Poduszka do spania na plecach

Poduszka do spania na plecach

Najlepszą poduszką dla osoby śpiącej na plecach będzie poduszka ortopedyczna z pianki termoelastycznej lub z certyfikowanego lateksu (twardość H1 miękka). Poduszka taka powinna zapewnić odpowiednie podparcie dla szyi tak aby pomiędzy głową a kręgosłupem tworzyła się linia prosta. Pokrowiec najlepiej antyalergiczny z zamkiem błyskawicznym. Produkt polski.

W łóżku spędzamy niemalże 1/3 swojego życia, zatem wybór odpowiedniej poduszki do spania jest bardzo ważny. Często jednak nie przywiązujemy do tego wagi, co może skutkować bólami karku, pleców, drętwieniem mięśni. Jeśli także doświadczasz takich dolegliwości, wybierz odpowiednią poduszkę.

Naukowcy z Danii wykorzystali małe czujniki (umieszczonych na udzie, górnej części pleców i ramieniu) ustalili wartości normatywnych dotyczących pozycji ciała i ruchów podczas snu. W badaniu brały udział osoby dorosłe, pracujące. Odkryli że 37,5% osób śpi na plecach, 54,1% na boku, 7,3% na brzuchu. Link do źródła ->>

Na plecach nie śpi wprawdzie tak dużo osób jak na boku, ale jednak ok. co trzecia osoba wypoczywa w tej pozycji. Spanie na plecach jest wskazane dla zdrowia kręgosłupa, ponieważ nie powoduje ono nadmiernego obciążenia kręgów, a tym samym nie prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości.

Spanie na plecach – jak wypoczywać jeszcze wygodniej?

Eksperci wskazują, że spanie na plecach to najzdrowsza pozycja do wypoczynku. Dlaczego? Ciało człowieka znajduje się wtedy w optymalnym ułożeniu, które nie powoduje obciążenia kręgosłupa oraz mięśni. Cały organizm może się rozluźnić oraz zregenerować. 

poduszka do spania na plecach ułożenie głowy

Aby jednak wygodnie wysypiać się na plecach, warto wybrać właściwą poduszkę. Nie każda poduszka będzie zapewniała maksymalny komfort, a nawet może powodować bóle karku, kręgosłupa. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze dobrej poduszki do spania w tej pozycji?

  • Dobra poduszka do spania na plecach powinna przede wszystkim dawać właściwe podparcie dla głowy, aby pomiędzy nią a kręgosłupem tworzyła się linia prosta – gdy głowa będzie ułożona za nisko albo za wysoko, wtedy mogą pojawić się dolegliwości.
  • Dodatkowo, dobra poduszka powinna być wykonana z materiału przyjemnego w dotyku, wytrzymałego i trwałego, a także najlepiej antyalergicznego. Materiał powinien być przewiewny.

Takie wymogi mogą spełnić zarówno poduszki posiadające kształt klasyczny, jak również poduszki nazywane ortopedycznymi – rehabilitacyjnymi, czyli poduszki specjalne profilowane. Co zatem wybrać?

Poduszka ortopedyczna do spania na plecach – lepszy wybór

poduszka ortopedyczna do spania na plecach

Poduszki ortopedyczne to poduszki o charakterystycznym kształcie przypominającym falę. Do ich wykonania stosuje się pianki, w tym wskazane powyżej:

  • pianki termoelastyczne
  • pianki lateksowe

Takie poduszki rekomendowane są dla tych osób, które nie czują się komfortowo podczas wypoczynku na poduszkach o klasycznym kształcie. Ich charakterystyczny kształt jest dopasowany do anatomii człowieka, w tym także do budowy szyi. Poduszka wypełnia wtedy przestrzeń pomiędzy ramionami oraz głową człowieka, właściwie podpierając kark i głowę przy leżeniu na plecach.

Polecamy trzy poduszki ortopedyczne:

Poduszki ortopedyczne umożliwiają zredukowanie napięcia, jakie może pojawić się w rejonie kręgosłupa szyjnego. Wtedy mięśnie mogą całkowicie się rozluźnić, dlatego po pobudce nie pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Polecamy poduszkę:

poduszka ortopedyczna do spania pianka visco

Poduszka ortopedyczna z wymiennym wkładem

Wymiary: 50x40x11/8 cm
Twardość: H1 lub H2 (dwa wymienne wkłady)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Jest rekomendowana jako elementem leczenia bólów kręgosłupa w odcinku szyjnym. Dwa wymienne wkłady umożliwiają dostosowanie twardości.
Specjalne profilowanie zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. Pianka nie zatrzymuje wilgoci.

