Okulary blokujące niebieskie światło - oprawka niebieska

Okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego – co to jest i dlaczego warto je nosić?

Długotrwałe pracowanie przy komputerze lub korzystanie z niego w innych celach może obciążać wzrok. Podobnie jest w przypadku używania smartfonów i tabletów. Szczególnie niebezpieczne jest w tym przypadku światło niebieskie, które emitowane jest przez ekrany urządzeń elektronicznych. Czym dokładnie jest światło niebieskie? Jak można się przed nim chronić? Zobacz najważniejsze informacje!

Światło niebieskie – co to jest?

Światłem niebieskim nazywa się rodzaj światła widzialnego, które może mieć zarówno naturalne, jak i sztuczne źródła.

Niebieskie światło jest emitowane przez słońce, ale również może pochodzić ono z ekranów urządzeń oraz żarówek, zwłaszcza tych energooszczędnych.

Jak światło niebieskie wpływa na wzrok?

Światło to jest naturalne, jednak zbyt długa ekspozycja na nie może być szkodliwa. Ma ono fale o długości 380 – 500 nm, które mogą być niebezpieczne dla wzroku i uznawane są często za przyczynę schorzeń soczewki oka, w tym siatkówki.

Również światło niebieskie może zaburzać wydzielanie melatoniny – jest to naturalny związek produkowany w szyszynce, którego zadaniem jest regulacja dobowego rytmu człowieka, w tym jego snu. W efekcie ekspozycja na światło niebieskie w porze nocnej może powodować zaburzenia snu.

Wśród objawów niekorzystnego działania światła niebieskiego na wzrok znajdują się przede wszystkim:

  • Zaczerwienienie oczu,
  • Pieczenie oczu,
  • Swędzenie oczu,
  • Zapalenia spojówek,
  • Zaburzenia widzenia,
  • Problemy ze snem.

Częste wystawienie na światło niebieskie może nieść za sobą daleko idące niekorzystne skutki, między innymi zapalenia siatkówki oka, kataraktę.

Badacze nadal zajmują się badaniem światła niebieskiego, dlatego też na razie nie wiadomo, jak dokładnie wpływa ono na wzrok człowieka. Dotychczasowe analizy wskazują jednak na to, że najlepiej unikać wystawiania się na ten typ światła.

W jaki sposób chronić się przed niebieskim światłem?

Aby zabezpieczyć się przed szkodliwym wpływem niebieskiego światła na oczy, powinno się przede wszystkim unikać ekspozycji.

W tym celu zaleca się ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych, a wtedy, gdy muszą być one używane regularnie, robienie częstych przerw. Najlepiej po każdej godzinie spędzonej przy ekranie skorzystać przynajmniej z kilkuminutowej przerwy, aby oderwać wzrok i skupić go na innym miejscu.

Również rekomenduje się zaprzestanie korzystania ze smartfonów, tabletów przed pójściem spać, ponieważ światło niebieskie może powodować problemy z zasypianiem i w efekcie gorsze samopoczucie.

Warto też pomyśleć o zastosowaniu okularów z filtrem światła niebieskiego. To specjalny rodzaj okularów, które pozwalają na zablokowanie światła niebieskiego i jego szkodliwego działania, a przez to chronią wzrok.

Noszenie tego typu okularów zalecane jest tym osobom, które często korzystają z komputera oraz z innych urządzeń wyposażonych w ekrany.

Dodatkowo ze względu na właściwości tego typu okularów powodują one poprawienie kontrastu widzenia. Dzięki temu korzystanie z nich przy ekranach jest jeszcze wygodniejsze.

Okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego

Jakie okulary z filtrem światła niebieskiego warto wybrać?

W sprzedaży można znaleźć dzisiaj różnorodne okulary z filtrem światła niebieskiego. Na co warto zwrócić uwagę przy doborze tego typu produktów?

Przede wszystkim warto postawić na produkt wysokiej jakości, dzięki czemu można mieć pewność, że zapewni on skuteczne działanie. 

Niestety, wraz z popularnością tego typu okularów na rynku zaczęło pojawiać się dużo słabych modeli, które w rzeczywistości nie blokują światła niebieskiego lub też robić to mało efektywnie.

Przy doborze odpowiednich okularów do blokowania światła niebieskiego warto zwrócić uwagę na poniższe parametry:

1. Rodzaj soczewek w okularach

Najważniejszym elementem okularów filtrujących światło niebieskie są ich soczewki. To właśnie one odpowiadają za główną funkcję okularów i muszą przez to wyróżniać się odpowiednią jakością.

Najlepszym wyborem będą okulary z soczewkami w całości wykonanymi z materiału filtrującego światło niebieskie. Do tego celu stosowane jest specjalne tworzywo sztuczne – melanina, a soczewki tego typu określane są jako formowane. Dzięki temu są one znacznie efektywniejsze niż okulary, które mają jedynie powłokę blokującą ten rodzaj światła.

