W trakcie snu odpoczywamy i regenerujemy swój organizm. Gdy śpimy wystarczająco długo, czujemy się lepiej i jesteśmy mniej narażeni na różne schorzenia. Sen nie jest jednak jednolity – składa się z czterech różnych faz, które różnią się od siebie tym, jak działa i wypoczywa wówczas nasz organizm.
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że sen składa się z różnych etapów – to od nich zależy, kiedy śnimy, a kiedy nasz sen jest najtwardszy. Każdy z tych etapów jest jednak równie ważny dla naszego komfortu i przygotowania się do kolejnego dnia.
Na cztery fazy snu składają się dwa różne typy snu. Pierwsze trzy fazy snu to tak zwany sen wolnofalowy, czyli inaczej NREM, natomiast ostatnia faza snu to tak zwana faza REM od angielskiego „rapid eye movement”, czyli szybkie ruchy gałek ocznych. To właśnie faza REM charakteryzuje się marzeniami sennymi – wtedy gałki oczne poruszają się szybko pod powiekami.
Pierwsza faza – zasypianie
Generalnie jest to dość szybko następująca i krótko trwająca faza, która rozpoczyna się przed zapadnięciem w sen. W trakcie tego etapu jesteśmy jeszcze w stanie się obudzić i łatwo powrócić do pełnej sprawności. W pierwszej fazie snu oczy poruszają się pod powiekami, natomiast aktywność mięśniowa spada – rozluźniamy się, zaczyna ogarniać nas przyjemna ciężkość i senność.
Druga faza – sen płytki
Sen płytki jest już dłuższy od fazy pierwszej, czyli zasypiania. W trakcie tej fazy ustaje ruch gałek ocznych, a organizm przestawia się na inny tryb działania – dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, spowolnienia akcji serca, spadku temperatury ciała. Ta faza przygotowuje do przejścia w następną, czyli w sen głęboki.
Trzecia faza – sen głęboki
To faza, która składa się z następujących po sobie dwóch „mini faz” – nazywane są one razem fazą delta, ale druga z tych faz jest głębsza od pierwszej i w związku z tym wtedy najtrudniej jest nas dobudzić. To właśnie wtedy mówimy o twardym śnie. Gdyby ktoś obudził nas w tej właśnie fazie snu, wówczas czulibyśmy dezorientację. W trakcie snu głębokiego krew kierowana jest w większym stopniu do mięśni i pomaga w ich regeneracji.
Czwarta faza – REM
Ostatni etap snu określany jest jako REM. To właśnie w tej fazie aktywność mózgu jest najwyższa, co skutkuje powstawaniem marzeń sennych. Właśnie dlatego tak dobrze pamiętamy nasze sny tuż po przebudzeniu, ponieważ śniliśmy przed chwilą. W tej fazie nasze mięśnie oraz układy ciała pozostają najbardziej rozluźnione, a ciało jest nieruchome. Mózg konsoliduje wtedy informacje zebrane w ciągu dnia, gromadzi neuroprzekaźniki takie jak dopamina i serotonina, które wpływają na nasz nastrój.
Cykle faz snu
Wszystkie powyższe cztery fazy snu przebiegają w cyklach co noc. Najczęściej jeden cykl trwa około 90 minut od momentu zaśnięcia i powtarza się od czterech do sześciu razy na noc, co zależne jest od długości snu oraz od tego, jaka jest nasza higiena snu. Gdy budzimy się w nocy, wtedy cykl zostaje przerwany i rozpoczyna się od nowa, co może również skutkować gorszym samopoczuciem, gdy nie będziemy wystarczająco długo w fazie snu głębokiego, który jest najbardziej regenerujący dla organizmu.
Jak spać twardo i dobrze?
Gdy rano budzimy się w niezbyt dobrym humorze, mamy trudności ze wstaniem, jest to spowodowane najczęściej obudzeniem się właśnie w fazie snu głębokiego. Idealnie jest gdy budzimy się w fazie REM, gdy nasz organizm jest już wypoczęty, zregenerowany i gotowy do wyzwań.
Jak wobec tego możemy poprawić jakość swojego snu głębokiego?
Przede wszystkim ważna jest odpowiednia higiena snu, o której pisaliśmy już na naszym blogu internetowym. Musimy pamiętać o tym, aby kłaść się spać oraz wstawać o tych samych godzinach, aby sprawić, że nasz wewnętrzny zegar będzie działał punktualnie. Powinniśmy unikać jedzenia obfitych posiłków późnym wieczorem, zrezygnować z alkoholu, nikotyny, które też zakłócają sen głęboki. Sypialnia powinna być odpowiednio ciemna oraz cicha. Nie bez znaczenia jest też sam komfortowy materac – gdy będziemy spali na niewygodnym podłożu, nasz sen także będzie zaburzony.
Jeżeli masz stosunkowo nowy materac, ale nie jest on odpowiednio wygodny lub śpisz np. na wersalce – warto zastanowić się nad dokupieniem tzw. topera, czyli jednej warstwy materaca. W zależności od tego czy chcemy aby powierzchnia, na której śpimy była bardziej miękka zobacz: Co zrobić gdy materac jest za twardy? Szybka odpowiedź.
Jeśli chcemy aby powierzchnia materaca była bardziej twarda zobacz: Za miękki materac – co zrobić? – szybka odpowiedź
Jeżeli możesz sobie pozwolić na zakup nowego materaca – zdecydowanie polecam materac multipocket dwustronny – z podwójnym kokosem i grubą warstwą lateksu – jest bardzo wygodny i znacznie poprawia jakość snu, świetnie sprawdza się też dla par również o znacznej różnicy w wadze.
Materace z lateksem są jednak jednocześnie dość drogie, jeżeli nie możemy sobie pozwolić na taki wydatek – warto zastanowić się nad modelem z pianką wysokoelastyczną. Tutaj mamy 2 fajne materace kieszeniowe. Jeden średnio-miękki H2, drugi średnio-twardy H3:
-
Produkt w promocjiMaterac Kieszeniowy wysokoelastyczna pianka HR H3 Odyseusz629.00zł – 1,749.00zł
-
Produkt w promocjiMaterac kieszeniowy wysokoelastyczna pianka HR H2 Penelopa629.00zł – 1,589.00zł
Zachęcam do kontaktu telefonicznego 795 066 710 lub mailowego kontakt@materaceproducenta.pl – postaramy się pomóc wybrać najlepsze rozwiązanie.
Może zaciekawią Cię również artykuły:
W jaki sposób dbasz o swój zdrowy sen?