Jak ustawic i zamontować stelaż pod materac

Jak ustawić i zamontować stelaż pod materac?

Stelaż pod materac jest istotnym elementem każdego łóżka. To właśnie on zapewnia podporę pod materac i decyduje o stabilności, trwałości i wygodzie mebla. Zazwyczaj, gdy kupuje się nowe łóżko ze stelażem albo sam stelaż, należy złożyć go samodzielnie. O czym warto wtedy pamiętać? Sprawdź nasz poradnik!

Materac bez właściwie dopasowanego stelaża nie będzie zapewniał odpowiedniego komfortu wypoczynku. Stąd też przy wyposażaniu swojej sypialni w nowy materac lub w nowe łóżko, warto też zwrócić uwagę na ten ważny element.

Stelaże dostępne są w wielu wariantach do wyboru, dlatego można dopasować je indywidualnie do rodzaju materaca oraz do swoich preferencji. Zobacz, jak wybrać najlepszy stelaż pod materac, a także jak go ustawić i zamontować.

Dobór stelaża pod materac – o czym warto pamiętać?

Stelaż powinien być dopasowany do materaca, z którym ma współpracować. Stąd też nie należy kupować go wtedy, gdy jeszcze nie zdecydowaliśmy się na jego konkretny typ.

Warto też wskazać, że do niektórych łóżek dołączane są już stelaże, ale najczęściej są to niskiej jakości stelaże sztywne. Wprawdzie można stosować je z materacami kieszeniowymi, to jednak nie są one polecane do materaców piankowych.

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie różnych typów stelaży dostępnych w sprzedaży oraz ich przeznaczenie. Zobacz, co dobrać do swojego materaca!

Rodzaje stelaży pod materac:

  • stelaże sztywne – zbudowane tylko z deseczek z drewna umieszczonych na taśmie, sprawdzają się w przypadku materaców kieszeniowych, ale nie są rekomendowane do piankowych, ponieważ mogą spowodować ich odkształcenie
  • stelaże elastyczne – mają uniwersalne zastosowanie i polecane są do materaców piankowych i kieszeniowych, na przykład jak materac kieszeniowy dwustronny MORFEUSZ czy materac wysokoelastyczny + pianka VISCO Ceres, składają się z deseczek ze sklejki, które umieszczone są na elastycznych podporach, dlatego cała konstrukcja jest sprężysta i lepiej amortyzuje
  • stelaże elastyczne z regulacją twardości – to specjalny rozdaj stelaża, który wyposażony jest w dodatkowe taśmy umieszczane w środkowej części, umożliwiają one zmianę twardości powierzchni stelaża
  • stelaże elastyczne z regulacją wysokości zagłówka i części na nogi – są przeznaczone do stosowania razem z materacami piankowymi, pozwalają na wyregulowanie poziomu konkretnych elementów łóżka, regulacja może odbywać się ręcznie lub elektryczne z użyciem silnika i pilota, do takiego stelaża można zastosować między innymi materac wysokoelastyczny Mojry H2

Zatem wtedy, gdy planuje się zakupić nowy materac, należy pamiętać o tym, by dostosować do niego również rodzaj stelaża. Wtedy można uzyskać pełen komfort wypoczynku i jednocześnie wydłużyć żywotność swojego materaca.

jak dobrać stelaż pod materac

W jakiej formie oferowane są stelaże?

Obecnie stelaże pod materac można kupić w praktycznie każdym sklepie oferującym materace – zarówno stacjonarnie, jak i internetowo. 

Stelaże pod materac oferowane są zarówno jako złożone i gotowe do użytkowania, jak i jako niezłożone – wtedy trzeba samodzielnie zmontować je zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta.

Stelaże sztywne najczęściej dostarczane są jako zrolowane. Deseczki łączone są ze sobą tkaninowymi paskami, dlatego wystarczy całość rozwinąć i ułożyć na dnie łóżka. Nieco więcej czasu na złożenie będą zajmowały stelaże elastyczne, w których każda deseczka przymocowana jest do uchwytu.

Jak złożyć stelaż pod materac?

Gdy stelaż pod materac wymaga złożenia, w takim przypadku należy zapoznać się dokładnie z instrukcją. Można znaleźć w niej dokładne informacje o tym, jak krok po kroku przygotować stelaż gotowy do ułożenia w łóżku.

Do wykonania montażu potrzebny jest najczęściej tylko wkrętak – śrubokręt, którym złączy się ze sobą wszystkie elementy. Dodatkowo, zależnie od stelaża, może być wymagany klucz imbusowy.

Instrukcja złożenia stelaża pod materac:

1. Połącz ze sobą elementy ramy stelaża, korzystając z dołączonych do zestawu wkrętów.

2. Na przygotowanej ramie umieść podpórki do przytrzymywania listewek – najczęściej wymagają wsunięcia w konstrukcję. W przypadku, gdy materac stosuje różne typy podpórek, pamiętaj o ich odpowiednim ułożeniu.

