jak dobrać stelaż do materaca

Jaki stelaż pod materac kieszeniowy, a jaki pod materac piankowy?

Aby na łóżku spało się wygodnie, poza odpowiednio dobranym materacem bardzo ważne jest dopasowanie do niego stelaża. Stelaż często dołączany jest już do łóżka, ale warto wskazać, że nie zawsze będzie on pasować do każdego typu materaca. Zatem, jaki stelaż wybrać do materaca kieszeniowego, a jaki do piankowego?

Stelaż pod materac jest bardzo ważnym elementem łóżka. To konstrukcja, która umieszczana jest na ramie łóżka i umożliwia ustawienie na niej materaca. Zapewnia on właściwy poziom amortyzacji i wspiera komfort, dlatego jego odpowiedni dobór ma tak duże znaczenie.

Stelaże najczęściej produkowane są z drewnianych listewek. Te najtańsze mają po prostu postać zwykłych deseczek, natomiast te droższe są już bardziej zaawansowane konstrukcyjnie – wyposażone są w specjalne podpory oraz odpowiednio dobrane deseczki dla uzyskania dodatkowej elastyczności. Mogą one zawierać również elementy do regulacji twardości stelaża.

Sprawdź razem z nami, jakie rodzaje stelaży do łóżek dostępne są obecnie w sprzedaży, a także jak dobrać odpowiedni typ stelaża do konkretnego rodzaju materaca!

stelaż do łóżka

Rodzaje stelaży do łóżek

Stelaż do łóżka występuje w wielu wariantach, więc zanim zdecydujemy się na zakupienie konkretnego modelu, powinniśmy wziąć pod uwagę parę kluczowych czynników.

Podział stelaży do łóżek:

Stelaże sztywne

Wykonane są ze zwykłych deseczek, które łączone są za pomocą taśmy, aby układały się w odpowiedniej odległości od siebie. To najprostsze i najtańsze stelaże, które często dodawane są gratis do ramy łóżka.

Stelaże elastyczne

Tego typu stelaże wyposażone są w specjalne elementy podporowe dla listewek, które powodują, że po naciśnięciu tworzą one elastyczną, sprężynującą konstrukcję. W takich stelażach częściej stosuje się także cienkie deseczki z prasowanego drewna – sklejki drewnianej.

Wśród powyższych stelaży pod łóżka rekomendowane są stelaże elastyczne. Chociaż wymagają większego wydatku, to jednak mogą one zapewnić znacznie większy komfort wypoczynku. Polecamy dostępne w naszym sklepie stelaż bez regulacji oraz stelaż z regulacją twardości, które dostępne są w rozmiarach od 80 x 200 cm do 180 x 200 cm.

Poza tym w ramach powyższych stelaży do łóżka można też wydzielić inne kategorie, na przykład:

Stelaże z regulacją twardości

Są wyposażone w specjalną taśmę, która przebiega przez środek stelaża, dlatego wzmacnia całą konstrukcję, nadaje jej stabilność i poprawia twardość, taśma może być regulowana, dlatego można dopasować stelaż do swoich preferencji twardości łóżka.

Aby łóżko było bardziej miękkie, taśmy należy przesunąć w kierunku środka łóżka, natomiast wtedy, gdy chce się uzyskać większą twardość, należy rozsunąć je na boki.

Stelaż z regulacją wysokości zagłówka i części pod nogi

Takie stelaże pozwalają na zmianę pozycji materaca, na przykład na podwyższenie jego zagłówka lub części na nogi, mogą być regulowane ręcznie albo elektrycznie za pomocą pilota

Warto pamiętać o tym, że stelaże z regulacją wysokości nie będą współpracowały z każdym typem materaca – są one rekomendowane do materaców piankowych, które są bardziej elastyczne od materaców kieszeniowych z wkładem ze sprężyn.

Zatem, jakie stelaże dobrać do materaca kieszeniowego, a jakie do tego piankowego? Sprawdź poniższe rekomendacje!

Stelaże pod materace kieszeniowy

Materac kieszeniowy jest typem materaca sprężynowego. Charakteryzuje się on zastosowaniem sprężyn umieszczonych w osobnych kieszonkach. Taka budowa powoduje, że wyróżnia się on wysoką elastycznością punktową w porównaniu do popularnych kiedyś materaców ze sprężynami bonellowymi.

Wysokiej klasy materace kieszeniowe dostępne są także w naszym sklepie internetowym, na przykład są to materac kieszeniowy dwustronny MORFEUSZ czy materac Multipocket z obustronnym lateksem i kokosem Horus, które zapewniają pełen komfort snu.

Do materaca kieszeniowego można dobrać różne stelaże – może on współpracować ze stelażami sztywnymi, czyli ze zwykłymi deseczkami, ale także ze stelażami elastycznymi. Także można zastosować do niego stelaże z regulacją twardości. Nie można jednak używać stelaży wyposażonych w regulację pozycji, na przykład zagłówka.

