kiedy wymienić materac na nowy

Kiedy wymienić materac na nowy?

To od materaca zależy nasz komfort snu. Jeżeli chcesz, każdego dnia budzić się bez bolących pleców oraz zdrętwiałych mięśni, dobry materac to podstawa. Jeżeli już teraz nie wysypiasz się za dobrze, to znak, że nadszedł czas na poszukanie nowego modelu w sklepach z materacami.

Eksperci sugerują, że materac powinniśmy wymieniać co około 8-10 lat. Spanie na zbyt starym materacu nie jest ani wygodne, ani zdrowe, ponieważ materiały, z którego jest on wykonany niszczeją, a on sam może stać się siedliskiem groźnych drobnoustrojów.

Często nasze ciało samo sygnalizuje nam, kiedy powinniśmy zakupić kolejny materac. Na jakie sygnały warto zwrócić szczególną uwagę?

Nowy materac warto kupić wtedy, gdy:

  • wstajesz obolały – jeżeli sen nie przyniósł oczekiwanego relaksu, najczęściej jest to wina nieodpowiedniego materaca, na przykład jego deformacji, nierówności (powstałych w wyniku długoletniego użytkowania), które mogą powodować bóle, mrowienie i drętwienie. Może być to również kwestia niedopasowanego materaca, który jest za miękki albo za twardy
  • rano męczy cię katar, łzawiące oczy, drapanie w gardle lub kichanie – może być to sprawa rozwoju drobnoustrojów w materacu takich jak zarodki pleśni, roztocza, bakterie, które wyzwalają reakcje alergiczne, a nawet mogą prowadzić do astmy
  • często budzisz się w nocy – zwykle w nocy budzimy się ze względu na niekomfortowy materac, dlatego wtedy warto również też pomyśleć o jego wymianie na inny model
  • budzisz się już zmęczony – starszy czy niedopasowany materac może powodować, że już od początku dnia nie będziesz mieć energii do działania
  • spanie gdzieś indziej jest zawsze wygodniejsze – jeżeli podczas noclegu w hotelu czy u znajomych spało ci się o wiele lepiej niż w swoim łóżku, wtedy także jest to znak, że twój materac nie jest już wystarczający
  • gdy materac jest zniszczony – wygniecenia, nierówności, rozprucia, plamy trudne do wyczyszczenia także powinny być jedną z przyczyn zakupu nowego materaca

Jeżeli opisane wyżej sytuacje dotyczą Ciebie, warto zdecydować się na wyszukanie nowego materaca, który będzie mógł spełnić wszystkie Twoje wymagania. Modeli jest obecnie bardzo dużo i bez problemu można wybrać dla siebie coś interesującego w atrakcyjnych cenach. Ze swojej strony gorąco polecam modele z pianką lateksową – świetnym modelem, który często polecam znajomym gdy pytają mnie o dobry materac jest Porto Alegre – materac kieszeniowy z podwójną warstwą kokosa i 4 cm warstwą właśnie pianki lateksowej. Porto Alegre sprawdza się zarówno dla osób o wyższej wadze jak i dla par o znacznej różnicy w wadze ciała.

A co jeśli nadszedł czas na zakupienie nowego materaca, ale nie możesz pozwolić sobie na taki wydatek lub po prostu śpisz na niewygodnej wersalce lub sofie? Dobrym pomysłem będzie zakupienie nakładki na materac, czyli tak zwanego materaca nawierzchniowego.
Materac taki zbudowany jest najczęściej z jednej warstwy pianki lub kokosa o grubości 3-5 centymetrów. Umieszcza się go na obecnie użytkowanym materacu czy też na wersalce. Natychmiast poprawia komfort snu. Materace tego rodzaju możemy kupić w wersjach z pianki lateksowej (lateks to mój faworyt – warto zapoznać się z LETO), termoelastycznej, wysokoelastycznej czy też z kokosu jak IASO – modele z matami kokosowymi rekomendowane są dla osób lubiących twarde materace.

Gdy uda ci się już zebrać odpowiednią sumę na nowy materac, nakładka nadal może być użytkowana. Jeżeli zakupiłeś materac lateksowy czy termoelastyczny, dobrym pomysłem będzie wtedy kupno tańszego materaca „głównego” z pianki wysokoelastycznej czy materaca kieszeniowego i zastosowanie nakładki jako górnej warstwy. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Podsumowanie

Podsumowując, gdy Twoje plecy dają ci odczuć, że czas na kupno nowego materaca, nie zwlekaj, ponieważ jego wymiana może sprawić, że odżyjesz na nowo i będziesz czuć się świetnie! Pamiętaj, że dobrej jakości materac to inwestycja, która zwraca się po stokroć każdej nocy.

Dowiedz się jak dbać o nowy materac  “Jak czyścić materac?”.
Dowiedz się więcej jak poprawnie prać pokrowiec z artykułu “Jak prać pokrowiec na materac”

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.