Sen pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie – pozwala nam na regenerację sił po męczącym dniu, a także przygotowuje na nowe wyzwania. W związku z tym zaburzenia snu wpływają także na nasze zdrowie. Co możemy zrobić wtedy, gdy sen nie przychodzi?
Nie ma nic lepszego niż wstanie o poranku bez narzekania na brak wyspania się – niestety, dzisiaj coraz mniej osób może powiedzieć, że wysypia się dobrze. Na nasz komfort snu ma wpływ szereg różnych czynników, dlatego w razie problemów z zasypianiem warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Często poprawa jakości nocnego wypoczynku wcale nie jest tak trudna, jak może się wydawać.
Zapotrzebowanie na sen u człowieka jest kwestią indywidualną. Generalnie, im jesteśmy młodsi, tym więcej snu potrzebujemy. Właśnie dlatego noworodki i niemowlęcia śpią nawet kilkanaście godzin w ciągu dnia, z kolei u osób dorosłych jest to zwykle od 7 do 9 godzin dziennie. Zapotrzebowanie na sen nieznacznie zmniejsza się u osób starszych, gdy wnosi około 7-8 godzin, ale może dochodzić też do 5 godzin dziennie.
- Funkcje snu u człowieka
- Regulacja snu u człowieka
- Czynniki wpływające na zaburzenia snu i bezsenność
- Prawidłowa higiena snu pomoże ci w łatwiejszym zasypianiu
Funkcje snu u człowieka
Sen u człowieka ma funkcje takie jak:
- wypoczynek
- oszczędność energii
- efektywniejsza gospodarka hormonami
- konsolidacja pamięci
- stymulacja neuronów
Jeśli dochodzi do niedoboru snu, wówczas efektem jest także zaburzenie procesów psychicznych oraz sprawności psychofizycznej. Osoby, które mają obniżoną jakość snu, mają częstsze zaburzenia nastroju, trudności ze skupieniem uwagi, spadki motywacji, spowolnioną reakcję. W przypadku znacznych braków snu może dojść nawet do stanów zbliżonych do psychozy, halucynacji.
Efekt braku snu może również wpływać na obniżenie poziomu odporności organizmu i częstszą zapadalność na różne infekcje, wpływa na zaburzenia w produkcji hormonów i może powodować zmniejszenie libido oraz płodności, dochodzi też do zaburzeń w metabolizmie, dlatego braki snu i gorsza jego jakość sprzyjają tyciu.
Regulacja snu u człowieka
U człowieka sen regulowany jest przez natężenie światła, a także przez niektóre bodźce społeczne. W czasach, gdy nie istniała jeszcze elektryczność, ludzie chodzili spać i budzili się zgodnie z rytmem Słońca. Ci, którzy mieszkali na większych szerokościach geograficznych, gdzie noce trwają dłużej, chodzili spać wraz z zapadnięciem zmroku, w ciągu nocy budzili się na 1-3 godziny, a potem ponownie zasypiali.
Z kolei wraz z pojawieniem się elektryczności nasz rytm dobowy zaczął wyglądać nieco inaczej. Ekspozycja na sztuczne oświetlenie, jak wskazują naukowcy, wpłynęła na rozregulowanie dobowego rytmu człowieka, a tym samym również zwiększyła ryzyko zachorowań na różne choroby cywilizacyjne, w tym na otyłość, choroby serca, cukrzycę, raka.
Regulacja snu u człowieka jest prowadzona głównie za pomocą jednego związku, a mianowicie melatoniny, który produkowany jest w szyszynce. To właśnie ten hormon ma za zadanie regulować rytm domowy u ssaków, w tym także u człowieka. Na wydzielanie się melatoniny ma wpływ światło – to naturalne oraz to sztuczne. Zatem ekspozycja organizmu w porze snu na nadmierne oświetlenie powoduje zmniejszenie syntezy melatoniny, a tym samym powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na sen i zaburzenia rytmu snu. Poniżej prezentujemy przykłady, gdy może dojść do zaburzenia regulacji snu.
