materac-twardość sprawdzana dłonią

Co zrobić, gdy materac jest za twardy lub za miękki?

Zbyt twardy lub zbyt miękki materac może dać w kość, jeśli nie śpi ci się na nim wygodnie. Sprawdź razem z nami, co można zrobić, aby sen znów był komfortowy!

Szybka odpowiedź:
Za twardy materac lub wersalka – rozwiązaniem będzie materac nawierzchniowy – TALEJA.
Zbyt miękki materac – utwardzająca mata kokosowa przybywa z pomocą – IASO.

Twardość materaca jest zależna od zastosowanych materiałów, ale też musimy pamiętać o tym, że jest ona odbierana dość indywidualnie. Dla różnych osób ten sam materac może być zbyt miękki albo z kolei za twardy.

Twardość materaca a waga ciała

Na nasze postrzeganie twardości materaca ma wpływ głównie nasza waga. Osoby lżejsze będą czuły się mniej komfortowo z reguły już na materacach średnio-twardych, z kolei te cięższe będą uznawały średnio-twarde za zbyt miękkie.

Materac jest zbyt twardy, gdy:

 • mamy problemy z drętwieniem kończyn, co jest wynikiem zbyt dużego ucisku na ciało, szczególnie w wystających punktach kostnych, na przykład na barkach, biodrach, kostkach
 • po przebudzeniu się mamy problemy ze zgięciem się, ponieważ kręgosłup jest zbyt sztywny, a mięśnie za bardzo napięte
 • czujemy się „połamani” po wstaniu z łóżka, budzimy się już zmęczeni, dlatego nasz komfort w ciągu dnia jest również obniżony

Zatem, jeśli masz za twardy lub za miękki materac, który początkowo wydawał się dobry, ale po czasie okazał się zbyt twardy lub miękki, masz zasadniczo dwa rozwiązania: 

 1. Pierwszym z nich jest dokupienie nakładki, czyli materaca nawierzchniowego, który możesz położyć na obecny materac jako dodatkową warstwę. Tutaj w przypadku zbyt twardego materaca warto rozważyć  nakładkę z pianki termoelastycznej, miękką i dostosowującą się do ciała TALEJA lub toper z pianki lateksowejlateksowy LETO.

  Natomiast jeżeli Twój materac jest zbyt miękki – idealny będzie toper z lateksowaną matą kokosową. Nasza IASO  – to toper z samej maty kokosowej (bardzo twardy), ARLES – mata kokosowa + dodatkowe 2 cm pianki termoelastycznej dla zwiększenia wygody spania.

 2. Drugim sposobem jest kupno nowego materaca. Osobiście najbardziej polecam modele z warstwą pianki lateksowej:
  Dla osób o mniejszej wadze (tak do 80 kg) i dzieci – EROS, a dla osób o większej wadze, a także par o znacznej różnicy w wadze ciała świetnie sprawdzi się – Porto Alegre.
  Dodam tylko, że w naszym sklepiej internetowym masz 30 dniowy okres domowego testowania. W tym czasie jeśli zwyczajnie materac nie będzie Ci odpowiadał (okaże sie zbyt twardy lub zbyt miękki) możesz go bezkosztowo wymienić lub zwrócić. Więcej informacji znajdziesz pod linkiem – domowe testowanie.

Materac nawierzchniowy TALEJA kupiłam dla moich rodziców, bo narzekali, że ich łóżko jest za twarde. Ta mata bardzo przypadła im do gustu i mówią, że śpi im się lepiej. Sama myślę o kupieniu jej do swojego łóżka.

Marzena Bydgoszcz

Materac nawierzchniowy – szybkie i tanie rozwiązanie

Jeszcze raz podkreślę, że materac nawierzchniowy jest bardzo dobrym wyborem, jeśli mamy problem ze zbyt twardym lub zbyt miękkim materacem. Jeśli wydaliśmy już dużo pieniędzy na materac i nie możemy pozwolić sobie na jeszcze jeden duży wydatek, materac nawierzchniowy będzie dobrym zakupem. Będzie on kosztował nas od około 200 do 1 000 złotych w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy. Materace nawierzchniowe dostępne są we wszystkich rozmiarach – od małych mających 80×200 centymetrów aż do dużych mających po 200×200 centymetrów.

Gdy zależy nam na zmiękczeniu posiadanego obecnie materaca, najlepiej zakupić materac nawierzchniowy piankowy – wykonany z pianki termoelastycznej, lateksowej albo pianki wysokoelastycznej (Według mnie najbardziej komfortowe są te wykonane z pianki lateksowej lub termoelastycznej). Są to pianki dobrze dopasowujące się do ciała i zapewniające wysoki komfort. Pianka ma najczęściej grubość od 2 do 6 centymetrów i zabezpieczona jest zdejmowanym pokrowcem.

A może nowy materac?

Jeśli poszukujemy nowego materaca, który będzie miękki, poszukujmy modeli z wymienionymi powyżej materiałami – pianką termoelastyczną, pianką lateksową albo pianką wysokoelastyczną. Miękkie materace oznaczane są symbolami H1 i H2.
Jeżeli szukamy twardego materaca – warto rozważyć modele z warstwą z maty kokosowej. Twarde materace oznaczone są symbolami H3 i H4.

Pamiętajmy o tym, że na odczucie twardości poza naszymi preferencjami ma również wpływ waga i budowa naszego ciała.

Jeśli nie wiemy, na jaki materac się zdecydować, możemy zakupić model dwustronny, który z każdej strony będzie miał inną twardość. Możemy wtedy przetestować każdą stronę po kilka dni i wtedy zdecydować, która strona będzie dla nas najlepsza. Warto zapoznać się tutaj z MORFEUSZEM – to właśnie dwustronny model – z jednej strony utwardzony dodatkową warstwą kokosu.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.