Kiedy warto kupić materac piankowy?

Dobry materac piankowy – kiedy warto kupić?

Odpowiednio dobrany materac to podstawa komfortowego snu. W sprzedaży można znaleźć obecnie wiele różnych typów materaców, w tym także materace piankowe. Kiedy warto zdecydować się na taki model?

Rano jesteś obolały? Masz trudności z zasypianiem? Twoje mięśnie są nadmiernie napięte? W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że to wynik nieodpowiednio dobranego materaca. 

Już na początku wspomnę o materacu piankowym Mojry, jest w całości zbudowany z wysokiej jakości pianki wysokoelastycznej. Bardzo wygodny i higieniczny model. Polecany również dla alergików.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia ma nawierzchnia, na której śpimy. Zły materac to nie tylko większy dyskomfort na co dzień, ale również większe ryzyko bólu, trudności w leczeniu chorób narządu ruchu czy nawet zagrożenie dla zdrowia, gdy w materacu zaczną rozwijać się drobnoustroje. 

W takim przypadku warto pomyśleć o nowym materacu, który będzie zapewniał większy komfort i bezpieczeństwo.

Materace możemy podzielić na dwie kategorie:

  • materace sprężynowe, na przykład materace ze sprężynami kieszeniowymi (kieszeniowe) oraz materace bonellowe (bonellowe – zdecydowanie odradzam – nie znajdziesz ich w naszym sklepie)
  • materace piankowe, czyli wykonane w całości z materiałów o strukturze pianki

Skupmy się dzisiaj na jednym z tych typów materaców, a mianowicie na materacach piankowych. Czym dokładnie są materace piankowe? Jakie są ich główne rodzaje? Kiedy warto zdecydować się na materac tego rodzaju? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model!

Materace piankowe – czyli jakie?

Materac piankowy to materac wykonany w całości z pianki, czyli z materiału posiadającego piankową strukturę. W użyciu znajduje się wiele różnych typów pianek na materace, dlatego też poświęcimy im więcej czasu, ponieważ każdy z nich ma również nieco inne właściwości.

W porównaniu do materaców sprężynowych materace piankowe na ogół wykonane są z jednego albo z dwóch rodzajów pianek sklejanych ze sobą.

Mogą być to materace jednostronne, czyli przeznaczone do używania tylko na jednej stronie, ale spotykane są także materace dwustronne, z których każda strona jest wykonana z odmiennych surowców.

Z zewnątrz materace piankowe są otoczone pokrowcami, na przykład o właściwościach antyalergicznych. Pokrowce można na ogół zdejmować, dzięki czemu utrzymanie materaca w higienicznej czystości jest jeszcze łatwiejsze. 

Materace piankowe produkowane są w różnych rozmiarach – 80 x 200 cm, 90 x 200 cm, a także większych, na przykład 140 x 200 cm, 160 x 200 cm. Można zatem idealnie dopasować je do wielkości łóżka.

Ze względu na zastosowanie pianek materace te różnią się swoimi właściwościami od materaców z rdzeniem wykonanym ze sprężyn kieszeniowych, co nadaje im także dodatkowe zalety.

Zalety materaców piankowych:

  • zapewniają wysoki komfort snu
  • dostępne w wielu wariantach do wyboru
  • doskonałe dla dzieci i dla dorosłych
  • posiadają antyalergiczne właściwości
  • łatwo przepuszczają powietrze
  • szybko wysychają po zamoczeniu
  • na ogół lekkie i łatwe w transporcie 
  • niektóre modele mogą być składane lub rolowane

Zatem materace piankowe mają szereg zalet, które powodują, że to atrakcyjny wybór dla wielu osób. Jakie rodzaje materaców piankowych są obecnie dostępne w sprzedaży?

materac piankowy do spania kobieta śpi

Główne rodzaje materaców piankowych

Do produkcji materaców piankowych stosuje się różne surowce – zarówno pochodzenia syntetycznego, jak również naturalnego. 

Najczęściej wykorzystuje się piankę poliuretanową, w skrócie PUR albo PU. To pianka, która ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Różne surowce stosowane do ich produkcji oraz technologie produkcyjne nadają piankom PUR inne cechy charakterystyczne, co w przypadku materaców piankowych wpływa również na komfort snu.

Więcej o Piance PUR i znaczeniu jej gęstości znajdziesz w tekście: Pianka PUR – czy jej gęstość ma znaczenie

Gdy z kolei chodzi o pianki naturalne, najczęściej używana jest pianka wytworzona z mleczka kauczukowego, z którego produkuje się lateks.

Poniżej prezentujemy główne rodzaje materaców piankowych obecnych również w sprzedaży w naszym sklepie internetowym.

  • Materace ze zwykłej pianki PUR

Materac wykonany ze zwykłej, białej pianki PUR, która określana jest także mianem pianki obiciowej czy tapicerskiej. To najtańsze materace piankowe dostępne obecnie w sprzedaży. Ze swojej strony nie polecam modeli wykonanych tylko z tej pianki. Pianka PUR jest świetna jako dodatek – baza dla materacy biankowych lub warstwa zabezpieczająca kieszenie przy materacach kieszeniowych. 

Pod względem komfortu pianki zwykłe ustępują innym typom pianek, ponieważ nie wyróżniają się tak dobrą elastycznością punktową. Przy miejscowym nacisku pianka reaguje na dość dużej powierzchni, co powoduje, że nie daje dokładnego podparcia dla ciała człowieka.