Na zaburzenia snu i bezsenność wpływają głównie:
- prowadzenie siedzącego trybu życia
- brak wysiłku fizycznego
- niekomfortowe warunki do snu – niewygodny materac, zbyt wysoka albo zbyt niska temperatura w sypialni
- nieregularne godziny zasypiania i wstawania, na przykład związane z pracą zmianową
- wykorzystywanie łóżka nie tylko do spania, ale też do innych czynności – nadmierna ilość czasu spędzanego w łóżku
- stosowanie wieczorem alkoholu oraz środków pobudzających jak kofeina i nikotyna
- jedzenie bezpośrednio przed pójściem spać – powinno się zachować odstęp minimum 2 godzin
- częste drzemki w ciągu dnia
- korzystanie z telefonu komórkowego, tabletu, telewizora czy komputera tuż przed pójściem spać
- próby zasypiania „na siłę” – pozostawanie w łóżku nawet wtedy, gdy nie możemy zasnąć
- próby chodzenia do łóżka wcześniej niż jest to potrzebne, a także pozostawanie w łóżku dłużej po bezsennej nocy
- nadmierny stres w życiu, także związany z faktem, że tej nocy możemy mieć trudności z zaśnięciem
- spanie w jasno oświetlonym pomieszczeniu lub przebywanie w takim pomieszczeniu przed pójściem spać
- długotrwałe wystawienie na działanie światła niebieskiego, szczególnie popołudniami i wieczorem. Światło niebieskie jest emitowane głównie przez ekrany komputerów, tabletów, smartfonów, sztuczne oświetlenie, żarówki LED.
Warto również wskazać, że bezsenność może być wtórna, czyli może być jednym z objawów różnych chorób. Może pojawiać się między innymi przy depresji, zaburzeniach lękowych, schizofrenii, w zespołach abstynencyjnych, przy chorobach układu krążeniowego i oddechowego, chorobach tarczycy, niewydolności nerek i wątroby, schorzeniach układu moczowego.
Zaburzenia snu mogą też być wywołane przez niektóre leki – mówimy wtedy o tak zwanej bezsenności polekowej, czyli jatrogennej. Zaburzenia snu mogą wywoływać głównie leki z grupy stymulantów, leki nootropowe, niektóre leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne o działaniu aktywizującym oraz przeciwpadaczkowe.
Aby zobaczyć, jak bardzo spanie z telefonem szkodzi zdrowiu, przeczytaj: “Co powoduje spanie z telefonem“
Prawidłowa higiena snu pomoże ci w łatwiejszym zasypianiu
Jeśli również masz problem ze snem, który nie przychodzi wtedy, gdy tego chcesz, warto pamiętać o prawidłowej higienie swojego snu. Gdy jeden z powyższych przykładów dotyczy także ciebie, warto go zmienić.
Jeżeli pracujesz przy komputerze lub często korzystasz z telefonu, komputera, tabletu lub telewizora – warto zainwestować w dobre okulary blokujące niebieskie światło. Obecnie wiele jest takich okularów na rynku. Do naszego sklepu wybraliśmy produkowane w Polsce według najnowszej technologii z wtopioną naturalną melatoniną okulary mgeek, które sama stosuję i polecam również Tobie:
-
Produkt w promocjiOkulary blokujące niebieskie światłoOriginal price was: 599.00zł.539.00złCurrent price is: 539.00zł.
Jako wsparcie można stosować również różne metody wyciszenia i medytacji przed snem. Dzięki nim można przygotować się do spania, zmniejszyć swój poziom stresu. Nie należy spać „na siłę”, czyli najlepiej wstawać i kłaść się wtedy, gdy mamy taką potrzebę.
Jednak w razie znacznych problemów z zasypianiem, które wpływają negatywnie na jakość życia, warto skonsultować się z lekarzem. Będzie mógł on zalecić dalszą diagnostykę, a także zalecić właściwą kurację, na przykład farmakoterapię.
Nie zapominajmy również o tym, jak duże znaczenie ma wygodny materac – ten odpowiednio dopasowany, nie za twardy i nie za miękki, zapewniający właściwe podparcie dla kręgosłupa będzie mógł znacząco podwyższyć komfortu snu. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z różnymi modelami materaców dostępnymi w naszym sklepie internetowym!