Dlaczego materace są drogie

Dlaczego materace są takie drogie?

Najczęściej w łóżku spędzamy aż 1/3 całego swojego życia. Właśnie dlatego powinniśmy zadbać o komfort naszego snu, aby każdego ranka budzić się bez bólu pleców czy napiętych mięśni. W sklepach znajdziemy mnóstwo różnych modeli materaców. Różnią się pomiędzy sobą konstrukcją, zastosowanymi materiałami, a także cenami. Za najdroższe musimy zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych, ale bez problemu znajdziemy też wysokiej klasy modele w wielokrotnie niższej cenie. Co powoduje, że materace są tak drogie?

Nasz organizm podczas snu regeneruje się. Dzięki wypoczynkowi w nocy jesteśmy naładowani energią następnego dnia. Gdy jesteśmy niewyspani, wtedy nie tylko mogą dokuczać nam bóle, ale również możemy być rozdrażnieni, możemy mieć kłopoty z koncentracją czy ogólnie mniejszą wydajność. Mała ilość snu lub sen niekomfortowy mogą prowadzić do wielu niekorzystnych dla organizmu zmian – mogą obniżać odporność, sprzyjać przybieraniu na wadze, powodować problemy z sercem.

Nowy materac to większy komfort snu

Za trudności z zasypianiem oraz pogorszoną jakość snu może odpowiadać niewłaściwy materac. Zwykle problemem jest starszy, ale też i niedopasowany model, który nie daje właściwego podtrzymania całemu ciału, jest zbyt twardy albo za miękki. W takich przypadkach warto pomyśleć o zakupie nowego.

Gdy idziemy do sklepu lub chcemy zamówić materac przez internet, od razu możemy zauważyć, że ceny są bardzo zróżnicowane. Niektóre sklepy oferują materace kosztujące mniej niż 150 złotych, inne z kolei liczą sobie za nie nawet po kilka tysięcy złotych. Z czego wynikają tak duże różnice?

Co wpływa na cenę materaca?

Materac wprawdzie nie jest bardzo skomplikowaną konstrukcją, niemniej jednak o jego cenie decydują głównie zastosowane materiały. Jeżeli będą to materiały wysokiej jakości, wtedy będziemy musieli zapłacić za niego więcej. Gdy z kolei spojrzymy na tańsze modele, zauważymy, że jakość materiałów jest niższa, a tym samym nie zawsze jest w pełni wystarczająca do wygodnego snu.

Zatem im lepsze materiały zostaną zastosowane do budowy materaca, tym więcej za niego zapłacimy. Także na cenę wpływa różnorodność materiałów – gdy kupujemy materac tylko z jednego rodzaju pianki, zapłacimy mniej niż za materac z trzema różnymi rodzajami pianki. Ponadto o cenie decydują wymiary materaca – im jest on większy, tym cena będzie wyższa, a także dodatkowe warstwy i zastosowany pokrowiec.

Poniżej prezentujemy najtańsze i najdroższe materace. Warto poznać różnice pomiędzy nimi, aby przekonać się, dlaczego te wyższej klasy mogą być tak drogie.

Materac z najtańszej pianki

Najtańszym materiałem stosowanym do materaców jest zwykła pianka poliuretanowa, tak zwana pianka tapicerska. Często stosowana jest do obudowy boków materaców sprężynowych, ale może też służyć sama jako materac. Nie jest droga, ale także nie jest bardzo komfortowa i trwała, dlatego jeżeli zależy nam na większej wygodzie snu, warto pomyśleć o lepszych, droższych materacach.

Materac piankowy o wymiarach 140×200 to koszt około 150-200 złotych.

* Takich materacy nie znajdziesz w naszym sklepie – stawiamy przede wszystkim na jakość.

Materac wysokoelastyczny

Droższy rodzaj pianki poliuretanowej to pianka wysokoelastyczna, która określana jest skrótem HR. To wyższej jakości pianka, która ze względu na inną budowę komórek jest bardziej sprężysta, przewiewna oraz trwała. W sprzedaży dostępne są też materace z pianki wysokoelastycznej ze specjalnymi nacięciami, które tworzą strefy komfortu.

Materac wysokoelastyczny o wymiarach 140×200 kosztuje od 400 do 1000 złotych.

* Piankę wysokoelastyczną znajdziesz w każdym naszym materacu piankowym.

Materac termoelastyczny

Pianka termoelastyczna, która nazywana jest też pianką VISCO albo Memory, jest uznawana za jedną z najlepszych pianek. Potrafi idealnie dopasowywać się do kształtu ciała, ponieważ mięknie nie tylko pod wpływem samego nacisku, ale również ciepłoty ludzkiego ciała. W porównaniu do zwykłej pianki tapicerskiej pianka VISCO jest bardziej gęsta, mięsista, a po naciśnięciu przez moment widzimy na niej wgłębienia. Ma ona także właściwości przeciwodleżynowe. Koszty produkcji tego rodzaju pianki są wyższe, co przekłada się też na końcową cenę materaca.

Materac termoelastyczny o wymiarach 140×200 to średni koszt od 800 do ponad 2000 złotych ( w naszym sklepie do ok 1300 zł )..

* Nasze materace termoelastyczne to modele: HYNOS, Apollo.

Materac lateksowy

Wśród materaców piankowych to właśnie lateksowe są najdroższe i jednocześnie najbardziej komfortowe. Do produkcji materaców tego rodzaju najczęściej stosuje się lateks syntetyczny albo mieszaninę lateksu syntetycznego i naturalnego, który powstaje wskutek wulkanizacji mleczka kauczukowego. Materace lateksowe są bardzo sprężyste, świetnie dopasowują się do ciała, są też wytrzymałe i antyalergiczne.

Materac lateksowy o wymiarach 140×200 będzie kosztować od około 950 do 2500 złotych ( w naszym sklepie do ok. 1300 zł ).

* Modele z pianką lateksową: EROS, LETO.

Materac sprężynowy – bonellowy

Materace bonellowe są spotykane coraz rzadziej. Wewnątrz posiadają skręcone sprężyny w kształcie klepsydry. Ich gasnąca popularność wynika głównie z mniejszego komfortu oraz trwałości, ponieważ materace te nie zapewniają dobrej elastyczności punktowej.

Materac bonellowy o wymiarze 140×200 to koszt około 250-800 złotych.

* Nie znajdziesz takich modeli u nas.

Materace sprężynowy – kieszeniowy

Wśród materaców sprężynowych to właśnie modele kieszeniowe cieszą się największą popularnością. W tych materacach każda sprężyna zapakowana jest w oddzielną kieszonkę, co wpływa także na ich cenę. Materace te wykańczane są piankami różnych typów. Zapewniają wysoki komfort snu, gdy mają dużą liczbę sprężyn.

Materac kieszeniowy o wymiarze 140×200 to koszt około 400-2000 złotych (w naszym sklepie do ok. 1300 zł ).

* Zapoznaj się z naszymi materacami kieszeniowymi.

Podsumowując, za dobry materac nie zapłacimy mało, co wynika głównie z jakości zastosowanych materiałów. Gdy będziemy chcieli zasmakować w wyjątkowo komfortowym śnie, musimy przygotować się na wyższy wydatek, ale naprawdę warto!

Izabela Karkocha
Od 7 lat prowadzi sklep z materacami do spania. Interesuje się i cały czas pogłębia swoją wiedzę dotyczącą wpływu snu na zdrowie, produktywność i długowieczność.
Rozwija kanał na YouTube o tym jak spać lepiej i wygodniej.