Materac na podłodze

Materac zamiast łóżka, materac do spania na podłodze

Czy sam materac wystarczy nam do komfortowego snu? A może łóżko jest niezbędnym meblem w sypialni? Ostatnio coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnej ramy łóżka na rzecz samego materaca. Czy to jednak dobry pomysł? Sprawdź z nami już teraz!

Za łóżko nie musimy płacić dużo – najtańsze ramy możemy kupić już w cenie poniżej 200 złotych. Wiele osób rezygnuje jednak z zakupu ramy łóżka i układa na podłodze sam materac. 

Materac położny na podłodze może dobrze wyglądać i to dodatkowa oszczędność pieniędzy. Musimy jednak pamiętać o tym, że takie rozwiązanie ma również swoje wady.

Dlaczego rezygnujemy z łóżka i wybieramy sam materac?

W wielu serwisach wnętrzarskich, na blogach czy w katalogach aranżacji wnętrz możemy zobaczyć zdjęcia sypialni bez łóżek – z samym materacem położonym na podłodze.

Takie rozwiązanie również jest popularne w modnych teraz prostych, nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeniach, w których rezygnuje się z większości mebli. To także oszczędność pieniędzy!

Dla wielu osób spanie na materacu położonym na podłodze jest również bardziej komfortowe. Materac wydaje się bardziej równomierny, miękki, nic się nie przesuwa i nie skrzypi.

Warto jednak wskazać, że rezygnacja z łóżka w sypialni może mieć zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Gdy myślisz o tym, aby zamiast łóżka umieścić w pokoju sam materac na podłodze, pamiętaj, że takie rozwiązanie może mieć również negatywne konsekwencje.

Materac zamiast łóżka – zalety i wady

Zastąpienie łóżka materacem ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto zatem zapoznać się z nimi bliżej, jeśli rozważamy ułożenie na podłodze samego materaca – bez łóżka lub stelaża pod materac.

Zalety stosowania samego materaca:

  • estetyka – sypialnia może wyglądać na jeszcze modniejszą i efektowniejszą
  • oszczędność przestrzeni – sam materac zajmuje mniej miejsca niż łóżko, dlatego to popularne rozwiązanie w małych wnętrzach
  • oszczędność pieniędzy – nie wydajemy ich na zakup łóżka i możemy przeznaczyć na inne cele

Wady stosowania samego materaca:

  • materac może przesuwać się po podłodze – materac może zmieniać swoje położenie, gdy nie będzie niczym zabezpieczony
  • trudniejsze utrzymanie materaca w czystości – na materacu osadza się więcej kurzu i innych zabrudzeń, które przedostają się na niego z podłogi
  • ryzyko powstania pleśni – gdy materac nie będzie posiadał żadnej wentylacji od spodu, wtedy może zacząć rozwijać się w nim pleśń, która jest niebezpieczna dla zdrowia
  • niższa nawierzchnia materaca – dla niektórych osób, zwłaszcza starszych, mających problemy z kręgosłupem, nisko położony materac może być bardzo trudny w użytkowaniu
materac do spania na podłodze

Śpisz na podłodze – jak dopasować twardość materaca do swoich potrzeb?

Spanie na podłodze może kojarzyć się z tradycją sięgającą kilku stuleci wstecz. Wiele cywilizacji od zawsze spało nisko przy ziemi lub po prostu na niej… Do tej pory wiele nacji dalekiego wschodu preferuje właśni taki styl spania.

Mogłoby się to więc wydawać zupełnie naturalne dla człowieka. Spanie na podłodze ma swoje dobre, jak i złe właściwości. Z jednej strony może działać prozdrowotnie, z drugiej zaś będzie niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, wybierzemy jednak spanie na podłodze, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze musimy dobrać odpowiedni do swoich potrzeb materac. Trzeba dopasować twardość, wysokość materaca, a także jego rodzaj.

Należy wziąć pod uwagę, że materace, które lepiej się sprawdzą na podłodze powinny być raczej twarde i średnio twarde. Najlepszymi modelami, które zdają egzamin na podłodze są to materace z reguły wyższe powyżej 20 cm, sprężynowe, kieszeniowe oraz z naturalnego lateksu. Mają one lepszę wentyalcję, zapewniają wyższy komfort snu i bezpieczeństwo pod względem higieny.

Jeśli już śpisz na podłodze, pamiętaj, aby nie kłaść materaca bezpośrednio na niej, jeśli nie jest możliwe, aby użyć chociażby stelaża lub palety połóż pod materac chociażby dywan, matę, jakiś koc lub prześcieradło. Będzie to zawsze dodatkowe zabezpieczenie przed kurzem, i pozwoli na utrzymanie lepszej stabilności. Dodatkowo Jeśli Twój materac leży na podłodze staraj się go często podnosić i zapewnić wietrzenie, aby zwiększyć przepływ powietrza.

Materac do spania na podłodze – uwaga na pleśń!

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jedną z wad ułożenia materaca bezpośrednio na podłodze jest ryzyko powstania pleśni. 

Jest ona szczególnie niebezpieczna dla człowieka, ponieważ powoduje podrażnienia układu oddechowego i skóry – może wywoływać wysypki, alergie, katar, kaszel, bóle głowy. Lekarze wskazują także, że pleśnie powodują większe ryzyko rozwoju chorób nowotworowych!

Rozwój pleśni na materacu położonym bezpośrednio na podłodze jest przede wszystkim związany z brakiem odpowiedniej wentylacji materaca. Materac przez cały czas wchłania wilgoć, w tym także tą pochodzącą z ludzkiego potu. Gdy jest położony na stelażu w łóżku, wilgoć ta ucieka od spodu materaca. W przeciwnym przypadku materac nie oddycha, czyli nie jest odpowiednio wentylowany. 

