okulary z filtrem światłą niebieskiego - czy warto

Okulary z filtrem światła niebieskiego – czy warto?

Spędzasz dużo czasu przy komputerze? Często masz problemy ze łzawieniem lub suchością oczu? W takiej sytuacji bardzo często polecane są okulary z filtrem światła niebieskiego. Czy rzeczywiście warto je zakupić? Sprawdź najważniejsze informacje na ich temat!

Czym jest światło niebieskie?

Światłem niebieskim, inaczej blue light, nazywa się rodzaj światła widzialnego, które pochodzi ze źródeł naturalnych i sztucznych. Chociaż jest ono naturalne, to jednak długotrwała ekspozycja na tego typu światło może być szkodliwa dla zdrowia. Aktualnie najczęściej jesteśmy narażeni na kontakt ze światłem niebieskim pochodzenia sztucznego, które emitują urządzenia elektroniczne wyposażone w ekrany oraz żarówki energooszczędne. Wybrane urządzenia emitujące światło niebieskie:

  • Ekrany komputerów,
  • Telewizory,
  • Smartfony,
  • Tablety.

Wobec tego współczesny człowiek, który korzysta z powyższych sprzętów regularnie, na przykład w pracy i w domu, jest w wysokim stopniu wystawiony na działanie światła niebieskiego.

Jaki wpływ na zdrowie ma światło niebieskie?

Długotrwałe wystawienie na światło niebieskie może wywoływać dolegliwości oczu. Przede wszystkim pojawiają się wtedy takie objawy jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oczu, ich ból oraz łzawienie. Mogą pojawiać się także zaburzenia widzenia. Na skutek stałego kontaktu ze światłem niebieskim może także dochodzić do problemów ze snem, ponieważ światło to wpływa na wytwarzanie melatoniny. Melatonina jest ważnym związkiem regulującym naturalny rytm snu. Zaburzenia jej wydzielania mogą powodować bezsenność, trudności z zasypianiem, wybudzanie się, a w konsekwencji niewyspanie, gorsze samopoczucie psychiczne.

Czym są okulary z filtrem światła niebieskiego?

Okulary z filtrem światła niebieskiego to rodzaj okularów, w których stosowane są soczewki z filtrem światła niebieskiego.

W soczewkach tego typu stosuje się specjalny rodzaj powłoki, która jest w stanie odfiltrować nadmiar światła niebieskiego, aby nie przedostawało się ono do oczu. Można rozpoznać je między innymi po niebieskich refleksach widocznych pod światło.

W sprzedaży można znaleźć okulary z filtrem światła niebieskiego w wielu wariantach dla kobiet i dla mężczyzn. Dostępne są w różnych wariantach oprawek, dlatego można dopasować je do swojego kształtu twarzy i gustu.

Okulary blokujące niebieskie światło – pomocne czy po prostu modne?

Nie wykonano na razie badań, które potwierdzałyby jednoznacznie, że światło niebieskie negatywnie wpływa na zdrowie. Wiele osób, które używają okularów z filtrem tego światła, zauważa jednak u siebie poprawę komfortu widzenia, szybsze zasypianie i lepszy sen oraz poprawę ogólnej jakości życia.

Wobec tego okularów z filtrami światła niebieskiego nie powinno się traktować tylko i wyłącznie jako mody. Mogą być one bardzo pomocne dla osób, które wystawione są na światło niebieskie każdego dnia.

Kiedy warto zastosować okulary z filtrem światła niebieskiego?

Najczęściej okulary z filtrem światła niebieskiego polecane są osobom, które:

  • Pracują przy komputerze lub spędzają przy nim wiele godzin dziennie,
  • Często oglądają telewizję,
  • Regularnie korzystają ze smartfonów, tabletów.

Gdy podczas korzystania z urządzeń z ekranami emitującymi niebieskie światło pojawiają się dolegliwości jak przemęczenie, zaczerwienienie oczu, wtedy warto pomyśleć o przetestowaniu okularów wyposażonych w soczewki filtrujące światło niebieskie. Stosowanie okularów z soczewkami filtrującymi niebieskie światło może dać wiele korzyści. Podczas ich używania można uzyskać większy komfort korzystania z urządzeń elektronicznych, między innymi zredukować ból oczu, ich łzawienie czy swędzenie, a ponadto poprawić jakość swojego snu.

Okulary z filtrem światła niebieskiego – rodzaje

W sprzedaży można znaleźć obecnie różne okulary z filtrem światła niebieskiego. Jakie rodzaje tego typu okularów są oferowane w sklepach? Okulary zerówki z filtrem światła niebieskiego
Tego typu okulary nie mają soczewek korekcyjnych, czyli mają soczewki określane jako zerówki.

Okulary zerówki wyposażone są w soczewki bez korekcji oraz z filtrem światła niebieskiego.

Są one przeznaczone do stosowania przez osoby, które nie mają wady wzroku, dlatego nie muszą używać okularów z „plusami” albo „minusami”, by poprawić jakość widzenia.

Okulary korekcyjne z filtrem światła niebieskiego
Tego typu okulary wyposażone są natomiast w szkła korekcyjne, które dobierane są indywidualnie w zależności od wady wzroku. Dodatkowo soczewki korekcyjne pokryte są wtedy powłoką filtrującą światło niebieskie.

Aby zakupić tego typu okulary, należy wcześniej wziąć udział w badaniu okulistycznym albo optometrycznym, aby dowiedzieć się, jakie soczewki dobrać. Następnie można zamówić je w salonie optycznym, który wykona je z wykorzystaniem soczewek z filtrem światła niebieskiego. Dzięki temu można uzyskać okulary, które jednocześnie korygują wadę wzroku i chronią oczy przed negatywnym wpływem światła niebieskiego.

Dostępne są także okulary korekcyjne gotowe z filtrem światła niebieskiego – można kupić je od ręki.

Gdzie kupić okulary z filtrem światła niebieskiego?

Obecnie okulary z soczewkami z filtrem światła niebieskiego można zakupić w wielu salonach optycznych oraz w sklepach prowadzących sprzedaż okularów.

Najłatwiej zakupić okulary zerówki, które nie służą do korekcji wzroku, oraz gotowe okulary korekcyjne. Można znaleźć je w sprzedaży w wielu sklepach sprzedających okulary. Z kolei modele z indywidualną korekcją zamawia się w salonach optycznych, gdzie mogą być one wykonane na zamówienie.

Obecnie okulary wyposażone w filtr światła niebieskiego można zamawiać również w sklepach internetowych – dotyczy to zarówno zerówek, jak i okularów korekcyjnych. Przy zamawianiu okularów korekcyjnych należy przesłać do sklepu receptę wystawioną przez specjalistę wykonującego badanie wzroku.

Nawiązaliśmy współpracę z polskim producentem najlepszych na rynku okularów blokujących niebieskie światło. Okulary wykonywane są w laboratorium w Warszawie z wykorzystaniem najnowszej technologii. W całości odlewane są z wysokiej jakości naturalnej melaniny.

Ponadczasowy model i kolory, a przede wszystkim najnowsza technologia – dokładnie takie są okulary mgeek.

Podsumowanie

Gdy często pracujesz przy komputerze, oglądasz telewizję lub korzystasz ze smartfona, okulary z filtrem światła niebieskiego mogą poprawić Twój komfort widzenia oraz wpłynąć na lepszą jakość snu. Można kupić je jako zerówki i okulary korekcyjne w wielu modnych oprawkach do wyboru.