Pianki te nie są również bardzo wytrzymałe – jeśli korzystają z nich osoby o większej wadze, wyższej niż 80 kilogramów, wtedy są narażone na szybkie wyleżenie.

Wobec tego materace ze zwykłych pianek nie są polecane dla osób, którym zależy na wysokim komforcie snu – lepiej dopłacić i zakupić materac zapewniający optymalny komfort.

  • Materace z pianki wysokoelastycznej – HR 

Do produkcji tych materaców także używana jest pianka PUR – poliuretanowa, ale dzięki procesom produkcyjnym ma ona nieco inne właściwości.

Pianka wysokoelastyczna, czyli HR (high-resilience) jest pianką, która jest bardziej komfortowa od standardowej pianki PUR. Przede wszystkim cechuje się większą elastycznością punktową, więc zapewnia bardziej komfortowe podparcie dla ciała człowieka

Dodatkowo, pianka ta jest też bardziej trwała i wykonane z niej materace są w stanie posłużyć na dłuższy czas – nawet jeśli używane są przez osoby o większej wadze.

Pianka HR często poddawana jest też procesowi nacinania oraz formowania, aby uzyskać strefy twardości materaca.

Na uwagę zasługuje również przystępna cena pianek HR, co przekłada się także na atrakcyjny koszt materaców wykonanych z tego materiału. Są one doskonałym wyborem dla osób, którym zależy na uzyskaniu wysokiego komfortu snu bez przepłacania.

W tym miejscu po prostu MUSZĘ zaprezentować Ceres, który jest wykonana z wysokiej klasy pianki wysokoelastycznej a dodatkowo został obłożony z jednej strony pianką termoelastyczną VISCO – warto przyjrzeć się temu modelowi.

Warto również zapoznać się z obustronnym modelem Mojry, który jest wykonany w 100% z pianki HR.

  • Materace z pianki termoelastycznej – VISCO, Memory

Pianka tego rodzaju jest używana w wyższej klasy materacach. Nazywana jest pianką termoelastyczną, ponieważ reaguje nie tylko na nacisk ludzkiego ciała, ale również na jego ciepłotę. W efekcie jest bardzo komfortowa.

Pianka VISCO jest bardziej mięsista i gęsta od pozostałych typów pianek PUR. Można ją rolować i składać i pozostaje ona wtedy w swojej pozycji. Swoją nazwę Memory zawdzięcza efektowi pamięci – gdy zostanie naciśnięta, przez kilka sekund widać na niej ślad odcisku.

Materace z pianki termoelastycznej wyróżniają się bardzo wysoką elastycznością punktową – dosłownie otulają ciało, dopasowując się do jego krzywizn. Dzięki temu są też tak skuteczne w przeciwdziałaniu bólu kręgosłupa i bólu mięśni.

Pod względem stopnia twardości pianki VISCO są miękkie, dlatego też materace z nich wykonane są rekomendowane dla osób, które lubią spać na miękkiej nawierzchni.

  • Materace lateksowe – z pianki lateksowej

Naturalny lateks jest produkowany z mleczka kauczukowego. W użyciu znajduje się również syntetyczny lateks pochodzenia petrochemicznego. 

Najbardziej cenione są materace z lateksu naturalnego, które są również najdroższe. Ze względu na cenę częściej spotyka się materace z lateksu mieszanego – łączonego lateksu syntetycznego z naturalnym (taki właśnie latekst znajdziesz w naszych materacach) albo w całości wykonane z lateksu syntetycznego.

Materace lateksowe są bardzo komfortowe w użytkowaniu, ponieważ cechują się również bardzo wysoką elastycznością punktową – dokładnie dopasowują się do ciała. To powoduje, że są rekomendowane również dla osób z bólami pleców.

Mają jednak inną strukturę niż pianka termoelastyczna – są bardziej sprężyste i szybciej powracają do swojego naturalnego kształtu. Są też bardzo wytrzymałe.

Gdy liczy się maksymalny komfort, najlepszym wyborem będzie materac lateksowy – trzeba jednak przygotować się w tym przypadku na większy wydatek.
W naszym sklepie znajdziesz materac lateksowy Brizo o klasie trwrdości H2 lub materac lateksowy Brizo o klasie twardości H3.

Więcej na temat pianek VISCO i lateksowej dowiesz się z artykułu „Lateks i czy pianka termoelastyczna VISCO – co lepsze?”

Kiedy warto zakupić materac piankowy?

Zatem kiedy warto zdecydować się na zakupienie materaca piankowego. Oto przypadki, w których sprawdzi się on najlepiej!

  • Dla alergików – materace piankowe mają antyalergiczne właściwości, są bardziej przewiewne i nie gromadzą dużej ilości kurzu.
  • Dla osób ceniących higienę – korzystanie z materaców piankowych jest bardziej higieniczne od materaców sprężynowych.
  • Dla lubiących maksymalny komfort – wysokiej klasy materace piankowe to gwarancja przyjemnego snu.
  • Dla par – materace piankowe o wysokiej elastyczności punktowej rekomendowane są dla par, ponieważ są wygodne w używaniu nawet wtedy, gdy różnica wagowa między użytkownikami jest większa.
  • Jako materace nawierzchniowe – pianki są także używane do produkcji materaców nawierzchniowych, które poprawiają komfort obecnie używanych materaców.

Przeczytaj artykuł “Kiedy wymienić materac na nowy?”.

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.