3. Nałóż na podpórki wszystkie listewki, pamiętając o tym, aby odpowiednio je połączyć z użyciem taśmy. Gdy stelaż ma dodatkową regulację twardości, we wskazanych miejscach zamontuj dodatkowe opaski.

4. Dokręć całą konstrukcję stelaża jeszcze raz, aby zapewnić jej właściwą stabilność.

5. Umieść stelaż pod materac w ramie łóżka.

Zatem samodzielne złożenie stelaża pod materac nie powinno sprawiać najmniejszych trudności. Wystarczy tylko postępować według instrukcji, aby w około 30 minut przygotować gotowy do użytkowania elastyczny stelaż pod materac.

Jak ustawić stelaż pod materac?

Stelaż pod materac umieszczany jest wewnątrz ramy łóżka. Należy pamiętać o tym, aby położyć go na nim właściwą stroną, czyli deseczkami do góry, natomiast ramą do dołu. Dzięki temu materac i całe łóżko będą pracować prawidłowo.

Niektóre rodzaje stelaży pod materac pozwalają na ich dodatkowe ustawienie. Dotyczy to w szczególności stelaży z regulacją twardości, która prowadzona jest za pomocą specjalnych taśm – opasek umieszczanych na deseczkach.

Aby ustawić stelaż pod materac w odpowiedniej twardości, należy właściwie wyregulować opaski:

  • Gdy stelaż ma być bardziej miękki, czyli podczas nacisku mocniej się uginać, wtedy opaski umieszcza się bliżej siebie na środku stelaża.
  • Gdy natomiast chce się uzyskać większą twardość, wtedy opaski należy rozsunąć. Im szerzej będą one rozsunięte, tym stelaż będzie bardziej sztywny i twardy.

Uwaga! Należy pamiętać o tym, że niektóre stelaże elastyczne mają konstrukcję wymagającą umieszczenia ich we właściwym kierunku na dnie łóżka. Wtedy elementy do regulacji twardości umieszczane są bliżej jego wezgłowia.

W przypadku stelaży z regulacją wysokości, ustawienie właściwej pozycji może odbywać się ręcznie albo z użyciem pilota, gdy stelaż jest zasilany elektrycznie. W pierwszym przypadku należy odpowiednio podnieść stelaż i zaczepić go o właściwy element, aby podtrzymać go w wybranej pozycji. W drugim wystarczy tylko naciśnięcie przycisku, a silnik samoczynnie uniesie albo opuści stelaż w pożądaną pozycję.

Czy stelaż pod materac należy przymocować do łóżka?

Bardzo często pojawiającym się pytaniem w kontekście montażu stelaża pod materac jest – czy stelaż musi być przymocowany do ramy łóżka? 

Montaż stelaża do ramy łóżka, na przykład z użyciem wkrętów, nie jest potrzebny. Właściwie dopasowany stelaż, który ma rozmiar pasujący do łóżka, nie będzie się przesuwać, a dzięki temu może on zapewnić optymalną pozycję. Dzięki temu można również uniknąć uszkodzenia ramy łóżka, a stelaż będzie można łatwo zdemontować wtedy, gdy będzie chciało się go przenieść do innego mebla lub zastosować inny model.

Jak dbać o stelaż łóżka?

Podobnie jak materac, także stelaż łóżka jest narażony na zniszczenie. Warto więc pamiętać o tym, aby systematycznie sprawdzać jego stan techniczny, na przykład raz ma 3-6 miesięcy, gdy zmienia się stronę materaca. Należy wtedy zwrócić uwagę, czy deseczki nie są nadłamane lub nie doszło do uszkodzenia plastikowych uchwytów. Należy także usunąć nagromadzone na elementach ślady kurzu i inne zabrudzenia, na przykład odkurzaczem, szczotką lub ściereczką.

Aby wydłużyć trwałość stelaża, należy też pamiętać, aby nie skakać po łóżku, co może spowodować naruszenie jego konstrukcji.

Gdy stelaż jest starszy, jego elementy również mogą szybciej ulegać zniszczeniu, dlatego warto pomyśleć o jego wymianie.

Podsumowanie

Dobrej jakości stelaż do łóżka to bardzo ważny komponent, dlatego należy zawsze dopasować go tak, aby zapewniał właściwe wsparci dla materaca oraz dla całego ciała jego użytkownika. Najlepiej zdecydować się na stelaż elastyczny, który charakteryzuje się odpowiednim poziomem sprężystości, a dzięki temu zapewnia bardziej komfortowy wypoczynek.

Gdy stelaż dostarczany jest jako niezłożony, wówczas należy złożyć go samodzielnie według dołączonej do niego instrukcji obsługi. Następnie stelaż należy właściwie ustawić w ramie łóżka i wyregulować, gdy daje on taką możliwość. Właściwa współpraca stelaża i materaca to maksymalna wygoda!

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.