dobry i tani materac

Tanie materace – jak znaleźć najlepszy materac w niskiej cenie?

Za komfortowy materac wcale nie trzeba płacić fortuny. W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę różnych modeli materaców wyróżniających się niskimi cenami i solidnymi konstrukcjami. Jak zatem znaleźć dobry materac bez przepłacania? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Często można spotkać się ze zdaniem, że jeśli coś jest tanie, to nie powinniśmy oczekiwać po tym zbyt wysokiej jakości. Z kolei wysoka cena oznacza, że produkt jest godny polecenia. W rzeczywistości sprawa nie jest tak prosta, ponieważ możemy trafić na buble kosztujące fortunę i na solidne produkty w naprawdę okazyjnych cenach. Jak ma się to do rynku materaców?

Warto już na początku zwrócić uwagę, na materace w niskiej cenie i słabej jakości, które można spotkać w Internecie. Jeżeli materac jest wyjątkowo tani – powinna nam się zapalić czerwona lampka – warto wtedy przejrzeć podobne modele (patrzmy tutaj na warstwy materaca) w kilku sklepach. Jeżeli cena jest rażąco niższa – odradzam taki zakup.
Tutaj materiał na YT, na który natrafiłam jakiś czas temu – świetnie obrazuje co mam na myśli.
https://www.youtube.com/watch?v=j2tsDCjzsHo&t=11s

Generalnie, w przypadku materaców wyższa cena oznacza lepszą jakość, co wynika z kosztów zastosowanych materiałów. Lateks, pianka termoelastyczna typu VISCO to materiały drogie same w sobie, co przekłada się również na wyższą cenę wykonanych z nich materaców. Nie musimy jednak wydawać na komfortowy materac ostatnich oszczędności, ponieważ możemy znaleźć też modele, które łączą w sobie wygodę i niską cenę.

Warto podkreślić, że lepiej kupić tańszy materac i zmienić go po 3-4 latach niż inwestować duże pieniądze i zakładać użytkowanie przez 10 lat.

Tanie materace – świetnie sprawdzą się materace kieszeniowe pocket. Formatka 272 szt./m2 są wystarczające. Fajnie jeśli materac ma dodatkową warstwę pianki HR, lateksowej lub VISCO nie musi to być jednak gruba warstwa – 2-3cm wystarczą. A dla osób lubiących twarde nawierzchnie dodatkowa warstwa z kokosem. Idealnie jeśli materac jest obustronny – ułatwia to utrzymanie go w higienie i dobrej kondycji.

materac dwustronny kieszeniowy

Materac kieszeniowy dwustronny H2/H3 Morfeusz

Najczęściej kupowany materac w naszym sklepie.
Materac w bardzo dobrej cenie.

Z jednej strony miękki H2, z drugiej średnio twardy H3

Dobór materaca to indywidualna sprawa

tani materac, stopy całej rodziny

Każdy z nas ma nieco inne oczekiwania w stosunku do materaca. Niektórzy poszukują modeli wyróżniających się określoną twardością, innym zależy także na tym, aby zastosowano w nim materiały antyalergiczne. Dla niektórych osób kluczowa jest cena mieszcząca się w wyznaczonym limicie. Wobec tego nie ma jednego, perfekcyjnego materaca dla każdego. 

Najważniejsze jest zatem poznanie różnych propozycji producentów – skupmy się tutaj na tych, które można zaliczyć do kategorii „dobre i tanie materace”. Na co dokładnie powinniśmy zwrócić wtedy uwagę? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi sugestiami!

Materace wysokoelastyczne – komfort

To jeden z najlepszych zakupów dla osób poszukujących materaca ekonomicznego, ale jednocześnie gwarantującego wysoką jakość snu każdej nocy.

Materace z pianką wysokoelastyczną są wciaż niedoceniane na naszym rynku, a są naprawę wygodne i w przystępnej cenie. Pianki mają różną twardość – np. średnio miękki H2 lub średnio twardy H3. Fajne są też połączenia obu twardości w podwójnych materacach dla par typu DUO.

