dobry materac

Wygodny materac – co to oznacza i jak go wybrać?

Gdy poszukujemy dobrego materaca do łóżka, przede wszystkim chcemy, aby był wygodny. Co jednak dokładnie kryje się pod tym terminem? Jak wybrać najwygodniejszy materac? Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika już teraz!

W sprzedaży możemy znaleźć obecnie pełną gamę różnych materaców. Często jednak nie wiemy, na jaki model materaca warto się zdecydować, aby dobrze wysypiać się każdego dnia. 

Czy lepiej wziąć ten z pianki termoelastycznej? A może z matą kokosową? Jaka twardość będzie najlepsza? To jedynie parę pytań, które mogą pojawić się podczas poszukiwania komfortowego materaca do sypialni.

Gdy także nie wiesz, na co warto się zdecydować, sprawdź nasz poradnik, w którym znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wygodnych materaców i ich doboru. Po jego przeczytaniu na pewno uda Ci się znaleźć najbardziej komfortowy model w naszej ofercie!

Materac dopasowany do Twoich potrzeb

Zacznijmy od tego, co tak naprawdę kryje się pod terminem „wygodny materac”. Posługujemy się nim bardzo często w poszukiwaniu właściwego modelu, jednak tak naprawdę każdy z nas ma na myśli model dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb. 

Zatem dla jednej osoby wygodny materac to materac twardy, z kolei dla innej będzie to model miękki. Jedni wolą spać na materacach ze strefami twardości, dla innych nie są one niezbędne. Osoby z bolącymi plecami będą poszukiwały materaców, które zniwelują dolegliwości bólowe. Inne materace będą z kolei na celowniku osób z alergiami. Także znaczenie może mieć pokrowiec zastosowany na materac, a także stelaż pod materac.

Wobec tego wtedy, gdy chcemy spać wygodnie, musimy przemyśleć dokładnie, czego oczekujemy. Wtedy dobranie komfortowego modelu może być jeszcze prostsze!

Dlaczego wybór komfortowego materaca jest taki ważny?

W łóżku spędzamy od około 6 do 8 godzin w ciągu doby. Oznacza to, że śpimy niemalże przez 1/3 długości swojego życia. 

Sen ma dla człowieka szczególne znaczenie. To właśnie wtedy nasz organizm regeneruje się i przygotowuje do kolejnego dnia. Aby wypoczynek był całkowicie udany, ważne jest miejsce, w którym śpimy.

Dobrze dopasowany materac zapewni nam optymalny komfort. Razem z nim możemy:

 • wysypiać się każdego dnia
 • zadbać o swoje dobre samopoczucie
 • zregenerować się po ciężkim dniu
 • zapobiegać bólom pleców i innym dolegliwościom

Jeśli materac nie będzie spełniał naszych wymagań, na przykład pod względem twardości, będzie stary i nierówny, wtedy trudno mówić o komfortowym wypoczynku. 

Możemy budzić się rano obolali, w gorszym humorze, będziemy mieli trudności ze zgromadzeniem odpowiedniej energii do codziennego działania, a nawet możemy przyczynić się w ten sposób do powstania określonych schorzeń, na przykład zwyrodnienia kręgosłupa.

W związku z tym wiele osób zastanawia się nad tym, jaki rzeczywiście powinien być wygodny materac, aby sen rzeczywiście nam służył.

Wygodny materac – czyli jaki?

Jeżeli także chcesz wybrać wygodny materac do swojej sypialni, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem – to właśnie stąd dowiesz się, jak dobrać najwygodniejszy dla siebie materac, który spełni wszystkie Twoje wymagania!

Cechy wygodnego materaca:

 • wykonany z wysokiej jakości materiałów
 • dobrze dopasowuje się do anatomii ciała
 • ma odpowiednią twardość
 • dobrany do potrzeb użytkownika pokrowiec
 • ułożony na dobrym stelażu w łóżku

Te wymagania mogą spełnić różne rodzaje materaców – także te, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Właśnie dlatego nasz poradnik podzieliliśmy na kilka działów, w których bliżej przyglądamy się:

 • głównym rodzajom materaców kieszeniowych i piankowych
 • twardości materaców i jej powiązaniu z ciężarem ciała
 • rodzajom pokrowców na materac
 • stelażom pod materace

Zapraszamy do wybrania idealnego materaca do sypialni wraz z naszym sklepem!

