Skrzypiący materac

Dlaczego materac skrzypi – co zrobić żeby łóżko nie skrzypiało

Skrzypiące łóżko może być poważnym wyzwaniem każdej nocy. Trudno na nim zasnąć, a każdy ruch może powodować przebudzenie. Hałaśliwe łóżko nie sprawdzi się też w spaniu z inną osobą. Co może powodować skrzypienie? Czy to zawsze materac, a może coś innego? Jak poradzić sobie z problemem?

Przede wszystkim będziemy musieli znaleźć źródło problemu, co nie zawsze jest takie proste. Przeważnie zakładamy, że skrzypi materac, ale tak naprawdę „podejrzane” jest całe łóżko, czyli dodatkowo rama oraz stelaż. Najlepiej wobec tego w ciszy próbować naciskać na różne elementy łóżka, aby wykryć źródło dźwięków. Możemy też wyjąć materac z ramy łóżka i przetestować go na podłodze. Gdy nie będzie skrzypiał, wtedy źródłem dźwięków będzie rama lub stelaż.

Skrzypią materace sprężynowe

Jeżeli to materac odpowiedzialny jest za skrzypienie, to jest to materac sprężynowy. To właśnie sprężyny znajdujące się wewnątrz konstrukcji materaca powodują te nieprzyjemne odgłosy. Najczęściej problem dotyczy materaców ze sprężynami bonellowymi, które obecnie stosowane są coraz rzadziej. Sprężyny w takich materacach często się wygniatają i mogą dość szybko zaczynać skrzypieć. Te tańsze często nawet od razu po zakupie wydają takie dźwięki.

Problem w mniejszym stopniu dotyczy materaców sprężynowych kieszeniowych. Mogą skrzypieć głównie materace gorszej jakości, na których śpią osoby o wyższym ciężarze.

Zasadniczo, jeżeli to właśnie materac skrzypi, nie będziemy w stanie zrobić niczego, aby temu zapobiec. Jednym rozwiązaniem będzie zakupienie nowego modelu.

materac dwustronny kieszeniowy

Dwustronny materac MORFEUSZ został zaprojektowany z myślą o osobach doceniających wysoki komfort oraz higienę snu. Z jednej strony miękki H2, z drugiej średnio twardy H3. Materac wykonany jest na rdzeniu z 7-strefowych sprężyn kieszeniowych i uzupełniony matą z kokosa oraz wysokiej jakości pianką poliuretanową. Całość wykończona jest z użyciem pokrowca antyalergicznego
Zobacz materac

Ciche materace piankowe

Jeżeli chcesz zapomnieć o rozpraszającym skrzypieniu, pomyśl o zakupieniu materaca piankowego. Dzięki temu, że materac jest wykonany w całości z pianki, na przykład termoelastycznej, wysokoelastycznej, lateksowej, nie wydaje w ogóle żadnych dźwięków. To idealna propozycja dla tych, którzy preferują ciszę w nocy.

Nowoczesne materace piankowe są też bardzo komfortowe i możemy kupić je w szerokiej gamie twardości. To warta uwagi alternatywa dla materaców sprężynowych.

Poznaj nasz najwygodniejszy materac piankowy Sensit.

A może to rama łóżka?

Gdy jednak to nie materac skrzypi, może za hałas odpowiedzialna jest rama. Najbardziej skrzypią ramy drewniane. Elementy, z których wykonana jest rama, mogą po jakimś czasie poluzować się i zacząć trzeszczeć podczas poruszania się na łóżku. W takim przypadku powinniśmy dokręcić śruby. Możemy też zastosować gumowe albo plastikowe podkładki, ponieważ dźwięki mogą wydawać też śruby w miejscu łączenia z drewnem.

Gdy rama łóżka jest metalowa, w takiej sytuacji możemy wyeliminować trzeszczenie poprzez naoliwienie jej elementów na stykach i łączeniach. Możemy zastosować zwykły olej roślinny, preparat WD-40 albo inny specjalny preparat.

Jeżeli dźwięki powstają podczas ocierania się o siebie elementów ramy łóżka, wtedy możemy dodatkowo je unieruchomić. W tym celu możemy zastosować kleje poliuretanowe. Innym pomysłem jest zastosowanie filcu.

Warto też wskazać, że trzeszczenie może powstawać w miejscu, gdzie materac styka się z ramą. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie bezpośredniemu stykaniu się materaca i ramy. Możemy wykorzystać do tego różne materiały, na przykład filc, gąbkę, ale też tekstylia takie jak stare skarpetki, które układamy w miejscach styku.

Skrzypiący stelaż

Jeżeli powodem skrzypienia nie jest ani materac, ani rama, w takim przypadku problemem jest stelaż. Zwykle skrzypienie powstaje wtedy, gdy stelaż jest już wyeksploatowany albo źródłem hałasu jest miejsce styku elementów stelaża z ramą.

W pierwszym przypadku powinniśmy pomyśleć o wymianie stelaża na nowy, natomiast w drugim wskazane jest dodatkowe odizolowanie elementów stelaża od ramy. Możemy zrobić to przez podłożenie filcowych pasków czy zastosowanie gumowych tulejek na końcówki drewienek w zależności od rodzaju stelaża.

Podsumowując, jeżeli mamy do czynienia ze skrzypiącym łóżkiem, musimy na początku sprawdzić, jaki jest powód tego problemu. Gdy to materac odpowiedzialny jest za nieprzyjemne dźwięki, wtedy warto pomyśleć o wymianie go na nowy – najlepszy będzie cichy materac piankowy, który w przyszłości nie będzie powodował żadnych tego rodzaju hałasów.

Szukasz materaca rehabilitacyjnego? Sprawdź ten artykuł: Materac rehabilitacyjny – jaki najlepszy?

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.