okulary z filtrem światłą niebieskiego - czy warto

Okulary blue blocker, okulary z filtrem światła niebieskiego – czy warto?

Spędzasz dużo czasu przy komputerze? Często masz problemy ze łzawieniem lub suchością oczu? W takiej sytuacji bardzo często polecane są okulary z filtrem światła niebieskiego. Czy rzeczywiście warto je zakupić? Sprawdź najważniejsze informacje na ich temat!

Czym jest światło niebieskie?

Światłem niebieskim, inaczej blue light, nazywa się rodzaj światła widzialnego, które pochodzi ze źródeł naturalnych i sztucznych. Chociaż jest ono naturalne, to jednak długotrwała ekspozycja na tego typu światło może być szkodliwa dla zdrowia. Aktualnie najczęściej jesteśmy narażeni na kontakt ze światłem niebieskim pochodzenia sztucznego, które emitują urządzenia elektroniczne wyposażone w ekrany oraz żarówki energooszczędne. Wybrane urządzenia emitujące światło niebieskie:

  • Ekrany komputerów,
  • Telewizory,
  • Smartfony,
  • Tablety.

Wobec tego współczesny człowiek, który korzysta z powyższych sprzętów regularnie, na przykład w pracy i w domu, jest w wysokim stopniu wystawiony na działanie światła niebieskiego.

Jaki wpływ na zdrowie ma światło niebieskie?

Długotrwałe wystawienie na światło niebieskie może wywoływać dolegliwości oczu. Przede wszystkim pojawiają się wtedy takie objawy jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oczu, ich ból oraz łzawienie. Mogą pojawiać się także zaburzenia widzenia. Na skutek stałego kontaktu ze światłem niebieskim może także dochodzić do problemów ze snem, ponieważ światło to wpływa na wytwarzanie melatoniny. Melatonina jest ważnym związkiem regulującym naturalny rytm snu. Zaburzenia jej wydzielania mogą powodować bezsenność, trudności z zasypianiem, wybudzanie się, a w konsekwencji niewyspanie, gorsze samopoczucie psychiczne.

Czym są okulary z filtrem światła niebieskiego?

Okulary z filtrem światła niebieskiego to rodzaj okularów, w których stosowane są soczewki z filtrem światła niebieskiego.

W soczewkach tego typu stosuje się specjalny rodzaj powłoki, która jest w stanie odfiltrować nadmiar światła niebieskiego, aby nie przedostawało się ono do oczu. Można rozpoznać je między innymi po niebieskich refleksach widocznych pod światło.

Dzięki nowym technologiom na rynku dostępne są również innego rodzaju okulary blokujące niebieskie światło – gdzie zamiast sztucznych powłok soczewki są w całości odlewane z naturalnej melaniny. Tego typu soczewki są zdecydowanie skuteczniejsze i lepsze dla naszych oczu. To technologia, która powstała w polskim laboratorium w Warszawie i jest stosowana w okularach dostępnych w naszym sklepie:

Okulary blokujące niebieskie światło – pomocne czy po prostu modne?

Nie wykonano na razie badań, które potwierdzałyby jednoznacznie, że światło niebieskie negatywnie wpływa na zdrowie. Jednak wiele osób, które używają okularów z filtrem tego światła, zauważa poprawę komfortu widzenia, szybsze zasypianie i lepszy sen oraz poprawę ogólnej jakości życia.

Wobec tego okularów z filtrami światła niebieskiego nie powinno się traktować tylko i wyłącznie jako mody. Mogą być one bardzo pomocne dla osób, które wystawione są na światło niebieskie każdego dnia. Jeżeli pracujesz przed monitorem, spędzasz dużo czasu z telefonem lub przed telewizorem – zdecydowanie warto zapatrzeć się w dobrej jakości okulary blokujące niebieskie światło.

Kiedy warto zastosować okulary z filtrem światła niebieskiego?

Najczęściej okulary z filtrem światła niebieskiego polecane są osobom, które:

  • Pracują przy komputerze lub spędzają przy nim wiele godzin dziennie,
  • Często oglądają telewizję,
  • Regularnie korzystają ze smartfonów, tabletów.