Przykładowe stelaże do materaca kieszeniowego:

  • stelaż sztywny – stelaż wyposażony w zwykłe deseczki bez elastycznych, sprężynujących elementów
  • elastyczny stelaż bez regulacji – dostępny w naszym asortymencie stelaż dedykowany do materaców kieszeniowych i piankowych, który wyposażony jest w 20 listewek z drewna bukowego i sklejki brzozowej 
  • elastyczny stelaż z regulacją twardości – pozwala na wybranie odpowiedniego poziom twardości materaca za pomocą regulowanych tasiemek, aby zapewnić jeszcze większy komfort wypoczynku

Stelaże pod materac piankowy

Materace piankowe to bogata rodzina produktów, które mogą być indywidualnie dopasowane do potrzeb użytkowników. Do ich produkcji stosowane są między innymi luksusowe pianki lateksowe, jak w przypadku materaca Brizo H2 i H3 w naszym asortymencie, pianki wysokoelastyczne, na przykład jak w materacu wysokoelastycznym (HR) Mojry H2, a także stosuje się pianki VISCO, czyli termoelastyczne, które zawiera materac wysokoelastyczny + pianka VISCO Ceres.

Pod względem swoich właściwości materace piankowe polecane są dla osób z bolącymi plecami, alergików, ponieważ posiadają właściwości ortopedyczne oraz antyalergiczne.

Ze względu na zastosowanie samych pianek, materace piankowe wymagają również odpowiedniego stelaża, który będzie mógł zapewnić im właściwe podparcie i działanie. Do materaców piankowych polecane są wszystkie typy stelaży elastycznych, w tym także modele z regulacją twardości oraz wysokości. Nie zaleca się natomiast stosowania do nich stelaży sztywnych, które ze względu na brak sprężystości mogą powodować nadmierne ugniatanie pianki i utratę jej właściwości.

Przykładowe stelaże do materaca piankowego:

  • elastyczny stelaż bez regulacji – podstawowy typ stelaża elastycznego, który sprawdzi się do każdego materaca piankowego
  • elastyczny stelaż z regulacją twardości – dzięki niemu można zmieniać parametry twardości podłoża, korzystając z tasiemek
  • elastyczny stelaż z regulacją wysokości zagłówka i części na nogi – dzięki takim stelażom można poprawić komfort wypoczynku w łóżku, są one rekomendowane także dla osób leżących, na przykład w okresie rekonwalescencji po ukazach, chorobach, osób obłożnie chorych

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze stelaża pod materac?

Aby dobrać odpowiedni stelaż do łóżka, warto pamiętać nie tylko o dopasowaniu go pod katem rodzaju materaca. Pod uwagę warto wziąć także kilka innych kwestii.

Rozmiar stelaża

Powinien być on dopasowany do rozmiarów łóżka, a dokładnie dna łóżka przeznaczonego od umieszczenia w nim materaca. Zatem stelaż dobiera się tak, aby pasował on do materaca, przykładowo stelaż 140 x 200 cm do materaca o tym samym wymiarze.

Odległość pomiędzy listwami

Optymalne odstępy to około 30-35 mm, co pozwala na zapewnienie właściwego podparcia dla materaca, ale jednocześnie umożliwia właściwą cyrkulację powietrza. 

Wysokość stelaża

Ma ona związek z konstrukcją ramy łóżka oraz wysokością materaca. Jeżeli dno łóżka jest płytkie, w takim przypadku warto dobrać do niego także stelaż o niższej wysokości.

Materiał na stelaż

Najlepiej sprawdza się drewno naturalne, na przykład drewno brzozowe albo drewno bukowe, które wyróżniają się wysoką wytrzymałością oraz trwałością. Stelaże z takich materiałów mogą posłużyć przez wiele lat.

Podsumowanie

Jaki stelaż do łóżka? Odpowiedź w kilku zdaniach:
Stelaż pod materac z regulacją twardości jest najlepszy. Pasuje do wszystkich rodzajów materacy, zarówno kieszeniowych jak i piankowych. Wykonany jest z drewna brzozowego, a jego listewki umieszczone są w specjalnych kauczukowych uchwytach. Dodatkowym atutem jest taśma idąca przez środek stelaża. Wzmacnia ona całą konstrukcję i zwiększa jej stabilność.

Dobór odpowiedniego stelaża do materaca ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto pamiętać o nim przy kupowaniu nowego materaca do swojej sypialni. Wyższej klasy elastyczny stelaż to większy komfort snu w porównaniu z tańszym stelażem sztywnym, dlatego warto potraktować jego zakup jako przyszłościową inwestycję.

W naszym sklepie internetowym można zakupić wysokiej jakości stelaże przeznaczone zarówno do materaców kieszeniowych, jak i piankowych. Są one wykonane z najlepszych gatunków drewna i wykończone kauczukowymi chwytami – dostępny jest także model z taśmą dla uzyskania właściwej regulacji twardości i poprawy stabilności całej konstrukcji łóżka.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.