Materac na podłodze

Materac zamiast łóżka

Czy sam materac wystarczy nam do komfortowego snu? A może łóżko jest niezbędnym meblem w sypialni? Ostatnio coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnej ramy łóżka na rzecz samego materaca. Czy to jednak dobry pomysł? Sprawdź z nami już teraz!

Za łóżko nie musimy płacić dużo – najtańsze ramy możemy kupić już w cenie poniżej 200 złotych. Wiele osób rezygnuje jednak z zakupu ramy łóżka i układa na podłodze sam materac. 

Materac położny na podłodze może dobrze wyglądać i to dodatkowa oszczędność pieniędzy. Musimy jednak pamiętać o tym, że takie rozwiązanie ma również swoje wady.

Dlaczego rezygnujemy z łóżka i wybieramy sam materac?

W wielu serwisach wnętrzarskich, na blogach czy w katalogach aranżacji wnętrz możemy zobaczyć zdjęcia sypialni bez łóżek – z samym materacem położonym na podłodze.

Takie rozwiązanie również jest popularne w modnych teraz prostych, nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeniach, w których rezygnuje się z większości mebli. To także oszczędność pieniędzy!

Dla wielu osób spanie na materacu położonym na podłodze jest również bardziej komfortowe. Materac wydaje się bardziej równomierny, miękki, nic się nie przesuwa i nie skrzypi.

Warto jednak wskazać, że rezygnacja z łóżka w sypialni może mieć zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Gdy myślisz o tym, aby zamiast łóżka umieścić w pokoju sam materac na podłodze, pamiętaj, że takie rozwiązanie może mieć również negatywne konsekwencje.

Zalety i wady zastąpienia łóżka materacem

Zastąpienie łóżka materacem ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto zatem zapoznać się z nimi bliżej, jeśli rozważamy ułożenie na podłodze samego materaca – bez łóżka lub stelaża pod materac.

Zalety stosowania samego materaca:

  • estetyka – sypialnia może wyglądać na jeszcze modniejszą i efektowniejszą
  • oszczędność przestrzeni – sam materac zajmuje mniej miejsca niż łóżko, dlatego to popularne rozwiązanie w małych wnętrzach
  • oszczędność pieniędzy – nie wydajemy ich na zakup łóżka i możemy przeznaczyć na inne cele

Wady stosowania samego materaca:

  • materac może przesuwać się po podłodze – materac może zmieniać swoje położenie, gdy nie będzie niczym zabezpieczony
  • trudniejsze utrzymanie materaca w czystości – na materacu osadza się więcej kurzu i innych zabrudzeń, które przedostają się na niego z podłogi
  • ryzyko powstania pleśni – gdy materac nie będzie posiadał żadnej wentylacji od spodu, wtedy może zacząć rozwijać się w nim pleśń, która jest niebezpieczna dla zdrowia
  • niższa nawierzchnia materaca – dla niektórych osób, zwłaszcza starszych, mających problemy z kręgosłupem, nisko położony materac może być bardzo trudny w użytkowaniu

Materac na podłodze – uwaga na pleśń!

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jedną z wad ułożenia materaca bezpośrednio na podłodze jest ryzyko powstania pleśni. 

Jest ona szczególnie niebezpieczna dla człowieka, ponieważ powoduje podrażnienia układu oddechowego i skóry – może wywoływać wysypki, alergie, katar, kaszel, bóle głowy. Lekarze wskazują także, że pleśnie powodują większe ryzyko rozwoju chorób nowotworowych!

Rozwój pleśni na materacu położonym bezpośrednio na podłodze jest przede wszystkim związany z brakiem odpowiedniej wentylacji materaca. Materac przez cały czas wchłania wilgoć, w tym także tą pochodzącą z ludzkiego potu. Gdy jest położony na stelażu w łóżku, wilgoć ta ucieka od spodu materaca. W przeciwnym przypadku materac nie oddycha, czyli nie jest odpowiednio wentylowany. 

Wilgoć występująca w środku materaca jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni. Najczęściej materac zaczyna wtedy nieprzyjemnie pachnąć i możemy zobaczyć na nim szaro-zielonkawe ślady pleśni po podniesieniu go z podłogi. We wczesnej fazie plamy te mogą być widoczne po zdjęciu pokrowca z materaca – potem mogą zacząć przechodzić przez pokrowiec.

pleśń na materacu

Więcej na temat pleśni na materacu w artykule „Dlaczego materac pleśnieje”

Spanie na materacu, który jest zapleśniały, jest niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak również dla dorosłych. Taki materac może być także bardzo trudny w wyczyszczeniu, zwłaszcza wtedy, gdy mamy model kieszeniowy – sprężynowy. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie pozbycie się dotychczasowego i zakupienie nowego modelu.

Zatem łóżko ze stelażem lub też jego zamiennik są naprawdę bardzo ważne – dzięki nim możemy sprawić, że łóżko będzie bezpieczniejszym miejscem do snu. Właściwa wentylacja zapewniona przez stelaż spowoduje, że łóżko będzie gwarantowało maksymalny komfort!

Co zamiast łóżka pod materac?

Gdy chcemy zabezpieczyć swój materac przed pleśnieniem i zapewnić mu optymalną wentylację, ale jednocześnie nie chcemy umieszczać w sypialni zwykłej ramy łóżka, możemy wybrać alternatywne rozwiązania.

Najprostszym rozwiązaniem będzie stelaż pod materac umieszczony na nieco wyższej podstawie, na przykład z nóżkami. Wtedy materac znajduje się nad podłogą, dlatego jest właściwie wentylowany, ale jednocześnie nie ma potrzeby kupowania łóżka. 

W sprzedaży możemy znaleźć również specjalne stelaże pod materac wyposażone w regulację. Możemy ustawić odpowiednio różne elementy stelaża zgodnie ze swoimi życzeniami, na przykład podnieść część pod głową. 

Gdy chcemy uzyskać maksymalny komfort, warto zdecydować się na stelaż elastyczny z ciaśniej ułożonymi drewienkami, które będą osadzone na specjalnych zaczepach – wtedy stelaż dodatkowo zapewni nam większy komfort. 

Stelaże elastyczne rekomendowane są do materaców piankowych, na przykład do materaców Sensit w naszej ofercie. Do materaców sprężynowych możemy wybrać tańsze stelaże wykonane z grubszych drewienek.

Dzisiaj często stelaż i łóżko pod materac zastępowane są paletami euro. Drewniane palety idealnie wpisują się w aranżacje industrialne – można stworzyć z nimi efektownie prezentujący się zestaw we współczesnych loftach.

Materac na paletach euro

Warto jednak wskazać, że euro palety nie zapewnią nam maksymalnego komfortu snu. Najlepiej sprawdzą się pod materace sprężynowe jednostronne, na przykład pod materac kieszeniowy APOLLO z termoelastyczną pianką dostępny w naszym sklepie internetowym.

Podsumowując, chociaż w sypialni możemy umieścić sam materac bez łóżka i bez stelaża pod spodem, to jednak nie jest to rozwiązanie rekomendowane. Materac będzie wtedy narażony na szybsze zniszczenie – może prędko się zabrudzić, a nawet zacząć pleśnieć i trzeba będzie go wyrzucić. Jako alternatywne rozwiązanie dla łóżka możemy skorzystać ze stelaży na wyższych nóżkach lub z euro palet.

Szukasz wygodnego i taniego materaca? Ten artykuł może w tym pomóc: „Wygodny i tani – jak znaleźć dobry materac w niskiej cenie