Materace wysokoelastyczne wykonane są z pianki wysokoelastycznej, która określana jest również pianką HR. To pianka poliuretanowa, która ma jednak znacznie lepsze właściwości niż popularne pianki poliuretanowe, tak zwane obiciowe, które stosowane są w najtańszych materacach w sprzedaży.

Przede wszystkim pianki wysokoelastyczne są o około 40% bardziej wytrzymałe i trwałe od pianek zwykłych, dlatego wykonane z nich materace są w stanie posłużyć na znacznie dłuższy czas. Oprócz tego charakteryzują się również inną strukturą komórek, co przekłada się na ich lepszą elastyczność – stąd też ich nazwa. Bardziej elastyczna pianka lepiej dopasowuje się do krzywizn ciała, dając komfortowe podparcie na całej jego długości. Wobec tego na materacach wysokoelastycznych będzie nam się spało zdecydowanie wygodniej niż na tych najtańszych z pianek PUR.

Najczęściej materace wysokoelastyczne można kupić w wersji średnio-twardej, czyli uniwersalnej, która pasuje większości użytkowników.

Warto przy tym zaznaczyć, że materace wysokoelastyczne można kupić w dwóch wariantach rdzenia – z pianki albo ze sprężyn kieszeniowych. Ceny tych modeli są podobne, dlatego można wybrać ten zapewniający większy komfort. 

Dla osób z alergiami zdecydowanie lepszym wyborem będą materace w całości wykonane z pianki – są bardziej przewiewne i higieniczne. Materace piankowe mogą być też używane na stelażach regulowanych, co nie jest możliwe w przypadku modeli ze sprężynami.

Z kolei materace ze sprężynami kieszeniowymi są trwalsze i można kupić je również w wersji ze sprężynami strefowymi – różniącymi się twardością. Dzięki temu zapewniają lepsze podparcie dla ciała na całej jego długości.

Materace z matą kokosową – twardość

Druga propozycja dla osób poszukujących tanich materaców do modele z matą kokosową. Najczęściej są to materace o rdzeniu piankowym, ale możemy też zdecydować się na te z rdzeniem ze sprężyn. 

Materace kokosowe to najlepszy wybór dla osób, które preferują twardsze podłoże. Do produkcji maty kokosowej stosuje się włókna ze skorupy kokosa mieszane z lateksem, który nadaje całości elastyczności. Dzięki temu warstwa kokosowa nie łamie się i nie kruszy.

Pod względem swoich właściwości materace z kokosem nie tylko wyróżniają się swoją wyższą twardością, ale również wysokim poziomem higieniczności oraz trwałością.

Włókna kokosowe ze względu na zawarte w nich naturalne sole mineralne zapobiegają nadmiernemu rozwojowi drobnoustrojów. Są także przewiewne, czyli wspierają prawidłową cyrkulację powietrza, a także dobrze wchłaniają i oddają wilgoć. Właśnie dlatego spanie na materacu kokosowym jest higieniczne i modele tego rodzaju polecane są również dla osób z alergiami.

Materace lateksowe – wygoda

Jeśli nie możemy zdecydować się na zakupienie materaca wysokiej klasy, na przykład wykonanego w całości z pianki lateksowej, możemy zdecydować się na model warstwowy, w którym zamiast całego bloku tego materiału mamy do czynienia tylko z jego kilkucentymetrową warstwą.

Lateks jest uznawany za jeden z najlepszych materiałów do produkcji materaców. Jest bardzo wytrzymały i trwały, ponieważ wykonane z niego materace są w stanie posłużyć przez nawet 10 lat. Wyróżnia się również bardzo dobrą elastycznością punktową, dlatego idealnie dopasowuje się do ciała na całej jego długości – w ten sposób komfort snu na materacach lateksowych jest nieporównywalny z innymi typami materaców. Ponadto materace z warstwą lateksu mają antyalergiczne właściwości – są przewiewne, zapobiegają rozwojowi roztoczy, dobrze oddają wilgoć. Mogą być bezpiecznie używane przez osoby z alergiami.

