materac dla dziecka 2-latka

Jaki materac dla dziecka 2 lata? Na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka może być nie lada wyzwaniem. Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę, gdy wybiera się materac przeznaczony dla 2-letniego dziecka? Zobacz, czym dokładnie powinien się on charakteryzować i jak go dobrać, by zapewnić maluchowi komfortowy sen i wspierać jego zdrowy rozwój każdej nocy!

Spis treści:

Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się materac dla 2-letniego dziecka?

Najczęściej w wieku około 2 lat dziecka wymienia się jego dotychczasowe łóżeczko niemowlęce na większe łóżko, które dopasowane jest do jego wzrostu.

Dwulatek wymaga odpowiedniego łóżeczka wyposażonego w wygodny materac, aby cieszyć się z komfortowego snu. Rodzice często jednak nie wiedzą, co kupić. Pod uwagę trzeba będzie wziąć wtedy szereg czynników, dlatego też warto bliżej się im przyjrzeć przed dokonaniem decyzji.

Wybierając najlepszy materac dla 2-latka, trzeba będzie uwzględnić przede wszystkim poniższe kwestie:

  • budowa materaca
  • materiały wykorzystane na materac
  • wymiar materaca
  • właściwości antyalergiczne materaca
  • pokrowiec na materac

Przyglądamy się zatem bliżej powyższym czynnikom, aby dobrać odpowiedni materac dla dwulatka, który będzie zapewniał mu odpowiedni komfort snu i jednocześnie będzie wspomagał jego prawidłowy rozwój i redukował ryzyko pojawienia się różnych dolegliwości wieku dziecięcego.

Materac dla 2-latka – czym powinien się cechować?

Gdy wybiera się materac dla 2-letniego dziecka, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że powinien być on dla niego komfortowy.

Najlepiej zatem unikać kupowania materaca na podstawie zasłyszanych kiedyś porad, na przykład mówiących, że materac dla dziecka musi być twardy, ponieważ taki jest najwygodniejszy.

Na komfort materaca dziecięcego wpływa szereg czynników. Decydują o nim przede wszystkim wykorzystane do jego produkcji materiały. Takie materace można podzielić na dwie kategorie, a dokładnie na materace sprężynowe oraz piankowe. Trzeba będzie także uwzględnić rodzaj tych materiałów oraz ich właściwości.

Nie można też zapominać o twardości materaca, która, jak wskazaliśmy wcześniej, często bywa mylnie dobierana. W przypadku dzieci nadmierna twardość materaca może bowiem powodować bóle mięśni, pleców, a także może negatywnie wpływać na rozwój.

Oczywiście, gdy dziecko jest alergikiem, trzeba też pamiętać o tym, że materac powinien być antyalergiczny. Materace o tych właściwościach poleca się również wszystkim dzieciom, ponieważ mogą one również zmniejszać ryzyko tworzenia się alergii i poprawiać higienę materaca.

Trzeba też pamiętać o tym, że materac dziecięcy może być narażony na szybkie pobrudzenie. Zdarza się, że dzieci w wieku 2 lat moczą się w łóżku, dlatego też duże znaczenie ma wtedy zabezpieczenie materaca przed jego zanieczyszczeniem oraz łatwe utrzymanie go w czystości.

Mając na uwadze wszystkie powyższe cech wybraliśmy do naszej oferty materaców dla dzieci, wysokiej jakości polskie materace marki Hevea. Zobacz materace stworzone specjalnie dla dzieci.

Jakie rodzaje materaców polecane są dla 2-latków?

materac dla 2 latka dziewczynka śpi

Materace dzielone są najczęściej na dwie główne kategorie, czyli na materace piankowe i kieszeniowe, sprężynowe.

Dla dzieci, w tym także dla 2-latków, rekomendowane są przede wszystkim materace piankowe. Są to materace wykonane z pianek, które wyróżniają się przewiewnością, dlatego też są one również higieniczne oraz zmniejszają ryzyko tworzenia się alergii u dzieci. Można również je łatwo czyścić w porównaniu do materaców sprężynowych, kieszeniowych.

Piankowe materace wspomagają również rozwój kręgosłupa, co w młodym wieku ma szczególne znaczenie. Pianki podpierają wtedy ciało dziecka na całej jego długości, ale jednocześnie nie powodują powstania nadmiernego nacisku, co redukuje ryzyko bólów.