Gdy podczas korzystania z urządzeń z ekranami emitującymi niebieskie światło pojawiają się dolegliwości jak przemęczenie, zaczerwienienie oczu, wtedy warto pomyśleć o przetestowaniu okularów wyposażonych w soczewki filtrujące światło niebieskie. Stosowanie dobrej jakości okularów blokujących niebieskie światło może dać wiele korzyści. Podczas ich używania można uzyskać większy komfort korzystania z urządzeń elektronicznych, między innymi zredukować ból oczu, ich łzawienie czy swędzenie, a ponadto poprawić jakość swojego snu.

Okulary z filtrem światła niebieskiego – rodzaje

W sprzedaży można znaleźć obecnie różne okulary z filtrem światła niebieskiego. Jakie rodzaje tego typu okularów są oferowane w sklepach?

Okulary zerówki z filtrem światła niebieskiego

Tego typu okulary nie mają soczewek korekcyjnych, czyli mają soczewki określane jako zerówki. Okulary zerówki wyposażone są w soczewki bez korekcji oraz z filtrem światła niebieskiego. Są one przeznaczone do stosowania przez osoby, które nie mają wady wzroku, dlatego nie muszą używać okularów z „plusami” albo „minusami”, by poprawić jakość widzenia. Tego typu modele można zamówić od ręki w sklepie internetowym. Warto zapłacić nieco więcej i być pewnym, że okulary są skuteczne i będą nam dobrze służyć. Świetnie jeżeli komfort widzenia nie jest zaburzony – badania potwierdzają, że soczewki w produkowanych w Polsce okularach blokujących niebieskie światło mgeek sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż inne modele dostępne na rynku.

Okulary korekcyjne z filtrem światła niebieskiego

Tego typu okulary wyposażone są natomiast w szkła korekcyjne, które dobierane są indywidualnie w zależności od wady wzroku. Dodatkowo soczewki korekcyjne pokryte są wtedy powłoką filtrującą światło niebieskie lub od razu soczewki są odlewane ze specjalnych materiałów jak w przypadku polskich okularów mgeek, które sprzedajemy,

Aby zakupić tego typu okulary, należy wcześniej wziąć udział w badaniu okulistycznym albo optometrycznym, aby dowiedzieć się, jakie soczewki dobrać. Następnie można zamówić je w salonie optycznym, który wykona je z wykorzystaniem soczewek z filtrem światła niebieskiego. Dzięki temu można uzyskać okulary, które jednocześnie korygują wadę wzroku i chronią oczy przed negatywnym wpływem światła niebieskiego.

Jeżeli dysponujesz receptą od okulisty możesz również zamówić takie okulary od ręki w naszym sklepie. Wybierz kolor dla siebie i podczas składania zamówienia podaj wartości dioptrii (oko prawe i oko lewe) oraz rozstaw źrenic (PD). Okulary zostaną odlane dla Ciebie w laboratorium w Warszawie i wysłane w ciągu 48h.

Gdzie kupić okulary z filtrem światła niebieskiego?

Obecnie okulary z soczewkami z filtrem światła niebieskiego można zakupić w wielu salonach optycznych, sklepach prowadzących sprzedaż okularów, ale również w sklepach internetowych.

Najłatwiej zakupić okulary zerówki, które nie służą do korekcji wzroku, oraz gotowe okulary korekcyjne. Można znaleźć je w sprzedaży w wielu sklepach sprzedających okulary. Z kolei modele z indywidualną korekcją zamawia się zwykle w salonach optycznych.

Na szczęście można również zamówić okulary z indywidualną korekcją w sklepie online. Możesz to zrobić również  w naszym sklepie. W trakcie składania zamówienia podaj wartości dioptrii (oko prawe i oko lewe) oraz rozstaw źrenic (PD) lub prześlij zdjęcie/skan recepty.

Nawiązaliśmy współpracę z polskim producentem najlepszych na rynku okularów blokujących niebieskie światło. Okulary wykonywane są w laboratorium w Warszawie z wykorzystaniem najnowszej technologii. W całości odlewane są z wysokiej jakości naturalnej melaniny.

Ponadczasowy model i kolory, a przede wszystkim najnowsza technologia – dokładnie takie są okulary mgeek.

Podsumowanie

Gdy często pracujesz przy komputerze, oglądasz telewizję lub korzystasz ze smartfona, okulary z filtrem światła niebieskiego mogą poprawić Twój komfort widzenia oraz wpłynąć na lepszą jakość snu. Można kupić je jako zerówki i okulary korekcyjne w wielu modnych oprawkach do wyboru.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.