nowy materac

Na co zwrócić uwagę przy kupnie nowego materaca?

Poszukujesz nowego materaca? Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź nasze porady, dzięki którym na pewno uda ci się dobrać najlepszy model!

Często nie przykładamy zbyt dużej uwagi do doboru odpowiedniego materaca. To błąd, ponieważ niewłaściwie dopasowany materac jest w stanie spowodować niewyspanie i nieprzyjemne bóle pleców.

Na co zatem powinniśmy patrzeć przy podejmowaniu decyzji zakupowej, aby być zadowolonym z jakości snu każdej nocy?

  1. Konstrukcja materaca
  2. Twardość materaca
  3. Pokrowiec na materac
  4. Rozmiar materaca
  5. Stelaż do materaca
  6. Opinie o materacu
  7. Miejsce zakupu materaca

1. Konstrukcja materaca

O wygodzie korzystania z materaca, a także o jego wytrzymałości decydują zastosowane do jego produkcji materiały.

Aktualnie materace dzieli się na dwa główne rodzaje, a mianowicie na materace piankowe oraz materace sprężynowekieszeniowe. Podział ten dotyczy rdzenia materaca, który następnie może być obłożony dodatkowymi materiałami piankowymi, matami i innymi warstwami materiału.

W sprzedaży znajdują się też materace wykonane z jednolitych materiałów – głównie z pianki poliuretanowej lub z bloku lateksu.

Materace mogą być:

  • dwustronne, czyli można wtedy spać na każdej stronie materaca
  • jednostronne – wtedy zaleca się spanie tylko na jednej stronie

Pod względem komfortu na najwyższych pozycjach plasują się lateks naturalny, a także pianka termoelastyczna VISCO. Niestety, materace wykonane z tych materiałów są także dość kosztowne. Zapewniają jednak optymalną elastyczność punktową, czyli idealnie dopasowują się do kształtu ciała człowieka, zapewniając mu komfortowy sen. Przykładem jest tutaj HYNOS z warstwą kokosa i termoelastyczną pianką VISCO lub mój ulubiony model, który najczęściej polecam Porto Alegre z podwójnym kokosem i grubą warstwą lateksu (4cm).

Na niższej pozycji znajdują się materace wykończone piankami wysokoelastycznymi, które również mają dobrą elastyczność punktową, są też bardziej wytrzymałe od najtańszych pianek poliuretanowych. To dobry wybór wtedy, gdy poszukujemy komfortowego materaca w przystępnej cenie. W tym miejscu muszę przedstawić Penelopa – materac kieszeniowy z pianką wysokoelastyczną H2 (klasa twardości H2, dla osób o niższej wadze do 90 kg) i Odyseusz – materac kieszeniowy z pianką wysokoelastyczną H3 (klasa twardości H3, dla osób o wyższej wadze powyżej 90 kg). Dla par o znacznej różnicy w wadze lub lubiących różne twardości materaca mamy połączenie obu twardości w doskonałym modelu DUO – materac kieszeniowy dla par.

W konstrukcji materaców stosuje się również inne materiały, na przykład maty kokosowe. Głównym celem mat kokosowych jest usztywnienie oraz utwardzenie konstrukcji materaca, dlatego są one rekomendowane osobom, które lubią spać na twardszym podłożu. Przy wyborze materaca z matą kokosową warto zwrócić uwagę, czy mata jest lateksowana. Lateksowane maty kokosowe są bardziej elastyczne, wtopiony lateks zwiększa również właściwości antyalergiczne maty.

2. Twardość materaca

Zastosowane w materacu materiały mają także wpływ na jego twardość. Większość osób preferuje materace średnio-miękkie (H2) lub średnio-twarde (H3), ale w sprzedaży znajdziemy również te miękkie (H1), oraz twarde (H4).

Dopasowanie twardości materaca to kwestia indywidualna. Przy doborze twardości materaca, ważna jest waga ciała, ale również wzrost, budowa sylwetki i preferencje.
Jeśli delikatnie zapadamy się w materac, który daje nam podparcie w najbardziej naciskających na niego punktach ciała, wtedy twardość jest dobrana odpowiednio.
Materac nie powinien nadmiernie się zapadać – wtedy jest zbyt miękki. Nie powinien również powodować nadmiernego ucisku w miejscach takich jak ramiona, biodra.
Utarło się, że na plecy i kręgosłup najlepsze są twarde materace, ale nie jest to prawdą. Materac powinien się dopasowywać do sylwetki i zapewniać odpowiednie podparcie dla ciała.

Zachęcam do korzystania z konsultacji telefonicznej (795 066 710) lub mailowej (kontakt@materaceproducenta.pl) – chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego modelu.

