Jak wyprać materac do spania

Jak wyprać materac do spania? Oto najlepsze sposoby!

Dobry materac powinien być nie tylko odpowiednio dopasowany, ale także… czysty! Sprawdź, w jaki sposób zadbać o higienę materaca, aby wypoczywać na nim komfortowo i bezpiecznie.

Spis treści:

Dlaczego warto czyścić materac regularnie?

Regularne czyszczenie materaca ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla alergików. Powinien pamiętać o nim każdy z nas.

Na materacu spędzamy najczęściej około 1/3 swojego życia. Codziennie natomiast korzystamy z niego średnio od 6 do 8 godzin. To bardzo długi czas, biorąc pod uwagę kwestie higieniczne.

Materac każdego dnia narażony jest na różne zabrudzenia, między innymi wywołane przez gromadzący się na nim kurz, pyły, naskórek czy włosy, a także przez pot oraz osadzającą się na nim wilgoć. Gdy materac nie będzie regularnie czyszczony, wtedy szybko może stać się rezerwuarem groźnych drobnoustrojów – bakterii, grzybów, pleśni, roztoczy.

Dodatkowo wtedy, gdy materac nie jest często czyszczony, mogą osiedlić się w nim inni nieproszeni goście, na przykład karaluchy, prusaki czy gryzki (Psocoptera).

Korzystanie z brudnego, nieczyszczonego materaca jest zatem nie tylko niekomfortowe, ale także niebezpieczne dla zdrowia!

Brudny materac może przyczyniać się do pojawienia się:

 • Kaszlu,
 • Alergii,
 • Astmy oskrzelowej,
 • Bólów głowy,
 • Podrażnień skórnych,
 • Nowotworów.

Jak często czyścić materac?

Materac warto czyścić regularnie, najlepiej przynajmniej raz na kwartał lub częściej wtedy, gdy używany jest on przez osobę z alergią. Alergicy często piorą swoje materace co kilka tygodni, by zadbać o ich maksymalną czystość.

Dodatkowo czyszczenie materaca konieczne będzie wtedy, gdy pojawią się na nim zabrudzenia. Wtedy powinno się jak najszybciej usunąć plamy, ponieważ pozostawienie ich na materacu spowoduje, że zanieczyszczenia zaczną migrować w jego głąb.

Jak zadbać o czystość materaca? Sprawdź metody jego czyszczenia, które pozwolą na utrzymanie go w doskonałej kondycji na długi czas!

Czyszczenie materaca – krok po kroku

Na czyszczenie materaca składa się szereg czynności. Nie musimy wykonywać ich wszystkich, gdy materac jest tylko lekko zabrudzony. Wtedy wystarczy tylko powierzchowne czyszczenie. Jeżeli jednak jest on silniej zaplamiony, konieczne może być wykonanie dogłębnego prania materaca, by zadbać o jego higienę i swój bezpieczny sen.

Jak czyścić materac? Oto czynności, które pomogą w utrzymaniu go w czystości!

1. Odkurzanie materaca

odkurzanie materaca - jak wyprać materac

Podstawową techniką czyszczenia materaca jest jego odkurzanie, które pozwala na usunięcie z niego zabrudzeń osadzonych na powierzchni. 

Do odkurzania materaca najlepiej zastosować małą końcówkę – może być płaska lub dodatkowo wyposażona w szczotkę. Należy pamiętać o tym, aby nie używać jej do czyszczenia podłóg lub innych zabrudzonych powierzchni, dlatego najlepiej mieć osobną końcówkę do materaców i innych tapicerowanych mebli.

Materac można odkurzać na dwa sposoby:

 • Odkurzanie materaca w pokrowcu – pozwala na zebranie zabrudzeń z powierzchni materaca.
 • Odkurzanie materaca bez pokrowca – umożliwia dokładniejsze usunięcie zanieczyszczeń z gąbki materaca.

Warto pamiętać o tym, żeby odkurzyć nie tylko powierzchnię wierzchnią materaca, ale także wyjąć go z ramy łóżka i odkurzyć stelaż oraz ramę, w której także osadzają się zabrudzenia. Tam także lubią bytować różne owady jak karaluchy czy prusaki.

2. Pranie pokrowca

pranie pokrowca - jak wyprać materac

Najlepiej wybierać materace, które wyposażone są w zdejmowane pokrowce. Pokrowiec zabezpiecza materac przed znacznymi zabrudzeniami oraz poprawia komfort jego użytkowania.

Pokrowiec materaca można wyprać w pralce. Aby usunąć z niego roztocza oraz inne drobnoustroje, najlepiej wybrać program z temperaturą wynoszącą 60 stopni Celsjusza. Po wypraniu pokrowiec należy rozwiesić do wysuszenia. Można także wysuszyć go w suszarce do ubrań.

Więcej na temat prania pokrowca znajdziesz tutaj: Jak prać pokrowiec na materac.

3. Pranie materaca

pranie materaca odkurzaczem parowym

Materac jako taki nie może być umieszczony w pralce i wyprany jak pokrowiec. Gdy zatem pojawią się na nim jakieś zabrudzenia, wtedy konieczne jest działanie miejscowe.