Przykładem materaca piankowego dla dzieci jest Materac piankowy SnuDo.

materac piankowy dla dzieci hevea snudo

Materac dla dziecka piankowy Hevea SnuDo

Wiek dziecka: 2+, 4+, 6+
Typ: piankowy (dwustronny)
Twardość: H3
Wysokość: 12 cm
Wyrób Medyczny: TAK Kl. I
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Materac dwustronny, antyalergiczny, wysokoelastyczny. Wygodny i trwały materac ze zdejmowanym pokrowcem.

Do kategorii materaców piankowych zaliczane są również różne rodzaje produktów. Wśród nich warto wskazać na:

  • Materace wysokoelastyczne – wykonane są one z pianki o wysokiej elastyczności, inaczej pianki HR. Dobrze dopasowuje się ona do kształtów ciała, jest również przyjemna w dotyku oraz trwała. Dodatkowo ma przystępną cenę, dlatego będzie to korzystny wybór w przystępnej cenie.
  • Materace termoelastyczne – dla 2-latków polecane są również materace wykonane z pianek termoelastycznych, które nazywane są piankami Visco albo memory. Są to przyjemne w dotyku, cięższe, mięsiste pianki, które cechują się bardzo wysoką elastycznością punktową, więc jeszcze lepiej podpierają ciało.
  • Materace lateksowe – dla dzieci sprawdzą się również materace powstające z lateksu – naturalnego, syntetycznego albo mieszanki lateksu naturalnego z syntetycznym. Takie materace uznawane są za najwygodniejsze na świecie, ponieważ mają bardzo wysoką elastyczność punktową. Dodatkowo wykazują właściwości antyalergiczne, przeciwgrzybicze oraz są bardzo trwałe. Przykładem takiego materaca jest model materaca dla dzieci w całości z lateksu Hevea Baby.
materac dla dziecka noworodka lateksowy havea baby

Materac dla dziecka lateksowy Hevea Baby

Wiek dziecka: 0+ (noworodek, niemowlę)
Typ: lateksowy (dwustronny)
Twardość: H2
Wysokość: ok. 9 cm
Wyrób Medyczny: TAK Kl. I
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100
Lateks z certyfikatem Euro-Latex i atestem PZH. Dzianina z certyfikatem Bezpieczny dla dziecka

Materac dwustronny, antyalergiczny, wykonany z jednego bloku pianki lateksowej. Badanie wykazały, że ten wkład posiada podwyższoną przewiewność i paroprzepuszczalność. Szczególnie ważne dla niemowląt i dzieci ze skłonnościami do potówek.

Powyższe rodzaje materaców oferowane są również w wielu wariantach. Można kupić je jako materace wykonane w całości z bloku jednej pianki, na przykład wysokoelastycznej lub lateksowej, ale również jako materace warstwowe, które składają się z dwóch lub większej liczby pianek łączonych ze sobą. Przykładem materaca składającego się z pianki i lateksu jest nasz materac dla dziecka piankowo-lateksowy Hevea Baby Max. W materacu nie zastosowano kleju, co zwiększa trwałość produktu, a także pozwala na utrzymanie higieny.

materac dla dziecka noworodka lateksowo-piankowy hevea baby max

Materac dla dziecka piankowo-lateksowy Hevea Baby Max

Wiek dziecka: 0+ (noworodek, niemowlę), 2+, 4+
Typ: piankowo-lateksowy (dwustronny)
Twardość: H2
Wysokość: ok. 11/12 cm
Wyrób Medyczny: TAK Kl. I
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100
Lateks z certyfikatem Euro-Latex i atestem PZH. Dzianina z certyfikatem Bezpieczny dla dziecka

Materac dwustronny, antyalergiczny, Wykonany bez użycia kleju. Możliwość dopasowania twardości zależnie od preferencji rodziców i wskazań pediatry.

Dostępne są także materace dwustronne, które mogą być używane z jednej i z drugiej strony. Takie materace mogą mieć też inne rodzaje materiałów z każdej strony, dlatego można dopasować je wtedy do preferencji dziecka, na przykład pod kątem twardości podłoża.

Na uwagę zasługują również materace strefowe piankowe. Ten typ materaców wyposażonych jest w dwa rodzaje pianki lub też pianka jest odpowiednio nacinana i perforowana, dzięki czemu tworzą się strefy twardości, nazywane też strefami komfortu. Zapewniają one wygodniejsze, anatomiczne podparcie dla ciała, dlatego dają jeszcze większy komfort.