Rodzaje materaców – podział

W naszej ofercie dostępne są różne rodzaje materaców. Wszystkie z nich są komfortowe, ale każdy z nich jest nieco inny. To wynik zastosowanych w procesie produkcji materiałów, które wpływają na komfort materaca, a także na jego trwałość, właściwości antyalergiczne oraz na cenę.

Materace możemy przede wszystkim podzielić na dwie kategorie na podstawie materiałów, które zostały zastosowane do ich rdzenia:

 • materace kieszeniowe
 • materace piankowe

Rdzeń materaca może być następnie obłożony dodatkowymi materiałami, na przykład piankami czy matami. Piszemy o nich w innej części naszego poradnika.

Gdy chcemy kupić komfortowy materac, powinniśmy rozpocząć od określenia, czy zależy nam na modelu kieszeniowym czy też piankowym. Jakie są główne różnice pomiędzy tymi dwoma typami materaców?

Materace kieszeniowe

W materacach kieszeniowych stosuje się sprężyny kieszeniowe. To sprężyny, które pakowane są oddzielnie w małe kieszonki, dlatego każda z nich pracuje osobno – przekłada się to na większą elastyczność punktową materaców kieszeniowych.

Materace kieszeniowe są bardzo trwałe i wygodne. Mogą posiadać także strefy twardości, w których stosuje się inne twardości sprężyn dla idealnego dopasowania do ciała. Najczęściej posiadają 7 stref twardości.

Najlepszy wybór to materace kieszeniowe typu Multipocket, które posiadają większą liczbę mniejszych sprężyn na metrze kwadratowym, co przekłada się na lepsze dopasowanie do ciała. Taki materac można znaleźć również w naszym asortymencie – polecamy materac Multipocket z obustronną pianką wysokoelastyczną HR, który posiada aż 508 sztuk sprężyn na metr kwadratowy, podczas gdy standardowe materace kieszeniowe mają ich nawet o połowę mniej.

Materace te są polecane zarówno dla osób lżejszych, jak i cięższych. Można kupić je w różnych wariantach twardości.

Materace kieszeniowe nie są jednak rekomendowane dla alergików. Przestrzenie między sprężynami mogą kumulować kurz, dlatego mogą powodować zaostrzenie objawów alergicznych.

Oferta materaców kieszeniowych w naszym sklepie dostępna jest pod adresem: https://materaceproducenta.pl/produkty/materace/materace-kieszeniowe/

Materace piankowe

Drugi typ materaców to materace piankowe, które najczęściej wykonane są w całości z pianek – nie posiadają sprężyn.

Materace piankowe cieszą się dzisiaj dużym zainteresowaniem. Są wygodne, lekkie, elastyczne – można stosować je również na regulowane stelaże. Także polecane są dla osób z alergiami i dla tych, którym zależy na maksymalnej higienie snu.

Materace z pianki są dostępne w różnych wariantach twardości. Mogą również posiadać strefy twardości. Są generalnie dość trwałe, ale w przypadku osób, które są cięższe, mogą niszczyć się szybciej.

Nasza oferta materaców piankowych zaprezentowana jest na stronie internetowej: https://materaceproducenta.pl/produkty/materace/materace-piankowe/.

Zatem zarówno materace kieszeniowe, jak i piankowe mają swoje plusy i minusy. Swoją decyzję o wyborze właściwego modelu powinniśmy jednak bazować nie tylko na rdzeniu, z którego wykonany jest materac, ale także jego warstwach wierzchnich, które w większym stopniu decydują o komforcie. Do wykończenia materaców stosowane są następujące materiały:

 • pianka T-25
 • pianka wysokoelastyczna
 • pianka termoelastyczna
 • lateks
 • mata kokosowa

Czym dokładnie charakteryzują się powyższe materiały? Jakie mają znaczenie dla komfortu snu?

