dopasować je indywidualnie do gabarytów swojego pupila. Od prostych po bardzo fikuśne. Istnieje sporo wzorów do dyspozycji. Oczywiście, możemy także położyć na podłodze koc albo przygotować legowisko samodzielnie. Dla kota świetnie sprawdza się karton z poduszką.

Legowisko możemy umieścić w sypialni albo w innym pomieszczeniu, gdy nie chcemy wpuszczać pupila do sypialni.

Nauka spania pupila w legowisku będzie wymagała od nas konsekwencji. Jeśli mamy z tym trudności, możemy także skorzystać z pomocy zwierzęcego behawiorysty.

Spanie ze zwierzęciem w łóżku ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy warto spać z kotem lub psem, czy też lepiej z tego zrezygnować. Warto samemu rozważyć, czy wpuścić swojego pupila do łóżka. Jeśli chcemy się na to zdecydować, pamiętajmy jednak o dbaniu o zdrowie zwierzęcia oraz o zasadach higieny!

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.