Pluskwy w materacu jak się ich pozbyć

Pluskwy w materacu – jak się pozbyć?

Pluskwy najczęściej gnieżdżą się w ciasnych miejscach. Doskonałą przestrzenią do ich rozwoju są przede wszystkim nasze łóżka. Nocą wychodzą na żer i pozostawiają po sobie czerwone ślady ugryzień na ciele. Jak można pozbyć się pluskw z materaca i całego domu? Sprawdź!

Często wydaje nam się, że niebezpieczne owady zasiedlają się tylko w domach starych, niesprzątanych. Jednak takie szkodniki mogą pojawić się w praktycznie każdym budynku. Szczególnym problemem są pluskwy domowe, które mogą rozmnażać się w domu lub w mieszkaniu niepostrzeżenie.

Pluskwy bardzo często można zobaczyć w sypialniach. Często żyją w łóżku, ponieważ znajdujący się tam materac stanowi dla nich idealne schronienie. Dodatkowo są wtedy blisko człowieka, którego kąsają i żywią się jego krwią.

Jak zatem można rozpoznać pluskwę domową? Jak można się jej skutecznie pozbyć? Jeśli także masz taki problem, sprawdź nasze porady!

Pluskwa domowa – jak wygląda?

Pluskwy domowe to niewielkie owady posiadające brązowawe, spłaszczone, owalne ciało, które zawęża się ku przodowi. Najczęściej mają około 5 mm długości i 3 mm szerokości. Odwłok jest pomarszczony, paskowany. Gdy pluskwa jest najedzona, wtedy jest rozdęty i ma purpurowy kolor. Pluskwa ma także czułki i haczykowate odnóża.

Te szkodniki towarzyszą człowiekowi już od wielu wieków. Żyją w otoczeniu ludzi i najczęściej wychodzą na poszukiwanie pożywienia wtedy, gdy jest ciemno.

Najczęściej pluskwy można znaleźć w:

  • szczelinach ścian
  • łóżkach i materacach
  • meblach tapicerowanych
  • zasłonach, firanach
  • roletach, żaluzjach
  • regałach, półkach, szafach
  • ramach obrazów

Często jednak trudno jest określić, czy w domu znajdują się pluskwy, ponieważ owady te wychodzą głównie nocą. Co może wskazywać na fakt, że w domu żerują pluskwy domowe?

Jak rozpoznać, że w domu żerują pluskwy?

Bardzo często pierwszym objawem, który wskazuje na to, że w domu są pluskwy, są pogryzienia. Pluskwy pozostawiają po sobie niewielkie, czerwone ślady, które mogą swędzieć.

Gdy możemy je zauważyć, warto dokładnie sprawdzić dom w poszukiwaniu innych śladów. Szczególną uwagę należy skierować na łóżko, a mianowicie na:

  • brązowawe odchody oraz niewielkie plamy krwi widoczne na pościeli
  • niewielkie jaja widoczne w szwach oraz w zagięciach materaca
  • małe formy pluskiew, które posiadają ciemny kolor
pluskwy w materacu

Dorosłe formy kryją się zwykle w miejscach, które nie są łatwo dostępne. Można niekiedy zobaczyć je po włączeniu światła, gdy uciekają do swoich kryjówek.

Zatem, w jaki sposób można skutecznie pozbyć się pluskiew ze swojego domu?

Pluskwy domowe – jak się ich pozbyć?

Metody zwalczana pluskiew można podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na:

Najlepsze rezultaty daje połączenie tych dwóch metod. Warto zatem samemu przygotować się do walki z pluskwą, a także skorzystać z pomocy fachowych firm zajmujących się dezynsekcją. 

Domowe metody na pluskwy

Jeżeli chcesz naprawdę skutecznie pozbyć się z materaca szkodników, jakimi są pluskwy najlepiej pozbyć się obecnego materaca i dokładnie umyć i zdezynfekować łóżko i sypialnię przed zakupem nowego materaca.
To jedyny sposób, aby mieć pewność, że śpi się w higienicznych warunkach bez towarzystwa tych małych szkodników.