Jakie materace nie są polecane dla 2-latka?

Dla małych dzieci nie zaleca się generalnie materaców o konstrukcji sprężynowej, kieszeniowej, ponieważ mogą być one dla nich zbyt twarde, niewygodne, a także mogą sprzyjać alergiom, ponieważ w ich wnętrzu łatwo gromadzi się kurz i jego usunięcie nie jest łatwe.

Również należy uważać na materace kokosowe, ponieważ mogą być one dla dziecka zbyt twarde. Mata kokosowa nie ugina się tak jak pianka, dlatego jest twarda w odczuciu, więc może powodować pojawienie się bólów mięśni, pleców.

Także trzeba wspomnieć o materacach gryczanych, które były jakiś czas temu bardzo popularne. Takie naturalne materace z łusek gryki mogą być wygodne, niemniej jednak gromadząca się w ich środku wilgoć może sprzyjać ich pleśnieniu, co z kolei jest niebezpieczne dla dziecka. Pleśń zwiększa ryzyko alergii, chorób układu oddechowego, a nawet nowotworów.

Materac dla dziecka 2 lata – jak twardość będzie najlepsza?

2 latek dziewczynka śpi na materacu

Wielu rodziców nie wie, jaka twardość materaca dla 2-latka będzie odpowiednia. Materace dla dzieci są oferowane w różnych wariantach, dlatego też trzeba będzie również uwzględnić poziom ich twardości.

Dla dzieci w wieku dwóch lat najczęściej polecane są materace o twardościach H3, czyli średnio-twardy, a także H2, czyli średnio-miękkie.

Zbyt twardy materac dla dziecka może powodować pojawienie się u niego dolegliwości jak bóle pleców, mięśni, dlatego też spędzona na nim noc będzie po prostu niekomfortowa. Wynika to z faktu, że dzieci w tym wieku mają mniejszą wagę, dlatego też nie wywierają dużego nacisku na powierzchnię materaca. Gdy zatem będzie on za twardy, wtedy mogą pojawić się powyższe dolegliwości.

Zbyt miękki materac może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa dziecka podczas snu, co z kolei może prowadzić do bólu pleców, karku, a nawet do skoliozy.

Rozmiar materaca dla 2-letniego dziecka

Kolejną istotną kwestią jest w tym przypadku rozmiar materaca przeznaczonego do łóżeczka 2-latka.

Najczęściej wybiera się w tym przypadku materace o wymiarach 60 x 120 cm albo 80 x 140 cm. Alternatywnie można również zdecydować się na materac w rozmiarze jak dla dorosłej osoby, czyli o wymiarach 80 x 200 cm albo 90 x 200 cm.

Oczywiście, materac dobieramy w tym przypadku w zależności od wielkości łóżeczka dziecka, dlatego trzeba będzie wtedy uwzględnić ten parametr, aby nie okazało się, że zakupiony materac będzie zbyt duży albo za mały.

Certyfikaty jako gwarancja bezpieczeństwa dla materacy dziecięcych

Wybierając odpowiedni materac dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jego certyfikację. Certyfikaty nadawane materacom potwierdzają, że spełniają one konkretne wymogi jakościowe i są bezpieczne dla najmłodszych użytkowników.

Gdy planujemy zakupić materac dla dziecka, warto zwrócić uwagę, czy posiada on certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100. Ten rodzaj certyfikatu jest wykorzystywany do potwierdzenia, że produkt nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji.

Certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100 potwierdza, że produkty nie zawierają takich substancji szkodliwych jak: formaldehyd, pestycydy, chlorofenole, alergizujące barwniki, zabronione barwniki azowe oraz ekstrahowalne metale ciężkie w niebezpiecznych stężeniach. Substancje te mogą wywoływać alergie, choroby skórne i inne schorzenia.

Jakość materaców dziecięcych potwierdzają również inne certyfikaty, w tym certyfikaty Bezpieczny Dla Dziecka oraz certyfikat Państwowego Zakładu Higieny. A jeśli materac jest z lateksu to Euro-Latex.

Wybierając materac dziecięcy wykonany z materiałów opatrzonych certyfikatami, otrzymuje się najwyższej jakości produkt, który jest bezpieczny dla dzieci.

Materac medyczny dla dzieci – czy to konieczne?

