za twardy materac objawy

Co zrobić gdy materac jest za twardy? Szybka odpowiedź.

Jeśli materac jest za twardy użyj materac nawierzchniowy z termoelastycznej pianki VISCO o twardości H1 (miękki). Jest to topper o właściwościach ortopedycznych i rehabilitacyjnych o wysokości 4cm + pokrowiec. Ryflowana struktura zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i dodatkowy komfort podczas snu. Certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100.

Zbyt twardy materac może dać w kość, jeśli nie śpi ci się na nim wygodnie. Sprawdź razem z nami, co można zrobić, aby sen znów był komfortowy!

Objawy spania na zbyt twardym materacu:

za twardy materac objawy ból pleców
  • mamy problemy z drętwieniem kończyn, co jest wynikiem zbyt dużego ucisku na ciało, szczególnie w wystających punktach kostnych, na przykład na barkach, biodrach, kostkach.
  • bolą nas plecy, szczególnie w dolnym odcinku. Zbyt twardy materac powoduje nadmierne napięcie mięśni pleców.
  • po przebudzeniu się mamy problemy ze zgięciem się, ponieważ kręgosłup jest zbyt sztywny, a mięśnie za bardzo napięte.
  • czujemy się „połamani” po wstaniu z łóżka, budzimy się już zmęczeni, dlatego nasz komfort w ciągu dnia jest również obniżony.
  • ciągłym przekręcaniem się w nocy z boku na bok przez co ciężko nam wejść w głębokie fazy snu. A w rezultacie prowadzić do problemów z zasypianiem.
  • zwiększony poziom stresu i napięcia, ponieważ organizm nie jest w stanie się zrelaksować i zregenerować podczas snu.

Zobacz jak wygląda Twój kręgosłupa gdy śpisz na zbyt twardym materacu

za twardy materac pozycje ciała

Zobacz jak wygląda Twój kręgosłupa gdy śpisz na materacu o odpowiedniej twardości

materac dobrze dobrana twardość

Dlaczego materac może być za twardy?

za twardy materac ręka

Twardość materaca jest zależna od zastosowanych materiałów. Materace wykonane z niektórych rodzajów pianek mogą być twardsze niż te z zastosowaniem sprężyn. Dodatkowo, gęstość i rodzaj pianki (np. wysokoelastyczna vs termoelastyczna) mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie twardości. Materac lateksowy o twardości H2 jest inny w odczuciu niż materac z pianki VISCO o twardości H2.

Twardość materaca jest również postrzegana inaczej w zależności od wagi osoby. Lżejsze osoby mogą nie „zapadać się” wystarczająco głęboko w materac, co sprawia, że materac wydaje się twardszy. W przeciwieństwie, cięższe osoby mogą odczuwać większą miękkość tego samego materaca.

Musimy pamiętać o tym, że twardość jest odbierana dość indywidualnie. Dla różnych osób ten sam materac może być zbyt miękki albo z kolei za twardy.

I wreszcie, jeśli twój poprzedni materac był bardzo miękki, każdy nowy, nawet o średniej twardości, może ci się wydawać jak deska. To kwestia przyzwyczajenia.

Zatem, jeśli masz za twardy materac, który początkowo wydawał się dobry, ale po czasie okazał się zbyt twardy, masz zasadniczo dwa rozwiązania

Rozwiązania dla zbyt twardego materaca

1. Materac nawierzchniowy – szybkie i tanie rozwiązanie

Materac nawierzchniowy jest bardzo dobrym wyborem, jeśli mamy problem ze zbyt twardym materacem. Jeśli wydaliśmy już dużo pieniędzy na materac i nie możemy pozwolić sobie na jeszcze jeden duży wydatek, materac nawierzchniowy będzie dobrym zakupem. Będzie on kosztował nas od około 200 do 1 000 złotych w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy. Materace nawierzchniowe dostępne są we wszystkich rozmiarach – od małych mających 80×200 centymetrów aż do dużych mających po 200×200 centymetrów.