W przypadku okularów z soczewkami z materiału blokującego światło niebieskie można uzyskać nie tylko skuteczniejszy efekt, ale również wyższą trwałość oraz mniejsze odkształcenia.

 Warto również szukać okularów, które blokują nie całe światło niebieskie, lecz jedynie jego szkodliwe fale, natomiast pozwalają wtedy na przenikanie innych, nieszkodliwych fal. W rezultacie takie okulary zapewniają lepsze odwzorowanie odcieni i balans światła.

Powyższe wymagania mogą spełnić okulary mgeek, które są jednymi z najbardziej zaawansowanych okularów do blokowania światła niebieskiego dostępnymi obecnie w sprzedaży.

2. Materiał, z którego wykonana jest ramka okularów

Duże znaczenie przy wyborze odpowiednich okularów blokujących światło niebieskie ma też ich ramka.

Najlepiej zdecydować się na okulary, których ramka wykonana jest z tworzywa sztucznego lub metalowego drucika. Dzięki temu są one jednocześnie lekkie i wytrzymałe, dlatego mogą służyć przez wiele lat bez problemów.

Tworzywa sztuczne, w tym acetat, mają przy tym dodatkowy atut, ponieważ są one wysoce odporne na odkształcenia i złamania. Dzięki temu okulary nie będą narażone na szybkie zniszczenie.

3. Styl okularów

Oczywiście, nie można zapominać również o jeszcze jednej ważnej kwestii, czyli o stylu okularów. Najlepiej, aby były one odpowiednio dopasowane do twarzy, ponieważ mogą wtedy podkreślić jej wygląd.

Obecnie w sprzedaży można znaleźć okulary blokujące światło niebieskie w wielu ciekawych wzorach dla kobiet i dla mężczyzn. Najczęściej kupowane są modele z grubszymi ramkami, na przykład czarnymi, brązowymi, granatowymi, ale również ciekawym wyborem mogą być okulary z ramkami przezroczystymi.

Okulary dostępne są w wariantach przeznaczonych dla kobiet, a także dla mężczyzn. Można też kupować je w wersjach unisex, czyli dla każdej płci. Takie okulary mamy w naszej ofercie – zobacz okulary blokujące niebieskie światło.

4. Rozmiar okularów

Wybrani producenci, w tym firma mgeek, oferują okulary w różnych rozmiarach oprawek do wyboru. W tym przypadku są one dostępne w rozmiarze młodzieżowym o wysokości 40 mm oraz w rozmiarze standardowym o wysokości 42 mm.

Przed zakupem warto więc sprawdzić dostępne rozmiary, aby dopasować okulary do swojej twarzy.

Okulary do komputera blokujące światło niebieskie – zerówki i z korekcją

Standardowe okulary do blokowania światła niebieskiego sprzedawane są jako zerówki, czyli jako okulary bez korekcji. Są one przeznaczone dla osób bez wad wzroku.

Można także zakupić okulary z korekcją. W tym przypadku konieczne jest posiadanie recepty od okulisty lub optometrysty, która zawiera informacje dotyczące wady wzroku oraz rozstawu źrenic.

Okulary z filtrem światła niebieskiego – gdzie je kupić?

Okulary wyposażone w filtr do blokowania światła niebieskiego są obecnie oferowane przez wiele sklepów. 

Produkty tego typu można kupić między innymi w salonach optycznych działających stacjonarnie i online. Są one też dostępne w innych sklepach, gdzie można kupować je z dostawą pod wskazany adres.

Najlepiej unikać kupowania okularów tego typu na ulicznych straganach, w marketach, gdzie nie mamy pewności, czy będą one skutecznie spełniały swoje zadanie.

Sprawdzone i skuteczne okulary produkowane w polskim laboratorium w Warszawie, znajdziesz w naszym sklepie z bezpłatną dostawą do domu w 48h. Wybierz kolor okularów mgeek odpowiedni dla siebie.

Ile kosztują okulary blokujące światło niebieskie?

Ceny okularów do filtrowania światła niebieskiego są zależne przede wszystkim od ich jakości wykonania oraz od producenta.

Za dobre okulary tego typu najczęściej trzeba zapłacić od około 400 do 800 złotych. Za okulary mgeek z soczewkami formowanymi wykonanymi w całości z materiału chroniącego przed światłem niebieskim zapłacisz w naszym sklepie niecałe 450zł.

Cena może wydawać się spora, ale warto wskazać, że okulary tego typu są w stanie zapewnić bardzo dobre rezultaty w przypadku osób, które pracują przy komputerze i korzystają często z innych urządzeń z ekranami. Inwestycja w takie okulary to wtedy inwestycja we własne zdrowie – warto zrobić to już teraz!

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.