Wilgoć występująca w środku materaca jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni. Najczęściej materac zaczyna wtedy nieprzyjemnie pachnąć i możemy zobaczyć na nim szaro-zielonkawe ślady pleśni po podniesieniu go z podłogi. We wczesnej fazie plamy te mogą być widoczne po zdjęciu pokrowca z materaca – potem mogą zacząć przechodzić przez pokrowiec.

pleśń na materacu

Więcej na temat pleśni na materacu w artykule „Dlaczego materac pleśnieje”

Spanie na materacu, który jest zapleśniały, jest niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak również dla dorosłych. Taki materac może być także bardzo trudny w wyczyszczeniu, zwłaszcza wtedy, gdy mamy model kieszeniowy – sprężynowy. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie pozbycie się dotychczasowego i zakupienie nowego modelu.

Zatem łóżko ze stelażem lub też jego zamiennik są naprawdę bardzo ważne – dzięki nim możemy sprawić, że łóżko będzie bezpieczniejszym miejscem do snu. Właściwa wentylacja zapewniona przez stelaż spowoduje, że łóżko będzie gwarantowało maksymalny komfort!

Spanie na podłodze, czy to jest dla mnie?

Materac ułożony nisko przy samej podłodze (np na bardzo niskim stelażu na nóżkach) lub też bezpośrednio na niej – jak to jest w najnowszych trendach i stylizacjach wnętrz, nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Oczywiście wygląda stylowo, ale niekoniecznie  sprawdzi się u każdego.

Spanie na podłodze na odpowiednio wysokim i twardym materacu, może bardzo dobrze sprawdzić  się u osób borykających się z bólami kręgosłupa. Spanie na twardej powierzchni ma dobroczynne działanie na plecy, pozwala na równomierne rozłożenie nacisku i w pewien sposób skłania nasze ciało do przyjęcia naturalnej pozycji w czasie snu. Co z kolei może przynieść redukcję problemów zdrowotnych, poprawę kondycji stawów i uchronić od rozwoju wielu wad postawy np. skoliozy.

Natomiast osoby, które śpią na boku, szczególnie na jednej stronie nie powinny wybierać takiego rozwiązania, gdyż może im to wygenerować duży dyskomfort, a nawet dolegliwości bóle, gdyż w takiej pozycji, ramiona i barki nie mają odpowiedniego podparcia.

Alergicy, astmatycy i osoby ze szczególnie niską odpornością również powinny zrezygnować ze spania na podłodze. W materacu umieszczonym na podłodze (lub bardzo blisko niej) generuje się więcej kurzu, roztoczy i innych mikroorganizmów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto materac narażony jest także na brak wentylacji, co może powodować wilgoć i tworzenie się niebezpiecznych pleśni. Wymaga również wzmożonej kontroli czystości 😉 A więc podejmując decyzję o położeniu materaca na podłodze, musimy rozważyć wszystkie za i przeciw.

Co zamiast łóżka pod materac?

Gdy chcemy zabezpieczyć swój materac przed pleśnieniem i zapewnić mu optymalną wentylację, ale jednocześnie nie chcemy umieszczać w sypialni zwykłej ramy łóżka, możemy wybrać alternatywne rozwiązania.

Najprostszym rozwiązaniem będzie stelaż pod materac umieszczony na nieco wyższej podstawie, na przykład z nóżkami. Wtedy materac znajduje się nad podłogą, dlatego jest właściwie wentylowany, ale jednocześnie nie ma potrzeby kupowania łóżka. 

W sprzedaży możemy znaleźć również specjalne stelaże pod materac wyposażone w regulację. Możemy ustawić odpowiednio różne elementy stelaża zgodnie ze swoimi życzeniami, na przykład podnieść część pod głową. 

Gdy chcemy uzyskać maksymalny komfort, warto zdecydować się na stelaż elastyczny z ciaśniej ułożonymi drewienkami, które będą osadzone na specjalnych zaczepach – wtedy stelaż dodatkowo zapewni nam większy komfort. 

Stelaże elastyczne rekomendowane są do materaców piankowych, na przykład do materaców Sensit w naszej ofercie. Do materaców sprężynowych możemy wybrać tańsze stelaże wykonane z grubszych drewienek.

Dzisiaj często stelaż i łóżko pod materac zastępowane są paletami euro. Drewniane palety idealnie wpisują się w aranżacje industrialne – można stworzyć z nimi efektownie prezentujący się zestaw we współczesnych loftach.

materac do spania na paletach

Warto jednak wskazać, że euro palety nie zapewnią nam maksymalnego komfortu snu. Najlepiej sprawdzą się pod materace sprężynowe jednostronne, na przykład pod materac kieszeniowy APOLLO z termoelastyczną pianką dostępny w naszym sklepie internetowym.

Podsumowując, chociaż w sypialni możemy umieścić sam materac bez łóżka i bez stelaża pod spodem, to jednak nie jest to rozwiązanie rekomendowane. Materac będzie wtedy narażony na szybsze zniszczenie – może prędko się zabrudzić, a nawet zacząć pleśnieć i trzeba będzie go wyrzucić. Jako alternatywne rozwiązanie dla łóżka możemy skorzystać ze stelaży na wyższych nóżkach lub z euro palet.

Szukasz wygodnego i taniego materaca? Ten artykuł może w tym pomóc: „Tanie materace – jak znaleźć najlepszy materac w niskiej cenie?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.