poduszka z pianki termoelastycznej

Poduszka z pianki termoelastycznej z pamięcią kształtu

Wymiary: 31x10x50 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Delikatnie wyprofilowany kształt i materiał poduszki zapewnia doskonałe podparcie głowie i szyjnemu odcinkowi kręgosłupa, dzięki czemu ma ona właściwości ortopedyczne.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

Z kolei poduszki lateksowe są droższe, ale za to bardziej elastyczne i trwalsze od pianek VISCO. Do ich wytwarzania stosuje się piankę lateksową naturalną, syntetyczną albo ich mieszaninę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest poduszka profilowana:

poduszka lateksowa

Poduszka lateksowa profilowana

Wymiary: 67×42 cm
Wysokość: 9-11,5 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Pianka:  80% to syntetyczny lateks, 20% naturalny lateks
Elastyczna, szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu i doskonale dopasowuje się do ciała. Jest odporna na zużycie i ma właściwości antyalergiczne.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

Aby wygodnie spać na plecach, najlepiej poszukać takiej poduszki, która rekomendowana jest przez producenta do wypoczynku w tej pozycji.

Poduszka klasyczna do spania na plecach

Klasyczne poduszki to takie, które posiadają najczęściej prostokątny albo kwadratowy kształt z wybrzuszeniem na środku. Z takich poduszek korzysta najwięcej z nas. Niestety, wtedy, gdy będą one niewłaściwie dopasowane, mogą powodować nieprzyjemne przeciążenia i nadwyrężenie karku.

Poduszka klasyczna, aby zapewnić właściwy komfort snu dla osoby wypoczywającej na plecach, powinna być wykonana z elastycznego materiału, który będzie pozwalał na stworzenie właściwego podparcia pomiędzy głową a ramionami.

Najlepszym wyborem będą poduszki z wypełnieniem syntetycznym, które wykazują także właściwości antyalergiczne. Poduszki tego typu nie wygniatają się tak bardzo, jak poduszki z wypełnieniem naturalnym – z pierza i puchu.

Poduszka powinna mieć średnią wysokość, ponieważ ta zbyt niska spowoduje opadanie głowy do tyłu, a ta za wysoka nadmiernie podniesie głowę w górę. Wtedy kręgosłup nie będzie tworzył prostej linii z głową.

Polecamy trzy poduszki o klasycznym kształcie:

Poduszka piankowa
dla alergików

Duża poduszka piankowa z niebieskiej pianki Visco Airsense Moon

Wymiary: 72x42x13 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Posiada właściwości ortopedyczne. Budowa pianki zapewnia zwiększoną oddychalnośćprzewiewność nawet do 500% w porównaniu do standardowych pianek.
Cały wkład poduszki można prać w pralce.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

duża poduszka z pianki visco

Duża poduszka wykonana jest z termoelastycznej pianki MEMORY (Visco)

Wymiary: 72x42x13 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Posiada właściwości ortopedyczne
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

poduszka żelowa do spania

Poduszka piankowo-żelowa Mito

Wymiary: 72x42x14 cm
Twardość: H1 (miękka)
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100

Polecana dla alergików. Posiada wkład w postaci hydrożelu, który ma niezwykłe właściwości regulowania temperatury.
Zawiera antyalergiczną poszewkę z szytym zamkiem błyskawicznym.

Certyfikaty – gwarancja bezpieczeństwa

certyfikat oeko-tex standard100 logo

Zanim wybierzesz poduszkę, pamiętaj aby zwrócić uwagę na jej certyfikaty. Potwierdzają one, że komponenty z których wykonane są poduszki spełniają konkretne wymogi jakościowe i są bezpieczne dla twojego zdrowia. Najważniejsze to międzynarodowy certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100. Potwierdza on, że produkt nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji, tj. pestycydy czy metale ciężkie. Wszystkie nasze poduszki posiadają certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100.

Dodatkowo w naszej ofercie posiadamy również poduszki które są Wyrobami Medycznymi Kl.I. Taki produkt musi spełnić rygorystyczne kryteria aby został dopuszczony do sprzedaży.

wyrób medyczny kl-1 - logo

Wyroby medyczne muszą być zgodne z wymogami prawnymi, które określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG.

poduszka medyczna profilowana visco

Poduszka medyczna Visco

Typ: piankowa
Wyrób Medyczny: TAK Kl. I
Certyfikaty: OEKO-TEX® STANDARD 100
Wymiary: 50×33 cm
Wysokość: 8-12 cm

Poduszka medyczna profilowana. Równomiernie rozkłada ciężar głowy i szyi dzięki zastosowaniu pianki z pamięcią.  Łagodzi bóle związane z nadmiernymi napięciami w obrębie kręgosłupa szyjnego.

Nie zapominaj o odpowiednim materacu do spania na plecach!