Plamy z materaca można usuwać za pomocą kilku metod – stosując gotowe środki do czyszczenia tekstyliów lub przygotowując je w domu. W dalszej części wpisu prezentujemy kilka sprawdzonych przepisów na naturalne oraz bezpieczne preparaty pozwalające na wyczyszczenie różnych plam na materacu.

Dodatkowo do czyszczenia i dezynfekcji materaca można zastosować myjkę parową albo odkurzacz parowy. To urządzenia, które emitują parę wodną pod ciśnieniem. Wiele myjek i odkurzaczy parowych dostępnych w sprzedaży ma specjalne końcówki przeznaczone do mebli tapicerowanych, którymi można czyścić materace. Dzięki wysokiej temperaturze pary można skuteczniej usuwać zabrudzenia i dodatkowo usuwać drobnoustroje. 

4. Pranie kołdry i poduszek

pranie kołdry i poduszek

Kołdra i poduszki powinny być prana zawsze wtedy, gdy zostanie zabrudzona. Dodatkowo regularnie w odstępach co około pół roku. Osoby z alergiami na roztocza powinny robić to częściej, na przykład co 3 miesiące. Kołdrę najlepiej prać w pralce o dużym bębnie. Producenci zalecają, aby było to minimum 7 kg dla kołdry pojedynczej o rozmiarach 140×200 cm 150×200 cm, 160×200 cm, natomiast 9 kg dla kołdry podwójnej o rozmiarach 200×200 cm. Więcej do artykułu: Pranie kołdry poliestrowej w pralce – jaki program wybrać?.

Usuwanie plam z materaca domowymi metodami

Plamy na materacu można usuwać za pomocą domowych metod. Poniżej znajdziesz najczęściej stosowane mikstury, które pomogą w utrzymaniu materaca w czystości:

Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną

czyszczenie materaca sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to doskonały sposób, aby wyczyścić i odświeżyć materac. Można stosować ją na dwa sposoby – na sucho i na mokro.

Soda oczyszczona na sucho:

 • 1 szklanka sody oczyszczonej,
 • Olejek eteryczny,
 • Słoik z sitkiem lub drobne sitko ręczne.

Sodę zmieszać z paroma kroplami olejku eterycznego, by nadać jej zapach. Następnie umieścić w słoiku z sitkiem albo w sitku ręcznym i posypać równomiernie materac. Pozostawić na co najmniej kilka godzin, a potem odkurzyć.

Soda oczyszczona na mokro:

Oto najlepszy sposób na wypranie materaca:

 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
 • Woda,
 • Gąbka albo ściereczka.

Do sody dodajemy odrobinę wody, by przygotować gęstą pastę. Następnie nakładamy ją na plamę i po 30 minutach ścieramy za pomocą gąbki lub ściereczki. Resztki sody po wyschnięciu odkurzamy. Gdy plama jest trudniejsza, do sody z wodą dodajemy parę kropel płynu do mycia naczyń.

Woda utleniona

Za pomocą wody utlenionej można łatwo usunąć plamy z krwi. Należy polać nią plamę na powierzchni materaca, a potem wetrzeć ściereczką.

Sól i zimna woda

Solą posypujemy plamę, a potem czyścimy za pomocą ściereczki albo gąbki zamoczonej w zimnej wodzie. Taka mieszanka sprawdzi się także na plamy z krwi – należy wtedy uważać, by nie stosować ciepłej wody, ponieważ może ona spowodować koagulację krwi i utrwalić plamę.

Cytryna i woda

Materac można także wyczyścić za pomocą soku wyciskanego z cytryny zmieszanej z wodą w proporcjach 2 części wody na 1 część soku z cytryny. Mieszankę wciera się w plamę, zostawia na kilka minut, a potem zbiera wilgotną ściereczką.

Płyn do mycia naczyń i woda

Dobry efekt może dać także zastosowanie mieszanki z płynu do mycia naczyń oraz wody. Można umieścić ją w miseczce albo w butelce ze spryskiwaczem. Następnie mieszankę oszczędnie nanosi się na materac, by nie spowodować jego przemoczenia, pozostawia na kilka minut, a następnie ściera ściereczką, gąbką.

Jaki materac jest najłatwiejszy w czyszczeniu?

Chcesz, aby czyszczenie materaca było jeszcze łatwiejsze, warto pamiętać o wybraniu takiego modelu, który będzie łatwiejszy do utrzymania w czystości. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Najłatwiejsze w czyszczeniu oraz najbardziej przewiewne, czyli też szybkoschnące są materace piankowe, na przykład:

Będą one doskonałym wyborem dla alergików i osób, dla których ważna jest nienaganna czystość materaca.

Warto także zwrócić uwagę na typ pokrowca na materac. Najlepiej wybrać materac z pokrowcem, który nadaje się do zdejmowania i prania.

Podsumowanie

O materac warto dbać regularnie. Systematyczne odkurzanie jego powierzchni, a także pranie pokrowca to podstawa higienicznego snu. Dodatkowo, gdy pojawią się na nim plamy, warto od razu je usunąć, by wydłużyć trwałość materaca i poprawić komfort swojego snu.

Przed zakupem nowego materaca przeczytać koniecznie: dobre materace online – czym kierować się przy zakupie.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.