Najlepszym wyborem są materace lateksowe wykonane w całości z bloku lateksu. Niestety, ceny tego rodzaju modeli to nawet kilka tysięcy złotych. Tańszym rozwiązaniem jest materac piankowy lub sprężynowy o warstwie lateksu na wierzchu. Wtedy zapewnia on wysoki komfort, a przy tym nie jest bardzo drogi. Im grubsza warstwa, tym materac będzie wygodniejszy.

Materace nawierzchniowe – dobrany do łóżka

Osoby, które chcą zadbać o swój komfort snu, ale jednocześnie nie chcą przepłacać, mogą również zdecydować się na materace nawierzchniowe. To cienkie materace najczęściej składające się z jednej warstwy materiału, które układane są na obecnie używanym materacu albo na innej nawierzchni, na przykład na wersalce. 

Materace nawierzchniowe, inaczej toppery, kosztują mniej niż standardowe materace. Są rekomendowane przede wszystkim w celu natychmiastowego podniesienia komfortu snu na materacu, który nie spełnia już oczekiwań użytkownika, na przykład jest nieco podniszczony, okazał się za miękki albo za twardy.

Do wyboru mamy szeroką gamę materaców, między innymi możemy zdecydować się na model wykonany z pianki wysokoelastycznej, pianki termoelastycznej typu VISCO, pianki lateksowej czy maty kokosowej.

Najmniej zapłacimy za nawierzchniowy materac wysokoelastyczny – właściwości pianki wysokoelastycznej opisaliśmy już powyżej. To dobry wybór, gdy zależy nam na większym komforcie snu.

Niewiele zapłacimy też za materac nawierzchniowy z warstwą kokosa – sprawdzi się wtedy, gdy zależy nam na utwardzeniu nawierzchni materaca, na którym obecnie śpimy.

Więcej będą z kolei kosztowały nas toppery z pianki VISCO. Pianka VISCO jest znana ze swoich termoelastycznych właściwości, czyli dopasowuje się do krzywizn ciała nie tylko pod wpływem nacisku, ale i ciepła. Jest to pianka miękka, o wysokiej elastyczności, która doskonale sprawdzi się u osób z bolącymi plecami, którym zależy na tym, aby nawierzchnia do spadania była zmiękczona.

Do dyspozycji mamy też toppery z pianki lateksowej, która była także opisana powyżej.

Zatem komfortowy sen wcale nie musi kosztować nas bardzo dużo. Powyższe rodzaje materaców możemy zakupić w cenie już poniżej 1 000 złotych, a niekiedy nawet już za 500 złotych. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów zapewniają jednocześnie bardzo wysoki komfort, a przy tym nie wymagają sporej inwestycji pieniężnej!

Jak więc wybrać najlepszy materac? Tak aby był niedrogi.

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, jakie materace są dostępne na rynku.

Lepiej czasem kupić tańszy materac i zmienić go po 3-4 latach niż inwestować duże pieniądze i zakładać użytkowanie przez 10 lat. Przemyślmy jednak dwa razy zanim kupimy taki w najniższej cenie z nieznanego źródła.

Warto wybrać materac taki, który będzie nam odpowiadał w 100%. Należy brać pod uwagę swoje preferencje i potrzeby tj. problemy z kręgosłupem, czy jesteśmy alergikami, jaką mamy wagę, czy mamy już materac i potrzebujemy tylko toppera.

I chyba najważniejsze: każdy sklep z materacami ma infolinie. Jeśli mamy problem z wyborem, napiszmy lub zadzwońmy. Kompetentna osoba z wiedzą pomoże, a Ty będziesz miał informację zwrotną czy warto zakupić produkt w danym sklepie.

Idealnie dobrany materac zapewni zdrowy sen i więcej energii każdego poranka.

Sprawdź jeszcze: Jak dobrać twardość materaca?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.