Nie każdy materac dla dziecka jest materacem medycznym. Materace medyczne to materace, które produkowane są jako wyroby medyczne i spełniają odpowiednie normy dla tych wyrobów.

wyrób medyczny kl-1 - logo

Wyroby medyczne muszą być zgodne z wymogami prawnymi, które określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG.

Konstrukcja materaców medycznych wspomaga prawidłowe ułożenie kręgosłupa, co minimalizuje pojawianie się jego dolegliwości. Również materace te produkowane są z materiałów, które są bezpieczne dla zdrowia – przepuszczają powietrze, zmniejszają ryzyko rozwoju pleśni i roztoczy, dlatego nadają się dla osób z alergiami.

Materace dziecięce dostępne w naszej ofercie są wyrobami medycznymi klasy I spełniającymi normy PN-EN ISO 14971, PN-EN 1041+A1, PN-EN ISO 15523-1.

Wybierając materac dziecięcy, który jest materacem medycznym, otrzymuje się najwyższej klasy produkt, który został opracowany z myślą o komfortowym, regenerującym i bezpiecznym śnie.

Pokrowiec na materac dla 2-latka

Dobierając odpowiedni materac dla dziecka w wieku 2 lat, trzeba będzie też zwrócić uwagę na wykorzystany do niego pokrowiec.

Umieszczony na materacu pokrowiec spełnia zróżnicowane funkcje, a dokładnie służy on do zabezpieczenia materaca przed czynnikami zewnętrznymi i poprawia komfort jego użytkowania.

Należy zwrócić uwagę na to, aby pokrowiec przeznaczony na materac dla dziecka miał właściwości antyalergiczne, czyli nie sprzyjał on powstawaniu alergii. Pokrowiec powinien być również łatwy w ściąganiu oraz praniu w pralce, aby można było bez problemów utrzymać go w czystości.

Dzieci w młodym wieku również mogą moczyć łóżko. Aby zapobiec wtedy zabrudzeniu materaca, można nałożyć na niego dodatkową nakładkę ochronną, która ma właściwości wodoodporne. Dzięki temu nawet w przypadku pojawienia się takiego wypadku nie trzeba będzie prać całego materaca, ponieważ wystarczy tylko wyprać samą nakładkę. Takie nakładki oferowane są w wielu rozmiarach i można dobrać je do wymiarów materaca.

Podsumowanie – jaki materac dla dziecka 2 lata

Najczęściej wybieranym materacem dla dziecka 2 lata jest materac piankowy lub lateksowy antyalergiczny o twardościach H3 (średnio-twardy) lub H2 (średnio-miękkie). Rozmiar materaca: 60×120 cm albo 80×140 cm. Najlepiej aby był to produkt medyczny posiadający niezbędne certyfikaty.

Wybór właściwego materaca dla 2-letniego dziecka zawsze powinien być dobre przemyślaną decyzją, dlatego też najlepiej poświęcić więcej czasu na zapoznanie się z dostępnymi modelami oraz wybór takiego, który sprawdzi się najlepiej dla malucha.

Z naszej oferty dla dwulatków wybraliśmy materac piankowy, lateksowy lub piankowo-lateksowy. Wszystko to produkty medyczny Kl. I posiadające niezbędne certyfikaty:

Trzeba pamiętać o tym, że dobry materac dla 2-latka powinien być przede wszystkim komfortowy dla niego, antyalergiczny, higieniczny. Warto postawić wtedy na materace piankowe, które są dla dzieci lepsze od materaców sprężynowych. Materac nie powinien być również zbyt twardy, dlatego najlepiej zwrócić uwagę na modele o twardości typu H3 albo H2. Dodatkowo trzeba też sprawdzić właściwości pokrowca materaca oraz dla pewności dokupić do niego nakładkę ochronną.

Zakupienie odpowiedniego materaca dla 2-latka będzie zapewniało mu właściwy komfort snu i będzie również wspomagało jego zdrowy rozwój każdego dnia. Dzięki niemu dziecko będzie wysypiało się i nie będzie narażone na żadne dolegliwości – bóle, alergie.

Jeśli Twoja pociecha jest starcza, ma 4 lub 6 lat, warto przed zakupem materaca przeczytać:
Jaki materac dla dziecka 4-latka? Ważne wskazówki
Jaki materac dla dziecka 6-latka będzie najlepszy?

A możesz szukasz materaca dla maluszka. Zapraszamy wtedy do lektury artykułu:
Jaki materac dla niemowlaka?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.