3. Pokrowiec na materac

Warto zwrócić uwagę, czy pokrowiec w wybranym przez nas materacu można bez problemu zdjąć i uprać. Służy on do zabezpieczenia materaca przed czynnikami zewnętrznymi, a także wspiera prawidłową cyrkulację powietrza i transfer wilgoci. Dzięki pokrowcowi materac można łatwo utrzymać w czystości.

Firmy specjalizujące się w sprzedaży materaców dają klientom możliwość wyboru rodzaju pokrowca, na przykład może być to pokrowiec wykonany z większym udziałem naturalnych materiałów jak bawełna, włókno bambusowe, wełna. W sprzedaży znajdziemy też materace z pokrowcami o antybakteryjnych i antyalergicznych właściwościach.

Warto zatem zapoznać się z opisami poszczególnych typów pokrowców na materac, aby dobrać taki, który będzie zapewniał nam największy komfort.

Do naszych materaców wybraliśmy 2 bardzo fajne pokrowce Dormia (100% poliester), Aloe Vera (35% bawełna, 65% poliester z dodatkiem ekstraktu z liści aloesu). Wszystkie antyalergiczne i z dobrej jakości materiałów.

O tym jak prawidłowo dbać o pokrowiec dowiesz się z artykułu: Jak prać pokrowiec na materac.

4. Rozmiar materaca

Oczywiście, nie możemy zapominać też o takiej kwestii jak rozmiar materaca. Gdy posiadamy łóżko w standardowym wymiarze, na przykład 90 x 200 cm, 140 x 200 cm, 180 x 200 cm, w takim przypadku możemy dopasować jeden z gotowych materaców w takim samym rozmiarze.

Gdy jednak łóżko ma niestandardowy wymiar, w takim przypadku warto poszukać firmy, która wykonuje materace na zamówienie. Wtedy producent może wykonać dla nas materac w dowolnym rozmiarze. Większość naszych modeli możemy wykonać w niestandardowych wymiarach. Wybierz model, który Cię interesuje i napisz do nas wiadomość lub zadzwoń.

5. Stelaż do materaca

Jeśli kupujemy nowy materac, warto też pomyśleć o dokupieniu do niego odpowiedniego stelaża. Stelaż pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ pozwala materacowi na właściwe ułożenie i zapewnienie użytkownikowi komfortowego wsparcia podczas snu.

Do materaców piankowych, w tym termoelastycznych, wysokoelastycznych, lateksowych rekomenduje się stelaże elastyczne z cienkimi listewkami z drewna wygiętego w lekki łuk, które osadzone są na specjalnych łuzach. Taki stelaż nie powoduje uszkodzenia konstrukcji materaca. W sprzedaży znajdziemy również stelaże elastyczne regulowane, w których można podwyższyć albo obniżyć poszczególne partie. Regulacja może odbywać się ręcznie albo elektrycznie z użyciem pilota.

Stelaże sztywne, które wykonane są ze zwykłych deseczek, najlepiej sprawdzają się w przypadku materaców sprężynowych, jednak nawet do nich możemy dobrać modele elastyczne. Warto jednak wskazać, że materace sprężynowe nie współpracują ze stelażami regulowanymi.

6. Opinie o materacu

Przy zakupie materaca warto też sprawdzić opinie użytkowników na jego temat. Wiele sklepów internetowych pozwalających na zakupienie materaca on-line także udostępnia opinie klientów, którzy zakupili konkretne modele.

Jeśli opinie na temat danego materaca są w większości pozytywne, oznacza to, że warto go zakupić.

7. Miejsce zakupu materaca

Jeśli poszukujemy odpowiedniego materaca, powinniśmy także zwrócić uwagę na sprzedającego. Dzisiaj materace możemy kupować nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również przez internet.

Jeśli w okolicy nie mamy żadnego dobrego sklepu z materacami, warto zapoznać się z ofertami dostępnymi przez internet. Zamówienie materaca on-line jest szybkie i wygodne, a produkt może już w ciągu paru dni zostać dostarczony pod wskazany adres. Warto również skorzystać z doradców dostępnych w sklepach internetowych. Zazwyczaj do dyspozycji mamy kontakt telefoczniny i mailowy, czasem również chat. Przy zapupie przez internet, dobrze jest sprawdzić czy dany sklep oferuje możliwość zwrotu materaca i na jakich warunkach. W naszym sklepie zwroty możliwe są do 30 dni od daty dostarczenia materaca. W tym czasie możesz normalnie korzystać z materaca, dzięki temu masz pewność, że dokonałeś dobrego wyboru. Ewentualny zwrot jest bardzo prosty i bezkosztowy. Zapoznaj się ze szczegółami zwrotu:  https://materaceproducenta.pl/domowe-testowanie-az-30-dni/

Nie jesteś pewien, jaka twardość materaca będzie dla Ciebie odpowiednia? Zapoznaj się z naszym artykułem: Jak dobrać twardość materaca?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.