Gdy zależy nam na zmiękczeniu posiadanego obecnie materaca, najlepiej zakupić materac nawierzchniowy piankowy – wykonany z pianki termoelastycznej, lateksowej albo pianki wysokoelastycznej (Według mnie najbardziej komfortowe są te wykonane z pianki lateksowej lub termoelastycznej). Są to pianki dobrze dopasowujące się do ciała i zapewniające wysoki komfort. Pianka ma najczęściej grubość od 2 do 6 centymetrów i zabezpieczona jest zdejmowanym pokrowcem.

Dokupienie nakładki, czyli materaca nawierzchniowego, który możesz położyć na obecny materac jako dodatkową warstwę. Tutaj w przypadku zbyt twardego materaca warto rozważyć nakładkę z pianki termoelastycznej, miękką i dostosowującą się do ciała lub topper z pianki lateksowej.

Materac nawierzchniowy kupiłam dla moich rodziców, bo narzekali, że ich łóżko jest za twarde. Ta mata bardzo przypadła im do gustu i mówią, że śpi im się lepiej. Sama myślę o kupieniu jej do swojego łóżka.

Marzena Bydgoszcz

Materac jest cudownie miękki , super wygodny. Nareszcie mogę porządnie się wyspać. Dziękuję I pozdrawiam cieplutko.

Janina

2. Nowy materac o odpowiedniej twardości

Twój materac jest zbyt twardy? Pewnie był źle dobrany do twojej wagi lub wykonany z nieodpowiednich materiałów. Jeśli poszukujemy nowego materaca, który będzie miękki, poszukujmy modeli z wymienionymi powyżej materiałami – pianką termoelastyczną, pianką lateksową albo pianką wysokoelastyczną. Miękkie materace oznaczane są symbolami H1 i H2.

Twardość materaca a waga ciała

Na nasze postrzeganie twardości materaca ma wpływ głównie nasza waga. Osoby lżejsze będą czuły się mniej komfortowo z reguły już na materacach średnio-twardych, z kolei te cięższe będą uznawały średnio-twarde za zbyt miękkie.

materace miękkie (H1)waga do 60 kg (lubiące miękkie powierzchnie)
materace średnio-miękkie (H2)waga 40-80 kg (lubiące miękkie powierzchnie)
materace średnio-twarde (H3)waga 60-100 kg (lubiące twardsze powierzchnie)
materace twarde (H4)waga powyżej 100 kg
materace bardzo twarde (H5)waga powyżej 100kg i masywnej budowie (lubiące twarde powierzchnie)


Pamiętajmy o tym, że na odczucie twardości poza naszymi preferencjami ma również wpływ waga, budowa naszego ciała, pozycja snu oraz indywidualne preferencje. Kompletny poradnik na ten temat: Jak dobrać twardość materaca? Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4, H5.

Jeśli nie wiemy, na jaki materac się zdecydować, możemy zakupić model dwustronny, który z każdej strony będzie miał inną twardość. Możemy wtedy przetestować każdą stronę po kilka dni i wtedy zdecydować, która strona będzie dla nas najlepsza. Połączenie twardości H2 (średnio-miękki) i H3 (średnio-twardy) spełnia oczekiwania większości osób.

Nasze dwie najlepsze propozycje materacy dwustronnych a tych parametrach to: MultiPocket z pianką wysokoelastyczną HR (FreshElastic) oraz warstwą kokosa lub materac kieszeniowy z pianką lateksową i kokosem:


Dodam tylko, że w naszym sklepie internetowym masz 30 dniowy okres domowego testowani. W tym czasie jeśli zwyczajnie materac nie będzie Ci odpowiadał (okaże się zbyt twardy) możesz go bez kosztowo wymienić. Więcej informacji znajdziesz pod linkiem – domowe testowanie.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.