Sprawdź ofertę naszych materacy produkowanych w Polsce

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby dokładnie wyczyścić swój dom, ponieważ pluskwy oraz ich jaja mogą znajdować się do wielu miejscach. Pobieżne porządki mogą sprawić, że problem będzie zażegnany tylko czasowo i wkrótce powróci.

Należy dokładnie poprzeglądać wszystkie miejsca, w których mogą kryć się pluskwy, na przykład materac w łóżku, regały, ramy obrazów, tapczany, sofy, narożniki, fotele, pufy, tapicerowane krzesła, poduszki, koce.

Zaleca się dokładne odkurzanie oraz pranie tych przedmiotów, które mogą być poddane praniu. Po odkurzeniu należy wyjąć worek z odkurzacza, umieścić go w worku foliowym, dokładnie zawiązać i dopiero potem wyrzucić. Także zaleca się wyczyszczenie odkurzacza, w którym mogą znajdować się pluskwy i ich jaja.

Pluskwy mogą także znajdować się przy listwach podłogowych, w szczelinach w ścianach oraz w innych miejscach, do których mogą wejść. Warto zatem sprawdzić także te miejsca oraz w razie potrzeby je zabezpieczyć, na przykład przez zagipsowanie.

Dostępne są także domowe środki do zwalczania owadów w formie płynów. Przy ich stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ są one toksyczne.

Uwaga! Środki zawierające permetrynę są szkodliwe dla kotów.

Można stosować także odpowiednie zioła. Bardzo dobrze sprawdza się tasznik pospolity, który pomaga w zwalczaniu różnych owadów uciążliwych dla człowieka.

Profesjonalne metody na pluskwy

Aby walka z pluskwami była skuteczna, warto także skorzystać z pomocy firm DDD, czyli zajmujących się dezynfekcją, dezynsekcją oraz deratyzacją. Takie firmy dysponują odpowiednim zapleczem powalającym na pozbycie się problemu z owadami.

Do usuwania pluskiew najczęściej stosuje się metody polegające na zamgławianiu z użyciem odpowiednich środków biobójczych. Wtedy środek ten może wniknąć w każdy zakamarek, a tym samym zlikwidować pluskwy i ich jaja.

Stosowane są także innego rodzaju metody, na przykład wymrażanie suchym lodem. Dobór właściwej metody zależy od konkretnego miejsca, w którym pojawia się problem, a także jego intensywności.

Pluskwy w materacu – o czym trzeba pamiętać?

Gdy pluskwy zostały znalezione w materacu, w takim przypadku konieczne będzie bardzo dokładne sprawdzenie go i wyczyszczenie. W tym celu zaleca się:

  • zdjęcie pokrowca z materaca i wypranie go w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza
  • dokładne odkurzenie materaca
  • zastosowanie środków biobójczych we współpracy z firmą DDD lub środków do użytku domowego

Należy pamiętać o tym, aby prace prowadzić równocześnie, aby nie okazało się, że dojdzie do ponownego zagrożenia ze strony owadów. Materac warto na ten czas wynieść do innego pomieszczenia i wnieść go wtedy, gdy będzie ono wolne od pluskiew.

Gdy materac jest już starszy, można także pomyśleć o zakupieniu nowego modelu, który będzie wolny od pluskiew, a przy tym znacznie wygodniejszy. Materac rozkładamy wtedy dopiero w momencie, gdy cała sypialnia jest już poddana procesom dezynsekcji.

Szczególnie polecamy uniwersalny, dwustronny materac kieszeniowy z lateksem H2/H3. Z jednej strony twardość H2 z drugiej dodatkowo utwardzony kokosem.

Podsumowując, pluskwy mogą być sporym problemem. Gdy zauważamy ich obecność, nie warto zwlekać i najlepiej od razu zacząć walkę. Domowe metody są skuteczne, ale można też skorzystać z fachowej pomocy firm DDD, które kompleksowo zajmą się tym problemem.

Dowiedz się również jak zadbać o materac i pokrowiec:
Jak czyścić materac?
Jak prać pokrowiec na materac?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.