Aby sen był całkowicie komfortowy, nie należy zapominać również o doborze odpowiedniego materaca. W naszym asortymencie znalazła się szeroka gama materaców dedykowanych dla osób śpiących na plecach. Co wybrać?

materac do spania na plecach odpowiednia twardosc

Polecamy przede wszystkim materace o strefowej konstrukcji, na przykład:

Osobom, które preferują materace piankowe, rekomendujemy przede wszystkim materace piankowe Sensit, które dostępne są w dwóch wariantach twardości – Sensit H2, czyli średnio miękkim, a także Sensit H3, czyli średnio-twardym. Materace Sensit wykonane są z pianki wysokoelastycznej, pianki termoelastycznej VISCO oraz pianki lateksowej.

Dzięki szerokiej gamie materaców w naszym asortymencie można łatwo dobrać takie, które będą gwarantowały maksymalny komfort snu. Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi modelami materaców w naszym sklepie!

Jak zadbać o zdrowy sen? – osoby śpiące na plecach

Spanie na plecach to jedna z najlepszych pozycji dla zdrowia kręgosłupa i szyi. Pamiętaj jednak, że sen jest niezwykle ważnym elementem naszego życia. Jakość snu wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie i zdrowie. Kilka cennych porad:

  • Unikaj spania na brzuchu, może to prowadzić do deformacji kręgosłupa i bólu.
  • Utrzymuj prawidłową pozycję ciała podczas snu. Pomoże Ci w tym odpowiednio dobrana poduszka i materac
  • Zadbaj o higienę snu tzn.: odpowiednia temperatura (18-20 stopni Celsjusza), unikanie niebieskiego światła zaciemnienie podczas snu, regularne godziny snu, aktywność fizyczna podczas dnia oraz relaks przed snem.
  • Ćwicz regularnie – ruch jest nie tylko korzystny dla naszego zdrowia, ale również wpływa na jakość snu. Zwróć jednak uwagę na czas ćwiczeń – przed snem nie należy intensywnie się wysilać.
  • Zrelaksuj się przed snem – ciepła kąpiel, relaksacyjna muzyka lub medytacja pomogą.
  • Utrzymuj regularne godziny snu – stwórz sobie codzienny rytuał przed snem i rób wszystko, aby zasypiać i budzić się o tej samej porze.

Jeśli masz problemy z zasypianiem i czujesz że Twój sen jest niskiej jakości.
Obejrzyj nasz krótki filmik: ZDROWY SEN | 13 sposobów jak poprawić jakość snu i polepszyć zdrowie

Przeczytaj o doborze poduszki dla osób śpiących na brzuchu lub na boku:
Poduszka do spania na brzuchu – jaką wybrać?
Poduszka do spania na boku – jaką wybrać?

Najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o poduszkę, aby służyła jak najdłużej?

Regularnie pierz poszewkę, a samą poduszkę wietrz na świeżym powietrzu. Niektóre wkłady również można prać w pralce (ale jest ich bardzo mało) np. Poduszka piankowa z niebieskiej pianki Visco Airsense Moon można prać w całości w pralce. Po 2-3 lat wymień poduszkę na nową.

Jak często należy wymieniać poduszkę?

Aby poduszka nie straciła swoich właściwości zalecana się wymianę co ok. 2 lata. Poduszki lateksowe są bardziej trwałe i tutaj 3 lata będą odpowiednie. Jeżeli poduszkę używamy codziennie dobrze jest wymienić ją wcześniej. Oczywiście należy zwrócić uwagę na stan poduszki: czy jest niesymetryczna lub spłaszczona. Wówczas również wskazana jest wymiana.

Jaka jest cena poduszki do spania na plecach?

Cena poduszki zależy od materiału oraz rozmiaru. Waha się od 35zł nawet do 600zł. Poduszki z pianki PUR lub HR są tańsze, z lateksu lub pianki MEMORY (Visco) są droższe. Polecamy:
Poduszka z pianki termoelastycznej z pamięcią kształtu w cenie 109zł
Poduszka lateksowa profilowana Ossa w cenie 269zł

Jak wysoka powinna mieć poduszka dla osoby śpiącej na plecach?

Poduszka nie powinna być ani za wysoka, ani za niska. Idealna wysokość to taka, która utrzymuje twoją głowę, szyję i kręgosłup w jednej linii. Ważne aby poduszka była miękka i elastyczna, szczególnie jeśli jest wyższa.

Czy poduszki ortopedyczne pomagają na bóle szyi lub pleców?

Tak, odpowiednio dobrana poduszka może znacznie pomóc w redukcji bólów szyi i pleców. Ważne aby śpiąc na plecach twoja głowa, szyja i kręgosłup były w prostej linie. Dzięki poduszkom profilowanym łatwiej jest utrzymać to postawę.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.