niebieskie światło zaburza zasypianie

Wpływ niebieskiego światła na zaburzenia snu

Nadmierna ilość światła niebieskiego zaburza nasz naturalny rytm dobowy co jest bezpośrednią przyczyną problemów z zasypianiem.

Problemy z zasypianiem

Obecnie ponad połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. To zatrważające dane. Prawidłowy sen jest nam bardzo potrzebny do regeneracji organizmu. Przewlekła bezsenność wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie fizyczna i psychiczne. Zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń metabolicznych, jak otyłość i cukrzyca, schorzeń psychicznych, przede wszystkim depresji, ale też ( z powodu problemów z regeneracją układu odporności ) – chorób nowotworowych.

Z przeprowadzonych badań wynika, że problem z bezsennością stale wzrasta. W 1992 (badanie CBOS) odsetek Polaków mających problemy ze snem wynosił 24%, w 2005 r. (badanie OBOP) sięgnął już 36 proc., a w 2012 r. (badanie NATPOL) – aż 55 procent!

Spanie w zupełnej ciemności – maska do spania

Wpływ na ten wzrost ma wiele czynników – między innymi jest to zaburzenie rytmu dobowego, spowodowany przez postęp techniczny. Trudno jest dzisiaj znaleźć miejsce zupełnie ciemne w nocy, a to zaburza nasz zegar biologiczny i sen.

Dlatego tak ważne jest dobre zaciemnienie sypialni. Niestety nie zawsze jest to możliwe, szczególnie w miastach, gdzie ulice są bogato oświetlone.

Jeżeli zasłony i rolety nie są wystarczające, lub np. śpimy z partnerem, który do późna ogląda lub czyta książki -z pomocą przychodzi proste, ale skuteczne rozwiązanie, jakim są opaski na oczy do spania. Występuje wiele różnych rodzajów opasek do spania. W naszym sklepie znajdziesz wyjątkową opaskę na oczy z włókna bambusowego. Opaska jest przewiewna, wygodna i dobrze przylega do twarzy.

opaska do spania

Poznaj wygodną i przewiewną opaskę do spania z bambusowego węgla drzewnego

Nadmiar niebieskiego światła powoduje problemy z zasypianiem

Duży wpływ na obecne zaburzenia ze snem przypisuje się również nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie.

Światłem niebieskim, inaczej blue light, nazywa się rodzaj światła widzialnego, które pochodzi ze źródeł naturalnych i sztucznych. Chociaż jest ono naturalne, to jednak długotrwała ekspozycja na tego typu światło może być szkodliwa dla zdrowia. Aktualnie najczęściej jesteśmy narażeni na kontakt ze światłem niebieskim pochodzenia sztucznego, które emitują urządzenia elektroniczne wyposażone w ekrany (telefony, komputery, telewizory)  oraz żarówki energooszczędne.

Światło niebieskie pochłaniane jest przez melanopsynę, jest to barwnik wpływający na regulację rytmu dobowego. Oko poradzi sobie z naturalnymi źródłami światła niebieskiego, ale z dużą ilością sztucznego światła niebieskiego już niestety nie. Co prowadzi bezpośrednio do zaburzeń w obrębie dobowego cyklu. Im więcej korzystamy z elektroniki przed snem, tym częściej pojawiają się problemy z zasypianiem. 

Jak chronić się przed nadmiarem niebieskiego światła

Dobra wiadomość jest jednak taka, że możemy w prosty sposób ograniczyć nadmiar światła niebieskiego, stosując odpowiednie okulary ze specjalnie zaprojektowanym do tego filtrem. Tego typu okulary można kupić jako zerówki (jeżeli nie masz wady wzroku) lub okulary recepturkowe.

Obecnie na rynku jest wiele tego typu okularów. Warto jednak wybrać te najlepszej jakości. W końcu chodź tu o nasze oczy i zdrowie. Takie okulary są często projektowane z myślą o osobach pracujących przy komputerze i nazywane okularami komputerowymi.

Z uwagi na bezpośredni pozytywny wpływ takich okularów na nasz sen nawiązaliśmy współpracę z polskim producentem okularów blokujących niebieskie światło. Okulary mgeek, bo o nich mowa są wykonane według najnowszej technologii w laboratorium w Warszawie. Soczewki nie są pokrywane sztucznym filtrem a w pełni odlewane z naturalnej melaniny.

Jeśli szukasz okularów chroniących Cię przed monitorem komputera / laptopa / smartfona / telewizora, to jest najlepszy wybór. Te okulary komputerowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniały szerokie pole Lekkie i wygodne, geek style unisex model pasuje dla wszystkich użytkowników, tym bardziej że w ofercie mamy 2 rozmiary i 4 kolory tego modelu. Mniejszy rozmiar polecamy dla młodzieży. Dla osób dorosłych idealnie sprawdzi się większy rozmiar okularów

Kliknij i poznaj pełną gamę kolorów naszych okularów chroniących przed nadmiarem niebieskiego światła.

Podsumowanie

Jeżeli masz problemy z zasypianie, koniecznie przeanalizuj jak wygląda sytuacja u Ciebie. Czy często korzystasz z telefonu? laptopa? telewizora? Czy masz odpowiednio zaciemnioną sypialnię?

Być może problem można szybko rozwiązać stosując zaciemniającą maskę do spania, dzięki której będziesz zasypiać w zupełnej ciemności.

Jeśli okaże się, że często korzystasz z urządzeń emitujących niebieskie światło – idealnym rozwiązaniem będą nasze okulary blokujące nadmierną ilość szkodliwego niebieskiego światła.

Więcej o rodzajach masek do spania przeczytasz tutaj: https://materaceproducenta.pl/poradnik/opaska-na-oczy-do-spania-jaka-najlepsza-czy-pomaga/

Więcej o okularach blokujących niebieskie światło przeczytasz tutaj: https://materaceproducenta.pl/poradnik/okulary-z-filtrem-swiatla-niebieskiego-czy-warto/

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.