Pianka T-25 – obiciowa, tapicerska

Jest to rodzaj pianki poliuretanowej (PUR), która nazywana jest także obiciową albo tapicerską. Ma uniwersalne zastosowanie i często używana jest w branży meblowej. Stosowana jest na krzesła, sofy, fotele, a czasami także na materace. Ma niską cenę.

Pianka T-25 nie jest jednak rekomendowana do snu. Chociaż możemy spotkać się z informacjami, że zapewnia wysoki komfort, to jedna sen na niej nie będzie tak wygodny w porównaniu z innymi, także niedrogimi materiałami. Dodatkowo, może szybko się niszczyć.

Materace dostępne w naszym sklepie wykorzystują piankę tego rodzaju tylko do oddzielenia warstwy rdzenia od innych warstw w materacach lub jako podstawę w materacach jednostronnych.

Pianka wysokoelastyczna – HR

Pianka wysokoelastyczna, która określana jest także mianem pianki HR (od ang. high resilience), jest również rodzajem pianki poliuretanowej (PUR), która produkowana jest inną techniką. 

Pianka HR ma bardziej nieregularną strukturę, co powoduje, że jest trwalsza, bardziej odporna na odkształcenia, a także ma wyższą elastyczność od zwykłej pianki PUR. Pianka ta wspomaga również wentylację materaca – dobrze przepuszcza powietrze, więc zmniejsza ryzyko gromadzenia się w niej wilgoć i rozwoju pleśni. Dodatkowo, materace z pianką wysokoelastyczną mają przystępną cenę.

Materace pianki wysokoelastycznej HR także znalazły się w naszym asortymencie. To między innymi:

Pianka termoelastyczna – VISCO, memory

Wyższa klasa w kategorii materaców to pianka termoelastyczna, która nazywana jest także pianką VISCO albo memory, czyli pianka z pamięcią. To pianka, która reaguje nie tylko na nacisk, ale również na ciepło, pod wpływem którego mięknie, dając przyjemne uczucie otulenia. Po naciśnięciu można zobaczyć na niej przez kilka sekund kształt odcisku.

Pianka termoelastyczna doskonale nadaje się dla osób, którym zależy na idealnym dopasowaniu materaca – ma wysoką elastyczność punktową, więc dobrze podtrzymuje każdą partię ciała. Z tego względu materace z pianką tego typu polecane są również dla osób z bolącymi plecami. Stosowane są także jako materace przeciwodleżynowe.

Pianka VISCO jest pianką miękką, dlatego posiadające ją materace na pewno spodobają się osobom nieprzepadającym za twardymi materacami. Jest także ciepła, więc polubią ją osoby, które narzekają na chłód podczas snu.

W naszym sklepie dostępna jest szeroka gama materaców z pianki termoelastycznej, w tym między innymi:

Pianka lateksowa – lateks syntetyczny i naturalny

Jedną z najlepszych pianek stosowanych obecnie w branży jest pianka lateksowa, czyli lateks. W sprzedaży znajdziemy materace z lateksem syntetycznym, naturalnym oraz z połączeniem tych dwóch materiałów, na przykład w proporcji 80% lateksu syntetycznego i 20% lateksu naturalnego.

Pianka lateksowa charakteryzuje się wyjątkową sprężystością i idealnie dopasowuje się do ciała. Jest również bardzo trwała – materace lateksowe mogą służyć nawet przez dekadę. Są doskonałym wyborem dla osób narzekających na bolące plecy – szybko niwelują dolegliwości bólowe, zapewniając wygodny sen.

Głównym minusem pianki lateksowej jest jej spora cena. Za takie materace zapłacimy nawet kilkukrotnie więcej niż za podstawowe modele.

W naszej ofercie można znaleźć różne modele materaców lateksowych, w tym:

Nasz najwygodniejszy model to doskonałe połączenie trzech powyższych pianek. Poznaj materac Sensit.

Mata kokosowa

W wybranych materacach stosuje się również maty kokosowe. Są to maty wykonane z włókien kokosa i lateksu. 

