materac pleśnieje

Dlaczego materac pleśnieje?

Łóżko najczęściej kojarzymy jako jedno z najbezpieczniejszych miejsc w domu. Jednak w rzeczywistości kumulują się w nim różnorodne drobnoustroje, które nie są obojętne dla zdrowia. Bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, pasożyty i roztocza to główne zagrożenia – jakich materaców dotyczą najczęściej i jak się przed nimi chronić?

Nic tak nie poprawia humoru jak możliwość powylegiwania się w łóżku, w pachnącej i świeżej pościeli, która niedawno została zmieniona na nową. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że równie wygodnie jak nam w łóżku jest różnym drobnoustrojom.

Łóżko to ciepłe środowisko, gdzie pojawia się także wilgoć z naszego potu, a ponadto skóra, która jest pożywieniem dla roztoczy. Różne inne biologiczne ślady także są gruntem dla groźnych bakterii. Jeżeli nie zmieniamy pościeli zbyt często, śpimy na starych poduszkach, z niepraną kołdrą i na wiekowym materacu, wtedy ryzyko, że razem z nami przebywają też miliony innych nieproszonych gości, jest bardzo wysokie.

Rozepnij pokrowiec i sprawdź co dzieje się w środku od dolnej części materaca. Widok może Cię zszokować!

materac pleśń

Gdy pleśń pojawi się na materacu nie można zwlekać. Trzeba wymienić go na nowy. Wygodny materac wcale nie musi być drogi – sprawdź artykuł: https://materaceproducenta.pl/poradnik/tanie-materace-jak-znalezc-najlepszy-materac-w-niskiej-cenie/

Co jeszcze znajdziesz w artykule?

Jakie materace są najbardziej narażone na pleśnienie?

Pleśnie przede wszystkim rozwijają się w materacach starych, które dawno nie były wymieniane na nowe. Gdy śpisz na łóżku rozkładanym czy też na materacu mającym kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, w takim przypadku możesz mieć pewność, że nie jest on higieniczny.

Na nadmierne zawilgocenie prowadzące do pleśnienia narażone są głównie materace sprężynowe, przede wszystkim materace bonellowe, które w środku mają wolne przestrzenie. Gromadzący się w nich kurz, naskórek, ponadto wilgoć sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Pamiętajmy też o tym, że dużo zależy od pokrowca materaca. Jeżeli nie jest on przewiewny, wtedy ryzyko pojawienia się pleśni jest większe.

W sieci możemy też znaleźć dużo informacji na temat pleśnienia materaców gryczanych, które często stosowane są do łóżeczek dziecięcych.

Na rozwój pleśni duży wpływ ma atmosfera panująca w sypialni. Gdy pomieszczenie nie ma sprawnej wentylacji i nie jest regularnie wietrzone, jest w nim dość chłodno, może dojść do nadmiernego nagromadzenia wilgotnego powietrza sprzyjającego pleśniom. Także problemem są pleśnie na ścianach, na przykład w starszych budynkach czy tych nowych, które nie zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Wtedy pleśń może przejść na łóżko oraz na materac.

Postaw na antyalergiczne materace

Jeżeli chcesz uniknąć problemu pleśni na materacu, przede wszystkim postaw na odpowiedni model. Najlepszy będzie materac antyalergiczny zapewniający wysoki poziom higieny. Dla alergików rekomendowane są materace piankowe, na przykład z pianki wysokoelastycznej HR, pianki termoelastycznej VISCO, a najlepsze to materace lateksowe, ponieważ lateks zapewnia naturalną odporność na grzyby, pleśnie i inne drobnoustroje. Spotkamy też w sprzedaży pianki produkowane z dodatkiem środków przeciw drobnoustrojom.

Materace piankowe ze względu na swoją strukturę dobrze przepuszczają powietrze oraz wilgoć – gdy ją wchłoną, szybko ją oddają, dlatego w środku nie ma sprzyjających warunków do rozwoju drobnoustrojów. W związku z tym zapewniają one właściwy poziom higieny dla osób z alergiami i dla tych, którym zależy na komforcie snu.

Oczywiście, sam materac piankowy zminimalizuje ryzyko powstawania pleśni i rozwoju innych drobnoustrojów, ale powinniśmy pamiętać również o kilku kluczowych poradach, aby móc spać bezpiecznie.

Jak zapobiegać pleśniom i innym przykrym niespodziankom?

  • nie kładź materaca na płaskiej nawierzchni, ponieważ nie będzie on miał zapewnionej właściwej wentylacji – materac zawsze powinien znajdować się na stelażu zapewniającym przewiewność
  • odsuń materac od ścian – materac nie powinien być umieszczony bezpośrednio przy ścianie, co przeciwdziała jego właściwej wentylacji
  • regularnie wietrz sypialnię – dzięki temu zapobiegamy kumulowaniu się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu, która sprzyja rozwojowi pleśni
  • zmniejsz wilgotność sypialni – jeżeli pomimo wietrzenia sypialni nadal jest wilgotna, pomyśl o kupnie specjalnych osuszaczy
  • pierz regularnie pościel, kołdrę, poduszki oraz pokrowiec materaca – zaleca się pranie w temperaturze co najmniej 60 stopni, aby wyeliminować drobnoustroje
  • odkurzaj materac – dzięki temu zbierzesz drobinki, które mogą być pożywką dla drobnoustrojów
  • usuń źródła pleśni w domu – jeżeli w domu jest pleśń, na przykład rozwija się na ścianie, usuń ją profesjonalnymi środkami

Pamiętaj o tym, że jeżeli materac już spleśniał, jedynym ratunkiem dla niego będzie profesjonalne czyszczenie w firmie, która świadczy tego rodzaju usługi. Warto jednak dobrze zastanowić się nad nowym materacem. Szczególnie polecamy bardzo wygodny model Porto Alegre z grubą warstwą pianki lateksowej i podwójnym kokosem.

Materac kieszeniowy z kokosem i lateksem 4cm

Kieszeniowy materac Porto Alegre z podwójnym kokosem został wzbogacony grubą warstwą pianki lateksowej (4cm). Materac wykończony jest z użyciem pokrowca antyalergicznego.
Bardzo wygodny model. Szczególnie polecany dla par również o dużej różnicy w wadze, osób z drobnymi problemami z kręgosłupem, oraz osób o wyższej wadze ciała (powyżej 80 kg) ceniących wysoki komfort snu.

Zobacz materac

Szerszy opis tego jak dbać o materac znajdziesz tutaj: https://materaceproducenta.pl/poradnik/jak-czyscic-materac/

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.