Mata kokosowa powoduje, że materac jest bardziej sztywny i twardy, dlatego materace tego rodzaju polecane są osobom, które lubią spać na twardszej nawierzchni.

Przykładowe modele materaców z matą kokosową w naszym sklepie internetowym:

Twardość materaca – lepszy miękki czy twardy?

Na komfort snu duży wpływ ma twardość materaca. Jeżeli materac będzie za twardy albo za miękki, wtedy nie zapewni nam maksymalnej wygody w ciągu nocy.

W sprzedaży możemy znaleźć pełną gamę materaców, które różnią się pomiędzy sobą twardością. Jak dobrać ten najlepszy?

Oznaczenia twardości materaców:

 • H1 – materac miękki
 • H2 – materac średnio miękki
 • H3 – materac średnio twardy
 • H4 – materac twardy

Dla niektórych osób dobre będą materace miękkie, inne z kolei preferują spanie na materacach średnio twardych.

Najczęściej materac pod kątem twardości dobiera się do ciężaru ciała użytkownika – im osoba jest lżejsza, tym bardziej miękki materac powinna wybrać.

Twardość materaca a ciężar użytkownika:

Warto jednak wskazać, że dobrane według ciężaru ciała materace mogą nie odpowiadać wszystkim osobom. 

Gdy materac jest za miękki, nadmiernie się w nim zapadamy i rano możemy mieć trudności z wyprostowaniem się. Z kolei wtedy, gdy jest za twardy, możemy odczuwać nadmierne drętwienie kończyn.

Gdy z materaca mają korzystać dwie osoby jednocześnie i mają one inne oczekiwania w stosunku co do jego twardości, dobrym rozwiązaniem może być materac typu DUO pianka wysokoelastyczna HR, który posiada dwie twardości – po jednej połowie jest miękki H1, a po drugiej średnio miękki H2.

Pokrowiec na materac – także wpływa na wygodę

Przy doborze wygodnego materaca warto także zwrócić uwagę na jego pokrowiec. To specjalna tkanina, która ma za zadanie zabezpieczyć materac przed czynnikami zewnętrznymi oraz poprawić jego właściwości.

Pokrowiec na materac powinien być wykonany z przyjemnej w dotyku tkaniny. Najlepiej, aby posiadał lekkie pikowanie albo inny wzór, aby dobrze leżał na materacu. Grubszy pokrowiec poprawia komfort snu.

Zwróćmy uwagę, czy pokrowiec jest zdejmowany i przeznaczony do prania w pralce – wtedy można łatwiej utrzymać go w czystości.

Stelaż pod materac – niezbędny dla maksymalnego komfortu

Na wygodę snu na wybranym przez nas materacu będzie wpływał również stelaż do łóżka.

Polecamy zastosowanie stelaża pod materac – jego brak może nie tylko pogorszyć komfort wypoczynku, ale również przyczynić się do szybszego zniszczenia materaca. Brak stelaża może doprowadzić do nadmiernego zawilgocenia materaca i rozwoju pleśni.

Stelaże pod materac można podzielić na dwie główne kategorie:

 • stelaże drewniane rolowane – deski spięte taśmami, tanie stelaże, które rekomendowane są głównie pod materace kieszeniowe
 • stelaże drewniane elastyczne – składają się z deseczek klejonych warstwowo umieszczonych na specjalnych uchwytach, które zapewniają lepszą amortyzację i dzięki temu poprawiają komfort snu, polecane do materaców piankowych

Stelaże elastyczne mogą być także regulowane – dzięki temu można samodzielnie ustawić położenie poszczególnych części stelaża.

Podsumowując, jeśli chcemy zdecydować się na zakup komfortowego materaca do swojej sypialni, warto pamiętać o powyższych poradach. Z nimi wygodny wypoczynek będzie na wyciągnięcie ręki każdej nocy!

Nie zapomnij o doborze odpowiedniej poduszki.
Przygotowaliśmy artykuł na ten temat: Jaką poduszkę wybrać?

Więcej na temat doboru dobrego i taniego materaca znajdziesz w artykule: Tanie materace – jak znaleźć najlepszy materac w niskiej cenie?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.